بازاریابی محتوا راه ایجاد حس اعتماد در مشتری

بازاریابی محتوا راه ایجاد حس اعتماد در مشتری

بازاریابی محتوا راه ایجاد حس اعتماد در مشتری

بازاریابی محتوا راه ایجاد حس اعتماد در مشتری 700 500 علی ناصرحجتی

استفاده از بازاریابی محتوا برای ایجاد حس اعتماد در مشتری

اگر می خواهید هویتی قوی برای کسب و کار تجارت الکترونیک تان بسازید، باید اعتماد به برندتان را در افراد ایجاد کنید.

استفاده از بازاریابی محتوا برای ایجاد حس اعتماد در مشتری 

اگر می خواهید هویتی قوی برای کسب و کار تجارت الکترونیک تان بسازید، باید اعتماد به برندتان را نیز در افراد ایجاد کنید. اینکار میسر نمی‌شود مگر با بازاریابی محتوا.

واقعیت این است که همه مردم هر روز در رسانه های اجتماعی زیر رگبار تبلیغات اجناس و محصولات جدید هستند! مردم در مورد اکثر محصولات و راه حل ها، اندکی بدبین شده اند.از نظر آنها، محصول شما هم یکی مانند بقیه است مگر اینکه واقعا متفاوت باشید! شما با استفاده از ویدیوهای درست و مناسب می توانید طوری بر مشتریان تاثیر بگذارید که شما را به عنوان برندی شایسته، قابل اعتماد و همدل ببینند. گذشته از همه اینها، ما قبلا هم بازاریابی ویدیویی کافی که این نکات را متذکر میشوند را داشته ایم بنابراین اگر می خواهید یک حضور آنلاین بجا در پلتفرم تان داشته باشید استفاده از ویدیو، یک گام به جلو می باشد اما نکته اینجاست که باید این کار را درست انجام دهید.

در این مقاله، بواسطه چند سبک برتر اعتمادسازی با ویدیو که امروزه بسیاری از شرکت های ویدیویی ماهر از آنها استفاده می کنند، شما را راهنمایی می کنیم.

بازاریابی محتوایی

استفاده از قدرت ویدیوهای محصول

یکی از مهمترین چالش های پیش روی شرکت تجارت الکترونیک تان این واقعیت است که مشتریان با محصولات تان، تماس مستقیم ندارند.آنها برای کسب اطلاعات مورد نیازشان، به “توصیفات با جزئیاتی” که ارائه کرده اید تکیه می کنند اما فهمیدن نحوه کارکرد یک محصول صرفا از روی عکس و توضیحات کتبی آن،کاری دشوار و غیرجذاب است.چالشی که می توانید با تهیه ویدیوهای مناسب از محصول تان، بطور کامل از آن عبور کنید.

ویدیوهای محصول به شما اجازه می دهند تا آنچه را که ارائه می کنید را به همراه تمام ویژگی هایش به صورت مستقیم و سرگرم کننده به مشتری نشان دهید، اینکه به مخاطبین تان اجازه هید که ببینند دیگران چطور از راه حل های شما استفاده کرده و سود می برند هم بسیار مفید است. برای تولید یک ویدیو خوب از محصول تان به چیزی فراتر از قاب بندی و نورپردازی با کیفیت نیاز دارید: باید محصولتان را در عمل نشان دهید یا طرز کار داخلی آن را بصورت انیمیشنی به تصویر بکشید. این کار را درست انجام دهید و بدین ترتیب مشتریان قادر خواهند بود تا به برداشتی واقع بینانه تر و متقاعدکننده تر در مورد کالای مورد نظر برسند.

نمایش دادن سهولت استفاده و تنوع با استفاده از ویدیوهای محصول در تجارت الکترونیک

این ویدیو محصول را به عنوان یک مثال در نظر بگیرید. اصل قضیه بسیار ساده است:می توانید کالای تان را بر روی یک میز کوچک در گوشه ای دنج به نمایش گذاشته و از آن برای اهداف مختلف استفاده کنید اما نکته هوشمندانه اینجاست که در چه زمانی باید توصیف ویژگی های محصول را با توضیح نحوه بکار اندازی آن به زبانی ساده، ترکیب کرد و این همان چیزی ست که هنگام تصمیم به خرید در مشتریان، مفید و متقاعدکننده است. همانطور که می بینید، ویدیوهای محصول، ابزارهایی متنوع هستند که می توانید برای پرداختن به موضوعات مختلف، از آنها استفاده مجدد کنید.

