برندها چگونه می توانند با مسائل در رسانه های اجتماعی برخورد کنند؟

برندها چگونه می توانند با مسائل در رسانه های اجتماعی برخورد کنند؟

برندها چگونه می توانند با مسائل در رسانه های اجتماعی برخورد کنند؟

برندها چگونه می توانند با مسائل در رسانه های اجتماعی برخورد کنند؟ 700 500 علی ناصرحجتی

برندها چگونه می توانند با مسائل در رسانه های اجتماعی برخورد کنند؟

امروزه روشی که برندها باید با مصرف کنندگان صحبت می کنند تغییر کرده است. این تغییر به دلیل کووید-۱۹ و رکود اقتصادی ناشی از آن سرعت گرفته است، امروزه مشتریان بیشتر از مسائل اجتماعی مانند سلامت، تغییرات آب و هوا، نابرابری و نژادپرستی آگاهی دارند و روی آنها وقت می گذارند و به دنبال مارک ها و برندهایی هستند که آگاهی و ارزش های مشابهی را نشان دهند.

بر اساس تحقیقات انجام شده اخیر، دو سوم مصرف کنندگان می گویند که برای برندها مهم است که در مورد مسائل اجتماعی و سیاسی موضع بگیرند.

بنابراین چگونه برندها می توانند از کانال های رسانه های اجتماعی خود برای صحبت کردن استفاده کنند؟ و بهترین راه برای انجام آن از نظر اخلاقی و احساسی چیست؟ بیایید بررسی کنیم تا ببینیم برند شما چگونه می‌تواند با موفقیت در شبکه‌های اجتماعی از خود دفاع کند.

آیا برندها باید در مورد مسائل اجتماعی موضع بگیرند؟

بدیهی است که مشتریان اکنون انتظار دارند که برندها هدفی داشته باشند. باید چیزی پشت یک نام تجاری وجود داشته باشد که مصرف کننده بتواند به آن اعتقاد داشته باشد. موضع گیری در مورد مسائل اجتماعی روشی موثر برای نشان دادن آنچه که برند شما به آن اعتقاد دارد و می تواند از این راه ها دیده شود.

 1. . دنبال کنندگان خود را به ویژه در میان نسلZ  و نسل هزاره افزایش دهید

مطالعه اخیر نشان داد که نسل هزاره بالاترین توقعات (۴۶٪) را از برندها دارند که هنگام صحبت در مورد مسائل اجتماعی شجاع باشند و پس از آن نسلZ  با ۴۲٪ قرار دارند. مانند «داستان‌های رحم» که نمونه‌ای عالی از کمپینی است که طنین انداز شد. این انیمیشن‌ها با تمرکز بر موضوعاتی مانند ناباروری، یائسگی و اندومتریوز که زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، واکنش شدیدی را در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی خود ایجاد کرد و ۱.۱ میلیون بازدید در اینستاگرام و ۳.۴ میلیون لایک در توییتر مشاهده کردند.

 • . افزایش درآمد

مشتریان اعتماد به برند را به عنوان سومین معیار مهم در هنگام خرید رتبه بندی می کنند. مطالعه Edelman Trust Barometer 2020 نشان داد که این احساس در سراسر جغرافیا، سن و جنسیت است. بنابراین، اگر با موضع گیری در مورد یک موضوع اجتماعی که به آنها مربوط می شود، بین مصرف کنندگان اعتماد ایجاد کنید، آنها با خرید و ایجاد درآمد از برند شما حمایت خواهند کرد.

 • اعتماد و وفاداری به برند را به دست آورید

در نتیجه همه‌گیری COVID-19، مردم نسبت به سلامت جسمی و روانی خود در کنار نگرانی‌های اقتصادی و رفاه خانواده ترس بیشتری دارند. بر اساس مطالعه ادلمن، برندهایی که به کاهش این ترس ها کمک می کنند، چهار برابر بیشتر مورد اعتماد هستند. در نتیجه این اعتماد، تا ۶۰٪ از مصرف کنندگان بیشتر پی گیر هستند، ۷۵٪ وفادارتر هستند، و ۷۸٪ خوشحال هستند و از آن برند حمایت می کنند.

