چگونه در مورد اهمیت سئو با رییس خود صحبت کنیم؟

چگونه در مورد اهمیت سئو با رییس خود صحبت کنیم
اگر برای مدتی است که در حوزه سئو فعالیت می‌کنید، حتما با افرادی روبرو شده‌اید که چیزی در مورد صفحات 404، ریدایرکت‌ها، بک‌لینک‌ها، کانونیکال‌ها و ایندکس شدن نمی‌دانند. در مقابل، وقتی‌که شما در مورد همین مسائل در یک جمع عمومی صحبت می‌کنید، دیگران ممکن است نگاهی سرشار از سردرگمی به شما بیاندازند.
دریافت چنین بازخوردهایی از افراد عادی حاضر در شرکت شاید مسئله عجیبی نباشد، اما وقتی تصمیم‌گیرندگان سازمان بر اهمیت و ارزش سئو واقف نیستند این می‌تواند برای شما به‌عنوان یک متخصص در این زمینه مشکل‌ساز شود.
سئو یک عنصر مهم از فرمول موفقیت هر کسب‌وکار است. بسیاری از مالکان کسب‌وکارهای کوچک و مدیران عامل، اغلب در مورد ورود به سئو ناآگاه و دوبه‌شک هستند. این افراد می‌دانند که به سئو نیاز دارند، اما نمی‌دانند که روش کار سئو چگونه است و در درک تعهد زمانی و ارزش سئو عاجز مانده‌اند.

چگونه در مورد اهمیت سئو با رییس خود صحبت کنیم؟ 
اگر شما برای یک آژانس سئو و یا به‌صورت ریموت با یک تیم بازاریابی همکاری می‌کنید، سعی در راضی کردن مدیران به افزایش بودجه سئو می‌تواند یک چالش خوب باشد. برای منتقل کردن اهمیت و ارزش سئو به مدیران چند ترفند و نکته وجود دارد که این‌ها را در این مطلب  با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

1.به آن‌ها کمک کنید تا اصطلاحات را بفهمند.

هر حوزه دارای اصطلاحات صنعتی خاص است و صنعت سئو نیز از این قائده مستثنا نیست. همان‌طور زمانی که افرادی از سایر دپارتمان‌های سازمان اصطلاحات فنی حوزه خود را به زبان می‌آورند مردمک چشمان شما فراخ‌تر می‌شود، زمانی نیز که شما در مورد اصطلاحات فنی سئو صحبت می‌کنید سایر افراد ممکن است که هیچ‌چیزی از صحبت‌های شما متوجه نشوند. بنابراین شروع کردن گفتگوهای سئو با این دید به شما کمک خواهد کرد تا یک نقطه شروع خوب داشته باشید.
زمانی را به توضیح و آموزش دادن مفاهیم پایه‌ای سئو به مخاطبان خود اختصاص دهید و به‌طور واضح تمامی اصطلاحات فنی و تخصصی سئو را تعریف کنید. شفاف‌سازی، تعریف و بحث در مورد معیارهای مرتبط می‌تواند به مخاطب شما کمک کند تا کارهایی که شما انجام می‌دهید و دلیل انجام این کارها را بهتر درک کند.

2.دقیقا توضیح دهید که چرا اقدامات خاصی را انجام می‌دهید.

