راهنمای جامع بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

راهنمای جامع بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

راهنمای جامع بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

راهنمای جامع بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) 700 500 علی ناصرحجتی

راهنمای جامع بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

تیم های بازاریابی B2B نیاز دارند رویکرد دینامیک و چندمنظوره برای رسیدن به مخاطبان جدید داشته باشند و بدنبال برقراری ارتباطات طولانی مدت با آنها باشند

راهنمای جامع بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO)

رشد سریع ابزارهای بازرگانی، تکنولوژی و رقابت در کنار انتظارات زیاد مشتری باعث شده تا فشار زیادی روی بازاریاب های B2B وارد شود. بنابراین اهمیت بهینه سازی نرخ تبدیل برای بازاریاب ها ضروری شده است.

 تیم های بازاریابی B2B نیاز دارند رویکرد دینامیک و چندمنظوره برای رسیدن به مخاطبان جدید داشته باشند و بدنبال برقراری ارتباطات طولانی مدت با آنها باشند. امروزه اکثر تیم های بازاریابی مسئول ترافیک اینترنتی وبسایت ها هستند که بعدا به مشتریان بالقوه برای تیم فروش تبدیل می شوند. برای کمک به این روند و ماکزیمم کردن تعداد بازدیدکنندگانی که به مشتریان بالقوه تبدیل می شوند، بازاریاب ها به روش های بهینه کردن وبسایت ها نگاه می کنند که به آن بهینه سازی نرخ تبدیل (CRO) می گویند.

نرخ تبدیل سایت شما می تواند توسط تقسیم کردن تعداد تبدیل هایی که تولید کرده است بر تعداد افرادی که از سایت دیدن کرده اند محاسبه کرد.

راهنمای جامع بهینه سازی نرخ تبدیل

بهینه سازی نرخ تبدیل چیست؟

بطور ساده بگوییم، CRO ( Conversion Rate Optimisation ) روش استفاده از علم داده ورزی و بازخورد کاربر برای بهبود عملکرد یک وبسایت است. از این روش می توان برای بهبود هر جنبه ای از سایت که برای کسب و کارتان مهم است مانند مدت زمانی که بازدیدکنندگان روی یک صفحه می گذرانند استفاده کرد اما معمولا هدف از آن تشویق کاربران به انجام دادن کار به هنگام بازدید از سایت شما است.

یک کسب و کار می تواند از طریق اصلاح و طراحی مولفه های خاص برای یک صفحه اینترنتی باعث افزایش این احتمال شود که بازدیدکنندگان سایت به مشتری یا یک مشتری بالقوه تبدیل شوند. اکثر وبسایت ها با پیش فرض نرخ تبدیل ساخته می شوند. به همین دلیل تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان احتمالی می تواند در چندین محل بر روی یک وبسایت اتفاق بیفتد: از صفحه اصلی به بلاگ یا صفحات محصول. نکته اصلی در اینجا این است که می توان هر صفحه وب هدف را بهینه سازی کرد تا نرخ تبدیل کلی را افزایش داد. برای مثال، CRO می تواند شامل واضح تر کردن فراخوان به عمل (CTA) شما باشد. یا ممکن است شامل ساده سازی قیف تبدیل شما توسط حذف مراحل طولانی مدت برای مقابله با صبر اندک کاربران باشد.

“یک کمپین CRo خوب نه تنها به شما در صرفه جویی در وقت و پول کمک می کند بلکه برای شما امکان بررسی استراتژی های جدید را نیز فراهم می سازد.”

چرا CRO مهم است؟

بدلیل ناهمخوانی ترافیک آنلاین، انجام اقدامات مناسب برای بهبود احتمال تبدیل بازدیدکننده به مشتری بالقوه از اهمیت بسزایی برخوردار است. یک کمپین CRO مناسب نه تنها به شما کمک می کند تا در زمان، هزینه و تلاش خود صرفه جویی کنید بلکه به شما اجازه می دهد تا استراتژی های رشد جدید را نیز کشف کنید. این کار به شما کمک می کند تا قابلیت استفاده کلی سایت خود را بدانید و نسبت به نوع رفتار یا اولویت های آنها آگاه شوید. اساسا CRO شامل این است که بفهمید کاربران شما زمانی که وارد سایت می شوند بدنبال چه چیزی هستند و همان را به آنها بدهید. با انجام این کار مسلما کسب و کار شما شاهد بازگشت سرمایه (ROI) خوبی خواهد بود.

