راهنمای قدم به قدم راه‌اندازی کمپین هشتگ

راهنمای قدم به قدم راه‌اندازی کمپین هشتگ

راهنمای قدم به قدم راه‌اندازی کمپین هشتگ

امروزه تقریبا همه شبکه‌های اجتماعی از هشتگ پشتیبانی می‌کنند و بیشتر سازمان‌ها نیز کمپین‌هایی را بر اساس همین ویژگی‌ شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی کرده‌اند. حتما تاکنون دیده‌اید که بیشتر برندها در پایان تبلیغات خود از هشتگ‌ها استفاده می‌کنند.
یکی از بهترین جنبه‌های کمپین‌های هشتگی این است که اجرای چنین کمپین‌هایی کاملا رایگان است و شما نیاز به هزینه کرد هیچ مبلغی ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید خرده هوشی است و سر سوزن ذوقی.
هشتگ‌ها بیشتر به این خاطر شهره هستند که می‌توانند بازگوکننده نظرات افراد در مورد یک محصول، سرویس یا موضوع خاص باشند. بااین‌حال، کسب‌وکارها می‌توانند برای مقاصد دیگر نیز از هشتگ‌ها استفاده کنند. از هشتگ می‌توان برای تبلیغ محصولات و سرویس‌های جدید، برگزاری مسابقات، درخواست از طرفداران برای ابراز نظر در مورد محصولات جدید یا پیوند برند یا یک خبر معروف استفاده کرد.

 مواردی که باید در هنگام راه‌اندازی کمپین‌های هشتگ مدنظر داشته باشید:

محال است که نام شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین و… به گوشتان نخورده باشد. بیش از پنجاه شبکه اجتماعی آماده‌اند تا میزبان کمپین‌های شما باشند و شما نیز ممکن است وسوسه شوید که در همه این پلتفرم‌ها اقدام به ساخت پروفایل کنید. اما قبل از راه‌اندازی یک کمپین هشتگ حتما موارد گفته شده در ادامه را مدنظر داشته باشید.
1- مخاطبان
مخاطبان هدف یکی از مهم‌ترین مواردی است که در هنگام راه‌اندازی کمپین باید مدنظرتان باشد. باید بفهمید که مخاطبانتان بیشتر از چه شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند. برای مثال، اگر کسب‌وکارتان یک مدل B2B دارد (یعنی محصولی را به سایر کسب‌وکارها می‌فروشد) برگزیدن لینکدین به جای فیس‌بوک و توییتر می‌تواند انتخاب عاقلانه‌تری باشد. از طرف دیگر، اگر کسب‌وکارتان محصولاتش را مستقیما به مشتریان می‌فروشد، بهتر است که پلتفرم‌هایی مانند فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام را مدنظر قرار دهید.
2- منابع
چه کسی مسئول مدیریت برنامه و استراتژی شبکه‌های اجتماعی است؟ شما همچنین باید منابع مالی که می‌خواهید روی کمپین‌های هشتگی صرف شود را مشخص کنید که البته این مورد به بودجه بازاریابی‌تان بستگی دارد.
3- برنامه
آیا یک برنامه محتوایی جامع و تدوین شده برای کمپین خود دارید؟ راه‌اندازی یک حساب کاربری در شبکه‌های اجتماعی آسان‌ترین بخش کار است. از طرف دیگر، داشتن یک برنامه و استراتژی محتوایی برای برقراری تعامل و ارتباط با مخاطبان هدف یکی از مهم‌ترین موارد در کمپین‌های هشتگی است. شما نمی‌توانید بدون اطلاع از شبکه‌ مصرف‌کنندگان اقدام به توسعه محتوا کنید. برای مثال، پست کردن یک محتوای محبوب در فیس‌بوک ممکن است کارساز باشد، اما پست کردن همین محتوا در توییتر شاید هیچ نتیجه‌ای به دست ندهد.

قدم اول: در مورد برندتان و رقبای خود تحقیق کنید.

در اولین قدم باید موقعیت فعلی برندتان در شبکه‌های اجتماعی مختلف را مشخص کنید. باید بدانید که چقدر در پلتفرم‌هایی مانند اینستاگرام، توییتر و… تاثیرگذار هستید. چه کسی یا کسانی در مورد برند شما صحبت می‌کنند و موضوع مورد بحث چیست. چه نوعی از پاسخ را از طرفدارانتان دریافت می‌کنید. چه کلمات کلیدی با برند شما مرتبط هستند؟ قبل از راه‌اندازی یک کمپین هشتگ باید این سوالات حیاتی را از خود بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید.

