راهنمای کوتاه تمام نکاتی که باید درباره‌ی سئو موبایل (Mobile SEO) بدانید

راهنمای کوتاه تمام نکاتی که باید درباره‌ی سئو موبایل (Mobile SEO) بدانید

راهنمای کوتاه تمام نکاتی که باید درباره‌ی سئو موبایل (Mobile SEO) بدانید

راهنمای کوتاه تمام نکاتی که باید درباره‌ی سئو موبایل (Mobile SEO) بدانید 700 500 علی ناصرحجتی

راهنمای کوتاه تمام نکاتی که باید درباره‌ی سئو موبایل (Mobile SEO) بدانید

Short Guide on All Things Mobile SEO That You Must Know

در این مقاله به بررسی سئوی موبایل، اهمیت آن و بهترین ابزارهای سئوی موبایل که می‌توانید در سال ۲۰۲۲ از آن‌ها استفاده کنید، خواهیم پرداخت.

آیا می‌دانستید که بیش از ۵۰ درصد کل کاربران اینترنت از تلفن همراه خود برای جستجوی چیزی در موتورهای جستجو، خرید اینترنتی و بررسی ایمیل‌ها استفاده می‌کنند؟ این نکته به معنای آن است که تعداد زیادی از مخاطبان وجود دارند که از تلفن‌های هوشمند خود برای دسترسی به اینترنت استفاده می‌کنند که حتی این تعداد، بیشتر از تعداد مخاطبانی است که از لپ‌تاپ برای این کار استفاده می‌نمایند.

مقدمه‌ای بر سئو موبایل (Mobile SEO)

منظور از سئو موبایل، تمامی فعالیت‌هایی است که باعث می‌شوند تا کاربران بتوانند با استفاده از تبلت‌ها و تلفن همراه خود از وبسایت شما بازدید کنند. همچنین این کار باعث می‌شود تا عنکبوت‌های موتور جستجو (search engine spiders) بتوانند به راحتی در وبسایت شما بخزند. همچنین خود گوگل نیز وبسایت‌های سازگار با تلفن همراه را ترجیح می‌دهند.

بهینه‌سازی وبسایت برای تلفن همراه شامل طراحی سایت، ساختار سایت، سرعت لود شدن صفحه و غیره به منظور اطمینان از این نکته است که هر کاربر بتواند بهترین تجربه‌ی را در وبسایت شما پشت سر بگذارد.

مزایا و اهمیت سئو موبایل

آیا از مهم بودن سئوی موبایل متعجب می‌شوید؟ سئو موبایل دارای مزایای متعددی است که باعث شده‌اند تا این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار شود. در زیر به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

· ایجاد ترافیک بیشتر

با افزودن سرچ تلفن همراه به ترافیک وبسایت خود، این فرصت را خواهید داشت که ترافیک بیشتری را به وبسایت خود بیفزایید. از آن جایی که کاربران زیادی وجود دارند که از تلفن همراه استفاده می‌کنند، توجه به این موضوع، سودآوری زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت.

· تبدیل‌های بیشتر

با افزایش ترافیک و استفاده از محتوای باکیفیت باید انتظار ایجاد تبدیل‌های بیشتر در صفحات فرود خود را داشته باشید. این نکات به صورت خودکار منجر به تبدیل بیشتر می‌شوند که خود این موضوع، هدف نهایی هر کسب و کاری است.

· افزایش سرعت زمان لود شدن

با تسریع زمان لود شدن صفحه می‌توانید از این موضوع مطمئن شوید که کاربران، برای مدت زمان بیشتری در صفحه‌ی شما می‌مانند. این موضوع به بهبود رتبه‌بندی گوگل شما نیز کمک به سزایی می‌کند.

· کاهش نرخ پرش

نرخ پرش، یکی از فاکتورهایی است که گوگل برای رتبه‌بندی وبسایت شما به آن توجه می‌کند. کاهش نرخ پرش به شما کمک می‌کند تا رتبه‌ی بهتری را در صفحه نتایج موتور جستجو به دست آورید.

·  بهبود تجربه‌ی کلی کاربر

تمامی مزایای ذکرشده که ناشی از سئو موبایل بوده‌اند باعث می‌شوند تا تجربه‌ی کلی کاربری که از وبسایت شما بازدید می‌کند، بهبود یابد.

·  افزایش درآمدزایی

آیا می‌دانستید که بیش از ۴۰ درصد فروش آنلاین کسب و کارها از کانال تلفن همراه صورت می‌گیرد؟ این آمار، خود بیانگر اهمیت سرمایه‌گذاری بر سئو موبایل می‌باشد.