تبدیل بازدیدکنندگانی که در حال حاضر دارید به مشتریان بالقوه بسیار مقرون به صرفه تر از این است که بازدیدکنندگان جدید جذب کنید. با بهینه سازی نرخ تبدیل شروع کنید.

یکی از اولین اقدامات حین اجرای یک استراتژی CRO این است که اهداف خود را تعریف کنید. آیا می خواهید نرخ تبدیل را برای کل سایت خود بهبود بخشید یا قصد دارید یک صفحه محصول خاص را ارتقا دهید؟ این اهداف را تعریف کنید و سپس به نرخ تبدیل حال حاضر خود نگاه کنید. این به شما کمک می کند تا بفهمید نرخ تبدیل شما رو به جلو است یا نه.

گام دوم این است که بفهمید چرا صفحات شما آنطور که باید و شاید نرخ تبدیل ندارند. افزونه Googlr Analytics بهترین ابزار برای این کار است چون می تواند به شما بگوید تبدیل ها دقیقا در کجا قوی یا ضعیف هستند. خوشبختانه ابزارهای زیادی وجود دارند که می توانند به شماکمک کنند تا با CRO شروع بکار کنید. من لیستی از نکات ساده برای انجام این کار نیز برای شما فراهم کرده ام:

  • گردش مشتریان بالقوه را روی بلاگ خود داشته باشید.

گردش مشتریان بالقوه در واقع پاپ آپ های با نرخ تبدیل بالا هستند که مخصوصا برای جلب توجه و پیشنهاد قیمت به کاربر طراحی شده اند. اینها می توانند چندین فرم داشته باشند (مانند یک باکس پاپ آپ یا یک بنر کرکره ای) و معمولا از یک CTA استاندارد در انتهای بلاگ شما کارآمدتر هستند.

  • از CTA های متنی استفاده کنید.

هر بازاریابی می داند که قرار دادن یک CTA روی پست های بلاگ چقدر باارزش است. متاسفانه این CTAها معمولا در انتهای یک صفحه قرار داده می شوند و از چشم بازدیدکنندگان مخفی می مانند. به همین دلیل بهتر است از CTAهای متنی استفاده کنید. احتمال اینکه این نوع CTAها مورد توجه قرار بگیرند بسیار بیشتر است و آنها می توانند بطور طبیعی در بدنه یک بلاگ جاسازی شوند، یعنی کاربران تشویق می شوند تا در حالی که روی صفحه هستند به چندین نقطه دقت کنند.

  • پست های بلاگ با کارآیی بالا را بهینه سازی کنید.

آیا هیچ بلاگی روی سایت خود دارید که عملکرد خوبی داشته است؟  اگر یک بلاگ با نرخ تبدیل بالا دارید آنگاه می توانید محتوای داخل آن را بهینه کنید تا موتورهای جستجو بتوانند ترافیک بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورند. یک روش جایگزین نیز است که محتوای بلاگ را آپدیت کنید تا مطمئن شوید خزنده های موتور جستجو راحت تر آن را پیدا می کنند.

  • مشتری بالقوه شدن را برای بازدیدکنندگان آسان کنید.

یک نکته ساده و مفید برای CRO این است که کاربران به راحتی دست به کار شوند. از CTAها متقاعدکننده، شفاف و چشم نواز برای هدایت کردن کاربران به سمت مسیر تبدیل درست استفاده کنید. با بکار بردن فرم های کاربرپسند و حذف مراحل طولانی مدت تا جای ممکن سعی کنید فرایند فروش را برای بازدیدکنندگان راحت کنید.

با CRO کارآمد سعی کنید به وبسایت خود زندگی ببخشید.

بازاریاب ها همیشه سعی می کنند مطمئن شوند به خوانندگان خود دقیقا همان چیزی که نیاز دارند را در زمان مناسب بدهند. این قضیه خصوصا در دنیای دیجیتال امروزی بسیار مهم است و به همین دلیل مقیاس هایی چون CRO بسیار باارزش هستند.

بهینه سازی نرخ تبدیل به شما اجازه می دهد تا کارآمدی سایت شما بهینه شود و در عین حال به شما کمک می کند تا رفتار بازدیدکنندگان خود را بهتر درک کنید. همین امروز از این نکات ارائه شده استفاده کنید تا شاهد بهبود سئو شوید، تجربه کاربری بهتر و مشتریان طولانی مدت داشته باشید و در آینده نیز ROI بهتری داشته باشید.