دارایی ها و قابلیت های استراتژیک

دارایی ها و قابلیت های استراتژیک
منظور از دارایی ها و قابلیت های استراتژیک چیست؟
دارایی ها و قابلیت های استراتژیکی که زیر بنای استراتژی هستند ، اغلب مزایای رقابتی پایداری را تأمین می کنند. قابلیت استراتژیک آن چیزی است که یک واحد کسب و کار آن را به خوبی انجام می دهد ، مانند برنامه ارتباط با مشتری ، تولید یا ترویج ، و برای آن کسب و کار ، اهمیت استراتژیک دارد. این قابلیت معمولاً بر پایه دانش با فرآیند است. 
یک دارایی استراتژیک یک منبع است ، نظیر نام یک برند یا پایگاه مستقر مشتری که در ارتباط قدرتمندی با رقبا است. برای فرموله کردن استراتژی باید به هزینه ها و امکان پذیری تولید یا حفظ دارایی ها یا قابلیت هایی را که مبنایی برای مزیت رقابتی پایدار خواهند بود توجه شود.

دارایی ها و قابلیت ها می توانند طیف وسیعی از ساختمان ها و مکان ها تا کارشناسان تحقیق و توسعه و نمادی مانند میشلین من را شامل شوند. اگر چه دستیابی به یک دارایی یا قابلیت قدرتمند بسیار سخت است ، اما می تواند امتیازی قابل ملاحظه و بادوام را حاصل کند.

هم افزایی حاصل از فعالیت یک کسب و کار که بازار های محصول را پوشش می دهد ، می تواند یک دارایی مهم و منبعی از مزیت رقابتی پایدار به حساب آید. هم افزایی ها ، قابل توجه هستند چرا که به سادگی قابل نسخه برداری نیستند ، آنها به اشکال مختلفی حاصل شوند. دو کسب و کار می توانند با بهره گیری مشترک از یک سیستم توزیع ، نیروی فروش و یا سیستم تدارکات ، هزینه های خود را کاهش دهند. آن چنان که ژیلت دوراسل را بدست آورد ( و بعدها خودش توسط P & G خریداری شد. ) همچنین ممکن است هم افزایی برپایه اشتراک دارایی ها حاصل شود ، آن گونه که در خصوص برند HP و اشتراک آن در بین چندین واحد کسب و کار اتفاق افتاد و یا هم افزایی مبتنی بر یک قابلیت ، مانند توانایی تویوتا در مدیریت کارخانجات تولیدی در کشور های مختلف و یا برند های متفاوت. منبع دیگر هم افزایی ، سهیم شدن در استراتژی های عملیاتی در بین واحد های کسب و کار است. برای مثال ، ممکن است سازمان فورد بتواند از حامیان جام جهانی باشد در حالیکه فورد شاسی بلند در بریتانیا نتواند. و باز هم یکی دیگر از منابع هم افزایی سهیم شدن در تحقیق و توسعه است. P & G برند هایی از جمله هد اند شولدر ، پرت و پنتین را تحت یک گروه واحد از محصولات مربوط به بهداشت مو در کنار یکدیگر قرار داد ، نه فقط برای اینکه تبلیغاتش راحت تر شود بلکه برای اینکه بتواند استفاده از نو آوری های محصول را مدیریت کند.و آخر اینکه ، ترکیب محصولات می تواند به ایجاد گزاره ارزش منجر شود. برخی شرکت های نرم افزاری محصولات خود را یکپارچه کرده اند تا بتوانند راه حل های سیستمی به مشتریان خود ارائه نماینده ی مجموعه مایکرو سافت آفیس یکی از این نمونه هاست.

توانایی دارایی ها و قابلیتها در پشتیبانی از یک استراتژی تا حدی به قدرت آنها در مقایسه با رقبا بستگی دارد. قدرت دارایی ها و قابلیتها تا چه اندازه است و موقعیت مناسب آنها کدام است ؟ تا چه حد می توان آنها را به عنوان یک نماد نشان تجارت و یا سرمایه گذاری دراز مدت در یک قابلیت در اختیار داشت ؟ تا چه حد بر هم افزایی سازمانی تکیه دارند که قابل نسخه برداری نباشند ؟

دارای ها و قابلیت ها همچنین می توانند موقعیت برابر ایجاد نمایند. برای ابعادی همچون کیفیت قابل لمس ، قدرت توزیع یا هزینه های ساخت ممکن است هدف خلق مزیت نباشد بلکه هدف اجتناب از نقص باشد. زمانی که یک دارایی یا قابلیت تا آن حد به رقیب نزدیک باشد که بتواند قدرت حریف را خنثی کند ، در این حالت یک موقعیت برابر حاصل شده است. چنین موقعیتی می تواند کلید موفقیت باشد. اگر کیفیت قابل لمس یک کالا در وال – مارت مناسب و کافی به نظر برسد ، پذیرفتن قیمت ، موفقیت تضمین می کند.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.