سئو شامل کارهای زیادی است که در پشت‌صحنه اتفاق می‌افتد و اغلب به کسب نتایج فوری منجر نمی‌شود. بسیاری از افراد حاضر در زمینه کسب‌وکار خیلی سخت به سئو اعتماد می‌کنند؛ زیرا سئو نمی‌تواند نتایج مورد انتظار آن‌ها را در یک بازه زمانی کوتاه مدت ارائه دهد. بنابراین زمانی که فقدان معیارهای ملموس و بازه‌های زمانی تعیین شده وجود دارد، قانع کردن رییس ممکن است سخت باشد.
همان‌طور که به رئیستان توضیح می‌دهید که چرا کاری را انجام می‌دهید و یا چرا تصمیم به انجام آن دارید، سعی کنید که تصویر کلی یا هدف را در ذهن خود داشته باشید. برای مثال، اگر شما مجموعه‌ای از محتواهای تکراری (duplicate content) را در سایت یافته‌اید، ممکن است که سریعا تصمیم‌ بگیرید این محتواها را بازبینی کنید و یا صفحات غیرضروری را به سایر صفحات ریدایرکت کنید. رییس شما ممکن است در این مورد از شما سوال بپرسد.
ازآنجایی‌که شما متخصص حرفه‌ای سئو هستید، حتما معایب وجود محتواهای تکراری برای یک سایت را می‌دانید و وقتی‌که رئیستان در این مورد از شما سوال می‌پرسد، می‌توانید به این جمله استناد کنید که «گوگل از محتواهای کپی منتفر است». اما این جمله برای قانع کردن رئیسی که به اطلاعات نیاز دارد قانع‌کننده نیست.
می‌توانید کمی بیشتر توضیح دهید که مثلا گوگل چگونه کار می‌کند، این محتوای تکراری چگونه در موتورهای جستجو با خودش رقابت خواهد کرد و به‌طور خلاصه تمامی دلایل پشت جمله «گوگل از محتواهای کپی منتفر است» را ذکر کنید. وقتی‌که شما چنین اطلاعاتی را از پیش در اختیار رئیستان بگذارید، او نیز کمتر سوال خواهد پرسید.

3.توضیح درست به مخاطبان

بسته به‌اندازه سازمان شما، ممکن است که جلسات منظمی با طیف وسیعی از مخاطبان داشته باشید. افرادی از دپارتمان IT تا دپارتمان بازاریابی و مدیران می‌خواهند بدانند که چه چیزهایی در حال رخ دادن است و چرا سئو برای سازمان اهمیت دارد. افراد حاضر در دپارتمان IT تمایل دارند که جزئیات فنی را بدانند و در صورت لزوم بتوانند روی رفع باگ‌ها کار کنند. دپارتمان بازاریابی مشتاق است تا بداند سئو چگونه مخاطبان درست را به سایت جذب می‌کند. مدیران نیز تا زمانی که سئو درآمد کلی شرکت را افزایش ندهد، تمایل چندانی به دانستن در مورد آن ندارند.
اگر می‌خواهید که پشتیبانی افراد داخل سازمان برای فعالیت‌های سئو را جلب کنید، باید مخاطبان خود را بشناسید. سپس می‌توانید صحبت‌های خود را به زبانی قابل‌فهم برای آن‌ها ارائه دهید. برای مثال، در جلسه با دپارتمان IT می‌توانید مطرح کنید که چه اقدامات فنی برای mobile-friendly شدن سایت باید انجام شود. جلسه مشابه با مدیران نیز می‌تواند شامل موضوعاتی مانند زمان، منابع موردنیاز سئو، فرصت‌هایی که به‌وسیله سئو ایجاد می‌شوند و میزان بازگشت سرمایه بالقوه باشد.

4.مستندسازی کنید.

وقتی با کسانی صحبت می‌کنید که اطلاعات چندانی در مورد سئو ندارند، آن‌ها به‌طور حتم صحبت‌های شما را متوجه نخواهند شد و حتی ممکن است شما را نیز مورد تمسخر قرار دهند. البته شما می‌توانید از این جهل آن‌ها استفاده‌ای مثبت داشته باشید. به همین دلیل است که شما به مستندسازی و داده برای پشتیبانی از استراتژی سئو، گزارشات و ادعای خود نیاز دارید. همچنین مهم است که روی برخی معیارهای خاص که برای مخاطبان جالب و مفید هستند تمرکز کنید. توضیحات خود را به زبانی ساده بیان کرده و اصطلاحات سئو را محدود کنید.

5.برای خود در سئو اعتبار بسازید.

