اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز: سناریوی ۲۰۲۲

اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز: سناریوی 2022

اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز: سناریوی ۲۰۲۲

اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز: سناریوی ۲۰۲۲ 700 500 علی ناصرحجتی

اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز: سناریوی ۲۰۲۲

Importance of Digital Marketing in Today’s World: 2022’s Scenario

برای آن که به اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروز پی ببرید باید بدانید که عوامل متعددی وجود دارند که بر آن تأثیر می‌گذارند. ما در این مقاله از طریق بررسی هر کدام از این عوامل به شما کمک خواهیم کرد که درک دقیق‌تری از این موضوع به دست آورید. اما پیش از هر کاری بیایید ببینیم که دامنه‌ی بازاریابی دیجیتال به چه میزانی است.

رشد بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۱ بسیار زیاد بود. آمار به دست آمده از این سال بسیار فوق‌العاده بودند و پیش‌بینی می‌شود که بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۲، از این آمار نیز عبور کند. این مقاله اطلاعاتی درباره‌ی اهمیت روزافزون بازاریابی دیجیتال در سال ۲۰۲۲، در اختیار شما قرار خواهد داد.

دامنه‌ی بازاریابی دیجیتال، بسیار گسترده است. طبق آمار به دست آمده، ۶۰ درصد از جمعیت کل کره‌ی زمین از اینترنت استفاده می‌کنند. این آمار در دو سال گذشته (به علت شیوع ویروس کرونا و آنلاین شدن بسیاری از مشاغل) به میزان ۲۰ درصد افزایش یافته‌است.

با توجه به این موضوع می‌توان گفت که بازاریابی دیجیتال به دلیل دسترسی بالا، قابل مشاهده بودن و قابل اندازه‌گیری بودن، به سرعت در حال رشد است. این شیوه‌ی بازاریابی در حال تبدیل شدن به مرکز توجه اکثر تبلیغ‌کنندگان و کسب و کارها است.

اما شیوع ویروس کرونا به چه شیوه‌ای بر این صنعت تأثیر گذاشت و باعث تقویت آن شد؟ بیایید نگاهی به این موضوع بیندازیم.

اهمیت بازاریابی دیجیتال در قبل و بعد از کووید ۱۹

شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد تغییرات گسترده‌ای در نحوه‌ی عملکرد کسب و کارها شد. با توجه به نگرانی‌ها و محدودیت‌هایی که در پی شیوع این بیماری به وجود آمدند، بسیاری از کسب و کارها ترجیح دادند تا برند خود را در دنیای مجازی، بازاریابی کنند و با مشتریان خود به شیوه‌ی آنلاین در ارتباط باشند. این موضوع برای طیف وسیعی از کسب و کارها و محصولات (از خواربار تا داروها و پوشاک) صدق می‌کند.

بیایید در ابتدا، اندکی درباره‌ی دوران پیش از شروع کویید ۱۹ صحبت کنیم. کسب و کارهای کوچک هند، بیش از ۹۵ درصد از اقتصاد این کشور را تشکیل می‌دهند. پیش از کرونا، بسیاری از این کسب و کارها اعتقادی به این موضوع نداشتند که کسب و کارشان توانایی منطبق شدن و استفاده از فناوری‌های جدید را داشته باشد.

با این وجود و در پی شیوع ویروس کرونا، منطبق شدن با این فناوری‌ها، از اهمیت بالایی برخوردار شد. برای آن که کسب و کاری بتواند رشد کند باید همواره در حال تغییر و تحول باشد. شیوع ویروس کرونا باعث شد تا بسیاری از کسب و کارها، تحول دیجیتالی را به صورت یک‌شبه تجربه کنند. طبق مطالعه‌ای که بر این کسب و کارهای کوچک انجام شد، پس از شیوع ویروس کرونا، ۵۹ درصد از این کسب و کارها، به فرآیندهای بازاریابی دیجیتال سرعت بخشیدند و ۶۶ درصد از آن‌ها نیز کارهایی در بازاریابی دیجیتال انجام دادند که پیش از این فکر می‌کردند، از پس آن‌ها برنمی‌آیند.

