اهداف و استراتژی های محصولات

اهداف و استراتژی های محصولات

اهداف و استراتژی های محصولات در بازاریابی به دو دسته عمده تقسیم می شوند:

اهداف و استراتژی های محصولات منفرد

خودروی جدیدی را که طول آن فقط 142 اینچ است و باعث خنده مردم می شود، چگونه می توان به بازار معرفی نمود؟ بی.ام.و چنین کاری را با جلب توجه مشتریان به اندازه کوچک خودرو و جالب توجه نشان دادن آن، انجام داد. بی.ام.و برای معرفی این مینی کوپر خود، آن را بالای یک خودرو فورد اکزورشن بزرگ قرار داد و روی آن این جمله را نوشت که “برای تعطیلی آخر هفته چه تفریحی را در نظر دارید؟” علاوه بر این، بی.ام.و مینی هایی را شبیه ماشین های سکه ای بچه ها، در درب خروجی برخی فروشگاه های خوار و بار فروشی قار داد و روی آنها جمله “فقط 850/16 سکه بیست و پنج سنتی “را نوشت.

این تبلیغات، به شدت در بازار هدف خریدارانی بین 20 تا 34 ساله، مورد توجه قرار گرفت.

مینی کوپر به عنوان یک مارک فرعی، بودجه لازم برای تبلیغات تلویزیونی در اختیار نداشت – در واقع این محصول اولین خودروی جدیدی بود که در عصر مدرن بدون تبلیغات تلویزیون وارد بازار شد. در عوض تبلیغات مینی کوپر عمدتاً در روزنامه ها، مجلات، بیلبوردها، تبلیغات خیابانی و اینترنت، انجام گرفت. هدف این تبلیغات، ورود همه جانبه به بازار نبود، بلکه این تلاش ها بیشتر شبیه یک ” فرایند کشف ” بود. تبلیغات مجله ای شامل،خوشبو کننده هایی به شکل مینی و برخی بازی های ضمیمه مجله بودند. مجله ویرد یک صفحه مقوایی را قرار داده بود که به خوانندگان پیشنهاد می داد آن را مونتاژ کرده و به شکل خودرو مینی کوپر در آوردند. مجله پلی بوی، آگهی 6 صفحه ای که شامل پوستر وسط مجله نیز می شد، چاپ کرده بود که در آن اطلاعات اساسی ویژگی های خودرو درج شده بود.

در پایان اولین سال حضور در بازار، مینی کوپر، دومین مارک محصول جدیدی بود که پس از نوشابه وانیلی، در اذهان مخاطبین جا گرفته بود. و این در حالی بود که تبلیغات سنگینی برای نوشابه صورت گرفته بود.

برخی از استراتژی های محصول، نظیر استراتژی لکسوس GS450 یا مینی کوپر، فقط بر یک محصول جدید تمرکز دارند. استراتژی های محصولات منفرد ممکن است کاملاً متفاوت از استراتژی های محصولات جدید، محصولات منطقه ای، و محصولات بالغ باشند. اهداف استراتژی های محصولات جدید، با معرفی موفق محصول سر و کار دارند. پس از این که شرکت موفقیتی را در بازار محلی یا منطقه ای بدست آورد، می تواند محصول جدید خود را در سطح ملی معرفی نماید. برای مثال کورز اولین نوشیدنی خود را در سال 1873 فقط در کلرادو عرضه کرد. تا سال 1981 وارد بازار شرق می سی سی پی شد و تقریباً یک دهه بعد از آن، محصول خود را در تمام 50 ایالت آمریکا ارائه نمود.

اهداف محصول برای محصولات بالغ، می تواند، بخشیدن زندگی دوباره به محصول، در عین حفظ شخصیت سنتی آن باشد. برای مثال، گلدفیش، با شعار “تنقلاتی که بوی خاطرات را می هند”. محصول بالغ خود را دوباره مطرح نمود. گلد فیش از سال 1963 شروع به فعالیت کرده و 25 نوع محصول خود را در بیش از 40 کشور عرضه می کند. در واقع سالانه بیش از 75 میلیارد گلدفیش مورد مصرف قرار می گیرد.

اهداف و استراتژی های مرتبط با چند محصول

در حالی که شرکت های کوچک ممکن است فقط بر یک محصول خاص تمرکز داشته باشند، شرکت های بزرگ تر اغلب مجموعه ای از محصولات مرتبط با هم را ارائه می نمایند. این بدان معناست که تصمیمات استراتژیک به طور هم زمان بر دو یا چند محصول اثر می گذارند. بنابراین شرکت باید مجموعه کل محصولات خود را مورد توجه قرار دهد.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.