با تاثیرات مثبت جستجوی صوتی در سئو آشنا شوید.

با تاثیرات مثبت جستجوی صوتی در سئو آشنا شوید
بسیاری از مدیران کسب‌وکارها می‌دانند که سئو عنصری حیاتی برای موفقیت کسب‌وکار آن‌هاست و حتی اگر ندانند که سئو چگونه انجام می‌شود و فرآیندهای آن نیز چگونه است، اما بازهم مشتاق به اجرای آن هستند.
سئو برای دهه‌هاست که هم‌نشین فضای اینترنت شده است، اما از اوایل سال 2000 میلادی، موتور جستجوی گوگل بجای تبعیت از برخی فرمول‌های خاص برای رتبه‌بندی یک سایت، تصمیم گرفت تا سئو را به تجربه کاربری نزدیک‌تر کند. شما به‌عنوان یک کاربر ساده اینترنت ممکن است که تاثیرات عمیق سئو را به چشم نبینید و فقط خوشحال هستید که تجربه بهتری از جستجو نصیبتان شده است.

آپدیت‌ الگوریتم‌های گوگل

از سال 2002 بود که گوگل آپدیت الگوریتم‌های خود را آغاز کرد. وبمسترها در حال حاضر نمی‌توانند لینک‌های غیرمعمول بسازند و یا بیش‌ازحد مجاز از کلمات کلیدی استفاده کنند. در عوض، آن‌ها اگر می‌خواهند که وب‌سایتشان رتبه‌های بالاتری در موتورهای جستجو به دست آورد باید محتواهای مرتبط و مفید برای کاربران ایجاد کنند.
تاکید گوگل روی محتواهای کاربرپسند از سال 2013 و همزمان با آپدیت مرغ مگس‌خوار آغاز شد. این الگوریتم نحوه تفسیر نتایج و عبارات جستجو توسط گوگل را تغییر داد. درواقع هدف از این الگوریتم آن بود که قصد و نیتی که پشت این جستجو نهفته است آشکار شود. بنابراین دیگر لازم نبود که عین عبارت جستجو شده در سایت موردنظر وجود داشته باشد تا آن سایت در صفحه نتایج گوگل ظاهر شود.
اما الگوریتم مرغ مگس‌خوار یک مکمل دیگر نیز دارد که به آن «رنک برین» می‌گویند. رنک برین یک هوش مصنوعی است که به ماشین‌های الگوریتم گوگل اجازه می‌دهد تا بهتر جستجوهای پیچیده و قصد و نیات کاربران را تفسیر کنند. و این قصد و نیات کاربران پایه‌ و اساس چیزی است که ما به آن «جستجوی صوتی» می‌گوییم.

تبدیل صدا به متن

بسیاری از نوآوری‌های تکنولوژیکی به پیدایش و توسعه فناوری تبدیل صدا به متن کمک کرده‌اند. با استفاده از این قابلیت، کاربر می‌تواند به‌صورت صوتی یک کلمه کلیدی یا عبارت را در سرچ‌بار گوگل وارد کند. در نتیجه، پیچیدگی و پیشرفتگی جستجوهای کاربران افزایش می‌یابد. درواقع کاربران در موقع انجام جستوی صوتی از همان عبارات و اصطلاحات گفتگوهای شفاهی خود استفاده می‌کنند. افراد علاقه دارند تا متفاوت از آن چیزی که تایپ می‌کنند صحبت کنند و گوگل نیز باید خود را با این روند وفق دهد.

تاثیرات مثبت جستجوی صوتی در سئو

اما این جستجوی صوتی چه تاثیرات مثبتی روی سئو دارد و آیا می‌توان از آن به‌عنوان روشی برای بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو استفاده کرد؟ در ادامه با مزیت‌های جستجوی صوتی آشنا خواهیم شد.

1.جستجوی آسان‌تر و صحیح‌تر
با تمام تغییراتی که در پس زمینه رخ داده، کاربران وب به تجربه‌ای از جستجو خو گرفته‌اند که در سریع‌ترین زمان ممکن می‌تواند مرتبط‌ترین نتایج را به دست دهد. در گذشته، کاربران مجبور بودند تا در صورت عدم دست‌یابی به نتیجه موردنظر، چندین متغیر جستجو را امتحان کنند. درعین‌حال، فعالین حوزه سئو نیز باید دقیقا مشخص می‌کردند که مشتری ممکن است از چه عباراتی برای جستجو استفاده کند و سپس آن‌ها در تولید محتوا از این کلمات استفاده می‌کردند و فرقی هم نمی‌کرد که این عبارات چقدر عجیب‌وغریب هستند.
اما جستجوی صوتی با کاهش تمرکز روی کلمات مشخص یا عبارات این مشکل را تا حدودی حل کرد. جستجوی صوتی بیشتر روی قصد و نیت کاربر از جستجو تمرکز می‌کند. فعالین حوزه سئو نیز باید استراتژی‌های خود را با این تغییرات همراه کنند.

