بازاریابی محتوایی و روابط عمومی دشمن یکدیگر نیستند!

بازاریابی محتوایی و روابط عمومی دشمن یکدیگر نیستند
دو مقوله بازاریابی محتوایی و روابط عمومی در یک عرصه و با اهداف مشترکی در کنار یکدیگر کار می‌کنند، اما برخی‌ها این دو را دشمن یکدیگر می‌پندارند. این دو مشابهت‌های زیادی با هم دارند و هدف نهایی هردوی آن‌ها این است که کسب‌وکار را یک یا چند پله به جلو سوق دهند.
اما وقتی‌که تیم‌های بازاریابی محتوایی و روابط عمومی یاد بگیرند که قدردان یکدیگر باشند و با هم کار کنند، این همکاری مشترک به کسب نتایج قدرتمندی ختم خواهد شد. حاصل این همکاری این است که یک پلتفرم جامع بازاریابی برای برند خلق می‌شود که نه‌تنها نیازهای مشتریان را مرتفع می‌سازد، بلکه تعامل با آن‌ها را حفظ کرده و آن‌ها را به وکیل مدافعان برند تبدیل می‌کند.

جدا از هم شکست می‌خوریم!

درحالی‌که ممکن است بازاریابی محتوایی و روابط عمومی هرکدام توابع عملیاتی جداگانه خود را داشته باشند، پتانسیلی که از ترکیب این دو به دست می‌آید بسیار بیشتر از زمانی است که آن‌ها جدا از هم به فعالیت می‌پردازند. روابط عمومی به معنای ایجاد روابط، جایگذاری پیام و ساخت مخاطب است. بازاریابی محتوایی بیشتر روی داستان‌سرایی، ایجاد جامعه‌ای برای برند و ایجاد ارزش برای مخاطب تمرکز دارد.
هر دو آن‌ها به اندازه خود مهم و حیاتی هستند و البته هردو آن‌ها نیز این پتانسیل را دارند که شکاف‌های یکدیگر را پر کنند. برای مثال، تیم روابط عمومی برای ایجاد آگاهی در مورد کارهایی که شرکت انجام می‌دهد ممکن است تحت‌فشار باشد. اما با محتواهای جالب و مرتبط، تیم روابط عمومی می‌تواند محتواهایی جالب‌توجه‌تر را به مخاطبانش ارائه دهد.

به پتانسیل‌های خود تکیه کنید.

به‌صورت معمول، روابط عمومی برای انتشار یک مطلب به رسانه‌ها پول پرداخت می‌کند، درحالی‌که بازاریابی محتوایی سعی دارد که از ابزارهای رایگان موجود بهره ببرد. اما این دو می‌توانند در دست در دست یکدیگر داشته باشند. در ادامه گفته شده است که بازاریابی محتوایی چگونه می‌تواند تلاش‌ رسانه‌های پرداختی را تحکیم کند:
نشر آسان‌تر: خروجی و تحویلی بازاریابی محتوایی معمولا برای مخاطب هدف قابل هضم‌تر است و او می‌تواند به سادگی از خروجی به‌دست‌آمده استفاده کند. برای مثال، انتشار یک پست وبلاگی به نسبت یک بیانیه مطبوعاتی برای یک سایت آسان‌تر است.
انتخاب مثبت‌تر: وقتی‌که به‌صورت هم‌زمان با محتواهای باکیفیت و بیانیه‌های مطبوعاتی کار می‌کنید، به نظر شما انتشار کدام یک آسان‌تر است؟ تیم روابط عمومی باید یک تیم بازاریابی محتوایی را برای نوشتن محتواهای باکیفیت و تعامل‌گرا برای انتشار در رسانه‌ها پست سر خود داشته باشد.
افزایش به اشتراک‌گذاری: بازاریابی محتوایی وقتی به درستی انجام شود، از طریق روش‌هایی مانند افزایش به اشتراک‌گذاری محتوا، می‌تواند رسانه‌های پرداختی را تقویت کند.
ساخت رابطه‌ای بهتر: با ارائه محتواهای باکیفیت به شرکای ناشر خود، شما یک رابطه را با آن‌ها شکل می‌دهید و همین می‌تواند تمایل آن‌ها برای انتشار محتواها یا بیانیه‌های مطبوعاتی شما در آینده را افزایش دهد.

توزیع درست محتوا را جدی بگیرید.

حتما بارها و بارها جمله «محتوا پادشاه است» را شنیده‌اید. اما جاناتان پورلمن، معاون استراتژی آژانس BuzzFeed می‌گوید که: «محتوا پادشاه و توزیع ملکه است.»
منظور جاناتان پورلمن این است که درحالی‌که عرضه محتواهای باکیفیت به مخاطب در هر استراتژی بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار است، اما بدون شناخت وسیله درست برای توزیع این محتوا، تمام رشته‌های شما پنبه خواهد شد. اما به صورت عکس نیز می‌تواند به این داستان نیز نگاه کرد. یعنی حتی اگر شما بهترین کانال‌ها و منابع برای توزیع محتواهای خود را پیدا کنید، اما محتواهای شما از کیفیت بالایی برخوردار نباشد و مخاطب آن را به‌عنوان یک محتوای ارزشمند شناسایی نکند، تمام تلاش‌های شما بیهوده خواهد بود.

بنابراین رویکرد شما چه برون‌سپاری فرآیندهای بازاریابی محتوایی باشد و چه هدایت کردن تیم روابط عمومی برای توجه بیشتر به بازاریابی محتوایی، باید یک همکاری دوطرفه قدرتمند بین واحدهای بازاریابی محتوایی و روابط عمومی وجود داشته باشد. واحد روابط عمومی باید نوع محتوای موردنیاز کاربر در رسانه‌ها بشناسد و بداند که این محتوا چگونه می‌تواند اهداف کسب‌وکار را محقق کند. تیم بازاریابی محتوایی نیز باید بداند که می‌تواند از چه منابعی از روابط عمومی استفاده کند و چه نوع محتوایی باب طبع مخاطبان هدف است.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.