بازاریابی دیجیتال Digital Marketing

بازاریابی دیجیتال Digital Marketing
بازاریابی دیجیتال مانند چتری گسترده بر روی تمام تلاش های بازاریابی است. کسب و کارها با استفاده از کانال های دیجیتال مانند جستجوی گوگل، رسانه های اجتماعی، ایمیل، و وب سایت های خود به برقراری ارتباط با مشتریان فعلی و آینده خود می پردازند. واقعیت این است که مردم نسبت به یک دهه گذشته دو برابر زمان خود را به صورت آنلاین سپری می کنند. و این در حالی است که خرید آنها نیز بسیار تغییر کرده است و بازاریابی آنلاین مورد توجه بسیار قرار گرفته است.

بازاریابی همواره در ارتباط با مخاطبین شما و در مکان و زمان مناسب بوده است. امروزه، کسب و کار شما بایستی در جایی که مخاطبین تان در حال سپری نمودن زمان خود هستند ، حضور داشته باشد : یعنی اینترنت.

بازاریابی دیجیتال دقیقاً چیست ؟

از وب سایت کسب و کار گرفته تا تمام دارایی های آنلاین برندسازی – مانند تبلیغات دیجیتال، بازاریابی از طریق ایمیل، بروشور آنلاین و فراتر از آنها – همگی طیفی وسیع از چارچوب بازاریابی دیجیتال را شامل می گردند.

دارایی های بازاریابی دیجیتال

 • وب سایت
 • پست های وبلاگ
 • کتاب های و گزارشات الکترونیک
 • اینفوگراف ها
 • ابزارهای تعاملی
 • کانال های رسانه های اجتماعی (فیس بوک، لینکدین، توییتر، اینستاگرام و غیره )
 • پوشش های آنلاین
 • بروشورها و کاتالوگ های آنلاین
 • دارایی های برندسازی (لوگو، فونت و غیره)

تاکتیک های بازاریابی دیجیتال

 • سئو / بهینه سازی موتور جستجو (SEO)
روند بهینه سازی وب سایت کسب و کار برای افزایش رتبه بندی در صفحات نتایج موتورهای جستجو و افزایش میزان ترافیک وب سایت از اهداف این تاکتیک دیجیتال مارکتینگ است.

 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
برای ایجاد و ارتقاء دارایی های محتوایی به منظور افزایش آگاهی از برند، رشد ترافیک وب سایت و تولید مشتری توسط بازاریابی محتوا صورت می پذیرد.

 • بازاریابی ورودی (Inbound Marketing)
بازاریابی ورودی به رویکرد “قیفی شکل” برای جذب، تبدیل، انجام خرید، و لذت بردن مشتری از محتوای آنلاین اشاره دارد.

 • بازاریابی رسانه های اجتماعی
تاکتیکی برای ارتقاء برند و محتوا از طریق کانال های رسانه های اجتماعی برای افزایش آگاهی از برند ، ترافیک ورودی، و ایجاد فضایی منحصر به فرد برای کسب و کار می باشد.

 • پرداخت به ازاء کلیک (Pay-Per-Click)
روشی برای هدایت ترافیک بازدید از وب سایت کسب و کار است. در این روش شما با پرداخت هزینه به یک وب سایت ناشر در فضای مجازی، تبلیغ کلیکی انجام می دهید و بدین صورت که هر بار که بر روی تبلیغ شما کلیک شود شما بایستی هزینه ای پرداخت نمایید.

 • بازاریابی وابسته (Affiliate Marketing)
نوعی از تبلیغات مبتنی بر عملکرد است که در آن شما برای تبلیغ کالا یا خدمات دیگران در وب سایت خود کمیسیون دریافت می کنید.

 • تبلیغات محلی
تبلیغات محلی یا تبلیغات بومی به تبلیغاتی که عمدتاً بر مبنای محتوا و بر روی پلت های فرم های محتوایی، و محتوای رایگان گفته می شود.

 • اتوماسیون بازاریابی
اتوماسیون بازاریابی به نرم افزارهایی اطلاق می گردد که هدف آن خودکار سازی اقدامات بازاریابی است. بسیاری از بخش های بازاریابی بایستی کارهای تکراری مانند ایمیل ها ، رسانه های اجتماعی، و دیگر فعالیت های وب سایت را به صورت خودکار انجام دهند.

