ده مرحله بازاریابی بهداشت و درمان برای سال ۲۰۲۲

ده مرحله بازاریابی بهداشت و درمان برای سال 2022

ده مرحله بازاریابی بهداشت و درمان برای سال ۲۰۲۲

ده مرحله بازاریابی بهداشت و درمان برای سال ۲۰۲۲ 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

تکامل بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی ادامه دارد. همینطور که به سال ۲۰۲۲ و پس از آن نگاه می‌کنیم، روندهای بازاریابی دیجیتال وجود دارد که ما به آنها توجه می‌کنیم.

ده مرحله بازاریابی بهداشت و درمان برای سال ۲۰۲۲

سوپرایز: تکامل بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی ادامه دارد. همینطور که به سال ۲۰۲۲ و پس از آن نگاه می‌کنیم، روندهای بازاریابی دیجیتال وجود دارد که ما به آنها توجه می‌کنیم. اگر می‌پرسید سازمان‌های دیگر روی کدام بخش  سرمایه‌گذاری می‌کنند تا رقابتی باقی بمانند، و همچنین بهترین استراتژی‌های بازاریابی برای رشد، این مطلب را بخوانید.

اگر از چیزی مطمئن باشیم، این است که بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی به تغییر و تکامل ادامه خواهد داد. چه کسی می‌توانست همه گیر کووید ۱۹ یا چاپ سه بعدی اندام در هوا را پیش بینی کند؟ هر دو اتفاق افتاد، و در حالی که موضوع، چاپ اندام TBD در جریان است، همه‌گیری (کرونا) همه چیز را به طور قابل توجهی تغییر داده است.

خبر خوب این است که اکثر آمریکایی‌‌ها، صنعت مراقبت‌های بهداشتی را پس از همه‌گیری مثبت‌تر می‌بینند. موضوع مهم این است که: استفاده‌کنندگان مراقبت‌های بهداشتی، بیشتر از همیشه درگیر ماجرا شده‌اند. برخی این روند را “مصرف مراقبت‌های بهداشتی” می‌نامند. تمایل مجدد این استفاده‌کنندگان، برای جستجوی راه حل‌های مراقبت‌های بهداشتی نیز بر اساس شرایطشان است.

این تقاضا باعث می‌شود که بازاریابی دیجیتال مدرن مانند تجربه کاربرUX)، شخصی‌سازی و بهینه‌سازی نرخ تبدیل(CRO) با این تلاش به تکامل برسند. همه اینها به این معنی است که استراتژی بازاریابی دیجیتال و استراتژی‌های وب سایت شما باید در سال آینده درست و دقیق باشد. در اینجا جریان‌هایی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید:

۱- استفاده‌کنندگان مراقبت‌های بهداشتی

ما در مقدمه اشاره کردیم که این گونه استفاده کنندگان، بیشتر به دنبال راه حل‌هایی بر اساس شرایط خود هستند. چرا برای انجام آزمایش کووید ۱۹ در صف منتظر بمانیم، در حالی که می‌توان آن را در خانه انجام دهیم؟.

چرا باید برای یک سوال با پزشک خود تماس بگیریم در حالی که می‌توانیم فقط یک پیام مستقیم از طریق پورتال بیمار برای او ارسال کنیم؟

طبق تحقیقات  PwC، ۷۷ درصد از پزشکان گزارش می‌دهند که “محل‌های مراقبت جدید و غیر سنتی” منجر به نتایج قابل قبولی برای بیمار می‌شود.

بیشتر مصرف کنندگان مراقبت‌های بهداشتی به دنبال راه حل‌هایی هستند که متناسب با نیازها و مطابق شرایط خودشان باشد.

در واقع، دو روند کلیدی وجود دارد که این به اصطلاح مصرف‌سازی را هدایت می‌کند:

 • طرح‌های مالیات پذیر و هزینه‌های پزشکی در حال افزایش هستند. تفسیر آن این است که: مصرف کنندگان پول بیشتری برای مراقبت‌های بهداشتی خود هزینه می‌کنند. پس، این مشتریان انتظار نتیجه بهتری دارند. آنها خواهان مراقبت و رسیدگی‌های در دسترس و شفاف از برندهای مورد اعتماد هستند. آنها می‌خواهند برای تشخیص (بیماری و مشکلات) و یافتن نظرات، در ارتباط آنلاین با پزشکان باشند و به مراتب کمتر مایل به مراجعه حضوری دارند.

