راهنمای نهایی بازاریابی پایگاه داده

راهنمای نهایی بازاریابی، پایگاه داده

راهنمای نهایی بازاریابی پایگاه داده

راهنمای نهایی بازاریابی پایگاه داده 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

 صرف نظر از اینکه خدمات یا محصول شما چیست، برای فروش آن باید در مقابل مشتریان بالقوه قرار بگیرید. بسیاری از کسب و کارها به رسانه های اجتماعی ایمان دارند و به دنبال آن می روند. در حالی که پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی راهی شگفت‌انگیز برای قرار گرفتن در مقابل مردم هستند، ولی دو اشکال عمده دارند. اول اینکه، ممکن است ده ها هزار دنبال کننده در پلتفرم مورد نظر خود داشته باشید اما به دلیل وجود الگوریتم‌هایی که تعداد کمی از انسان‌ها، آن‌ها را درک می‌کنند، با هر پستی فقط به درصد کمی از آن دنبال‌کنندگان می‌رسید. دوم، اگر آن پلتفرم از بین برود چه اتفاقی می‌افتد؟ حتی یک دقیقه هم فکر نکردید که فهرست مخاطبینتان چه می شود. اگر پلتفرمی تعطیل شود، مخاطبان شما در عرض چند ثانیه از بین خواهند رفت.

 الگوی طرح بازاریابی: دانستن و اطلاع از این موضوع نیمی از کار است. اکنون که متوجه شدید که از طریق رسانه های اجتماعی “مالک” مخاطبین خود نیستید، وقت آن است که به نحوه محافظت از مخاطبان خود نگاه کنید و مالکیت و مسئولیت اطلاعات تماس و داده های آنها را بر عهده بگیرید. این بازاریابی پایگاه داده نامیده می شود و شما می خواهید یاد بگیرید که چرا این کار برای کسب و کار شما ضروری است و همچنین چگونه از آن به درستی استفاده کنید.

 بازاریابی پایگاه داده چیست؟ قبل از اینکه چشم انداز دیجیتال ما گسترده شود، کسب و کارها اسامی و آدرس ها را جمع آوری می کردند و به صورت مستقیم مانند کارت پستال، بروشور، آگهی و غیره را برای مشتریان بالقوه و موجود ارسال می کردند. در حالی که بازاریابی مستقیم سنتی هنوز وجود دارد و می تواند یک دارایی برای کسب و کار شما باشد، گزینه های دیجیتال به صاحبان کسب و کار دنیایی از انتخاب را برای دستیابی به مخاطبانشان می دهد. به شما این امکان را می دهد که بفهمید مشتریان چگونه می خواهند به بازار وارد شوند و سپس آنچه را که می خواهند به آنها بدهید. بازاریابی پایگاه داده جایی است که کسب‌وکارها داده‌های مشتری را جمع‌آوری می‌کنند، مانند: نام‌ها، آدرس‌ها، شماره تلفن و تاریخچه خرید و سابقه پشتیبانی مشتری. پس از جمع‌آوری این اطلاعات برای ایجاد تجربیات شخصی برای هر مشتری از آنها استفاده می‌شود.

 مزایای بازاریابی پایگاه داده: اکنون که فهمیدید بازاریابی پایگاه داده چیست، می توانید تعیین کنید که آیا این بازاریابی برای شما مناسب است یا خیر. صرف نظر از اندازه کسب و کار شما، تازه نگه داشتن پایگاه داده، افزودن مداوم اطلاعات به آن و پرورش آن برای موفقیت کسب و کار شما کاملا ضروری است.

 مزایای مختلفی را مشاهده خواهید کرد، مانند:

۱. “مالک” مخاطبین شما. اطلاعات قدرت است و وقتی تمام قدرت را در دست پلتفرم های رسانه های اجتماعی قرار دهید، آینده خود را به خطر می اندازید. رسانه های اجتماعی فوق العاده هستند و باید بخشی از برنامه بازاریابی شما باشند، اما نباید کل برنامه باشند.

 2. مستقیماً با مخاطبین خود صحبت کنید! غیرممکن است که تلویزیون یا رادیو را روشن کنید، یا در وب بگردید بدون اینکه با پیام های بازاریابی و فروش بمباران شوید که بهترین چیزهایی را که قطعاً باید داشته را تبلیغ می کنند. هدف از این پیام‌ها این است که شبکه گسترده‌ای را در بین مشتریان ایجاد کنند. با این حال شما باهوش هستید و می‌دانید که برای «شنیده شدن» باید پیام‌های خود را با مخاطبان خاص خود تنظیم کنید. بازاریابی پایگاه داده این امکان را به شما می دهد.

 .3آواتارها یا شخصیت های خریدار را شناسایی کنید. بهترین مشتری شما کیست؟ چگونه زندگی می کنند؟ چه چیزی آنها را در شب بیدار نگه می دارد و مشتاق می کند؟ شما توانسته اید چه مشکلی از آنها را حل کنید و کجا می توانید افراد بیشتری را درست مثل آنها پیدا کنید؟ بازاریابی پایگاه داده به شما امکان می دهد مشتری ایده آل خود را پیدا کنید.

