آموزش هدف‌قراردادن چندین کلمه‌کلیدی در یک صفحه

آموزش هدف‌قراردادن چندین کلمه‌کلیدی در یک صفحه
در این مطلب می‌خواهیم در مورد هدف قرار دادن چند کلمه‌کلیدی  در یک صفحه صحبت کنیم. در بسیاری اوقات در دنیای سئو، شما لیستی از اصطلاحات، عبارات را در اختیار دارید که می‌خواهید از آن‌ها به عنوان کلمه‌کلیدی استفاده کنید.
شما می‌خواهید که افراد به‌واسطه این عبارات و اصطلاحات به سایت شما وارد شوند. می‌خواهید در موتورهای جستجو برای این کلمات کلیدی به رتبه خوبی نیز دست یابید. اما گاهی نیز می‌توان برای یک صفحه، چندین کلمه کلیدی را هدف‌گذاری کرد و برای آن‌ها در موتورهای جستجو رتبه گرفت.

هدف جستجو کننده

در ابتدا باید به کسی که عملیات جستجو را انجام می‌دهد فکر کنید. شما می‌خواهید که جستجوی آن‌ها یک همپوشانی قابل‌توجهی بین دو یا سه کلمه کلیدی داشته باشد. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، هدف‌گذاری چندین کلمه کلیدی در یک صفحه محقق خواهد شد.

کلمات کلیدی نامتناسب
بگذارید مثالی بزنم. من صفحه‌ای دارم و مواردی مانند قرص‌های خواب و محصولات مراقبت از مو را در همان صفحه هدف‌گذاری کرده‌ام. من می‌دانم که یک داروخانه آنلاین ممکن است هر دو این محصولات را در سبد خود داشته باشد و بخواهد برای هر دو آن‌ها در موتورهای جستجو رتبه بگیرد. اما از دیدگاه یک جستجوکننده، این کار چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. جستجو کننده‌ای که به دنبال محصولات مراقبت از مو می‌گردد، نیازها و اهداف متفاوت‌تری دارد و نیاز او به محتوا با کاربری که به دنبال قرص‌های خواب می‌گردد، متفاوت است. بنابراین بسیار سخت است که در یک صفحه بخواهید پاسخگوی نیاز هردو این جستجو کننده‌ها باشید.
مثالی دیگر را در نظر بگیرید. شامپو و سیستم‌های تهویه مطبوع. بین این دو تفاوت وجود دارد. در مورد سیستم‌های تهویه مطبوع، شخص جستجو کننده به‌وضوح هدف خود را ابراز می‌کند. افراد زیادی وجود ندارند که به‌صورت هم‌زمان در مورد سیستم‌های تهویه مطبوع و شامپو به جستجو بپردازند و یا آن‌ها را با هم خریداری کنند. بنابراین شاید بخواهید کلمات کلیدی مرتبط با شامپو و سیستم‌های تهویه مطبوع را در یک صفحه هدف‌گذاری کنید و شاید هم تمایلی به انجام آن نداشته باشید.

کلمات کلیدی مطابق
کلمات کلیدی مطابق همان‌طور که از اسمش برمی‌آید، یعنی انواعی از کلمات کلیدی که موضوع و محوری مشترک با یکدیگر دارند. برای مثال، قرص‌های خواب و وسایل کمک خواب را در نظر بگیرید. این دو مورد اکنون با یکدیگر هم‌راستا هستند. قرص‌خواب نوعی از وسایل کمک خواب است و احتمالا پرطرفدارترین موضوعی است که در مورد وسایل کمک خواب مورد جستجو قرار می‌گیرد. اما می‌توان برای هر دو این مباحث نیز صفحاتی جداگانه ایجاد کرد تا شخصی که به دنبال یکی از آن‌هاست، امکان بازدید از صفحه دیگر را نیز داشته باشد.

کلمات کلیدی متعدد مانع تبدیل نیست.

توانایی عرضه کردن محتوا و رسیدن به یک نرخ تبدیل در یک صفحه و تعامل، نباید به‌واسطه استفاده از چندین کلمه کلیدی متوقف شود. برای مثال، اگر نرخ تبدیل یک صفحه مشترک شامپو و سیستم تهویه مطبوع کمتر از داشتن دو صفحه جداگانه برای هرکدام از این‌ها باشد، عملیات هدف‌گذاری چندین کلمه کلیدی را نباید انجام دهید.
از طرف دیگر، اگر من بدانم که ترویج خارجی محتوا برای به دست آوردن لینک، به اشتراک‌گذاری و جلب‌توجه کاربران در خارج از سایت، در صورت استفاده از صفحات مشترک، سخت‌تر می‌شود، بار دیگر توصیه می‌کنیم که بهتر است از صفحات مشترک استفاده نکنید و برای هر محصول صفحه‌ای جداگانه در نظر بگیرید.
اما به‌هرحال، اگر خودتان احساس می‌کنید که صفحات مشترک، مثلا برای قرص‌های خواب و محصولات کمک خواب، می‌تواند نتیجه بهتری برایتان داشته باشد، هیچ منعی در استفاده از آن وجود ندارد.

تعداد زیادی از کلمات کلیدی را هدف قرار ندهید.