•  فناوری‌ها و تکامل‌های جدید، تجارب بیمار را بهبود می‌بخشد. فناوری‌هایی که از لحاظ تاریخی برای ارائه دهندگان در دسترس  و البته در حال تغییر هستند. فقط ببینید که چگونه Epic Systems و بازار سوابق الکترونیک سلامت دچار اختلال شدند. امروزه، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی راه حل‌های جدیدی برای مشارکت بیمار (به عنوان مثال (CipherHealth)، مراقبت مجازی (Conversa Health) و تجربیات دیجیتالی بیمار (Gyant) در اختیار دارند .با ورود این راه حل‌های نوآورانه شخص ثالث، ارائه دهندگان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند تجارب دیجیتالی جدید را برای بیماران، سریع‌تر و ارزان تر از همیشه اجرا کنند.

چگونه با روند مصرف مراقبت‌های بهداشتی سازگار شویم

همانطور که گفته شد، می‌خواهید با فناوری‌های جدیدی که می‌تواند به شما در رضایت‌بخشی بیمار، (مانند پورتال‌های بیماران یا خدمات بهداشتی از راه دور)، کمک کند، آشنا باشید. در نظر بگیرید که چگونه تلاش‌های بازاریابی دیجیتال شما می‌تواند به ارزش تجربه بیمار بیافزاید.. در اینجا برخی از بهترین اقداماتی است که ما به مشتریان خود در زمینه مراقبت‌های بهداشتی توصیه می‌کنیم بیان می‌شود.

 • سهولت استفاده، قابلیت یافتن، و راهیابی غیر حضوری را در اولویت قرار دهید.

 • همه چیز را برای گوشی‌های هوشمند بهینه کنید.

•  از بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) برای تسهیل تماس اولیه در زمانی که مصرف کنندگان به دنبال منبع قابل اعتماد هستند استفاده کنید.

 • در سوابق (تاریخچه) جستجوی (اینترنت) محلی برای افرادی که به دنبال مراقبت پزشکی در «نزدیک خود و در همان زمان» هستند، باید نشان داده شوید.

۲-  پزشکی از راه دور به عنوان بخشی از اختلاط دائمی (Permanent Mix)؟

ما علامت سوال را به دلایلی اضافه کردیم زیرا به نظر می‌رسد هیئت منصفه (تحلیل‌گران) هنوز در جریان «پزشکی از راه دور» نیستند. در اوج بیماری همه گیر (حداقل در ایالات متحده)، پزشکی از راه دور به دلایل واضح به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. برخی از ما در مورد آینده پزشکی از راه دور به صورت طولانی بحث کرده‌ایم. و اگرچه استفاده از آن در سطح کشور رو به کاهش است، بسیاری از مصرف کنندگان آن را پذیرفته‌اند و ارائه دهندگانی را انتخاب می‌کنند که این خدمات را عرضه می‌کنند.

اگرچه مصرف پزشکی از راه دور از زمان اوج بیماری همه گیر به شدت کاهش یافته است، اما هم چنان باقی مانده است. در این زمینه، تجربیاتی و خدماتی خاص را که مصرف کنندگان امروزی انتظار دارند، ارائه دهید.

در حالی که تقاضا کاهش یافته است، اما از بین نرفته است. نظرسنجی پزشکی از راه دور سایکس (Sykes) 2021 نشان داد که اکثریت آمریکایی‌ها اکنون سلامت از راه دور را تجربه کرده‌ و  بیشتر خواهان آن هستند. بنا بر آمار حیرت آور،  88 درصد خواهان ادامه استفاده از خدمات بهداشت از راه دور برای مشاوره غیر فوری هستند. گزارشی از Research and Markets نشان می‌دهد که بازار جهانی بهداشت از راه دور با نرخ CAGR 21.4 درصد در حال رشد است و انتظار می رود تا سال ۲۰۲۵ به ۱۶۷ میلیارد دلار برسد.

مصرف کنندگان خدمات بهداشتی برای راحتی ارزش قائل هستند و سلامت از راه دور به آنها امکان می دهد مراقبت‌هایی با کیفیت را در خانه‌های خود دریافت کنند.

