معرفی چند تکنیک سئوی ON-PAGE برای قرار گرفتن در رتبه اول گوگل

معرفی چند تکنیک سئوی ON PAGE برای قرار گرفتن در رتبه اول گوگل
وقتی‌که در مورد بهینه‌سازی وب‌سایت یا محتوا صحبت می‌کنیم، 2 فاکتور اصلی را باید مدنظر داشته باشیم:
 • بهینه‌سازی On-page
 • بهینه‌سازی Off-page
در این مطلب می‌خواهیم در مورد بهینه‌سازی On-page صحبت کنیم و تکنیک‌هایی را در این زمینه با شما به اشتراک بگذاریم که به کمک آن‌ها بتوانید در رتبه‌های برتر جستجوی گوگل قرار بگیرید.

چرا به بهینه‌سازی ON-PAGE نیاز دارید؟

بسیاری از وبلاگ نویسان وقتی به مقالات مرتبط با سئو برمی‌خورند، معمولا با بی‌میلی از کنار آن‌ها می‌گذرند؛ اما به‌عنوان یک وبلاگ‌نویس و تولیدکننده محتوا باید با تمامی عناصر دخیل در محتوا، که سئو مهم‌ترین آن‌هاست، آشنا باشید. عدم رعایت فاکتورهای سئو در تولید محتوا گاهی می‌تواند تمامی تلاش‌های یک کسب‌وکار برای بهتر و بیشتر دیده شدن را بر باد دهد.

موتورهای جستجو چیزی غیر از مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها نیستند. آن‌ها برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی شما به فاکتورهای متنوعی نگاه می‌کنند. اکنون ما باید به موتورهای جستجو کمک کنیم تا این کلمات کلیدی را از محتوا استخراج کنند تا بتوانند این محتوا را به مخاطبان مرتبط‌تر نشان دهند.

سوالی که ممکن است ذهن بسیاری از وبلاگ نویسان را مشغول کرده باشد این است که: «چرا وب‌سایت من در رتبه‌های برتر جستجو قرار ندارد؟»
برای این مشکل می‌توان دلایل زیادی را متذکر شد؛ اما مهم‌ترین و شاید اصلی‌ترین دلیل، عدم توجه به سئو باشد؛ بنابراین وقتی‌که می‌خواهید یک پست وبلاگ را بهینه‌سازی کنید، باید برای قرارگرفتن در رتبه‌های برتر جستجو، پیروی از تکنیک‌هایی اثبات‌شده را مدنظر قرار دهید.
البته موتور جستجوی گوگل این روزها فقط سئوی on-page را به‌عنوان تنها روش برای رتبه‌بندی مدنظر ندارد و مواردی مانند سیگنال‌های شبکه‌های اجتماعی (به اشتراک‌گذاری، لایک، ریتوییت، فالو و…) بک لینک‌ها و دامین اتوریتی نیز در فرآیند رتبه‌بندی وارد شده‌اند.
هدف ما در سئوی on-page این است که با روشی طبیعی اما هوشمندانه محتوایمان را بهینه‌سازی کنیم تا موتورهای جستجو بتوانند به‌آسانی کلمه‌کلیدی هدف‌گذاری شده را شناسایی و آن را به مخاطب هدف نشان دهند.

10 تکنیک بهینه‌سازی ON-PAGE برای دریافت رتبه‌های بهتر در موتورهای جستجو

در ادامه 10 تکنیک بهینه‌سازی On-Page را باهم مرور خواهیم کرد؛ اما پیش از مطالعه این تکنیک‌ها لازم است تا مواردی را بدانید:

 • تجربه کاربری را بهبود دهید و مطمئن شوید که وب‌سایتتان ریسپانسیو است. همچنین از شکسته نبودن لینک‌های سایت نیز اطمینان حاصل کنید.
 • مطمئن شوید که کاربران واردشده به سایت از طریق موتورهای جستجو زمان زیادی را در وب‌سایت می‌گذارند. اگر آن‌ها به دلایلی، سریعا از سایت خارج شوند، رتبه شما نیز به همان سرعت افت خواهد کرد؛ بنابراین باید مطمئن باشید که تمامی استانداردهای حرفه‌ای را رعایت کرده‌اید و همچنین برای نگه‌داشتن کاربران در سایت از تکنیک‌های مناسب کپی‌رایتینگ بهره گرفته‌اید.
 • محتوای خوب و باکیفیت خلق کنید. همچنین مواردی مانند زیر تیترها، ساده‌نویسی و درخواست برای بازخورد را نیز از یاد نبرید.
اکنون 10 تکنیک بهینه‌سازی On-Page را باهم مرور خواهیم کرد.