آن‌ها توانستند به نتایج مثبتی دست‌یابند و به مرور در هزینه‌های مختلف بازاریابی سنتی، صرفه‌جویی کردند. بسیاری از کارشناسان معتقدند که شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد سلسله تغییراتی در فرآیندهای کسب و کارها شد که اثرات آن‌ها دائمی است. آن دسته از فعالیت‌های تجاری که مبتنی بر فضای اینترنت هستند می‌توانند در زمان و هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنند و همزمان نیز به نتایج فوق‌العاده‌ای دست‌یابند.

بنابراین می‌توان این نتیجه را گرفت که شیوع ویروس کرونا نه تنها اختلالی در این صنعت ایجاد نکرد که به رشد و گسترش آن نیز کمک به سزایی نمود.

اهمیت بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ

حال که با گسترده‌ی بازاریابی دیجیتال در بازار هند آشنا شدید بیایید به بررسی اهمیت این شیوه‌ی بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ بپردازیم. کسب و کارهای کوچک بر آگاهی و توسعه‌ی برند خود، تمرکز دارند.

۱.     مقرون به صرفه‌بودن

برای آن که از بازاریابی دیجیتال بهره ببرید نیازی به سرمایه‌گذاری اولیه‌ی زیادی نخواهید داشت. این موضوع، خبر خوبی برای کسب و کارهای کوچک است. اکثر ابزارهای دیجیتال مارکتینگ، ویژگی‌های اصلی و مهم را به صورت رایگان در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند. هر چند که در ادامه، شیوه‌ی استفاده از این ابزار، کاملا به خود کسب و کار بستگی خواهد داشت.

۲.     دسترسی بالا

سطح دسترسی شما به مخاطبان از طریق بازاریابی دیجیتال می‌تواند بین‌المللی نیز باشد. به همین دلیل نیز شما دیگر نیازی به محدود ماندن به یک منطقه نخواهید داشت و می‌توانید محصولات و خدمات خود را در سطح کشور و حتی کل کره‌ی زمین، عرضه کنید. زمانی که فعالیت‌های شما، ماهیت بین‌المللی به خود گرفتند می‌توانید مخاطبان خود را به مخاطبانی اختصاصی تغییر دهید.

۳.     آگاهی از برند

اگر مشتری از برند شما آگاهی نداشته باشد، هیچگاه تبدیلی صورت نخواهد گرفت. برای آن که از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری کنید، باید به دیده شدن برند خود توجه نمایید. شما می‌توانید از طریق تبلیغات پولی (مانند پرداخت به ازای کلیک)، مشتریان زیادی را به کسب و کار خود جذب کنید.

۴.     ایجاد پایگاه مشتری

یکی از چالش‌های مهمی که پیش روی کسب و کارهای کوچک قرار می‌گیرد آن است که این دسته از مشاغل به ایجاد پایگاه مشتریان خود، نیاز مبرمی دارند. برای رسیدن به این هدف باید رابطه‌ی مستحکم و پایداری با مشتریان ایجاد شود. شما می‌توانید این کار را از طریق ابزاراهای CRM مانند HubSpot و Oracle مدیریت کنید.

این چالش‌ها برای کسب و کارهای بزرگ‌تر کمی فرق دارد. آن‌ها باید کسب و کار فعلی خود را حفظ کنند و بر شهرت آن بیفزایند. آن‌ها همچنین باید بر حفظ مشتریان فعلی و رشد کسب و کار خود نیز تمرکز ویژه‌ای داشته باشند.

۵.     تصویر برند

تصویر برند، برای هر کسب و کاری اهمیت دارد. استراتژی‌های مختلفی که برای کمپین‌های متنوع تدوین می‌شوند می‌توانند این تصویر را بهبود بخشند یا آن که باعث منفی شدن آن در دید مخاطبان شوند. شما می‌توانید از طریق شیوه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال، کمپین‌های مؤثری را طراحی کنید که دامنه‌ی وقوع هر مشکلی در تصویر برند را محدودتر می‌کنند.

۶.     قابل‌اندازه‌گیری بودن نتایج

کسب و کارهای بزرگ می‌توانند از طریق بازاریابی دیجیتال به نتایج قابل‌اندازه‌گیری دست‌یابند. با توجه به این موضوع آن‌ها می‌توانند میزان اثربخشی کمپین‌های خود را تجزیه و تحلیل کنند و بر همین اساس نیز استراتژی‌های بعدی خود را تدوین نمایند. امروزه تجزیه و تحلیل داده‌ها به منظور ارزیابی اثربخشی کمپین‌های مختلف، از اهمیت بالایی برخوردار است.