·  بهینه‌سازی جستجوی سرچ

بهنیه‌سازی جستجوی صوتی یکی از شیوه‌های مناسب برای افزایش ترافیک وبسایت به حساب می‌آید.

استراتژی‌ها و چک لیست سئو موبایل

برای آن که تمامی نکات سئوی خود را به شیوه‌ی مناسبی بهینه‌سازی نمایید به استراتژی سئو موبایل، نیاز خواهید داشت.

در زیر می‌توانید چند تکنیک مهم برای سئوی موبایل را در قالب یک چک لیست مشاهده کنید:

 • به منظور شناخت و تحلیل ترافیک دریافتی از دستگاه‌های مختلف، از ابزارهای تجزیه و تحلیل مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.
 • برای آن که متوجه شوید که وبسایت شما موبایل فرندلی (Mobile Friendly) است می‌توانید از ابزارهایی نظیر Google Mobile-Friendly Test استفاده کنید.
 • به منظور بررسی کلیک‌ها، میزان مشاهده شدن‌ها و نرخ کلیک ترافیک وبسایت می‌توانید از ابزارهایی نظیر Google Search Console استفاده کنید.
 • هر نوع خطای مرتبط با خزش (crawl) را بررسی کرده و در اسرع وقت آن را برطرف کنید.
 • از تست سرعت استفاده کنید و به طور دقیق مشخص کنید که چه قدر طول می‌کشد تا وبسایت شما در تلفن همراه، لود شود و در صورت وجود مشکلی در این زمینه، اقدام به برطرف کردن آن نمایید.
 • در صورتی که وبسایت شما ریسپاسنیو نیست می‌توانید از طراح و سازنده‌ی وبسایت، تم ریسپانسیو دریافت کنید و یا آن که توسعه‌دهنده‌ای را برای آپدیت کردن کدهای وبسایت، استخدام نمایید.
 • تمامی پاپ‌آپ‌های تلفن همراه باید ارزش بیشتری را بیفزایند و باید کاملا ضروری باشند.
 • محتوای وبسایت شما باید با توجه به تلفن همراه، بهینه‌سازی شود.
 • تحقیق جامعی درباره‌ی کلمات کلیدی که توسط تلفن همراه، جستجو می‌شوند انجام دهید.
 • ساختار و ناوبری وبسایت خود را بهینه سازید.
 • فراداده‌های شما مانند عناوین و توضیحات تگ متا باید بهینه‌سازی شوند.
 • باید از بهترین شیوه‌های اجرای طراحی UX موبایل برای وسایت خود استفاده کنید.

به تمامی موارد ذکرشده در این چک لیست توجه کنید و سعی کنید که همه‌ی آن‌ها را به بهترین شیوه، اجرا نمایید.

بهترین شیوه‌های سئو موبایل

در زیر، بهترین شیوه‌های سئو موبایل که باید برای ایجاد یک تجربه‌ی کاربری فوق‌العاده از آن‌ها استفاده نمایید را مشاهده می‌کنید:

۱. لود شدن آسان

وبسایت شما باید بتواند به راحتی بر تلفن‌های همراه و تبلت‌ها، لود شود. همچنین لود شدن آن باید به شیوه‌ای مؤثر و بدون هیچگونه اشکالی صورت گیرد.

۲. رویکرد کلی‌نگر

استراتژی‌های سئو موبایل و دسکتاپ خود را بهینه سازید و به منظور ایجاد تجربه‌ی بهتر، آن‌ها را با یکدیگر همسو سازید.

۳. زمان بارگذاری سریع‌تر

در حالت ایده‌آل، زمان بارگذاری صفحات وبسایت شما نباید بیشتر از ۳ ثانیه باشد. دلیل این موضوع آن است که کاربران امروزی، حوصله‌ی زیادی برای صبر کردن ندارند و نمی‌توانند بیش از حد منتظر بمانند که وبسایت شما لود شود.

۴. پاپ‌آپ‌های موبایل

از استفاده از هر نوع پاپ‌آپ موبایل، خودداری نمایید چرا که ممکن است کاربران، آن‌ها را به عنوان هرزنامه تلقی کنند و در مواقعی ممکن است که این پاپ‌آپ‌ها باعث آزار رساندن به آن‌ها شود.

۵. فونت بزرگ

از این موضوع اطمینان حاصل کنید که فونت مورد استفاده در وبسایت شما به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد تا کاربر بتواند آن را از طریق دستگاه‌های کوچک‌تر نیز مشاهده کند.

۶. ناوبری کاربرپسند

ناوبری وبسایت شما باید ساده و بدون هیچ نوع پیچیدگی باشد تا بتوانید رابط کاربری ساختاریافته‌ای را داشته باشید.