ثابت کردن قدرت سئو به مدیران ممکن است سخت باشد. همچنین اینکه اقدامات شما در زمینه سئو در سازمان جدی گرفته شود نیز یکی دیگر از چالش‌های پیش روی شماست. اما چگونه می‌توان برای خود اعتبار ایجاد کرد تا از این طریق مدیران به صحبت‌های شما گوش فرا دهند؟
این کار با رهبر بودن در دپارتمان خود آغاز می‌شود. مقاله‌های خود را از طرف شرکت بنویسید، به سوالاتی که مشتریان در وبلاگ شرکت مطرح می‌کنند پاسخ دهید و منابع ارزشمندی مانند آموزش‌ها را ارائه کنید. همان‌طور که بالاتر هم گفتم، تمامی این فعالیت‌ها باید توسط شما مستندسازی شوند تا نشان دهید که فعالیت‌های شما در زمینه سئو چگونه به رشد و افزایش درآمد شرکت کمک می‌کند. برای این کار، نکات زیر را مدنظر داشته باشید:
الف: داده‌های تبدیل از ترافیک جستجوی ارگانیک را ثبت کرده و این اعداد را با بازده معادل‌سازی کنید.
با استفاده از سرویس‌هایی مانند گوگل آنالیتیکس یا سرچ کنسول گوگل می‌توانید میزان بازده به دست آمده را زیر نظر داشته باشید و از طریق همین داده‌ها با دست پر به میدان مبارزه با مدیران و دپارتمان بازاریابی بروید.
ب: گزارش دهید که عملکرد شما نسبت به رقبا چگونه است.
لیست 5 تا 10 شرکتی که در حال حاضر در 10 کلمه کلیدی برتر با شما رقابت سختی دارند را آماده کنید و نشان دهید که سرچ ولوم میانگین ماهیانه این کلمات کلیدی و عبارات چقدر است. نشان دادن این آمارها می‌تواند هر مدیری را به افزایش بودجه و پشتیبانی از فعالیت‌های سئو قانع کند.

مدیران عامل چگونه سئو را می‎‌بینند؟

بسیاری از مدیران کسب‌وکارها می‌دانند که سئو بخشی حیاتی از موفقیت کسب‌وکار آن‌هاست. اما بااین‌وجود آن‌ها ممکن است نحوه عملکرد سئو را ندانند یا به آن اهمیتی ندهند. و به همین خاطر است که آن‌ها برای فعالیت‌های سئو شخصی را استخدام می‌کنند. شما می‌توانید تمام روز در مورد اهمیت سئو و چگونگی عملکرد آن با مدیر خود صحبت کنید و آن‌ها ممکن است که به اندازه شما نسبت به این حوزه شور و اشتیاق نداشته باشند. زیرا مدیران فقط به درآمد کلی شرکت توجه دارند.
برخی از مدیران نسبت به سئو اطلاعاتی را دارند و می‌دانند عملکرد آن چگونه است. برای آغاز کار، می‌توانید با اصطلاحاتی شروع کنید که مدیران با آن‌ها آشنا هستند، اما حواستان باشد که بیش‌ازحد فنی صحبت نکنید. هرچقدر که مدیران نسبت به سئو علاقه‌مند هم باشند، اما برنامه زمانیشان به‌اندازه کافی شلوغ است و فقط می‌خواهند ببینند که سئو چه زمانی سودهایش را عاید کسب‌وکار می‌کند.

بهترین روش برای کنار آمدن با این موضوع این است که قبل از آغاز کمپین سئو، یکسری نشانگر عملکرد کلیدی (KPI) را برای خود مشخص کنید. ازآنجایی‌که سئو به زمان نیاز دارد، جلسات بررسی ماهیانه روشی خوب برای آگاه کردن مدیران و اطمینان دادن به آن‌هاست.
دریافت پشتیبانی سازمان برای سئو می‌تواند کاری سخت باشد. همچنین برقراری ارتباط و منتقل سئو به کسانی که هیچ درکی از آن ندارند می‌تواند از این هم سخت‌تر باشد. شناختن مخاطب، اثبات ارزش سئو و استفاده از دیتاها برای پشتیبانی از موفقیت استراتژی سئو، روش‌های خوبی برای فائق آمدن بر این سختی‌ها هستند.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.