۷.     افزایش ROI

کسب و کارها می‌توانند از طریق سرمایه‌گذاری بر تبلیغات و افزایش میزان تبدیل‌های خود، درآمدهای حاصل از رسانه‌های اجتماعی را افزایش دهند. هزینه‌ای که برای سرمایه‌گذاری کردن بر رسانه‌های دیجیتال می‌شود بسیار کم‌تر از هزینه‌ای است که باید برای سرمایه‌گذاری کردن بر رسانه‌های سنتی صرف شود و این موضوع در حالی است که بازده سرمایه‌گذاری بر گروه اول، بسیار بیشتر است. به عنوان مثال آیا می‌دانستید که شما می‌توانید تبلیغات خود را با کم‌تر از ۱ دلار، بر روی برخی از پلتفرم‌های دیجیتال اجرا کنید؟

۸.     حفظ مشتریان وفادار

به جز توسعه‌ی تجارت خود، هدف اصلی کسب و کارهای بزرگ از بازاریابی دیجیتال، اطمینان از وفاداری و رضایت مشتریان است.

دلایلی که ذکرشدند گواهی بر این موضوع هستند که بازاریابی دیجیتال اهمیت فراوانی برای کسب و کارهای کوچک و بزرگ دارند. یکی از شیوه‌های ساده و سریعی که می‌تواند شما را وارد این مسیر کند آن است که در دوره‌های مختلف بازاریابی دیجیتال ثبت‌نام نمایید.

اهمیت بازاریابی دیجیتال برای دانشجویان و متخصصان شاغل

اگر دانشجو می‌باشید ممکن است که در اطراف خود دیده باشید که دوستان و آشنایانتان درباره‌ی بازاریابی دیجیتال و پتانسیل‌های شغلی موجود در این حیطه صحبت می‌کنند. این صنعت باعث شده‌است تا مسیر شغلی هموار و پرسودی برای دانشجویان فراهم شود. در زیر، دلایلی که باعث شده‌اند تا بازاریابی دیجیتال به مسیر شغلی مناسبی برای دانشجویان تبدیل شود را مشاهده می‌کنید.

۱.     امنیت شغلی

امروزه تقاضای شدیدی برای استخدام بازاریابان دیجیتال وجود دارد. دلیل این موضوع آن است که بسیاری از شرکت‌ها به دنبال آن هستند تا بتوانند با استخدام متخصصان ماهر این زمینه، فعالیت‌های گسترده‌تر و بهتری در بازاریابی دیجیتال داشته باشند. همین موضوع باعث می‌شود که با وجود بحران‌های شغلی ناشی از ویروس کرونا، بازایابان دیجتیال، از امنیت شغلی مناسبی بهره‌مند باشند.

۲.     درآمد خوب

با وجود تقاضای بالا و همچنین محدود بودن تعداد افراد ماهر در این زمینه، بازاریابان دیجیتال از حقوق‌های مناسبی بهره‌مند شده‌اند. در واقع داشتن یک مدرک حرفه‌ای مرتبط برای استخدام شدن در این حیطه الزامی نیست و بخش عمده‌ی آن به تجربه و دانش شما در این زمینه مرتبط است. داشتن دانش مناسب به همراه چند دوره‌ی کارآموزی می‌تواند نقطه‌ی شروع مناسبی برای شما باشد.

۳.     باعث به‌روز ماندن می‌شود

دانشجویان می‌توانند از طریق تسلط بر بازاریابی دیجیتال با ترندها و جدید فناوری‌های هر صنعتی آشنا شوند و امروزه این موضوع، به یک امر ضروری تبدیل شده‌است. نداشتن تسلط بر ترندهای مختلف باعث ایجاد اختلال در ادامه‌ی فعالیت شغلی شما می‌شود. در حال حاضر، بازاریابی دیجیتال به عنوان یک ترند اساسی شناخته می‌شود و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا با تسلط بر آن، همواره به‌روز باقی بمانید.

۴.     شما را برای آینده آماده می‌کند

آینده‌ای که برای دهه‌ی آینده متصور شده‌است، کاملا دیجیتالی می‌باشد. این نکته باعث می‌شود تا بازاریابی دیجیتال بیش از هر زمانی دیگر گسترش یابد. به همین منظور نیز برای آن که بتوانید خود را برای آینده آماده کنید نیاز است تا از همین امروز، شروع کنید.