ایده‌هایی برای تکامل و گسترش خدمات بهداشتی از راه دور

نکته مهم این نیست که پزشکی از راه دور، پایه اصلی خواهد بود و این نحوه ارائه آن خدمات است که مصرف کنندگان امروزی انتظار دارندد. در واقع، خط روند پزشکی از راه دور از یک حرکت گسترده‌ به سمت انتقال بیشتر ارتباطات مراقبت‌های بهداشتی ) به صورت آنلاین) پیروی می‌کند. و البته دوباره، مصرف‌سازی ریشه این تحول دیجیتالی است .بیماران می‌خواهند به گونه‌ای که  می‌پسندند این ارتباط را برقرار کنند. فراتر از گسترش و بهبود دسترسی به سلامت از راه دور، سازمان‌ها در حال ارائه پیشنهادات جدید هستند، مانند:

•  چت زنده (live chat) مطابق با HIPAA

•  ارسال پیامک دو طرفه

 • یادآوری قرار ملاقات دیجیتالی (ایمیل، متن، و غیره(

 • دستیار مجازی مجهز به هوش مصنوعی

۳- تأیید اجتماعیِ (Social Proof)، ارز دیجیتال مسئله‌ای جدی است

زمانی وجود داشت که ممکن بود فقط از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود برای توصیه‌های پزشک نظر بخواهید. اما، از آنجایی که افراد بیشتری برای یافتن آنچه نیاز دارند آنلاین می‌شوند، تأیید اجتماعی جایگزین توصیه‌های دهان به دهان می‌شود. به جای اینکه از مادر، یا عمو جو (Joe) بپرسند، مشتریان به دنبال بررسی دیجیتال، توصیفات، و سیگنال‌هایی هستند که سبب می‌شود به برند شما و ارائه دهندگان شما اعتماد کنند.

تأیید اجتماعی به شکل‌های مختلفی ارائه می شود، از جمله:

 • رتبه بندی و بررسی در HealthGrades، Yelp، Vitals، و کانال های دیگر

 • توصیفات بیمار (متن، ویدئو، و غیره)

 • بخش پرسش و پاسخ

 • رسانه‌های چاپی و مکان‌های رادیویی (از جمله مصاحبه)

 • مشارکت جامعه

 • تعامل، دنبال کردن و دیده شدن در رسانه‌های اجتماعی

چگونه بازاریابان بهداشت و درمان از تأیید اجتماعی استفاده می‌کنند

مانند سلامت از راه دور، روندی که باید به آن توجه کرد اهمیت تأیید اجتماعی نیست – ما سال‌ها ارزش تأیید اجتماعی را می‌دانیم. آنچه مهم است این است که چگونه بازاریابان پیشرو مراقبت‌های بهداشتی در حال گسترش، نوآوری و استفاده از اثبات اجتماعی خود هستند. در حالی که مطالعات موردی و توصیفات ضروری هستند، از خود بپرسید که چگونه می‌توانید تأیید اجتماعی خود را افزایش دهید؟. چگونه می توانید تأیید اجتماعی را در قالب‌ها و کانال‌های جدید مستقر کنید؟

در اینجا چند نمونه وجود دارد که ما برای درک بهتر، نشانه گذاری کرده‌ایم:

روایتگری  (داستان‌سرایی) ویدیویی . به جای مصاحبه با یک بیمار، سعی کنید داستانی بصری و جذاب‌تر بگویید. پزشک و سایر کارکنان را درگیر کنید تا یک داستان کامل و ۳۶۰ درجه از اینکه بیمار از کجا شروع کرده و کجا به پایان رسانده است بگویند. از خود بپرسید: آیا این سفری است که سایر بیماران می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند؟ این مثال عالی از Duke Health  را بررسی کنید:

بررسی‌های پزشک. بیماران می‌خواهند با پزشکان، جراحان و متخصصان خود آشنا شوند. آنها به صورت روزانه چه می کنند؟ و چه چیزی آنها را در کاری که انجام می‌دهند بهتر می‌سازد؟

روز زندگی : جراح قلب از Adventist HealthCare یک مثال فوق العاده است – ما آن را در زیر قرار دادیم تا بتوانید آن را بررسی کنید:

پخش زنده. IGTV و Facebook Live دو کانال دیگر هستند که می‌توانید از توانایی آن‌ها برای نشان دادن “تأیید” (proof) به بیماران، از آنها استفاده کنید. برخی از سازمان‌ها میزبان جلسات پرسش و پاسخ با پزشکان، متخصصان تغذیه و سایر کارشناسان خواهند بود.

