بهبود مستمر بازاریابی: رمز موفقیت جدید برای پیشرفت

بهبود مستمر بازاریابی: رمز موفقیت جدید برای پیشرفت

بهبود مستمر بازاریابی: رمز موفقیت جدید برای پیشرفت

بهبود مستمر بازاریابی: رمز موفقیت جدید برای پیشرفت 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

بازاریابی، یک فعالیت یکباره نیست، برای موفقیت برندتان، فعالیت شما باید مستمر و دائمی باشد.

بهبود مستمر بازاریابی: رمز موفقیت جدید برای پیشرفت

بازاریابی، یک فعالیت یکباره نیست، پس برای موفقیت برندتان، باید مستمر و دائمی باشد. همچنین از آن دست شغل هایی نیست که به حال خودش رهایش کنید، بلکه برای مفید و قابل استفاده ماندن، مدام باید بازاریابی تان را تجدید کنید.بازاریابی، علیرغم تفکر معمول، صرفا یک ابزار تبلیغاتی نیست.در اصل، پلی میان سازمان شما و مشتریان تان است. وسیله شما برای رسیدن به مخاطبانی است که آنها را برای خدمت رسانی و ارائه ارزشی که قولش را داده اید،  انتخاب کرده اید.

در دنیای امروزی، ثابت ماندن در عرصه بازاریابی ممکن نیست.برای موفقیت، باید بهبود مستمر بازاریابی را اتخاذ کنید. ریشه عبارت بهبود مستمر را می توان در عبارت ژاپنی “kaizen ” جستجو کرد که به معنی “تغییر به سمت بهتر شدن” است. واژه kaizen  اولین بار در ژاپن پس از جنگ جهانی دوم ابداع شد.این واژه در ایجاد مفهوم بهبود مستمر، به شرکت تویوتا کمک کرد تا به بزرگترین کارخانه تولیدکننده خودرو در جهان تبدیل شود. خب موفقیت شرکت تویوتا چه ربطی به بازاریابی اش داشت؟ بهبود مستمر را می توان بر بازاریابی نیز اِعمال کرد. این ایده که هر فرآیند در یک سازمان را می توان طوری بهبود داده که ارزش بیشتری برای مشتری تولید کرده و اصراف را نیز کاهش دهد، مفهومی است که باید توسط بخش های بازاریابی تمام سازمان ها بکار گرفته شود.

تیم های بازاریابی باید مدام خودشان را ارتقا داده و بهبود بخشیده و برای تکمیل فرایندها در راستای خدمت رسانی بهتر به مشتری، تلاش کنند. مثلا ترکیب داده های رفتاری کاربر با پایگاه داده بازاریابی ایمیلی مشتریان تان،  می تواند پیام های بازاریابی که برای مشتریان بالقوه ارسال می کنید را بهبود بخشیده و بدین ترتیب نرخ پاسخدهی به کمپین را ارتقا دهد و بواسطه لغو تعدادی از مشترکین ارسال خودکار ایمیل،  هدررفت منابع نیز کاهش خواهد یافت.در بازارهایی با توسعه سریع، به بهبود مستمر بازاریابی نیاز است و به شرکت های آینده نگر اجازه می دهد تا از رقبای خود پیشی بگیرند.

بهبود بازاریابی برای هر شخصی مفید است.

بهبود بازاریابی فقط به درد سازمانتان نمی خورد، برای مخاطبین تان هم خوب است.چون شما با بهبود مستمر هر جنبه بازاریابی، از محصول گرفته تا تبلیغات، می توانید نیازهای آنها را هر چه بهتر تامین کنید.

در زمینه پیش بینی و برآورده سازی نیازهای مخاطبین نیز بهتر عمل خواهید کرد: با بررسی محتوا و نحوه پیام رسانی تان، بهتر می توانید نیازهای مخاطبین را درک کرده و این کار، شما را در موضوع قدرتمندتری برای تاین نیازهای شان قرار می دهد.

روابط معنادارتری با مخاطبین تان برقرار می کنید: با تمرکز بر بازاریابی که به واسطه تکامل مداوم برای بهتر شدن ارتباط با مخاطب، موجب افزودن ارزش می شود، قادر خواهید بود تا ارتباطات عمیق تری را بر مبنای اعتماد و احترام متقابل، برقرار کنید.

کاهش هدررفت مخارج بازاریابی: بودجه های بازاریابی، ارزشمند هستند.هر ریال آن باید صرف خدمت رسانی بهتر به مشتری شود؛با صرف بودجه بازاریابیتان برای تاکتیک های بی فایده،  پول ارزشمندتان را که می توانید از آن برای بهبود تجربه مشتری استفاده کنید، حیف و میل نکنید.

حلقه بهبود مستمر بازاریابی

تیم های بازاریابی باید از بهبود مستمر بازاریابی استفاده کنند، اما شما چطور آن را در سازمان تان پیاده سازی می کنید؟ با استفاده از حلقه بهبود مستمر بازاریابی برای توسعه یک فرآیند پایدار بهبود بازاریابی.

تحقیق، برنامه ریزی استراتژیک، پیاده سازی تاکتیکی، بازخورد، بهبود

تحقیق: پیش از شروع هر کمپین بازاریابی، همیشه باید درک درستی از موارد زیر داشته باشید،  مخاطبان، رقبا، نقاط قوت و ضعف محصول تان  و ارزش پیشنهادی در یک حلقه بهبود مستمر بازاریابی، مرحله تحقیق به شما کمک می کند تا در شروع هر کمپین،  به بینش جدیدی در مورد بازار دست یابید.