۷. اندازه‌ی صفحه‌ی نمایش

طراحی شما باید با صفحه‌ی نمایش دستگاه‌ها، فیت و میزان باشد.

۸. دکمه‌های CTA

از سهولت استفاده‌ و کلیک کردن بر دکمه‌های CTA خود مطمئن شوید.

ابزارها و چکرزهای سئو موبایل

در زیر فهرستی از ابزارها و چکرزهای سئو موبایل را مشاهده می‌کنید:

۱. Google Analytics

شما می‌توانید از طریق استفاده از گوگل آنالیتیکس (یکی از محبوب‌ترین ابزارهای سئو) متوجه شوید که کدام یک از دستگاه‌ها، مناسب شما هستند و کدام یک از صفحات نیز به بهینه شدن، نیاز دارند. همچنین این ابزار به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که باید از کدام نوع محتوا استفاده نمایید.

۲. Our Mobile Planet

ابزار Our Mobile Planet، یکی از ابزارهای گوگل است که به کاربران خود این امکان را می‌دهد تا اطلاعات بیشتری را درباره‌ی پایگاه مشتریان بالقوه‌ی خود و جمعیت‌شناختی آنان، کسب کنند. همچنین با استفاده از این ابزار می‌توانید نحوه‌ی تغییر رفتار مشتریان از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۲ را مشاهده کنید.

۳. Mobile Meter

ابزار Mobile Meter گوگل دارای گزینه‌های زیادی است که به شما کمک می‌کنند تا ویژگی‌هایی از وبسایت خود که به تلفن همراه مرتبط هستند را بررسی نمایید. در واقع Mobile Meter، ابزاری برای بررسی عملکرد وبسایت برای تلفن همراه است.

۴. Google Adwords

می‌توانید از Google Adwords به منظور هدایت کاربران به سمت وبسایت خود استفاده کنید. همچنین این ابزار ویژگی هدف‌گیری با توجه به موقعیت مکانی را نیز ارائه می‌دهد و شماره‌های تلفن را نیز در تبلیغات، در نظر می‌گیرد.

۵. Google Sites

می‌توانید از ابزار Google Sites برای ایجاد لندینگ پیج‌های مناسب تلفن همراه استفاده کنید. این ابزار برای افرادی که بودجه‌ی کافی برای ایجاد وبسایتی که مناسب تلفن همراه باشد ندارند، عالی است. همچنین این ابزار برای انجام تست‌های مختلف نیز مناسب می‌باشد.

۶. Google WebMaster

ابزار Google WebMaster از جمله ابزارهایی است که مناسب بررسی مشکلات مرتبط با عملکرد وبسایت و نتایج جستجوی پایین می‌باشد. این ابزار، به شناسایی مشکل موجود، کمک می‌کند.

۷. Google Pagespeed Insights

این ابزار، مناسب بهینه‌سازی وبسایت برای تلفن همراه و دسکتاپ می‌باشد. ابزار Google Pagespeed Insights باعث بهبود عملکرد وبسایت و افزایش سرعت دانلود می‌شود که خود این موارد منجر به بهبود رتبه‌بندی جستجو می‌شوند.

سؤالات متداول

· س: منظور از بردکرامپ (breadcrumbs) در سئوی موبایل چیست؟

ج: بردکرامپ شامل لینک‌های وبسایتی هستند که به شما این امکان را می‌دهد تا موقعیت مکانی کاربران را در یک وبسایت خاص و فاصله‌ی آنان نسبت به صفحه‌ی اصلی را ردیابی نمایید. بردکرامپ در بالای نوار ناوبری که به صورت یک لیست نشان داده شده‌است، نمایش داده می‌شود.

·  س: آیا سئو موبایل با سئو دسکتاپ فرق دارد؟

ج: بله، سئو موبایل با سئو دسکتاپ تفاوت دارد. سئو دسکتاپ بر مخاطبان گسترده‌تری تمرکز دارد در حالی که سئو موبایل اکثرا بر جستجوی محلی متمرکز است.

· س: سئو موبایل چگونه کار می‌کند؟

ج: سئو موبایل از طریق بهینه‌سازی عملکردهایی از وبسایت که به طور خاص بر نمایش دادن وبسایت بر تلفن همراه تأثیر می‌گذارند، متمرکز است. مواردی نظیر بهینه‌سازی سرعت صفحه، بهینه‌سازی عناوین و توضیحات متا، استفاده از طراحی ریسپانسیو، پیکربرندی سایت موبایل و غیره، شامل سئو موبایل می‌شوند.