 • بازاریابی ایمیلی (Email Marketing)
شرکت ها از بازاریابی ایمیلی به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان خود استفاده می کنند.  ایمیل ها اغلب برای تبلیغ محتوا، تخفیف ها و رویدادها، و همچنین به منظور هدایت افراد به وب سایت مورد استفاده قرار می گیرد.

 • روابط عمومی آنلاین
روابط عمومی آنلاین اقدامی است که  به منظور تأمین پوشش آنلاین بوسیله نشریات دیجیتالی، وبلاگ ها و سایر وب سایت های مبتنی بر محتوا صورت می پذیرد. روابط عمومی آنلاین شبیه روابط عمومی سنتی است، فقط با این تقاوت که در فضای آنلاین انجام می شود.

تفاوت بازاریابی دیجیتال و بازاریابی ورودی چیست ؟

درسطح، هر بازاریابی دیجیتال (digital marketing) و بازاریابی ورودی (inbound marketing) هر دو مشابه اند. هم بازاریابی دیجیتال و هم بازاریابی ورودی در درجه اول به صورت آنلاین هستند، و هر دو بر ایجاد محتوای دیجیتال برای مصرف کننده تمرکز دارند. پس تفوات در چیست ؟
اصطلاح بازاریابی دیجیتال در بازاریابی کششی و رانشی تفاوتی ندارد . هر دو بازاریابی کششی و رانشی در زیر چتر بازاریابی دیجیتال قرار می گیرند.

استراتژی بازاریابی کششی یا Pull Strategy Marketing  چیست ؟

استراتژی توزیع بازاریابی که در آن تلاش های پیشرفت یک شرکت تجاری، در سمت مصرف کننده بوده و تلاش برای ایجاد تقاضای قوی مصرف کننده هدایت می شود.  که گاهی به آن Pull-Through Marketing نیز گفته می شود.

استراتژی بازاریابی رانشی یا Push Strategy Marketing چیست ؟

استراتژی بازاریابی رانشی ، استراتژی بازاریابی است که در آن تلاش های رشد شرکت، به طرف اعضای کانال توزیع هدایت می شوند. برای مثال در این استراتژی بازاریابی عمده فروشان، توزیع کنندگان و خرده فروشان از طریق طرح های فروش محصولات شرکت برای خرید بیشتر برانگیخته می شوند.

تاکتیک های بازاریابی دیجیتال بیرونی

تاکتیک های بازاریابی دیجیتال بیرونی به انتقال مستقیم پیام بازاریابی به بسیاری از افراد در فضای آنلاین – بدون توجه به مرتبط بودن پیام  یا استقبال افراد از آن پیام – کمک می کند. برای مثال تبلیغاتی را که در بالای بسیاری از وب سایت ها مشاهده می کنید، لزوماً سعی می کنند محصول یا تبلیغ آن را به افرادی که آماده دریافت آن نیستند، منتقل نماید.

هدف استفاده از تاکتیک های دیجیتال ورودی

از سوی دیگر، بازاریابانی که تاکتیک های دیجیتال ورودی را بکار می گیرند از محتوای آنلاین برای جذب مشتریان هدف خود و در داخل وب سایت شان بوسیله محتواهایی که برای آنها مفید است،  استفاده می کنند. از جمله ساده ترین و در عین حال قدرتمندترین ابزار قدرتمند بازاریابی ورودی دیجیتال وبلاگ است؛ وبلاگ به وب سایت شما اجازه مشتریان ایده آل تان از طریق جستجوی خود به وب سایت شما هدایت شوند.

بازاریابی ورودی در برابر بازاریابی دیجیتال

در نهایت، بازاریابی ورودی روشی است که از دارایی های بازاریابی دیجیتال برای جذب، تبدیل و خرید و لذت بردن مشتریان آنلاین استفاده می کند. از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال صرفاً اصطلاحی کلیدی برای توصیف تاکتیک های بازاریابی آنلاین از هر نوعی می باشد. صرف نظر از ورودی یا خروجی بودن آن تاکتیک.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.