هماهنگ سازى راهبرد بازاریابى پارتیزانى

هماهنگ سازى راهبرد بازاریابى پارتیزانى
بازاریابی پارتیزانی ، هماهنگ سازى راهبرد بازاریابى پارتیزانى ، بازار هدف پارتیزانی و موقعیت گذاری پارتیزانى موضوعات مورد بحث در این مقاله بازاریابی و فروش است.

متمرکز سازى راهبرد بازاریابى پارتیزانى

راهبرد بازاریابى پارتیزانى( Guerrilla Marketing)شما باید تلاشهاى شما را بر یک بازار هدف مشخص متمرکز سازد . بدون یک بازار هدف روشن ، کسب و کارهاى کوچک تر تلاشهاى شان را بر بازارهاى مشخص متمرکز نمى سازند . آنها ممکن است در نهایت منابع خود را به شکلى بسیار رقیق پخش کنند . به جاى متمرکز شدن بر مشتریان هدف و ایجاد وفادارى در میان آنان ، آنها به خریدهاى گاه و بى گاه از جانب مشتریانى که اندکى آنها را مى شناسند و دلیلى براى برگشتن ندارند ، دست پیدا مى کنن

هماهنگ سازى راهبرد بازاریابى پارتیزانى

در هماهنگ سازی راهبرد بازاریابى پارتیزانى شما باید تمام تلاشهاى شما براى حمایت از موقعیت گذارى محصول یا خدمت تان را هماهنگ سازد . بدون یک موقعیت گذارى روشن ، برقرارى ارتباط با مشتریان تان و ساختن موقعیت نام تجارى تان دشوار مى شود . وسوسه این است که بخواهید به مشتریان همه ى محاسن احتمالى درباره ى محصول یا خدمت تان را بگویید . نتیجه این مى شود که مشتریان شما ممکن است در مورد آنچه در محصول یا خدمت شما حسن است و براى آنان مهم است ، چیز زیادى به خاطر نسپارید .

انتقال راهبرد بازاریابى پارتیزانى از طریق برقرارى ارتباط

بازاریابى پارتیزانى با یک بیان روشن در مورد بازار هدف شما و موقعیت گذارى محصول یا خدمت تان آغاز مى شود . کارکنان تان باید درک روشنى از بازار هدف شما داشته باشند تا با اقدامات شان از راهبرد شما پشتیبانى به عمل آورند . براى تحقق متمرکز سازى و هماهنگ سازى ، راهبرد بازاریابى باید به همه ى کسانى که در سازمان شما حضور دارند و در اجراى راهبرد بازاریابى تان درگیر خواهند شد ، اطلاع رسانى شود . راهبرد بازاریابى پارتیزانى مى تواند به راحتى منتقل شود .

راهبرد بازاریابى پارتیزانى – کتاب فروشى
فرض کنید که شما یک کتاب فروشى کوچک را در خیابان اصلى شهر خودتان مى گردانید . شما از مدتها پیش عشق و علاقه اى جاودانى نسبت به کتاب پیدا کرده اید و خوشحال مى شوید که این شور و اشتیاق خود را با مشتریان خود تقسیم کنید . بازار هدف شما متشکل از افرادى است که همین دیدگاه ها را نسبت به مطالعه و کتاب دارند . شما مى کوشید ارتباطات خود را بر هر یک از خوانندگان متمرکز سازید .
رقباى شما کتاب فروشیهاى بزرگى هستند که بخشى از زنجیره هاى سر تا سرى کشور به شما مى آیند . شما احساس مى کنید که مى توانید از طریق دانش شخصى خود از مشتریان تان ، و توانایى تان در دادن توصیه به آنان درباره ى کتابهایى که فکر مى کنید بسیار مورد توجه آنان خواهد بود ، خود را از رقبا متمایز سازید . آن سطح از توجه شخصى ، چیزى نیست که یک فروشگاه بزرگ به راحتى بتواند خود را با آن تطبیق دهد .