  • ویدیوهای نمای نزدیک: برای محصولاتی با جزئیات زیاد یا ظریف کاری های استادانه هستند، بسیار مناسب است. آنها نمایی نزدیک از محصولتان را با نورپزدازی خوب و از زوایای مختلف نشان می دهند.برای محصولاتی که در آنها ظاهر حرف اول را می زند، مانند جواهرات، هنر و برخی گجت های فناورانه، گزینه مناسبی ست.
  • ویدیوهای نحوه استفاده از محصول: متکی بر توضیحات متنی موثری ست که مشتری تان را گام به گام در مسیر آموزش نحوه بکار انداختن محصول تان، هدایت و راهنمایی می کند. این ویدیوها مناسب برای محصولاتی با عملکردهای زیاد یا با جزئیات پیاده سازی دقیق هستند.
  • ویدیوهای نصب: این توانایی را به مشتریان تان می دهد تا به موضوعات فنی محصول تان، بویژه نحوه جمع کردن آن و یا مونتاژ کردنش بپردازند.این ویدیوها برای محصولاتی که مستلزم مداخله کاربر هستند، مانند مبلمان ایکیا، مناسب است.

جستجوی ظرفیت یک روایت خوب از زبان ویدیوهای معرف

ویدیوهای معرف، هنر برقراری ارتباط را کامل کرده اند.آنها تمامی فرم های هنری، مانند فرم های بصری، انیمیشنی، داستان گویی و موسیقی را با هم ترکیب کرده تا قطعه جذاب بسازند که به علائق و نقطه ضعف متشریان تان می پردازد.هیچ قواعد ثابتی برای ساخت ویدیو معرف متقاعد کننده وجود ندارد،به جز اینکه معرفی و ترویج بیجا و نامناسب آن، قطعا تمام ظرفیت اش را هدر می دهد.یکی از چیزهایی که ویدیوهای معرف را قدرتمند ساخته، دقیقا همان اثربخشی ظریف شان است. با تمرکز بر موضوعاتی که برای مخاطب مهم است و نحوه کمکی که می توانید ارائه دهید، سبکی را برای شروع یک گفتگوی پرانرژی و مستقیم با آنها  انتخاب کنید.

چارچوب بندی یک مشکل و سپس معرفی راه حل با استفاده از ویدیوهای معرف

مثلا در یک کاراکتر انیمیشن ،شخصیت مورد نظر با طرح موقعیتی معمول برای هر شخصی که مسئول  یک تیم است ویدیو را آغاز می کند؛مثلا :”چگونه می توان مشکل برقراری ارتباط و همراهی بین تیم ها را حل کرد؟”.تقریبا در اواسط انیمیشن، ویژگی های محصول مودنظر معرفی می شود و سپس وارد جزئیات می شوند.اگر این روایت بصورت هوشمندانه و از طریق یک کاراکتر متقاعدکننده ارائه شود، یعنی طرح موضوع در میانه انیمیشن، پیام مورد نظر به درستی منتقل می شود.

کاراکتر انیمیشن هایی مانند این بویژه برای برقراری ارتباط با مشتریان در بالا و میانه قیف تبدیل موثر است، اما این تنها نوع ویدیوهای معرف نیست.

  • موشن گرافیک ها، اطلاعات انتزاعی مانند اعداد و آمار را کاهش می دهند تا حرکت و طرح های رنگی را ساده تر کنند.بیشتر مناسب راه حل های پیچیده ای ست که اغلب در خدمات مالی یافت می شوند.
  • وایت برد انیمیشن با ترسیم مستقیم تصاویر در پیش روی مخاطبین تان، توجه آنها را جلب می کند.این نوع ویدیو زمانی مناسب است که محصول تان شامل فرآیندهای پیچیده و مفاهیم انتزاعی ست،مانند برخی پلتفرم های نرم افزاری.