اینستاگرام. فراتر از IGTV، اینستاگرام گزینه‌های زیادی برای به اشتراک گذاری محتوا در اختیار شما قرار می‌دهد. Dr. Stacie of The Physio Fix یک مثال عالی است. در اینجا نحوه استفاده او از استوری‌های اینستاگرام برای به اشتراک گذاشتن انواع توصیفات بیماران بیان شده است:

۴- بیماران در سراسر روند قیفی شکل (funnel) به کمک نیاز دارند

ما به یکسری پست‌های وبلاگ و کتاب‌های الکترونیکی برتر تا سال ۲۰۲۱ نیاز داریم.  با حرکت رو به جلو، تنها در انتهای قیف بودن یا تمرکز بر روی جذب تقاضاهای موجود کافی نخواهد بود. سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی باید استراتژی جامع‌تری برای ایجاد آگاهی در سراسر این جریان قیفی شکل ایجاد کنند.

چرا؟ زیرا روند مراقبت‌های بهداشتی همیشه به صورت خطی نیستند .به شخصی فکر کنید که آماده است تا به یک مسئله مداوم رسیدگی کند، اما مسئله در مورد کسی که نمی‌داند شما کی هستید یا حتی نیازهای خاص مراقبت‌های بهداشتی او واقعاً چیست، چگونه است؟. مهمتر از آن، به این فکر کنید که آنها کجا شما را به صورت آنلاین درگیر می‌کنند. این می‌تواند یک جستجوی گوگل یا هنگام گشتن در رسانه‌های اجتماعی باشد یا ممکن است مستقیماً به وب سایت شما بروند.

نکته این است که شما به یک کاتالوگ دقیق از مواد بازاریابی نیاز دارید که کل مراحل قیفی شکل را نشان دهد. از مرحله بررسی اولیه تا مرحله «آمادگی خرید». ایده این است که بیماران آینده نگر را آموزش داده و آگاه کنیم (هر کجا و هر زمان که مناسب باشد). چیزهایی را برای آنها آشکار کنیم که هنوز درباره تصمیم مراقبت‌های بهداشتی خود در نظر نگرفته‌اند

بهترین روش‌ها: حرکت به سمت یک حوزه بازاریابی با خدمات کامل

چه همه کارها را در داخل انجام دهید یا با یک آژانس بازاریابی قراردادی داشته باشید، بهترین راه برای ساختن یک قیف کامل بازاریابی، گسترش دامنه خدمات است. در تجربه خود ما، مشتری (بیمار) پس از مراقبت‌های بهداشتی به حوزه خدمات کامل منتقل شده است. اینها بسته‌های جامعی هستند که شامل طراحی جدید وب، سئو (SEO)، محتوا و تبلیغات دیجیتال در سراسر مراحل قیفی شکل می‌شود.

برای مثالی از یک استراتژی قیف کامل، بررسی کنید چگونه بیماران را با یک استراتژی تبلیغاتی در فیسبوک مشغول کنیم.

۵- شخصی سازی، استاندارد طلایی خواهد بود

با بررسی پست اخیر ما در مورد شخصی سازی، نحوه استفاده از شخصی سازی بازاریابی در حین محافظت از حریم خصوصی بیمار، یک آمار به چشم می خورد: طبق گزارش  Salesforce،  92 درصد از بازاریابان معتقدند که مشتریان و مشتریان بالقوه آنها انتظار تجربه‌های شخصی را دارند (در مقایسه با ۸۵ درصد در سال ۲۰۲۰) .

دو نکته برای شخصی سازی بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی

این به ما می‌گوید که بیماران نه تنها خواهان شخصی‌سازی هستند، بلکه اگر آن را دریافت نکنند، به سرعت به جای دیگری خواهند رفت. این شخصی‌سازی چگونه به نظر می‌رسد؟ اول از همه، باید با رعایت قوانین حفظ حریم خصوصی مراقبت‌های بهداشتی اتفاق بیفتد، که برخی از استراتژی های موجود برای بازاریابان را محدود می کند. در اینجا دو راه برای تحقق آن وجود دارد:

 • پورتال‌های بیمار و یا برنامه‌های تلفن همراه خود را راه اندازی و بهینه کنید. ایجاد یک لیست ایمیل بر اساس اطلاعات سلامت شخصی محافظت شده مهم است، با این حال، هنگامی که شخصی وارد پورتال یا برنامه تلفن همراه می‌شود، گزینه‌های شما به طور قابل توجهی گسترش می‌یابد. در این رابطه، می‌توانید محتوای خاص شرایط یا درمان را نمایش دهید یا خدمات یا قرار ملاقات‌های خاصی را توصیه کنید. همچنین می‌توانید به بیماران امکان دسترسی مستقیم به اطلاعات پزشکی و پزشکان خود را بدهید. این باید بخشی از دلیل استفاده بیشتر از بیماران از پورتال بیماران نسبت به قبل باشد.

 • اجازه دهید بیماران سفر (مراحل) خود را انتخاب کنند. برای تطبیق مراحل محتوا با خواسته‌های بیماران خاص، به اطلاعات سلامت شخصی نیاز ندارید. به عنوان مثال، اگر می‌دانید که یکی از صفحات وب شما ترافیک جستجوی ارگانیک (Organic  Search) زیادی برای کلمه کلیدی «زیبایی سینه در سن دیگو» دریافت می‌کند، می‌توانید آن را برای آن عمل خاص تنظیم کنید. شخصی که از آن عبارت جستجو استفاده کرده و وارد وب سایت شما شده است به چه نوع اطلاعاتی نیاز دارد؟ چگونه می توانید صفحه را با این مراحل خاص شخصی سازی کنید؟

۶- وب سایت و تجربه کاربر دیجیتال (UX) را در خطر (خسارت) خود نادیده بگیرید

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی مرتکب می‌شوند، ساخت وب سایت‌های صرفاً اطلاعاتی یا عکاسی است. حتی نام‌های بزرگ در حوزه مراقبت‌های بهداشتی را خواهید دید که پشت وب‌سایت‌های عمومی یا حتی وب‌سایت‌های نامرتب ایستاده‌اند. این یک اشتباه اساسی است که شرکت‌های مراقبت‌های بهداشتی اکنون آن را درک می‌کنند. همانطور که هجوم مشتریانی که از ما می‌خواهند وب‌سایت‌هایشان را دوباره بهینه سازیم، نشان می‌دهد.

گوگل نیز آن را درک می‌کند، همانطور که تجربه به‌روزرسانی اخیر صفحه‌شان نشان می‌دهد. در سال ۲۰۲۲، سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی باید متقاعد شوند که وب سایت آنها نباید چهره دیجیتالی سازمان آنها باشد. در عوض، آنها باید متعهد شوند که سایت‌های خود را از طریق دریچه نیاز بیمار بازسازی کنند. با توجه به نیازهای بیماران خود به عنوان ستاره شمالی، ایده بسیار واضح تری در مورد نحوه طراحی وب سایت خود خواهید داشت – نحوه اجرا

 • ساختار سایت و راهنمایی آن

 • پیام رسانی، محتوا و طراحی

 • سهولت استفاده در دستگاه‌ها

 • تقویم محتوایی برای محتوای بازاریابی

 • ابزارهای تعامل ۲۴ ساعته (چت ربات، متن، پشتیبانی ایمیل و غیره)

 • بهینه سازی موتور جستجو (SEO)

 • دسترسی

چند نکته برای بهبود وب سایت‌های مراقبت‌های بهداشتی

ابتدا روی صفحه اصلی خود تمرکز کنید. این معمولا اولین ارتباطی است که افراد با وب سایت شما دارند. به این ترتیب، پیام‌رسانی، طراحی و جریان همگی به تأثیری که شما بر جای می‌گذارید کمک می‌کنند. هر کجا که بیماران شما نیاز به رفتن دارند، وظیفه شما این است که آنها را در یک یا دو مرحله به آنجا برسانید (حتی اگر خودشان ندانند به چه چیزی نیاز دارند(.