بازار هدف پارتیزانی

بازار هدف پارتیزانی متشکل است از آن مشتریانى که مایلید با آنان کسب و کار کنید . به طور آرمانى ، شما باید آنان را با جمعیت شناسى ها یا دیگر پایه هایى توصیف کنید که به شما امکان مى دهند آنان را بیابید ، با آنان صحبت کنید ، و آنان را ترغیب کنید که با فروشگاه شما کسب و کار کنند .
مثالی برای بازار هدف پارتیزانی : یک رستوران خانوادگى باید تلاشهاى خود را بر خانواده ها متمرکز سازد . این امر به نظر منطقى و بسیار آسان مى آید . با این حال ، این فرض معانى تلویحى فراوانى دارد . تمرکز بر خانواده ها ، بر صورت غذا ، سرآشپز ، پیشخدمتها ، دکور ، و بسیارى چیزهاى دیگر تأثیر خواهد گذاشت . همچنین ، تمرکز بر خانواده ها شما را به این سمت راهنمایى خواهد کرد که چگونه قیمت گذارى کنید ، کجا تبلیغ کنید ، و کجا احتمالاً از یک تیم فوتبال جوانان حمایت مالى به عمل آورید .

موقعیت گذاری پارتیزانى

موقعیت گذارى پارتیزانی بسیار مهم است . موقعیت گذارى پارتیزانی یعنى شما چگونه خود را از رقبایتان متمایز مى سازید .
این یعنى اینکه شما رستوران خانوادگى خود را چگونه از دیگر رستورانهاى خانوادگى متمایز مى سازید . تفاوت ممکن است در آنچه در صورت غذا مى آید ، آنچه بر روى دیوارهاست ، و اینکه کارکنان چگونه ” تولدت مبارک ” را مى خوانند ، باشد . یک رستوران خانوادگى در محله ى ما تشکیلات خود را با سرو لیوانهاى بزرگ آبمیوه ى رنگارنگ ، به ویژه براى کودکان متمایز مى سازد ، در حالى که دیگرى غذاهاى غله اى شکلاتى را به عنوان پیش غذا در صورت غذاى کودکان گنجانیده و به این شکل ایجاد تفاوت مى کند .
شما باید قادر باشید ، موقعیت گذارى پارتیزانی خود را تعریف کنید . براى رستوران دیگر ، نسخه بردارى و تقلید از آن دشوار خواهد بود . شاید آبمیوه هاى شما دستور تهیه ى محرمانه اى داشته باشد و یا کارکنان شما اجراى خاصى از آهنگ ” تولدت مبارک ” را بخوانند .

موقعیت گذارى پارتیزانی ، متضمن مشخص کردن رقباى هدف تان است . اگر یک سازمان کوچک دارید ، با رقباى بزرگ دست به رقابت مستقیم نزنید . در عوض سعى کنید بفهمید که شما چه کارى را مى توانید بهتر از آنچه آنها مى توانند انجام دهند ، به انجام رسانید .
به طور کلى سازمانهاى بزرگ از سلاح ” هزینه هاى ثابت ” استفاده مى کنند ، زیرا مى توانند آن هزینه ها را میان مشتریان بیشترى پخش کنند . به عنوان مثال ، یک رستوران زنجیره اى ممکن است از این ترویج ، یعنى تعیین یک جایزه ى سفر به دور دنیا استفاده کند . رستورانهاى کوچک تر کلاً بهتر است از سلاح ” هزینه ى متغیر ” نظیر خدمات شخصى شده استفاده کنند ، انطباق دادن غذاها با بچه هاى بدقلق و پر دردسر .

اگر مى توانید ، موقعیت بازاریابى پارتیزانى خود را قواره ى سطح تک تک اشخاص کنید. براى سالهاى بسیار ، مک دونالدز و برگر کینگ خودشان را براى کودکان موقعیت گذارى مى کردند ، در حالى که وندیز خود را براى افراد بزرگ سال موقعیت گذارى مى کرد . این دو انتخاب مختلف بر صورت غذاهاى شان ، ترویجهاى شان ، و تبلیغات شان اثر گذاشته و راهبردهاى آنها را دقیق تر و مؤثرتر کرده است .
منبع : بازاریابی از صفر تا صد

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.