برخی از افراد فکر می‌کنند که هرچقدر تعداد کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده و تعداد لینکی که از این طریق به دست می‌آید، بیشتر باشد، آن‌ها می‌توانند رتبه بهتری در موتورهای جستجو را کسب کنند.
درواقع، هدف قرار دادن تعداد زیاد کلمات کلیدی در طولانی‌مدت می‌تواند به ضرر خودتان تمام شود. باید بدانید که سئوی امروز نسبت به سئوی 5 یا 10 سال گذشته بسیار تغییر کرده است و امروزه موارد متعددی به‌عنوان عوامل رتبه‌بندی یک سایت از طرف موتورهای جستجو در نظر گرفته می‌شوند.

بنابراین اگر صفحه‌ای دارید که تعداد زیادی لینک به آن مرتبط شده است و قصد دارید برای هر دو کلمه کلیدی قرص‌های خواب و محصولات مراقبت از مو رتبه بگیرید، احتمالا در آینده‌ای نزدیک شاهد کاهش رتبه سریع آن در صفحه نتایج موتورهای جستجو باشید. گوگل می‌تواند به‌سرعت تفسیر کند که آیا این صفحه از کیفیت بالایی برخوردار است یا خیر.

بهترین روش‌ها برای رتبه‌بندی در دو کلمه کلیدی

برای رتبه‌بندی هرچه بهتر در موتورهای جستجو برای چند کلمه کلیدی، در زیر بهترین روش‌های موجود لیست شده‌اند.

عنوان
اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که برای مطالب خود، عنوان‌هایی هوشمندانه، خلاقانه و ترکیبی از چندین عبارت، در نظر بگیرید. برای مثال، نباید عنوانی مانند: «شامپو، سیستم‌های تهویه مطبوع، محصولات مراقبت از مو» را برای محتواها و صفحات خود بنویسید. چنین عنوان‌هایی مطمئنا قانع‌کننده نخواهند بود. اما می‌توانید بگویید: «بهترین شامپوی ارگانیک و تهویه مطبوع که از تولیدکنندگان مورد اعتماد ما تهیه شده‌اند.». در این حالت، شما هر دو کلمه کلیدی را هدف قرار داده‌اید و ترکیبی از هردو را در اختیار دارید. از این طریق می‌توان برای شخص جستجوکننده یک نوع ارزش ایجاد کرد تا روی صفحه کلیک کند. بنابراین نوشتن عنوان‌هایی جذاب، هوشمندانه و ترکیبی برای مطالب و صفحات خود را فراموش نکنید.

تکرار مهم نیست.
استفاده از کلمات کلیدی قطعا مهم است، اما تکرار آن‌ها چندان اهمیتی ندارد. درواقع، در مقایسه با فاکتورهایی مانند کیفیت محتوا، در تعامل نگه‌داشتن مخاطبان برای تبدیل و به اشتراک‌گذاری و مرتبط بودن محتواها، تکرار کلمات کلیدی از اهمیت بالایی برخوردار نیست. بنابراین در مورد آن نگرانی چندانی نداشته باشید.
باید مطمئن شوید که کلمات «قرص‌های خواب» و «وسایل کمک خواب» در صفحه، عنوان و هدلاین وجود دارند. استفاده یک یا دوباره از آن‌ها در صفحه مشکلی به وجود نمی‌آورد. اما اگر به‌هیچ‌عنوان از آن‌ها استفاده نمی‌کنید و یا فقط قصد دارید از آن‌ها در عنوان یا هدلاین استفاده کنید، ولی اگر در عوض به مواردی مانند کیفیت بالای محتوا، استفاده از داده‌های کاربر محور و مرتبط بودن موضوعات اهمیت می‌دهید، می‌توانید مطمئن باشید که صفحه شما به صفحه‌ای غنی تبدیل خواهد شد و شما به نحو احسن در حال انجام دادن کار خود هستید.

آنکر تکست
در موقع هدف قراردادن چندین کلمه کلیدی، باید با آنکرتکست‌ها با حساسیت بسیار زیادی رفتار کنید. زیرا در صورت عدم استفاده صحیح از آنکر تکست‌ها، این موارد می‌توانند به صورتی غیرطبیعی جلوه کنند. برای مثال، اگر در فوتر هر صفحه و یا در منوها از مواردی مانند شامپوی ارگانیک و سیستم تهویه مطلبوع ارگانیک استفاده کنید، این نوع استفاده برای کاربران به صورتی غیرطبیعی خواهد بود.

استفاده از جمع کلمات کلیدی
جمع کلمات کلیدی به این معنی است که مثلا اگر کسی به دنبال «کالاهای کمک خواب» و «کالای کمک خواب» است، این دو کلمه کلیدی می‌توانند یک هم‌پوشانی بسیار نزدیک با یکدیگر داشته باشند. گاهی اوقات نیز افراد در موقع جستجو برای کلمات کلیدی جمع، موارد بسیار متفاوت‌تری را جستجو می‌کنند. گوگل و بینگ به‌خوبی می‌توانند بین کلمات کلیدی جمع و مفرد تمایز قائل شوند.
برای مثال، اگر «بهترین رستوران تهران» را در گوگل جستجو کنید، کاملا طبیعی است که شما به دنبال بهترین رستوران موجود در تهران هستید. اما اگر «بهترین رستوران‌های تهران» توسط شما جستجو شود، مشخص است که شما به دنبال چندین نتیجه مختلف هستید. بنابراین باید آگاه باشید که جستجو کنندگان به دنبال چه هستند و آیا می‌خواهند تنها یک نتیجه را مشاهده کننده یا چندین نتیجه را.
رفرنس:آژانس دارت

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.