اشخاص خریدار ایجاد کنید و مراحل بیمار را به عنوان نماینده او ترسیم کنید. شما نمی‌توانید برای هر فردی تجربیات بهینه بسازید. می‌توانید از داده‌ها برای مشخص کردن بیشترین حجم مراحل خود استفاده کنید، سپس آن‌ها را برای مراجعه ترسیم کنید. فرض کنید متداول‌ترین مرحله مشتری دیجیتال شما موتور جستجو است «صفحه فرود بهینه سازی شده برای خدمات» درخواست مشاوره. در طول این مراحل، بیمار خاص چه نیازهایی دارد که شما بهتر بتوانید به آنها خدمت کنید؟

صفحات فرود را بر اساس معیارهای سئو (SEO)  بهینه کنید. در مورد مراحل، گزارش عملکرد در کنسول جستجوی گوگل به سرعت به شما می گوید که کدام صفحات بیشترین ترافیک و برای کدام کلمات کلیدی به وب سایت شما وارد می کنند.

با در دست داشتن این اطلاعات، چگونه می توانید URL مورد نظر را برای پاسخگویی به افرادی که از آن زبان جستجو استفاده می کنند، بهینه کنید؟ هدف از جستجوی آنها چیست؟ آیا صفحه شما به آن نیاز دارد؟ وقتی محتوای صفحه را با هدف جستجو هماهنگ می‌کنید، نرخ تبدیل بالاتری خواهید دید.

۷- بهینه سازی نرخ تبدیل ((CROفوایدی دارد

اطلاعات شماره ۶ (طراحی وب و UX ) مستقیماً با CRO مرتبط است. از آنجایی که مراقبت‌های بهداشتی از نظر دیجیتالی هوشمندتر می‌شود، آنها می‌خواهند بیشتر در CRO سرمایه گذاری کنند. این رشته بازاریابی دیجیتال به سازمان‌های مراقبت‌های بهداشتی اجازه می‌دهد تا از سرمایه‌گذاری و تلاش‌های بازاریابی، بیشتر بهره ببرند. همچنین به آنها کمک می کند تا UX را برای رفع نیازهای بیمار اصلاح کنند.

بررسی اجمالی و مزایای CRO مراقبت‌های بهداشتی

در اینجا اصول ساده و گُنگی وجود دارد: به عنوان بازاریاب مراقبت‌های بهداشتی، می‌خواهید بازدیدکنندگان وب سایت، کاری را درست انجام دهند؟ برای درخواست وقت ملاقات، تبدیل شدن به یک بیمار یا انجام یک روش. این یک تبدیل است. و این تبدیل‌ها در صفحات وب شما با نرخ مشخصی اتفاق می افتد – نرخ تبدیل شما.

شما قبلاً این را می‌دانستید. چیزی که ممکن است ندانید این است که حتی یک تغییر کوچک در نرخ تبدیل شما می‌تواند به میلیون ها (بیشتر یا کمتر) سود یا بازدهی تبدیل شود. این همان چیزی است که CRO در مورد آن است: سرهم بندی (از نظر علمی، ممکن است اضافه کنیم) با جنبه‌های مختلف قیف بازاریابی برای بهبود نرخ تبدیل.

متدولوژی‌های CRO را می‌توان در سراسر فعالیت‌های بازاریابی اعمال کرد، از جمله:

•  وب سایت و صفحات فرود (landing page)

 • تجارب موبایل و اپلیکیشن

 • سلسله مراتب محتوا

 • زبان دعوت به اقدام و کاریابی

 • نوشتن متن تبلیغاتی (کپی رایتینگ Copywriting)

•  طراحی گرافیکی

موضوع این است که طبق گزارش  Unbounce CRO، آنچه برای پزشکان «نرخ تبدیل سلامت» در نظر گرفته می‌شود به ۳.۶ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت. رسیدن به این عدد آسان نیست، اما می‌تواند برای بهبود بازده بازاریابی معجزه کند. در سال ۲۰۲۲ محاسبات مالی چالش‌برانگیز است و بهره‌گیری از هر دلار بازاریابی بسیار مهم است.

۸- سئو(SEO)، تکامل یافته است

با توجه به مصرف گسترده تر مراقبت‌های بهداشتی، مصرف کنندگان مراقبت‌های بهداشتی سئو را نیز تغییر می‌دهند. در طول همه‌گیری  کرونا، حتی افراد تازه‌کار دیجیتال مجبور بودند مراقبت‌های پزشکی را خودشان انجام دهند و اغلب از فناوری استفاده می‌کردند. آنها ناچار بودند به دلیل عدم دسترسی به امکانات، به تشخیص خود عمل کنند.

