صفر تا صد چگونگی خلق و ترسیم پرسونای مخاطب

صفر تا صد چگونگی خلق و ترسیم پرسونای مخاطب
در این مطلب چگونگی ترسیم پرسونای مخاطب را بیان خواهیم نمود.
در فرآیند تدوین استراتژی بازاریابی دیجیتال اگر به پرسش”مخاطب هدف شما دقیقا چه کسی است؟“پاسخ درستی داده نشود، هر آنچه که رشتیم تا به جایگاه مطرحی در بازاریابی دیجیتال برسیم پنبه خواهد شد.

پرسونای مخاطب

پرسونای مخاطب : کاربری که بصورت فرضی با پارامترهای مختلفی نظیر شغل، میزان درآمد، سبک زندگی، نحوه‌ی تعامل با فناوری و… در ذهن پرورش داده می شود و نمایی کلی از مشتریان را تداعی می نماید.

برای انجام بازاریابی محتوایی، این فرد در ذهن ترسیم می شود، در این صورت به خوبی می توانید توجه وی را در دنیای واقعی جلب کرده و راحت تر محتوا تولید کنید.
در خلق پرسونای مخاطب علاوه بر اطلاعات جمعیتی مانند سن، مکان و درآمد و … اطلاعات روانشناختی این فرد از جمله علایق، دلایل خرید و نگرانی هایش نیز جمع آوری و بررسی می گردد.

اهمیت خلق و ترسیم پرسونای مخاطب

پرسونای مخاطب به شما کمک می کند تا بهتر مشکلات مشتریانتان را درک کنید، متوجه شوید که چه چیزی برای آنها ارزش است؟ با چه موانعی روبه رو هستند؟ چه چیز منجر به موفقیت آنها می گردد؟و …
از طریق پرسونای مخاطب می توان ارزشها، تمایلات و نیازهای مخاطب هدف را بخوبی درک کرد و بر این اساس در فضای وب تبلیغات هدفمندی انجام داد.ترسیم پرسونای مخاطب منجر به تولید محتوای باارزش و مرتبط می گردد که در نهایت به برقراری ارتباط مداوم مشتری با محصولات و خدمات می گردد.
با ترسیم پرسونای مخاطب ابزاری  هوشمند و راحت برای هدفگیری دقیق مخاطب ایجاد می گردد.می‌توان با استفاده از اطلاعاتی که از خریدار فرضی محصول‌تان به دست می‌آورید نمایه ای از پرسونای مخاطب را ترسیم کرده و از آن در مقیاس کلان تر استفاده کنید.

پرسونای مخاطب در حقیقت نوع رسانه ای که باید در آن حضور پیدا کنید، میزان بودجه سرمایه گذاری تبلیغات، نوع محتوای تولیدی برای اثرگذاری روی مخاطب و بسیاری از سوالات شما را پاسخ می دهد.

5 راه جمع آوری اطلاعات هوشمندانه برای ترسیم پرسونای مخاطب


1-اطلاعات مشتری
هرگز از مشتریان فعلی خود غافل نشوید! مشتریان فعلی شما گنجینه ای از داده های واقعی هستند، رفتار آنها را زیرنظر داشته و اگر لازم بود با آن ها مصاحبه کنید. همچنین می توانید از تیم پشتیبانی و فروش که اغلب دارای انبوهی از اطلاعات در مورد خریداران هستند، کمک بگیرید. آن اطلاعات را غربال نمایید تا اطلاعات خالص و گرانبهایی از آن بدست آوردید. اگر هم گزارش هایی در مورد ویژگی های جمعیت شناختی و علاقمندی های مشتریانتان از طریق گوگل آنالتیک در دست دارید پس می توانید از دل آنها، اطلاعات خوبی در مورد مخاطبانتان بدست آوردید.

2-اطلاعات رقبا
اگر هنوز مشتریان زیادی ندارید اصلا نگران نباشید به مشتریان رقبای خود توجه کنید و دنبال کنندگان آنها در شبکه های اجتماعی
زیر نظر بگیرید! حتما به آن دسته از افرادی که مشتریان وفادار رقبای شما هستند توجه کنید تا بتوانید از این اطلاعات در جهت کامل کردن دقیق پرسونای مخاطب خود استفاده کنید.

3-تحقیقات بازار
اگر بودجه ای در اختیار دارید می توانید نحوه پیدا کردن مخاطب هدف خودتان را به شرکت های تحقیقات بازاریابی بسپارید. در حال حاضر هم استارتاپ های خوبی از جمله نظربازار و نت رای خدمات تحقیقات بازار را با امکانات و تسهیلات خوبی انجام می دهند. اما توجه داشته باشید که ترسیم پرسونای مخاطب، اطلاعات دقیق تری نسبت به کلیاتی که از طریق تحقیقات بازار بدست می آید به شما خواهد داد_ پس مطمئن شوید که در این مسیر به دنبال اطلاعاتی هستید که شما را به ویژگی های پرسونای مخاطب بهتر و بیشتر نزدیک می کند تا اطلاعات کلی که از طریق تحقیقات بازار بدست می آورید.