2.محتوای بهتر
هدف هر الگوریتم جستجو این است که تجربه کاربری را بهبود دهد. با آپدیت الگوریتم مرغ مگس‌خوار، مناسب‌ترین نتایج بر اساس قصد کاربر نمایش داده می‌شود. افراد امروزه از عباراتی مشابه با عبارت‌های شفاهی و گفتاری برای جستجو استفاده می‌کنند. گوگل نیز برای جستجو در وب‌سایت‌ها برای ارائه بهترین نتایج به کاربران به سراغ استفاده از هوش مصنوعی رفته است.
با تاکید کمتر روی کلمات کلیدی خاص و ساختار عبارات رسمی، محتوای موجود در وب‌سایت‌ها بیش از هر زمان دیگری باید با کیفیت بالایی نوشته شود. استفاده از کلمات کلیدی عجیب‌وغریب یا استفاده بیش‌ازحد از کلمات کلیدی در محتوای یک سایت دیگر توجه گوگل را جلب نمی‌کند و حتی ممکن است باعث پنالتی شدن سایت نیز شود. برای تولید محتواهای باکیفیت‌تر، محتوا نویسان باید تحقیقات جامع‌تری در مورد موضوعاتی که می‌خواهند در مورد آن بنویسند انجام دهند.

3.نتایج باکیفیت‌تر
با جستجوی صوتی، صفحه نتایج گوگل پر از محتواهای باکیفیت است که دقیقا به عبارت جستجو شده پاسخ می‌دهند. بخش بزرگی از این رخداد استفاده از «پاسخ‌های غنی» است. این پاسخ‌ها به عبارات‌های جستجو شده توسط گوگل جمع‌آوری شده‌اند و در صفحه نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند، به‌طوری‌که کاربران مجبور نباشند برای پیدا کردن پاسخ سوال خود روی یک وب‌سایت کلیک کنند.

4.بهینه‌سای بهتر ارزش کاربر
با سئوی صوتی، هدف این است که بیشترین ارزش را برای کاربران وب ایجاد کرده و به نگرانی‌های اصلی آن‌ها پاسخ دهیم. فعالین سئو اکنون باید زمان بیشتری را روی بهینه‌سازی محتواهای خود صرف کنند. شما اکنون باید به این موضوع فکر کنید که کاربران چگونه سوالات خود را مطرح می‌کنند و فکر خود را فقط به کلمات کلیدی مورداستفاده معطوف نکنید. ازآنجایی‌که تاکید روی کلمات کلیدی در اینجا کمتر است، تعیین کردن قصد و نیت پشت جستجوی کاربر سخت‌تر می‌شود. بنابراین باید محتواهایی را تولید کنید که جامع باشند و بتوانند به تمامی جوانب یک موضوع بپردازند.

5.تاکید کمتر روی کلمات کلیدی
همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، جستجوی صوتی تاکید کمتری روی کلمات کلیدی دارد. تحقیق کلمات کلیدی هنوز هم برای تعیین میزان محبوبیت کلمات کلیدی مهم است. اما کلمات کلیدی که شما برای هدف قرار دادن انتخاب می‌کنید دیگر تمام جوانب استراتژی سئو شما را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند.
آن دورانی که وب‌سایت‌ها مجبور بودند از کلمات کلیدی دقیق استفاده کنند و هر صفحه باید میزان مشخصی از کلمات کلیدی را در خود جای می‌داد گذشته است. درواقع امروزه باید فقط برای پاسخ‌گویی به نیازهای کاربران محتوا بنویسید و نه برای رتبه گرفتن در موتورهای جستجو.

6.انعطاف‌پذیری بیشتر
فاصله گرفتن از استفاده از کلمات کلیدی دقیق، فضای بازتری را برای تولیدکنندگان محتوا به وجود آورده است. با استفاده از اصطلاحات جایگزین و کلمات مترادف، محتوای یک وب‌سایت می‌تواند خلاقانه‌تر، منحصربه‌فرد، واقعی و در نهایت مفید باشد. نویسندگان محتوا در حال حاضر محدود به ساخت محتوای صرف برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص نیستند.
آیا شما وب‌سایت خود را برای جستجوی صوتی بهینه‌سازی کرده‌اید؟ منتظر خواندن تجربیات شما در این زمینه هستیم.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.