 4. خریداران خود را تقسیم بندی کنید. «مخاطبان» متفاوتی را بر اساس جمعیت شناسی، رفتارها و سابقه خرید آنها ایجاد کنید. این به شما کمک می‌کند آن‌ها را بهتر درک کنید و آنچه را که می‌خواهند بیشتر و چیزهایی را که توجهشان را از دست می‌دهد به آنها پیشنهاد دهید.

 5. برنامه های وفاداری ایجاد کنید که الهام بخش خریدهای تکراری هستند. بهترین کانال و زمان تماس با مشتریان خود را مشخص کنید تا حداکثر تعامل را  با آنان داشته باشید.

 6. خدمات مشتری خود را به سرعت بالا ببرید. به کارکنان خود این فرصت را بدهید که تمام تعاملات مشتری با برند شما را مشاهده کنند. بازاریابی پایگاه داده می تواند پاسخی عالی به کسب و کار شما باشد. البته مانند هر چیزی، باید آن را به درستی انجام دهید تا بازده سرمایه خوبی داشته باشید. برای آن، ما باید به ساخت یک استراتژی بازاریابی پایگاه داده نگاه کنیم. قبل از اینکه به این استراتژی بپردازیم، بیایید به چند چالش که ممکن است در بازاریابی پایگاه داده با آن مواجه شوید نگاهی بیندازیم.

 1. کاهش داده ها: افراد جابه جا می شوند، شغل خود را تغییر می دهند، نام پروفایلشان را تغییر می دهند، آدرس های ایمیل را پاک می کنند و موارد جدیدی را شروع می کنند. تغییرات زندگی مانند این می تواند اطلاعات آنها را برای شما نسبتاً بی فایده کند.

 2. دقت داده ها: ممکن است اشتباهات املایی رخ می دهد. گاهی به صورت تصادفی، اما گاهی هم به صورت عمدی. برخی از مشتریان می‌دانند که به محض ارائه یک آدرس ایمیل، ایمیل‌های بازاریابی برای آنها ارسال می‌کنید و نمی‌خواهند از شما چیزی بشنوند. اشکالی ندارد اگر آنها نمی خواهند از شما پیامی بگیرند، در واقع بهتر است به آنها دسترسی پیدا نکنید زیرا آنها مخاطب ایده آل شما نیستند. در حالی که هیچ راه آسانی برای جلوگیری از اشتباهات تایپی هدفمند وجود ندارد. شما می توانید اطلاعات افراد را هنگام صحبت با آنها تأیید کنید. پاکسازی مکرر پایگاه داده، پاکسازی مخاطبین با اطلاعات قدیمی یا نادرست و ادغام مخاطبین با چندین نمایه بسیار مهم است. این به شما این امکان را می دهد که بر روی دستیابی به افرادی تمرکز کنید که می توانند مشتری بعدی شما باشند و همچنین از کسانی که از قبلاً هستند مراقبت کنید.

 .3 استفاده سریع و مناسب از داده های مشتری: اگر دو سال پس از انجام تجارت با شخصی، اکنون ایمیلی دریافت کرده اید، احتمالاً شوکه کننده است. به احتمال زیاد، آنها پایگاه داده خود را به موقع به روز نمی کنند، بنابراین پس از اولین تعامل، رابطه با شما را کاملاً از دست داده اند. هنگامی که اطلاعاتی دریافت کردید، به نحوی با آنها ارتباط بگیرید و سپس با آنها در یک برنامه منظم تماس بگیرید تا مخاطب را تقویت کنید. شما همچنین می خواهید اطلاعات آنها را برای خود نگه دارید. با ایجاد یک استراتژی درست از همان ابتدا، پایگاه داده خود را به کار بگیرید. به این صورت است:

 1. شناسایی افرادی که می خواهید به آنها دسترسی پیدا کنید.با چه کسی می‌خواهید تجارت کنید و آن ها روی کاغذ چگونه به نظر می‌رسند. فهرستی ایجاد کنید که شامل موارد روانشناختی مانند علایق، فعالیت ها و نظرات آنها باشد. یک پروفایل مشتری یا شخصیت ایده آل ایجاد کنید و سپس از آن برای تعیین اطلاعاتی که باید برای پایگاه داده خود بگیرید استفاده کنید.

 2. آن را به یک تلاش تیمی تبدیل کنید. در حالی که ممکن است در “بازاریابی”  پایگاه داده تحت تأثیر چندین بخش در سازمان شما قرار گیرد. بخش‌های بازاریابی، فروش و خدمات مشتری یا بخش‌های پشتیبانی همگی با مشتریان بالقوه و موجود در تماس هستند. به دنبال بازخورد آنها باشید تا موثرترین پایگاه داده را بسازید.