تیتر پست‌های وبلاگ

تیتر را می‌توان مهم‌ترین فاکتور در سئوی داخلی قلمداد کرد. دلیل اهمیت این فاکتور در اینجاست که هرچقدر تیتر شما جذاب‌تر و بهینه‌تر باشد، افراد بیشتری روی آن کلیک خواهند کرد. به‌طورکلی، هرچقدر که بتوانید کلیک‌بیشتری جمع کنید، رتبه شما نیز بالاتر خواهد رفت.
نکته‌ای که باید بدانید این است که در ابتدای تگ H1 از کلمات کلیدی یا عبارات هدف‌گذاری شده استفاده کنید. اگر به هر دلیلی نتوانستید کلمات کلیدی را در تگ H1 جای دهید، حداقل در تایتل از آن‌ها استفاده کنید
البته استفاده بیش از یک‌بار از یک کلمه کلیدی مشابه در تایتل تگ نیز به‌هیچ‌عنوان پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا برخلاف تصور، می‌تواند تاثیری منفی روی رنک شما داشته باشد. همچنین بهتر است که طول عنوان را زیر 65 کارکتر حفظ کنید.

ساختار لینک‌ها

در بهینه‌سازی On-Page باید مطمئن باشید که URL های شما به‌درستی نمایش داده می‌شوند و همچنین در آن‌ها از کلمات کلیدی استفاده شده است. به یاد داشته باشید که در URL ها به‌هیچ‌عنوان نباید از کارکترهای به‌خصوص، سیمبل‌ها، پرانتز، کاما و غیره استفاده کنید.
برای ساختاربندی لینک‌های خود نیز بهتر است که از خط تیره بهره بگیرید. خط تیره رایج‌ترین روش برای ساختاربندی لینک‌هاست و توسط اکثر مرورگرها نیز پشتیبانی می‌شوند. نمونه‌ای از یک URL بهینه‌سازی شده با ساختاربندی مناسب را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

http://DaartAgency.com/fa/10-tips-to-optimize-your-content

تگ‌های هدینگ

برای برجسته کردن تیترهای مختلف، زیر تیترها و نکات مهم باید از تگ‌های هدینگ استفاده کنید. در سیستم مدیریت محتوای وردپرس، تایتل‌تگ روی H1 تنظیم‌شده و لازم نیست که در بخش دیگری از مقاله از تگ‌های H1 استفاده کنید و استفاده از یکی از آن‌ها کفایت می‌کند. سایر تگ‌های نیز به ترتیب H2 و H3 نام‌گذاری شده‌اند.
البته توجه داشته باشید که در استفاده از تگ‌های H2 و H3 افراط نکنید؛ زیرا الگوریتم‌های گوگل چندان روی خوشی به این ترکیب نشان نمی‌دهند.

چگالی کلمات کلیدی

همیشه سعی کنید که در کنار ترکیبی از کلمات کلیدی LSI، چگالی کلمات کلیدی را در حدود 1.5 درصد حفظ کنید؛ اما به گفته مت کاتس، مدیر بخش اسپم گوگل، هیچ فرمولی جادویی نیز وجود ندارد.
بهترین توصیه این است که از کلمه کلیدی اصلی در پاراگراف اول، آخرین پاراگراف و در هرجایی که نیاز بود استفاده کنید.

متا تگ‌ها

هر پستی که در وبلاگ قرار می‌دهید باید یک متا دیسکریپشن مرتبط و منحصربه‌فرد داشته باشد. همچنین در متا دیسکریپشن‌ها باید به‌اندازه از کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده استفاده کرد. ازآنجایی‌که کاربران با خواندن متا دیسکریپشن تصمیم به کلیک یا عدم کلیک روی یک تیتر می‌گیرند، باید توضیحاتی که برای این بخش می‌نویسید کاربران را به کلیک روی تیتر و مطالعه محتوا تشویق کند و همچنین با درون‌مایه محتوا نیز هم‌راستا باشد.