 • آگاهی از برند را افزایش دهید

با یک کمپین احساسی که یک موضوع مهم اجتماعی را برجسته می کند، پتانسیل ویروسی شدن به طور قابل توجهی افزایش می یابد. وقتی مردم به یک هدف اهمیت می‌دهند، می‌خواهند آن را در همه جا به اشتراک بگذارند. یک مثال عالی از این شراکت بین ستاره TikTok Charli D’Amelio و غول داروسازی Proctor and Gamble است. این کمپین برای ترغیب مردم به فاصله اجتماعی و ماندن در خانه در زمان شیوع ویروس کرونا، مردم را به استفاده از هشتگ #DistanceDance تشویق کرد. تنها در هفته اول، این ویدیو ۸ میلیارد بازدید و ۱.۷ میلیون ویدیوی اسپین آف با حضور تیم های ورزشی و افراد مشهور در اکشن داشت!

 • از رسانه های اجتماعی خود برای همیشه استفاده کنید

اگر دلیلی وجود دارد که برند شما به آن اعتقاد دارد، در مورد آن خجالت نکشید. اصالت در دنیای امروز و حتی بیشتر از آن در رسانه های اجتماعی بسیار مهم است. از شبکه های خود برای شروع بحث در مورد موضوعی که به قلب برند شما نزدیک است استفاده کنید. از کمپینی که تأثیر مثبتی بر جامعه خواهد داشت دفاع کنید و از دنبال کنندگان خود نیز بخواهید که همین کار را انجام دهند. هر ذره ای کمک می کند، به خصوص وقتی صحبت از کمپین های بخش خیریه و کمک های مالی می شود که می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند.

چه زمانی باید در مورد مسائل اجتماعی موضع گیری کرد؟

موضع گیری در مورد مسائل اجتماعی می تواند مزایای زیادی برای برند شما داشته باشد. اما مراقب باشید: موضوع اجتماعی که از آن حمایت می کنید باید چیزی باشد که برند شما واقعاً به آن اهمیت می دهد.

شفافیت و اعتماد برای مشتریان بسیار مهم است  60٪ به مارک هایی روی می آورند که به آنها اعتقاد دارند. بنابراین اگر مشخص شود که موضع شما فقط برای به دست آوردن دنبال کنندگان بوده است، خطر آسیب رساندن به شهرت و نتیجه نهایی خود را دارید. فقط به پپسی و کندال جنر فکر کنید!

انتخاب مسائل مناسب برای موفقیت شما بسیار مهم است. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از کلیک بر روی “پست” در فید اجتماعی خود در نظر بگیرید:

 1. مطمئن شوید که پیوندی مناسب دارید

اگر شرکت شما دارای منابع فشرده است یا برای کاهش ضایعات کار می کنید، پایداری می تواند پیامی باشد که می خواهید منتقل کنید. در این صورت مشتریان احساس می‌کنند برندها می‌توانند تفاوت ایجاد کنند، به عنوان مثال، برند پوشاک کلی اسلیتر Outerknown با Ocean Conservancy در کمپین “It’s Not OK” همکاری کرد تا به جمع آوری بودجه برای پروژه های حفاظتی کمک کند.

 • فرهنگ شرکت

اگر برابری جنسیتی در شرکت شما متمرکز است و چیزی است که در رسانه های اجتماعی تبلیغ می کنید، پس باید شواهدی از آن در فرهنگ شما وجود داشته باشد. آیا در شرکت شما ابتکاراتی وجود دارد که در جهت کاهش شکاف دستمزد جنسیتی کار می کند و یا بسته های زایمان و پدری که به بازگشت زنان به کار کمک می کند؟ با صحبت کردن در مورد موضوعی که در شرکت شما منعکس نمی شود نمی توان اعتماد همگان را جلب کرد.

