چگونه بیشترین بهره را از بازاریابی شبکه های اجتماعی ببریم؟

چگونه بیشترین بهره را از بازاریابی شبکه های اجتماعی ببریم
 ازآنجایی‌که شبکه‌های اجتماعی می‌توانند کسب‌وکار شما را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهند، در نتیجه این پلتفرم‌‌ها نقش بسیار مهمی در رشد یک کسب‌وکار ایفا می‌کنند. استفاده از شبکه‌های اجتماعی به هدف تعامل به کاربران و مشتریان نیز از دیگر کاربردهای این پلتفرم‌ها است.
به‌عنوان یک کسب‌وکار که می‌خواهد حضوری فعال و موثر در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد، باید قدم اول را محکم بردارید. تعامل خوب و سازنده با کاربران اولین کاری است که یک کسب‌وکار در شبکه‌‌های اجتماعی باید انجام دهد. اگر بتوانید این تعامل را شکل دهید، مطمئن باشید که کاربران برای همیشه به همراه شما خواهند ماند. مزیت دیگر تعامل خوب با کاربران شبکه‌های اجتماعی این است که این کاربران ممکن است بعدها به اینفلوئنسر تبدیل شوند و محصولات و سرویس‌های شما را با0 دنبال‌کنندگان خود به اشتراک بگذارند.

چگونه بیشترین بهره را از بازاریابی شبکه های اجتماعی ببریم؟

بارها و بارها بر این نکته تاکید کرده‌ایم که کسب‌وکارها لازم نیست که در همه شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشند. باید بهترین پلتفرمی که می‌دانید می‌شود از طریق آن بهتر با مخاطبان صحبت کرد و بیشتر مخاطبان شما نیز در آن حضور دارند را انتخاب کنید. برای مثال، اگر بیشتر مخاطبان شما در اینستاگرام هستند و این پلفترم برای کسب‌وکار شما بهتر جواب می‌دهد، لزومی ندارد که بخواهید حضور در فیس‌بوک یا توییتر را امتحان کنید. زمانی را به فهمیدن این نکته اختصاص دهید که کاربرانتان در کدام شبکه‌ اجتماعی بیشترین حضور را دارند و شما نیز متقاعبا برای حضور در این شبکه اجتماعی برنامه بازاریابی خود را تهیه کنید.

نکته دیگری که کسب‌وکارها باید به آن توجه داشته باشند، حضور دائم و مستمر در شبکه‌های اجتماعی است. بارها بر اهمیت این نکته تاکید کرده‌ایم که کسب‌وکارها اگر حضوری دائمی و مستمر در شبکه‌های اجتماعی نداشته باشند، نمی‌توانند در این عرصه به موفقیت برسند و خیلی زود از ذهن کاربران پاک می‌شوند. حضور دائم و مستمر در شبکه‌های اجتماعی باعث می‌شود که نام برند شما دائما در جلوی دید مخاطب قرار داشته باشد و بعد از مدتی، این برند ملکه ذهن او می‌شود.

شناخت دقیق مخاطبان و نیازهای آن‌ها از جمله دیگر کارهایی است که باید توسط کسب‌وکارهای حاضر در شبکه‌های اجتماعی صورت بگیرد. اگر شما شناخت دقیقی نیازها، خواسته‌ها و علایق کاربران و مشتریان خود داشته باشید، می‌توانید با تولید محتوای متناسب و هم راستا با این فاکتورها، ضمن همراه کردن کاربران با خود، می‌توانید آن‌ها را به سفیر یا وکیل مدافع برند و کسب‌وکار خود تبدیل کنید.

شناخت دقیق از مخاطبان با تحقیق و تهیه نقشه سفر مشتری آغاز می‌شود. تنها در این صورت است که می‌توانید از آن چیزی که مخاطبتان واقعا دوست دارد آگاهی پیدا کنید و در راستای برآورده کردن نیازهای او گام بردارید.

شناخت دقیق محیط هر شبکه اجتماعی از دیگر موارد موردنیاز است که کسب‌وکارها باید از آن آگاهی داشته باشند. هر شبکه اجتماعی فضا و محیط کاربری مخصوص به خود را دارد و نیازهای کاربران هر پلتفرم با پلتفرم دیگر متفاوت است. برای مثال، دو پلتفرم اینستاگرام و لینکدین را در نظر بگیرید. اینستاگرام یک فضای بصری محور است و نوع محتوایی که در آن پست می‌شود کاملا با لینکدین تفاوت دارد و حتی نیازهای کاربران اینستاگرام ممکن است کاملا با نیازهای کاربران لینکدین در تضاد باشد. لینکدین فضایی است که اغلب افراد حرفه‌ای، مدیران کسب‌وکارها و کارآفرینان در آن حضور دارند و تجربیات ارزنده خود را به اشتراک می‌گذارند. آن محتوایی که در اینستاگرام قرار می‌دهید، ممکن است با لینکدین همخوانی نداشته باشد و در نتیجه به شهرت و وجهه برند سازمان یا برند شخص آسیب بزند.

بارها دیده‌ شده که کاربران ایرانی لینکدین مطالب سیاسی- تخریبی، عاشقانه و فلسفی را در لینکدین پست می‌کنند و یا مطالب بی محتوا و نامعتبر کانال‌های تلگرامی را در این شبکه اجتماعی بازنشر می‌دهند. این کار نتیجه‌ای جز تخریب وجهه شخص در پی ندارد و  اشخاص معمولا این افراد را از لیست کانکشن‌هایشان حذف می‌کنند.

منتظر  خواندن تجربیات شما در زمینه استفاده از شبکه‌های اجتماعی هستیم.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.