انواع بازاریابی تلفنی

انواع بازاریابی تلفنی
بازاریابی تلفنی Telemarketing بهترین راه بازاریابی مستقیم است که از طریق تلفن برای فروش محصولات و خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.
در اینجا فروشنده به طور مستقیم با مشتریان بالقوه و مشتریان بالفعل تماس می گیرد تا در بین مشتریان با ارائه پیشنهادات متفاوت ایجاد علاقه نماید. بازاریاب تلفنی اطلاعات کامل در مورد محصولات را برای افزایش فروش شرکت به بازار ارائه می دهد. از سوی دیگر، بازاریابی تلفنی ممکن است استفاده از پخش خودکار صدای تولید شده که با استفاده از شماره گیری خودکار انجام می شود نیز صورت پذیرد.
هنگامی که در مورد انواع بازاریابی تلفنی صحبت می آید، معمولا از دو نوع بازاریابی تلفنی نام برده می شود :
  • بازاریابی تلفنی B2B 
  • بازاریابی تلفنی B2C 
اما، جدا از این دو طبقه بندی، برخی از زیر شاخه های بازاریابی تلفنی یا انواع بازاریابی تلفنی نیز وجود دارد.

سایر زیر شاخه های بازاریابی تلفنی

اولین و مهمترین زیر شاخه در انواع بازاریابی تلفنی، ایجاد علاقه مندی  است. در اینجا کسب و کار و یا بازاریاب تلفنی با مشتری بالقوه صحبت می کنند و درباره موارد موجود در فروش بحث می کنند. ایجاد علاقه مندی شامل متقاعد کردن و ایجاد تاثیر بر فروش است. لازم نیست ایجاد علاقه مندی به فروش تبدیل شود. ایجاد علاقه مندی شامل جمع آوری اطلاعات است. به غیر از ایجاد علاقه مندی ، بیشتر زیرمجموعه های شناخته شده تله مار کتینگ ، درونی و بیرونی هستند.

بازاریابی تلفنی بیرونی
در بازاریابی تلفنی بیرونی (outbound telemarketing)، شرکت با مشتریان بالقوه برای ترویج محصولات تماس می گیرد. این بازاریابی یک نوع بازاریابی فعالانه است که در آن با مشتریان و مشتریان بالقوه مستقیما ارتباط برقرار می کنند تا در مورد محصولات صحبت کنند.

بازاریابی تلفنی درونی
بازاریابی تلفنی درونی (Inbound telemarketing) متفاوت از بازاریابی تلفنی بیرونی است. این نوع بازاریابی تلفنی بیشتر در مورد پاسخ دادن به سوالات مشتریان است که در آن مشتریان بوسیله تماس تلفنی با بازاریابان تلفنی برای یادگیری در مورد محصولات ارتباط برقرار می کنند. بازاریابی تلفنی درونی شامل واکنش مشتریان یا بازخورد آنها در مورد سفارشات قبلی است. آنها درباره کیفیت محصولات سوال می کنند و یا چگونگی بهبود محصول را پیشنهاد می دهند. مشتریان همچنین ممکن است اطلاعات مربوط به نوع محصولات را نیز درخواست کنند.

چرا بازاریابی تلفنی B2B دارای اهمیت است ؟

این واقعیت به طور کلی تصدیق شده است که بازاریابی تلفنی B2B به عنوان راه عالی برای افزایش درآمد شرکت است. بهترین بخش از بازاریابی تلفنی B2B این است که ممکن است در هر کسب و کار، در هر صنعت و یا هر محصولی بکار گرفته شود. بسیاری از کسب و کارها هزینه های زیادی برای بازاریابی و فروش در نظر می گیرند. در میان انواع بازاریابی تلفنی، بازاریابی B2B ارزان ترین، موثرترین و سودآورترین است. اگر فروش تهویه مطبوع انجام می دهید، ممکن است از بازاریابی تلفنی B2B استفاده کنید. هزینه های بازاریابی تلفنی B2B  بسیار مقرون به صرفه است، و سرمایه گذاری بسیار با ارزشی در هر کسب و کار است.

بازاریابی تلفنی B2C ابزاری برای توسعه کسب و کار

برای بقا هر کسب و کاری ، جریان بی وقفه فروش بسیار مهم و حیاتی است. تنها زمانی فروش بیشتر حاصل می گردد که معاملات بیشتری در هر کسب و کاری صورت پذیرد. بازاریابی تلفنی B2C روشی بسیار پر استفاده برای رسیدن به اهداف فروش است. این نوع بازاریابی تلفنی راهی شگفت انگیز در افزایش سهم بازار و افزایش فروش است. بسیاری از شرکت های دارای محصولات مصرفی مانند شرکت های آرایشی بهداشتی ، شرکت های مواد غذایی به جای استفاده از روشهای ویزیتوری فروش سنتی از این نوع بازاریابی تلفنی استفاده می کنند. همچنین این نوع بازاریابی تلفنی ابزاری مناسب برای توسعه پایگاه داده مشتریان است.

بازاریابی تلفنی B2C مخاطبان وسیع تری برای کسب و کار ایجاد می کنند.

با پیشرفت های تکنولوژیک عظیم در قرن معاصر ، مشتریان دیگر به مرزهای جغرافیایی محدود نمی شوند. از آنجا مشتریان می توانند در هر نقطه ای وجود داشته باشند، اما دسترسی فیزیکی به بسیاری از آنها به راحتی میسر نیست. در عین حال بدون دستیابی به بازار هدف مربوطه، امکان افزایش فروش به راحتی امکان پذیر نخواهد بود. در حالی که راه های زیادی رسیدن به مشتریان بالقوه وجود دارد ، مقرون به صرفه ترین آنها در بازارهای مصرفی بازاریابی تلفنی B2C است. این نوع بازاریابی تلفنی فرصتی برای کشف بازارهای بسیار دور است.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.