 • سابقه

شاید موضوعی وجود داشته باشد که سال ها روی آن تمرکز کرده ایدو به آن فکر کرده اید، آن را انجام دهید. برای مثال، رویکرد Dove به بازاریابی دیجیتال از طریق کمپین Real Beauty، موجب برجسته کردن و قدردانی از زنان واقعی و ترک روتوش عکسشان شده است. این کمپین به قدری موفق بود که در ۱۰ سال اول، سود آن از ۲.۵ میلیارد دلار به ۴ میلیارد دلار افزایش یافت.

 • موقعیت شما به شما کمک می کند تا از دیگران متمایز شوید

در طول کووید-۱۹ بسیاری از برندها برای همدلی با مشتریان به رسانه های اجتماعی رفتند. با این حال، این برای بسیاری نتیجه معکوس داشت زیرا مطالعه Kantar Covid-19 نشان داد که ۷۴٪ از مردم معتقدند که برندها نباید از بیماری همه گیر برای تبلیغ یک برند سوء استفاده کنند. بنابراین فقط به این دلیل که دیگران چنین هستند، شما نیز چنین پیامی را انتخاب نکنید. با استفاده از دیدگاه و صدای منحصر به فرد خود برای متمایز شدن از سر و صدا، موضع بگیرید.

به ۵ کمپین الهام بخش Covid-19 نگاهی بیندازید تا ببینید چگونه برخی از برندها از پیام منحصر به فرد خود برای ارتباط با مشتریان استفاده کردند.

 • خطرات را در نظر بگیرید

وقتی برندها در مورد مسائلی با استفاده از رسانه‌های اجتماعی موضع می‌گیرند، واکنش اصلی مصرف‌کنندگان می تواند احساسات منفی را از بین ببرد و قدرت صحبت کردن را برای ایجاد تعامل مثبت که منجر به وفاداری به برند و  فروش می شود را نشان می دهد.

۶.  عدم موضع گیری در مورد یک موضوع کلیدی

گاهی اوقات مسائلی وجود دارند که بسیار مهم هستند که نادیده گرفتن آنها توسط یک برند می تواند منفی تلقی شود. جنبش‌های جهانی مانند #MeToo و #BlackLivesMatter چنان تأثیری بر جامعه گذاشتند که در فرهنگ و رسانه‌ها نفوذ کردند. انتخاب نکردن آنها ممکن است نشان دهنده عدم علاقه یک برند به مسائل مهم باشد. طبق تحقیقات Sprout Social، چهار موضوع اصلی که مصرف کنندگان می خواهند برندها در مورد آنها موضع بگیرند، حقوق بشر، فقر، محیط زیست و آموزش است.

چگونه از رسانه های اجتماعی برای حمایت از مسائل اجتماعی استفاده می کنید؟

رسانه های اجتماعی ابزار مهمی برای حمایت و اظهار نظر در مورد مسائل اجتماعی هستند. اما مهارتی برای استفاده موثر از پلتفرم ها وجود دارد.

 1. به مشتریان خود گوش دهید

قبل از اینکه برای حمایت از یک موضوع وارد رسانه های اجتماعی شوید، زمانی را به گوش دادن اختصاص دهید. وقتی موضوعی حول یک هدف اجتماعی اتفاق می افتد، احساسات می توانند بالا بروند. در طول اعتراضات BlackLivesMatter، احساسات بیان شده در توییتر ترس، خشم، شادی و غم بود. برای درک مخاطب خود، از گوش دادن به مخاطب برای سنجش خلق و خو استفاده کنید. این به شما این امکان را می دهد که یک احساس منفی را به یک اقدام مثبت تبدیل کنید، مانند ترغیب دنبال کنندگان برای امضای یک دادخواست یا خرید محصولی که از علت حمایت می کند.

 • تحقیقات انجام دهید

قبل از اینکه در مورد هر چیز صحبت کنید مطمئن شوید که در مورد چه چیزی باشد! این ممکن است ساده به نظر برسد، اما هر ادعایی که پست می کنید باید با شواهدی از منابع معتبر پشتیبانی شود. به متخصصان مراجعه کنید و با سازمان‌های شناخته شده در حوزه‌ای که می‌خواهید در آن موضع بگیرید تماس بگیرید تا مطمئن شوید. همچنین، مطمئن شوید که یک راهنمای رسانه‌های اجتماعی دارید که یک نقشه راه برای همه کارمندان فعال در کانال‌های شما ارائه می‌کند تا اطمینان حاصل شود که صدای برند شما ثابت است.