 3. از ابزار مناسب استفاده کنید. گزینه های نرم افزار بازاریابی پایگاه داده بی شماری برای رفع نیازهای شما وجود دارد. کمی تحقیق کنید، توصیه‌هایی بخواهید و یکی را پیدا کنید که برای کسب و کار شما مناسب‌تر است. هنگامی که راه حلی را انتخاب کردید، به کارکنان خود آموزش هایی را که برای استفاده کامل از آن نیاز دارند ارائه دهید.

 4. داده های مشتری را جمع آوری کنید. اکنون که می دانید چگونه داده ها را جمع آوری کنید، وقت آن است که تصمیم بگیرید به چه چیزی نیاز دارید و شروع کنید. گزینه ها بی پایان هستند، اما در اینجا چند چیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

داده های جمعیتی:  شامل جنسیت، سن، وضعیت تاهل، وضعیت والدین، سلامتی و وضعیت مالی است. داده های روانشناختی: این شامل علایق، اعمال و نظرات می شود. آنها برای چه چیزی ارزش قائل هستند. هر چند وقت یک‌بار از شما خرید می‌کنند و چه چیزی می‌خرند آیا خارج از موقعیت فروش برای دریافت کمک از هر نوعی تماس گرفته‌اند.

 .5 داده های خود را ایمن نگه دارید. همانطور که قبلا ذکر کردیم، قدیمی شدن و بی فایده شدن داده ها بسیار آسان است. مرتباً مرور کنید و از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید تا اگر اتفاقی برای پایگاه داده شما افتاد، کل تاریخچه مشتری شما از بین نرود.

 6. ترسناک نباشید. در اینترنت می توانید اطلاعات زیادی در مورد افراد پیدا کنید. فقط به این دلیل که شما می توانید به این معنی نیست که. به حریم خصوصی مشتری خود احترام نگذارید.  اطلاعاتی را در مورد آنها جمع آوری نکنید که برای ارائه خدمات بهتر به آنها کمک نمی کند.

 بازاریابی پایگاه داده را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد و واقعاً به نیازها و اهداف شما بستگی دارد. در اینجا تنها چند روش وجود دارد که می توانید بازاریابی پایگاه داده را در کسب و کار خود بگنجانید. به دست آوردن مشتریان مهم است، اما اگر نمی توانید آنها را حفظ کنید، پس به گونه ای بیهوده است. تیم خدمات مشتری شما باید به پایگاه داده مشتریان شما دسترسی داشته باشد. این به آن‌ها اجازه می‌دهد وقتی مشتری برای مشکلی با شما تماس می‌گیرند، تاریخچه خریدشان را مرور کنند. تصور کنید که دقیقاً بدانید که آنها در مورد چه محصولی تماس می گیرند و توانایی خود را برای کمک به آن محصول قبل از اینکه آنها حتی وارد مشکل شوند بیان کنید. رویکرد شما شخصی خواهد شد و در وقت توضیح دادن آنها صرفه جویی می کند. به عنوان مثال: “از تماس شما متشکرم. من می بینم که شما به تازگی سیستم هشدار جدید ما را خریداری کرده اید. من می‌توانم به شما کمک کنم تا آن را تنظیم کنید.» بدانید مشتری شما به چه محصولات و خدماتی نیاز دارد. گپ زدن در مورد آب و هوا یک راه عالی برای ایجاد رابطه با یک مشتری است. آیا می دانید راه بهتر چیست؟ سعی نکنید چیزهایی را که به آنها نیاز ندارند بفروشید. به عنوان مثال: با نگاهی به مشخصات مشتری، می توانید ببینید که آنها در یک آپارتمان زندگی می کنند، حیوان خانگی ندارند و فرزندان کوچکی دارند. می توانید از فروش سگ به آنها صرف نظر کنید. بهترین مشتریان خود را شناسایی کنید. وقتی متوجه شدید که چه کسی به طور مکرر و در مقادیر زیاد خرید می کند، شناسایی گزینه هایی برای فروش بیشتر آسان تر می شود. به عنوان مثال: شاید مشتری شما دو سال است که یک شراب ماه دریافت کرده است و شما به تازگی پنیر هم به اقلام فروش اضافه کرده اید. می توانید آنها را با ایمیل هایی که برای معرفی این محصول جدید طراحی شده اند، هدف قرار دهید. راه های مختلفی برای دستیابی به مشتریان فعلی و بالقوه شما وجود دارد. یک برنامه بازاریابی جامع شامل بسیاری از این موارد می شود. با این حال، اگر واقعاً می‌خواهید بیشترین سود را برای سرمایه بازاریابی خود داشته باشید، مطمئن شوید که بازاریابی پایگاه داده را در نظر بگیرید. شما به مشتریانی که مد نظرتان است، خواهید رسید و یاد می گیرید که چگونه با آنها به گونه ای صحبت کنید که به آنها کمک کند.