4-شبکه های اجتماعی
در شبکه های اجتماعی مو را از ماست بیرون بکشید! چون برای ترسیم پرسونای مخاطب به اطلاعات دقیق و جزئی نیاز دارید. اینکه مخاطب هدف شما مرد است یا زن؟ در چه رده ی سنی قرار دارد و در کجا زندگی می کند؟ بسیار خوب است اما باید بدانید که وی در شبکه های اجتماعی چه رفتار و اقداماتی را انجام میدهد؟دقیقا چه زمانی از روز پست می گذارد؟ چه محتواهایی وی را جذب می کند؟ به جز شما چه کسانی را دنبال می کند؟و …

 5-کشف مکان ها و رسانه های محبوب
خودتان را بجای مشتری بگذارید! به اینکه مشتری شما در فضای آنلاین و شخصی به چه جاهایی بطور پیوسته سر می زند، فکر کنید. تمامی انجمن ها، تالارگفتگوها، رسانه های خبری آنلاین و حتی فیلم هایی که در آپارات تماشا می کند یا نظراتی که در وبلاگ ها می گذارد و… همه و همه  را زیر نظر باشید. شما باید بدانید که او یک روز خود را چگونه سپری می کند؟ وقتش را چگونه پر می کند؟

5 راه جمع آوری اطلاعات هوشمندانه برای ترسیم پرسونای مخاطب

اطلاعات شخصی:
 • این شخص مرد است یا زن؟
 • چند ساله است ؟
 • در کجا زندگی می کنند؟
 • ازدواج کرده؟ جدا شده؟مجرد است؟
 • آیا فرزند دارد؟ اگر چنین است، چه تعداد و چند ساله؟
 • سطح تحصیلات این شخص چقدر است؟
 • درآمد وی چقدر است؟
 • روز خود را چگونه سپری می کند؟
 • برای سرگرمی و تفریح خود چه کارهایی را دوست دارد انجام بدهد؟

جزئیات کار:
 • کجا کار می کند؟
 • نقش وی در داخل شرکت چیست؟
 • در محل کار با چه چالش هایی مواجه است؟
 • این شخص از موقعیت حرفه ای خود به دنبال دستیابی به چه چیزی است؟
 • چگونه به موفقیت در محل کار نائل می گردد؟

راه های  ارتباطی:
 • از چه رسانه هایی بیشتر استفاده می کند؟
 • اگر شما محصول و یا خدمات خود را به وی ارائه کنید واکنش فوری او چه خواهد بود؟
 • ترجیح می دهند اطلاعات را چگونه بدست آورد؟ خواندن، مشاهده و لمس یا شنیدن از دیگران
 • برای برقراری ارتباط چه ابزاری را ترجیح می دهد؟ تلفن؟ پست الکترونیک؟ پیام متنی؟

چگونه از پرسونای مخاطب در جهت تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان وفادار استفاده کنیم؟

پرسونای مخاطب به سه شیوه منجر به ایجاد محتوای بهتر و تبدیل بازدید کنندگان به مشتریان وفادار می گردد:

1-پرسونای مخاطب زبان مشتری را به ما می آموزد.

وقتی پرسونای مخاطب را ترسیم کنیم کاملا متوجه خواهیم شد که او به چه زبانی صحبت می کند؟چگونه مشکلاتش را بیان میکند؟ از چه واژه هایی برای ابزار علاقمندی هایش بهره می گیرد و… در واقع زبان کوچه و بازاری مشتری را متوجه خواهیم شد. در این صورت بجای استفاده از کلمات قلمبه و سلمبه و ابراز اینکه ما فلانیم و چنانیم؛ خیلی راحت و صمیمی با مشتری صحبت خواهیم کرد. شک نکنید که مشتری محتوای تولیدی ما را با جان و دل می پذیرد.

2-بخش بندی محتوا بر اساس پرسونای مخاطب

احتمالا در حال حاضر یک کتابخانه پر از محتواهای مختلف در دست دارید. خبر خوب این است که، برخی از این محتواها به درد پرسونای مخاطب شما می خورد و خبر بد اینکه برخی از آن محتواها کاملا به درد نخور است! پس به سراغ محتواهای خود بروید و از زوایه ی دید مشتریانتان به آنها نگاه کنید! تعدادی از آنها را حذف کنید و برخی را بازنویسی نمایید، حتی ممکن است نیاز به تولید محتوای جدید داشته باشید.

3-تولید محتوای محبوب و توزیع آن در جاهای محبوب پرسونای مخاطب

با ترسیم پرسونای مخاطب می توان متوجه شد که مخاطب هدف شما در چه مکان هایی بیشتر حضور دارد. آنها بیشتر در فیسبوک می چرخند یا لینکداین؟ در هر اسکله ای که مخاطب هدف تان در حال ماهیگیری است، فورا لنگرهایتان را بیاندازید! البته منظور این نیست که در آنجا محصولات و خدمات خود را جار بزنید. فقط به آنها با زبان خودشان محتواهایی در مورد محصولات و خدماتتان تولید و عرضه کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.