۳ . پلتفرم مناسب را انتخاب کنید

مخاطبان فیس بوک با تیک تاک یکسان نیستند. به پلتفرم‌های اجتماعی که استفاده می‌کنید نگاه کنید و ببینید کدام یک برای نوع پیامی که می‌خواهید منتقل کنید مناسب‌تر هستند. همچنین به فرمت های محتوا فکر کنید. آیا یک ویدیو بهتر عمل می کند و اگر چنین است در کدام شبکه؟ یا یک پست وبلاگ با کیفیت بهترین راه برای رساندن پیام شماست؟ شما نیازی به استفاده از هر شبکه فقط به دلیل وجود آنها ندارید.

کمپین های هشتگ می توانند بسیار موفق باشند. موردی که به خوبی اندیشیده شده است به افزایش آگاهی از برند، افزایش ریتوییت ها و فالوورها و تشویق مشارکت مخاطبان کمک می کند.

راز یک هشتگ خوب چیست؟ مطمئن شوید که پیام واضح و جذاب است. برخی از هشتگ های عالی وجود دارد که می توانید از آنها برای پیدا کردن بهترین مورد برای برند خود استفاده کنید. در اینجا چند نمونه از هشتگ های برند برتر برای مسائل اجتماعی در توییتر آورده شده است:

#IceBucketChallenge – کمپینی برای ترویج ALS، این هشتگ در فضای مجازی منتشر شد که باعث می‌شود هنگام ورود به توییتر ببینید چه  کسی چالش اب سرد را انجام داده است!

#BringBackOurGirls – این هشتگ که برای کمپینی برای بازگشت دختران مدرسه ای ربوده شده از مدرسه ای در نیجریه ایجاد شد، به طور ویروسی به ۶.۱ میلیون کاربر رسید.

MeToo – این هشتگ در ابتدا توسط آلیسا میلانو ارسال شده بود، این هشتگ در سراسر جهان در حمایت از کسانی که تحت تاثیر آزار جنسی قرار گرفته بودند، راه افتاد. آن چنان بازخوردی به دست آورد که باعث شد ۱۹ میلیون توییت منتشر شود.

 • درپیام خود شفاف باشید

مشتریان برای اصالت ارزش قائل هستند و به آن احترام می گذارند. یک بیانیه مطبوعاتی خوش ساخت آن چیزی نیست که آنها می خواهند در رسانه های اجتماعی ببینند. در مورد آنچه می خواهید بگویید واضح باشید، انسان باشید و مهمتر از همه صادق باشید. پاتاگونیا نمونه ای عالی از برندی است که هیچ مشکلی در مورد وضعیت خود ندارد.

 • به خوبی آماده و آموزش دیده باشید

موضع گیری در رسانه های اجتماعی حتی برای برندهای جهانی با تیم های بازاریابی با تجربه می تواند دلهره آور باشد، به خصوص اگر در مواجهه با بحران رسانه های اجتماعی باشد. بنابراین، اگر شما یک بازاریاب دیجیتال هستید که به دنبال شنیدن صدای برند خود هستید، ممکن است برای رسیدن به آن به کمک نیاز داشته باشید. راز موفقیت در فعالیت در رسانه های اجتماعی، درک اصول اولیه و دانستن ابزارهایی است که می تواند به شما در تسلط بر گوش دادن و تعامل کمک کند.

با بهترین دوره بازاریابی رسانه های اجتماعی موفقیت را تضمین کنید!

دوره در بازاریابی رسانه های اجتماعی به شما کمک می کند تا تخصص خود را توسعه دهید و درک عمیقی از تحقیقات اجتماعی، استراتژی و محتوا به همراه ویژگی های منحصر به فرد هر پلت فرم اجتماعی به دست آورید. در دوره معتبر بازاریابی رسانه های اجتماعی DMI ثبت نام کنید تا از بهترین ها یاد بگیرید تا بهترین شوید.