داده‌های اولیه یا Primary Data چیست؟

داده‌های اولیه یا Primary Data چیست
برای این که بتوانیم تحقیقاتی کامل‌تر و مستندتر داشته باشیم احتیاج داریم تا در کنار داده‌های ثانویه، داده‌هایی اولیه و منحصر به فرد را به عنوان مکمل تحقیقات‌مان داشته باشیم.

6 نوع داده اولیه که باید به دنبالش باشیم.

در دسته‌بندی زیر، بخشی از داده‌های اولیه را که ممکن است به آن نیاز داشته باشیم معرفی می‌کنیم:
  • یک: اطلاعات دموگرافیک و جامعه‌شناسی محور
  • دو: اطلاعات مبنی بر روان‌شناسی و مردم‌شناسی
  • سه: عقاید و عادات رفتاری مخاطبان
  • چهار: سطح آگاهی و اطلاعات مخاطب (بطور مثال در مورد کالا و برند)
  • پنج: دغدغه‌های فکری موجود در جامعه (به طور مثال در هنگام خرید کالای شما، برای مشتریان چه دغدغه و چه مسئله‌ای آزاردهنده است؟)
  • شش: محرک‌ها و عواملی که موجب تحریک و ایجاد رغبت در مشتری می‌شوند.

روش‌های جمع‌آوری داده‌های اولیه

مرسوم‌ترین روش‌های جمع‌آوری داده‌های اولیه، دو متد زیر می‌باشند:

  • پرسش مستقیم
  • مشاهدات

پرسش مستقیم (Communication)
روشی که در آن، داده‌های مورد نیازمان را از طریق طراحی یک یا چند پرسشنامه و تقاضا از مشتری برای پر کردن آن به دست می‌آوریم. صحت اطلاعات به دست آمده از این روش با خطا رو به روست؛ اما کماکان یکی از روش‌های اصلی برای جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز تحقیقات بازاریابی‌مان به کار می‌رود.
شیوه برخورد فرد پرسش‌گر، بسیار در صحت اطلاعات به دست آمده از این روش موثر است و بایستی سعی شود تا این کار را به بهترین افراد و با روابط عمومی بالا بسپاریم.

مشاهدات (Observation)
به طور کلی در بازاریابی و به خصوص تحقیقات اولیه آن، مشاهدات، روشی قابل اطمینان‌تر اما باهزینه بیشتر است. مشاهدات (Observation)، شامل نظارت و ضبط کامل رفتار مصرف کننده‌ها به طور دقیق و سپس بازسازی و اجرای دوباره آن رفتارها به وسیله یک فرد، ربات یا ماشین و شبیه‌ساز برای تحلیل و بررسی دقیق و ریز رفتار خریداران می‌باشد.
روش مشاهدات، بسیار زمان بر و دقیق‌تر از روش پرسش مستقیم است.
رفرنس:سایت مدیر
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.