استفاده از دانش مشتریان قبلی با نظر مثبت برای ویدیوهای تجارت الکترونیک

برخی مخاطبین، هم مشکل پیش روی شان و هم نحوه پرداختن محصول تن به آن مشکل را درک می کنند.اما هنوز فاقد اطلاعات مطمئنی برای تایید راه حل تان، یا پلتفرم تان هستند.به همین دلیل است که چرا اکثر مردم به دنبال مرور و بررسی مشتریان دیگر آن محصول خاص هستند: یک منبع مهم یادگیری، نظرات و تجربیات سایرین است.ویدیوهای شامل نظرات مثبت مشتریان، با فراهم کردن چشم اندازی بی طرفانه و جدید از منظر یک شخص سوم بی طرف، شما را به مرحله بعدی می برد. این ویدیوها مشتریانی را نشان می دهند که در حال حاضر جذب برندتان شده اند و مطالبی معمولا در قالب مصاحبه، در مورد تجربه شخصی شان و سودی که به کمک شما کسب کرده اند، ارائه داده اند.

نظرات مثبت مشتریان بویژه برای تقویت اعتماد به برند در مراحل بعدی یک قیف فروش، بسیار مفید است وقتی مشتریانی داشته باشید که فرآیندها و مزایا خریدشان از شما را نعریف و توصیف می کنند، برندتان اعتبار کسب می کند.همچنین نظرات مثبتی با ساختار و چارچوب منسجم می تواند به عنوان یک مدرک معتبر و تاحدی خودانگیخته عمل کند که امروزه بسیار موفق عمل می کند.

نکاتی برای تولید نظرات مثبت عالی

مدتی ست که از سبک نظرات مثبت مشتری استفاده می شود، بنابراین احتمالا با شرایطی ساختن این نوع نظرات آشنایی دارید.اما باز هم به این نکته اشاره میکنیم که باید از مشتریان واقعی استفاده کنید و کمی ویرایش جذاب و اضافه کردن محتوا به ویدیو آن راجالبتر می کند.علاوه بر اینها چند اصل کلی دیگر نیز برای ویدیوهای توصیه ای مشتریان وجود دارد:

  • این ویدیوها را به یک گفتگو تبدیل کنید. اگرچه آماده سازی موضوعات برای گفتگو مهم است اما همیشه باید شانس ابزارکردن صادقانه و با زمان کافی را به مشتریان تان بدهید.
  • از دستورالعمل هایی با چارچوب شدیدا اماده اجتناب کنید. هرچه گفتگو طبیعی تر باشد،از نظر دیگران باورپذیرتر است.وقتی یک مصاحبه را برنامه ریزی می کنید، بهتر است که سوالات را با جزئیات کامل مطرح نکنید بلکه با طرح موضوعات کلی تر در محیطی دوستان به بحث بپردازید.
  • هر وقت امکانش وجود داشت، از طیف وسیعی از نظرات استفاده کنید. هدف تان از این کار آن است که مشتریان بالقوه تان ببیند که انواع مختلف مردم با علائق متفاوت به یک اندازه از راه حل شما سود برده اند.

بطور خلاصه

امروزه محتوای ویدیویی، یک نیروی قدرتمند در بازاریابی دیجیتال به حساب می آید زیرا ابزاری پویا برای تقویت اعتماد بین شما و مشتریان بالقوه تان است.برای افزایش اعتماد به برندتان باید واقعا به محیط مخاطب تان و نیاز به اطلاعات مطمئن در مورد محصول تان توجه کنید. شما با استفاده از ویدیوهای محصول تان، می توانید ابهامات مربوط به ظاهر یا طرز کار محصول تان را برطرف کنید ویدیوهای معرف به شما کمک می کنند تا ایده هایی که برای مخاطب تان مهم هستند را ساده تر کنید.

نکته آخر هم این است که مشتریان بالقوه تان با توجه به نظرات مثبت سایر مشتریان، اطلاعات مفیدی در مورد داستان موفقیت مشتریان قبلی تان کسب می کنند. اگر تیم تان هنوز برای تولید این نوع ویدیوها آماده نیست، همیشه می توانید از بهترین نمایندگی های تجارت الکترونیک کمک بگیرید.

بطور خلاصه، به آن دسته از مشتریان که هنوز کمی در مورد ارزشی که به آنها می دهید شک دارند، می توانید در قالب ویدیو پاسخ دهید.