بهینه سازی تصاویر

بهینه‌سازی تصاویر می‌تواند باعث افزایش ترافیک وب‌سایت از طریق جستجوهای تصویری شود. کلمات کلیدی که در «تایتل» و «alt» قرار می‌دهید می‌تواند پست‌های شما را متمرکزتر و هدف‌گذاری شده نشان دهد.
البته تعامل کاربر با تصویر را نیز باید مدنظر داشته باشید؛ زیرا هرچه که کاربر تعامل بیشتری با تصویر برقرار کند، رتبه شما نیز بهبود خواهد یافت. همچنین اندازه و حجم تصاویر نیز در اینجا مطرح است. تصاویر حجیم و بزرگ می‌تواند سرعت بارگذاری وب‌سایت را کاهش دهند و کاهش سرعت بارگذاری وب‌سایت به معنای کاهش رتبه گوگل نیز خواهد بود.
بنابراین قبل از بارگذاری تصاویر در وب‌سایت آن‌ها را فشرده کنید و حتی‌الامکان از یک CDN برای آپلود تصاویر کمک بگیرید. همچنین برای بهینه‌سازی و افزایش سرعت تصاویر در سایت، می‌توان از برخی افزونه‌های مرتبط نیز استفاده کرد.

اندازه و حجم محتوا

محتواهایی که تعداد کلمات آن‌ها به حد کافی نرسد، قطعا نمی‌توانند در نتایج جستجو نیز عملکرد خوبی داشته باشند؛ زیرا گوگل این محتواها را با عنوان «کمتر آموزنده» می‌شناسد.
البته دراین‌بین استثناهایی نیز وجود دارند اما به‌طورکلی، استاندارد یک پست وبلاگی باید 500 کلمه باشد و معمولا محتواهایی با کلمات بیشتر، رتبه‌های بهتری را نیز در گوگل کسب می‌کنند. برای مثال، همین مطلبی که در حال خواندن آن هستید حدود 1800 کلمه است.
سعی کنید برای هر نوع محتوایی که قصد تولید آن را دارید، ابتدا در آن زمینه و موضوع اطلاعات کافی و مستند به دست آورید و سپس به نگارش مطلب اقدام کنید.

لینک‌های داخلی

در پست‌های خود سعی کنید به سایر مطالب مرتبط موجود در وبلاگ یا وب‌سایت لینک دهید. لینک‌سازی داخلی بین پست‌ها به خواننده کمک می‌کند تا زمان بیشتری را در سایت بگذراند و همچنین این کار در افزایش رتبه صفحات نیز موثر خواهد بود.
در موقع لینک‌سازی، سعی کنید از کلمات کلیدی به‌عنوان آنکر تکست استفاده کنید، اما بسیار مراقب باشید که این کار را از بیش‌ازحد انجام ندهید. لینک‌دادن به سایر پست‌های موجود در سایت این تلقی را برای موتورهای جستجو ایجاد می‌کند که شما در حال ارائه اطلاعاتی فراتر ازآنچه در محتوا آمده است به کاربران هستید. در موقع لینک‌سازی دو فاکتور مرتبط بودن و لازم بودن را از یاد نبرید.

لینک‌های خارجی

علاوه بر لینک‌هایی که به پست‌ها و صفحات درونی وب‌سایت ارجاع می‌دهید، می‌توانید لینک‌دادن به سایر وب‌سایت‌ها را نیز مدنظر داشته باشید. البته لینک‌های خارجی فقط باید به وب‌سایت‌هایی مرتبط با موضوع محتوای شما ارجاع شوند.
همچنین لینک‌سازی خارجی را فقط باید با وب‌سایت مورد اعتماد انجام دهید و اگر از اتوریتی یا محبوبیت یک وب‌سایت اطمینان ندارید، می‌توانید برای جلوگیری از سو استفاده از لینک‌های خود، از تگ‌های nofollow استفاده کنید. سعی کنید از لینک‌های dofollow فقط برای لینک دادن به وب‌سایت‌های مورد اعتماد بهره بگیرید.