به زبان ساده: آنها برای یافتن ارائه دهندگان، راه حل‌ها، پاسخ‌ها و به روز رسانی‌ها به گوگل مراجعه کردند. آنها از سیری (Siri) پاسخ خواستند. آنها نقشه‌های گوگل را برای ارائه دهندگان نزدیک جستجو کردند. آنها الگوریتم‌های موتور جستجو را مجبور به تغییر و انطباق کردند. بنابراین، بازاریابان مراقبت‌های بهداشتی کجا را رها می کنند؟

جایی که بازاریابان مراقبت‌های بهداشتی می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند

هیچ گلوله جادویی وجود ندارد: برای آینده سئوی مراقبت‌های بهداشتی آماده شوید. استراتژی شما باید جامع باشد. به نظر ما، عاقلانه است که توجه ویژه ای به موارد زیر داشته باشید:

•  محتوای معتبر و با ارزش

•  صفحات وب سریع و کاربرپسند

•  بهترین شیوه‌های جستجوی معنایی و محاوره‌ای

•  استراتژی‌های کلید واژه متمرکز بر موجودیت (واحد تجاری)

ما در مورد این موضوعات به طور مفصل در یک پست وبلاگ اخیر نوشتیم که چگونه رفتار مصرف کننده سئو را برای مراقبت‌های بهداشتی شکل می‌دهد.

۹-  فن آوری بازاریابی بهتر از همیشه خواهد بود

البته، فناوری تقریباً همه گرایش‌های فهرست‌شده در اینجا را پشتیبانی و فعال می‌سازد. علیرغم کاهش بودجه مربوط به  کووید۱۹، سازمان‌ها همچنان در حال افزایش هزینه‌ها برای فناوری بازاریابی هستند. این روند تا حدی تحت تأثیر هجوم سرمایه‌گذاری‌های سهام خصوصی به بخش مراقبت‌های بهداشتی است که ما  به طور مستقیم شاهد آن بودیم.

آنچه که بازاریابان بهداشت و درمان می‌توانند انجام دهند

هنگام ارائه، اکثر تیم‌های بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی حداقل برای آزمایش فن آوری‌های جدید باز هستند. سوال این است که این هزینه را به کجا و چگونه باید هدایت کنید؟ هیچ گلوله جادویی وجود ندارد: برای آماده شدن برای آینده سئوی مراقبت‌های بهداشتی، باید استراتژی جامعی داشته باشید. به نظر ما، عاقلانه است که توجه ویژه‌ای به موارد زیر داشته باشید:

•  دسترسی بیمار: این اصطلاح کلی شامل سلامت از راه دور، پورتال بیمار و تلفن‌های گویا (chatbots) می‌شود. یعنی در واقع هر فناوری که دسترسی بیمار به مراقبت، اطلاعات و افراد مورد نیاز را افزایش می‌دهد.

 • ردیابی تماس: راه‌حل‌های ردیابی تماس پویا می‌توانند به بازاریابان کمک کنند منبع تماس برگشتی به یک کلمه کلیدی، کمپین، صفحه فرود، ایمیل مستقیم، ایمیل و غیره را شناسایی کنند. این راه‌حل‌ها می‌توانند بازخورد فوری در کمپین‌های بازاریابی دیجیتال به شما ارائه دهند تا کارآمد شوند(تنظیم‌بندی زمان).

 • اسناد بازاریابی: اسناد بازاریابی یک موضوع حاد در مراقبت‌های بهداشتی است. ابزارهای اسناد جدید، مانند:  Ruler Analytics، Funnel، و Branch می‌توانند هر کانالی را که در مراحل درمان بیمار از آگاهی تا توجه به عمل تحت تأثیر قرار گرفته است را ردیابی کنند.

همانطور که فناوری‌های بازاریابی جدید را در سال ۲۰۲۱ و پس از آن در نظر می‌گیرید، مراقب انباشت داده‌ها باشید. بر اساس تحقیقات گارتنر (Gartner)، تنها ۱۸ درصد از شرکت‌ها به مجموعه فناوری‌های بازاریابی خود تسلط دارند. اگر تیم شما نتواند از آنها برای ایجاد رشد استفاده کند، آخرین راه حل‌ها چه فایده‌ای دارند؟

۱۰- محدودیت‌های جدید داده‌ها دسترسی به بیماران را دشوارتر می‌کند

شما قبلاً با قانون حفظ حریم خصوصی (HIPAA) که از اطلاعات بهداشت خصوصی (PHI) محافظت می‌کند،آشنا شده‌اید. شما به عنوان یک بازاریاب، ممکن است با رعایت مقررات حفاظت از داده‌های عمومی (GDPR) مخالفت کرده باشید یا از آن آگاه نباشید. بنا بر این عاقلانه است که، همه بازاریابان مراقبت‌های بهداشتی از این مقررات پیروی کنند تا از هر گونه مشکلی جلوگیری کنند.