برنامه ریزی استراتژیک: اگر فقط بخشی از این کتاب را خوانده باشید، می دانید که استراتژی چقدر مهم است، بدون استراتژی، تاکتیک های تان با شکست مواجه می شوند.برای موفقیت کمپین بازاریابی تان،  به یک استراتژی با تعریفی واضح و روشن نیاز دارید.در مرحله برنامه ریزی استراتژیک، باید سوالات زیر را از خود بپرسید:

۱.دلایلی که می خواهیم این کمپین را به راه بیاندازیم چیست و به چه چیزی قرار است دست یابیم؟

۲.چه کسانی را هدفگیری کرده ایم؟

۳.مخاطبین ما چه انگیزه ها یا مشکلاتی دارند؟

۴.این کمپین چه کمکی به حل مشکلات شان می کند؟

۵.پیام ها و موضوعات اصلی در این کمپین چه هستند؟

با استفاده از پاسخ این سوالات، می توانید یک کمپین را حول مخاطبین تان شروع کرده، به آنها ارزش ارائه کنید و کمپینی تولید کنید که در پرداختن به مشکلات شان به آنها کمک کند.کمپین های بازاریابی که بر کمک به مشتریان بالقوه متمرکز هستند، موثر ترین از کمپین هایی هستند که مشتری را برای فروش تحت فشار قرار می دهند.

پیاده سازی تاکتیکی:  استفاده از اطلاعاتی که در مراحل تحقیق و برنامه ریزی استراتژیک حلقه بهبود جمع آوری کرده اید،  اکنون وقت آن رسیده که آموخته های تان را پیاده سازی کنید.بهترین نتایج کمپین زمانی حاصل می شوند که تاکتیک های تان را امتحان می کنید.می توانید برای سنجش میزان اثربخشی تاکتیک ها در گذشته، از معیارهای کمپین قبلی استفاده کنید، اما بدون امتحان کردن شان، به سختی می توان فهمید که تا چه حد موثر خواهند بود.

پیام های مختلف را با استفاده از  تاکتیک های مختلف می توان به بهترین نحو ارسال کرد.مثلا کمپین های بازاریابی محتوا می توانند از ترکیبی از محتوای ویدیویی و کتبی در میان پروفایل های تان در وبسایت و رسانه اجتماعی استفاده کنند.بررسی اینکه کدام تاکتیک ها دارای بالاترین نرخ پاسخ دهی هستند، اهمیت زیادی دارد.پیش از تکمیل هر تاکتیک،  از حداقل محصول قابل ارائه (MVP) استفاده کنید و بر همان اساس ادامه داده تا زمان و منابع تلف شده برا ایده های ناموفق، به حداقل برسد.

بازخورد و تکرار: معمولا تا انتهای کمپین بازاریابی، به بازخورد توجهی نمی شود. اما برای سنجش اثربخشی استراتژی و تاکتیک های تان در طی مسیر، حتما باید بازه های منظم کنترل بازخورد را در روند بازاریابی تان لحاظ کنید.

داده های وب سایت و شبکه های اجتماعی در مرحله بازخورد عالی هستند. اطلاعات در مورد نرخ پرش، اشتراک گذاری های اجتماعی و نظرات برای کمک به شما در ارزیابی عملکرد کمپینتان بسیار ضروری است. عملکرد هر تاکتیک را بسنجید تا تصمیم بگیرید که کدام یک باید بهبود یافته، کاهش یافته یا تحت فشار قرار گیرد. با انجام کارهای اثربخش و انجام ندادن کارهایی که فاقد اثربخشی اند، از اصول ناب اثربخش برای سایر برندهای موفق، استفاده کنید.

پیشرفت: شما باید در پایان کمپین خود، تمام اطلاعاتی را که از آن گردآوری کرده اید در قالبی سازمان دهی کنید که سنجش آن آسان باشد. اطلاعات در دسترس در مورد پیام رسانی، تاکتیک ها، و استراتژی های اثربخش را به نقاط بهبود و پیشرفت تبدیل کنید.

  • کدام کانال ها مؤثرند؟
  • پیام رسانی در کجا مؤثر نبود؟
  • چه محتوایی در بین مخاطبان ما تقویت شد؟
  • چه چیزی را در مورد شخصیت ها، پیام رسانی و کانال های خود تغییر می دهیم تا در کمپین بعدی، بهتر به مخاطبان خود خدمت کنیم؟

استفاده از رویکرد حلقه بهبود در بازاریابی به شما امکان می دهد تا با نیازهای در حال تکامل مخاطبان خود همسو باشید. فناوری به سرعت تغییر می کند و الگوریتم های اجتماعی و پژوهشی می توانند در طول بقای کمپین تغییر کنند. استفاده از بازخورد و تکرار مداوم به شما در مواجهه با آن تغییرات کمک می کند تا ارزش را به مخاطب خود انتقال دهید و اهداف مورد نظرتان را محقق سازید.

Reward مؤسسه تجاری و بازاریابی پایدار برای برندهای آینده نگر است. کمپین های قبلی ما به تولیدکننده بسته بندی پایدار کمک کرده اند تا درآمد ۶.۵ میلیون پوندی مازاد کسب کند و میانگین مقادیر سفارش را برای خرده فروش تجارت الکترونیکی لباس های ورزشی تا ۳۰٪ افزایش دهد.