بدین منظور، می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:
تاثیر فعلی برندتان را سنجش کنید: شما از این اطلاعات برای آنالیز کمپین‌های خود استفاده خواهید کرد. معیارهای تاثیرگذاری شامل مواردی مانند تعداد فالورهای فعلی، منابع و همکاران می‌شود. برای سنجش میزان اثرگذاری یک برند در شبکه‌های اجتماعی ابزارهای مختلفی وجود دارد.
لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با برندتان را تهیه کنید: در کانال‌هایی که قصد دارید کمپین‌های خود را راه‌اندازی کنید به جستجوی این کلمات کلیدی بپردازید. دانستن این کلمات کلیدی به شما کمک می‌کند تا در نهایت به هشتگ‌ها، مفاهیم و محتواهای مرتبط و مناسب برای کمپین دست یابید.
زیر نظر داشتن رقبا به اندازه زیر نظر داشتن برند خودتان اهمیت دارد. با مانیتور کردن رقبا می‌توانید دید جامع‌تر و وسیع‌تری نسبت به حوزه کاری به دست آورید و با این دید در توسعه کمپین هشتگ موفق‌تر عمل کنید. البته در راه‌اندازی کمپین‌ها هرگز نباید از رقبا تقلید کرد. زیرا کاربران شبکه‌های اجتماعی خیلی زود دستتان را رو می‌کنند و به اعتبار و شهرت برندتان خدشه وارد می‌شود.

قدم دوم: اهداف کمپین را مشخص کنید.

قبل از توسعه استراتژی و محتواهای کمپین باید اهداف آن توسط تیم موردنظر مشخص شود. هدف نهایی یک کمپین می‌تواند افزایش آگاهی مشتریان نسبت به محصول جدید، افزایش تعداد فالورها یا درخواست از مشتریان برای دانلود یک اپلیکیشن باشد. معیارهای مختلفی مانند تعداد دنبال‌کنندگان، منشن‌ها، بازدیدها و ریتوییت‌ها می‌توانند نمایانگر نتیجه کمپین باشند. اما به یاد داشته باشید که برای داشتن یک استراتژی محتوایی موثر باید در ابتدا هدف خود را مشخص کنید.

قدم سوم: هشتگی را ایجاد کنید که با مخاطبانتان ارتباط برقرار کند.

تولید هشتگ مهم‌ترین بخش راه‌اندازی کمپین هشتگی است. بدون یک هشتگ موثر، هیچ ارتباطی بین محتوای تولید شده و رقابت وجود نخواهد داشت. به طور خلاصه، هشتگ‌ها به عنوان وسیله‌ای برای به اشتراک‌ گذاری و هدایت مشارکت کاربران می‌توانند به توسعه برند و شناخته شدن مسابقه کمک کنند.

بااین‌حال ایجاد یک هشتگ مناسب ممکن است تاحدودی پیچیده باشد. اما در نهایت، هشتگ انتخاب شده باید ویژگی‌های زیر را دارا باشد:

 • کوتاه
 • به یاد ماندنی
 • مرتبط
 • دست اول
 • جهانی

قدم چهارم: کمپین را با تیم خود و  مشارکت اینفلوئنسرها راه‌اندازی کنید.

همانند یک کمپین جمع‌آوری کمک مالی، باید در این نوع کمپین نیز تیم خود و اینفلوئنسرها را پای کار بیاورید. با اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی، به خصوص آن‌هایی که دنبال‌کنندگان زیادی دارند، ارتباط برقرار کنید و از آن‌ها بخواهید که در مورد کمپین هشتگی شما مطالب بنویسند و دنبال‌کنندگان خود را به مشارکت در آن تشویق کنند. می‌توانید به سادگی یک متن را در اختیار این اینفلوئنسرها قرار بدهید و از آن‌ها بخواهید که این متن را در شبکه‌های اجتماعی خود پست کنند.
یک ایده خوب دیگر این است که از تیم و جامعه مخاطبان خود بخواهید که در کمپین مشارکت کنند. مشارکت در کمپین‌های هشتگ بسیار سرگرم کننده است. برای افزایش تعامل و پاسخ‌ها، از طرفداران خود سوالات مرتبط بپرسید. این کار می‌تواند ضمن افزایش تعامل و مشارکت افراد، دیدگاه‌ها و بازخوردهای آن‌ها را نیز به دست شما بدهد.