فراتر از این محدودیت‌های اصلی داده‌ها، در مورد حفظ حریم خصوصی و تغییرات در هدف گذاری دیجیتال چیزی می‌توان گفت. کوکی های جستجوگر متعلق به گذشته هستند. اپل با انتشار iOS 14 تغییرات عمده‌ای در حریم خصوصی کاربران و استفاده از داده‌ها ایجاد کرد. این بدان معناست که توانایی شما برای دسترسی به بیماران تغییر کرده است.

چگونه از حفظ حریم خصوصی مشتری اطمینان حاصل کنیم

از بسیاری جهات، تغییرات گسترده در قوانین و الگوریتم‌های حریم خصوصی کاربران هنوز در سراسر صنعت مراقبت‌های بهداشتی احساس می‌شود .صرف نظر از این، همکاری داده‌ها باید با دقت مورد بررسی قرار گیرد و خطرات امنیت سایبری باید بخشی از هر بحثی باشد که شامل یکپارچه سازی فناوری باشد.

 • درک و فهم قوانین و مقررات

 • یک حسابرسی کامل برای آشکار کردن خطرات انجام دهید

 • صرف زمان و هزینه در امنیت سایبری و پلتفرم‌های داده

 • ایجاد یک برنامه قوی برای حفظ حریم خصوصی داده‌ها

آخرین نظرات: وقت آن است که کلیدها را به بیماران تحویل دهیم

در سال ۲۰۱۹، AHA  مراقبت‌های بهداشتی، یک تقاضا‌نامه را «به آسانی سفارش پیتزا» نامید. امروزه ده‌ها شرکت جدید مدل‌های مراقبت سنتی را مختل می کنند. در حالی که ما مطمئناً استدلال می‌کنیم که کل این تغییر ناشی از تقاضای بیمار است، اما موضوع پیچیده‌تر از آن است. بیماران فقط کلیدها را در دست ندارند؛ آنها در صندلی راننده هستند و پدال گاز تا آخر می‌فشارند (یا حداقل آنها دوست دارند این چنین باشد(.

به جای متوقف کردن آنها، وقت آن رسیده است که بازاریابان مراقبت‌های بهداشتی با مصرف کنندگان مراقبت‌های بهداشتی مطابق شرایط آنها روبرو شوند. مصرفی شدن مراقبت‌های بهداشتی در تمام گرایش‌های بازاریابی مراقبت‌های بهداشتی ۲۰۲۲ که در بالا بررسی کردیم ظاهر می‌شود. سوال این است که بازاریاب‌های مراقبت‌های بهداشتی چه کسانی خواهند بود که به اندازه کافی باهوش باشند که این تغییر را تشخیص دهند و از آن استقبال کنند؟

الکس ممبریلو (Alex Membrillo) موسس و مدیر عامل: برخی می گویند الکس ممبریلو برای مدیر عاملی بازاریابی دیجیتال عالی متولد شد. بعضی می‌گویند او انتخاب شده است. الکس همراه با تیم خود از پرفروش‌ها، به لطف رویکردی نوآورانه در بازاریابی دیجیتال، آن را به رشد تصاعدی هدایت کرده است. جوایز تیم با افتخار شامل تعیین بهترین مکان برای کار و فهرست ۵۰۰۰ شرکت خصوصی ایالات متحده است که سریع ترین رشد را دارند.

الکس به عنوان بازاریاب دیجیتال سال توسط انجمن فناوری جورجیا (TAG) ، همچنین با قرار دادن در نشریات ملی از جمله کارآفرین، ژورنال موتورهای جستجو، پزشکان و وال استریت ژورنال به شورای آژانس فوربس کمک می کند. او به عنوان سخنران متخصص برای انجمن بازاریابی آمریکا، HCIC، SMASH Senior Care Marketing & Sales Summit، و ( SHSMD) خدمت کرده است