۵.     بستر مناسبی برای کارآفرینی فراهم می‌کند

با توجه به آن که بازاریابی دیجیتال در مرکز توجه بسیاری از کسب و کارها قرار گرفته‌است، دانشجویان می‌توانند از آن به عنوان وسیله‌ای برای کارآفرینی بهره ببرند. در واقع بازاریابی دیجیتال، دریچه‌های متعددی را رو به کارآفرینی می‌گشاید. شما می‌توانید از استقلال شغلی بهره ببرید که خود این موضوع دارای مزایای متعددی است.

۶.     توسعه‌ی مهارت

تطبیق‌پذیری و داشتن مهارت‌های چندگانه، از جمله مواردی هستند که شدیدا مد نظر کارفرمایان می‌باشند. به همین دلیل نیز تسلط بر مفاهیم و شیوه‌های مختلف، حائز اهمیت است. بازاریابی دیجیتال یکی از جمله مهارت‌هایی است که با تسلط بر آن می‌توانید از چنین مزیتی بهره‌مند شوید.

سؤالات متداول

س: اهمیت بازاریابی دیجیتال در دنیای امروزی چیست؟

ج: بازاریابی دیجیتال در دنیای امروزی از اهمیت بالایی برخوردار است. این شیوه بر خلاف بازاریابی سنتی بر مخاطبان هدفی تمرکز می‌کند که در سراسر کشور و حتی دنیا قرار دارند و با وجود سرمایه‌گذاری کمی که نیاز دارد، درآمد بالایی را برای صاحبان کسب و کار، به ارمغان می‌آورد. نتایج به دست آمده از بازاریابی دیجیتال به راحتی قابل اندازه‌گیری و ارزیابی هستند و به همین دلیل نیز کنترل آن، آسان است.

س: اهمیت بازاریابی دیجیتال در صنعت گردشگری چیست؟

ج: بازاریابی دیجیتال نقش پررنگی را در صنعت گردشگری مدرن ایفا می‌کند. بازاریابی دیجیتال می‌تواند به کسب و کاها کمک کند تا رفتار مشتریان خود را بهتر درک کنند، شیوه‌ی تعامل با آن‌ها را ارتقا دهند و پیشنهاداتی را به آنان ارائه دهند که منجر به حداکثر میزان رضایتشان شود. بازاریابی دیجیتال باعث هدفمندتر شدن فعالیت‌های بازاریابی هر کسب و کاری می‌شود که نتیجه‌ی آن شناسایی و به وجود آوردن پایگاه‌های مشتری مختلفی می‌باشد.

س: اهمیت استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال چیست؟

ج: بدون داشتن استراتژی مناسب برای بازاریابی دیجیتال، عملا در حال قدم زدن در یک گذرگاه تاریک می‌باشید. استراتژی بازاریابی دیجیتال به کسب و کارها کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را در جهت خاصی انجام دهند. اولین قدم، شناسایی اهداف واضح برای بازاریابی می‌باشد. این اهداف می‌تواند شامل افزایش میزان آگاهی از برند، افزایش میزان کلیک در سایت و افزایش نرخ کلی تبدیل می‌باشد که همگی می‌توانند منجر به وفادارسازی مشتریان شوند.

نتیجه‌گیری

به جرأت می‌توان گفت که اگر می‌خواهید کسب و کارتان در بازار امروزی دوام بیاورد و رشد کند باید از بازاریابی دیجیتال استفاده کنید. با توجه به آن که بازاریابی دیجیتال در دوران پس از کرونا شدیدا در کانون توجهات قرار گرفته‌است، از بازار کار مناسبی بهره‌مند شده‌است.

در این مقاله به بررسی دلایل اهمیت بازاریابی دیجیتال برای کسب و کارها پرداختیم و سپس توجه خود را بر قشری قرار دادیم که می‌توانند با توجه به بازاریابی دیجیتال، از امنیت شغلی و مالی مناسبی بهره‌مند شوند. دانشجویان می‌توانند با افزایش دانش و مهارت خود در این زمینه علاوه بر موارد ذکرشده، همواره به‌روز بمانند و نظر کارفرمایان را نیز به خود جلب کنند که نتیجه‌ی این موضوع، سهولت یافتن کار با درآمد بالا خواهد بود.