قدم پنجم: کمپین هشتگ خود را ترویج کنید.

بعد از اجرای کمپین هشتگ نوبت به ترویج آن می‌رسد. برخی از روش‌های ترویج کمپین را در ادامه ذکر کرده‌ایم:
اجرای رقابت برای افزایش مخاطبان
در برخی موارد، ارائه پاداش ارزشمند می‌تواند به ترویج کمپین و به دست آوردن مخاطبان جدید کمک کند. می‌توانید با راه‌اندازی یک رقابت در اینستاگرام و توییتر از افراد بخواهید تا پست‌هایتان را لایک کنند و به اشتراک بگذارند. سپس می‌توانید از بین این افراد به صورت رندوم یک یا چند نفر را به عنوان برنده انتخاب کنید.
از هشتگ‌های ترند شده استفاده کنید.
هشتگ‌های ترند شده به هشتگ‌هایی گفته می‎شود که بین کاربران یک شبکه اجتماعی محبوب شده‌اند. وقتی افراد می‌خواهند بدانند که در مورد چه چیزی بیشتر در شبکه‌های اجتماعی بحث شده است، معمولا به سراغ هشتگ‌های ترند شده می‌روند. البته عمر این هشتگ‌های ترند ممکن است زیاد نباشد و ظرف چند دقیقه جایگاه خود را از دست بدهند.اما شما می‌توانید به نوعی از هشتگ‎هایی که بیشترین توجه را جلب کرده‌اند بهره‌مند شوید. با استفاده از هشتگ‌های ترندشده در محتواهای خود می‌توانید به راحتی پیام خود را به گوش طیف گسترده‌ای مخاطبان برسانید.
از تصاویر، فایل‌های GIF و ویدئوها استفاده کنید.
می‌توانید برای ترویج بیشتر کمپین‌های خود از تصاویر، فایل‌های GIF و ویدئوها استفاده کنید. البته استفاده از این عناصر معمولا براساس طنز است، اما شما می‌توانید به شیوه خودتان از آن‌ها بهره بگیرید. استفاده از تصاویر در مقایسه با متن باعث جلب توجه بیشتر مخاطب می‌شود و البته مدت بیشتری در ذهن مخاطب باقی خواهد ماند. برای اینکه بر اهمیت استفاده از تصاویر و ویدئوها واقف شوید، بهتر است آمارهای زیر را بخوانید:

 • تصاویر به طور متوسط 35 درصد بیشتر ریتوییت می‌شوند.
 • میزان بازدید ویدئوها 28 درصد بیشتر است.
 • نقل قول‌ها 19 درصد بیشتر ریتوییت می‌شوند.

قدم ششم: با استفاده از ابزارها رشد خود را سنجش کنید.

در بالا برخی معیارهایی که باید برای سنجش کمپین‌های خود مدنظر داشته باشید را ذکر کردیم، اما اکنون برای سنجش دقیق‌تر و بهتر نتایج کمپین‌های خود باید به دنبال استفاده از ابزارها باشید.
بسیاری از شبکه‌های اجتماعی به صورت داخلی امکانات آنالیز را ارائه می‌دهند. اما اگر این امکانات شما را راضی نمی‌کند، می‌توانید از اپلیکیشن‌ها و ابزارهای شخص ثالث استفاده کنید. در زیر برخی از این سرویس‌ها را برایتان معرفی کرده‌ایم:
 • Tweetchat: با استفاده از این ابزار می‌توانید به صورت لحظه‌ای توییت‌هایی که از هشتگ‌های شما استفاده می‌کنند را ببینید.
 • Socialert: ابزاری است برای رهگیری و آنالیز کمپین‌های هشتگ و دریافت بازخوردهای جامع مانند تعداد توییت‌ها، بازدید، اینفلوئنسرها و…
 • Woobox: برای سازماندهی رقابت‌های هشتگی مرتبط با کمپین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • Mention: دریافت اطلاعات مربوط به محتواهای پربازدید در کمپین هشتگی
توصیه ما این است که پیش از راه‌اندازی کمپین، سرویس مناسبی را جهت رهگیری و سنجش کمپین‌های خود انتخاب کنید. این کار دسترسی به داده‌های مرتبط را آسان‌تر می‌کند.
آیا شما تاکنون برای کسب و کار خود کمپین‌های هشتگی راه‌اندازی کرده‌اید؟
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.