نوشتن محتوای جذاب

حساسیت موتور جستجوی گوگل نسبت به محتواهای بی‌کیفیت و آن‌هایی که سعی می‌کنند با روش‌هایی غیرقانونی رتبه خود را بهبود دهند، در سالیان اخیر بیشتر شده است و این موتور جستجو وب‌سایت‌هایی که از این نوع محتوا بهره بگیرند را به‌اصطلاح «پناتی» خواهد کرد.
محتوایی که می‌نویسید باید منحصرا برای کلمه یا کلمات کلیدی مدنظر، نوشته شده باشد و باید یاد بگیرید که چگونه و با چه روش‌هایی مخاطب را با محتوا درگیر کنید. از مخاطبان بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید. بدانید که آن‌ها می‌خواهند چه چیزی بخوانند و سپس بر این اساس محتواهای آینده را پایه‌ریزی کنید.

چک‌لیست سئوی ON-PAGE یا سئوی داخلی:

جایگذاری کلمات کلیدی:
 • کلمه کلیدی در عنوان
 • کلمه کلیدی در لینک
 • کلمه کلیدی در پاراگراف اول
 • کلمه کلیدی در alt تصاویر
 • استفاده از کلمات کلیدی LSI در بدنه
 • استفاده از کلمات کلیدی LSI در تگ H2 و H3
 • حفظ چگالی کلمات کلیدی در حدود 1.5 درصد

موارد دیگر:
 • موارد غیر مرتبط و غیر لازم را از ساختار لینک‌ها حذف کنید.
 • از مولتی‌مدیا (ویدئو، اسلاید، اینفوگراف) یا بازاریابی ویدئویی استفاده کنید.
 • مینیموم هر محتوا باید 500 کلمه باشد.
 • تصاویر را قبل از آپلود بهینه‌سازی (فشرده‌سازی و سایزبندی) کنید.
 • سرعت بارگذاری سایت را بهینه‌سازی کنید.
 •  متاهای عنوان را زیر 65 کارکتر نگه‌دارید.
 • متا دیسکریپشن‌هایی جذاب و زیر 150 کارکتر بنویسید.
 • به مقالات مرتبط در سایت لینک دهید.
 • به وب‌سایت‌های مرتبط و مورد اعتماد لینک‌سازی کنید.

مواردی که در متن به آن‌ها اشاره نشد:
 • برای فیس‌بوک، توییتر و سایر شبکه‌های اجتماعی نیز عکس در نظر بگیرید.
 • از دکمه‌های به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.
 • در بین مطلب، محتواهای مرتبط را لینک کنید.

کارهایی که نباید انجام دهید:
 • از بیش از یک تگ H1 استفاده نکنید.
 • از تگ‌های H2 و H3 بیش‌ازحد استفاده نکنید.
 • در استفاده از کلمات کلیدی زیاده‌روی نکنید.

کارهایی که باید انجام دهید:
 • در عنوان محتوا از کلمات کلیدی استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی بلند استفاده کنید.
 • اگر به‌صورت متناوب محتوا تولید می‌کنید، می‌توانید تاریخ پست‌ها را حذف کنید.
 • هرچه که مطلب بلندتر باشد، احتمال موفقیت آن نیز بیشتر است؛ اما توجه داشته باشید که نباید بی‌دلیل طول محتوا را افزایش دهید.
 • در پایان مطلب از کاربران بخواهید تا عملی را انجام دهند.

10 ترفندی که در بالا خواندید به شما کمک خواهند کرد تا سئوی on-page را به‌درستی انجام دهید و محتواهایی بهینه‌شده داشته باشید؛ اما فراموش نکنید که موتورهای جستجو به‌هیچ‌عنوان فریب نمی‌خورند. برای کسب رتبه‌های برتر در گوگل، تقویم تولید محتوای خود را بر اساس نیازهای کاربران تنظیم کنید و بهره‌گیری از 10 تکنیک گفته‌شده در بالا نیز فراموش نشود.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.