8 قدم تا تعریف استراتژی سئو- بخش سوم

8 قدم تا تعریف استراتژی سئو بخش سوم
اگر مرحله دوم این آموزش یعنی دسته‌بندی کلمات کلیدی را با موفقیت انجام داده‌اید، باید بگوییم که مسیر زیادی را پیموده‌اید. همچنین شما باید بدانید که کدام موارد محبوب هستند و کدام موارد نیز نزد کاربران از اهمیتی برخوردار نیستند (براساس آن چیزهایی که افراد جستجو می‌کنند).
در این مرحله که سومین مرحله از سری آموزش‌های طراحی استراتژی در سئو است قصد داریم به دو نکته نگاهی داشته باشیم:
  • برجسته کردن اولویت‌های اولیه
  • چگونگی پیدا کردن شکاف‌ها و فرصت‌ها براساس عملکرد جاری (فقط برای سایت‌های موجود)

بخش اول: برجسته کردن اولویت‌ها

الان که کلمات کلیدی خود و سرچ ولوم آن‌ها را به‌خوبی می‌دانید، تب‌ها و گروه‌های کلمات کلیدی که سرچ ولوم بالایی دارند و یا تب‌هایی که احساس می‌کنید باید به آن‌ها توجه شود را هایلایت کنید. برای مثال اگر 10 تب اکسل دارید و هرکدام از آن‌ها با دسته‌بندی‌های کلمات کلیدی مرتبط با وسایل خانه که به فروش می‌رسد پر شده‌اند و سپس شما می‌بینید که افراد برای وسایلی مانند مبلمان بیشترین جستجو را دارند، می‌توانید این تب مبلمان را برجسته کنید. زیرا می‌خواهید محتواهایی در مورد آن را در استراتژی خود و در سایت نیز داشته باشید.
در داخل هرکدام از این تب‌ها نیز می‌توانید عبارت یا عبارات به خصوصی که به نظرتان مهم هستند و ممکن است سرچ ولوم بالایی داشته باشند را نیز برجسته کنید. ممکن است که بخواهید بعدا به صورت مستقیم به این دسته‌بندی‌ها و عبارات در استراتژی توصیه‌های خود اشاره‌ای داشته باشید.

بخش دوم: پیدا کردن شکاف‌ها و فرصت‌ها

این مرحله می‌تواند تاحدودی زمان‌بر و کمی هم سخت باشد، اما واقعا مهم است و مقدار جزئیاتی که در این مرحله به دست می‌آورید تماما به خود شما بستگی دارد.
پیدا کردن شکاف‌ها و فرصت‌ها اساسا به این معنی است که ما به سرچ ولوم تخمینی و حجم ارجاعات نگاه می‌کنیم تا ببینیم در کدام مناطق کار خود را بهتر انجام داده‌ایم و در کدام مناطق نیز نیاز به تلاش بیشتر داریم.

از آنجایی که اعداد سرچ ولومی که در اختیار داریم تخمینی هستند، پیشنهاد ما این است که این اعداد را بیش از حد جدی نگیرید. گاهی اوقات ممکن است ارجاعات شما بیش از سرچ ولوم باشد.
  • شکاف: شکاف‌ها مناطقی هستند که برای آن‌ها محتوا در سایت وجود دارد، اما حجم ارجاعات آن‌ها پایین است یا اصلا وجود ندارد (در مقایسه با سرچ ولوم)
  • فرصت‌ها: فرصت‌ها مناطقی هستند که سرچ ولوم آن‌ها برای موارد مربوط به بازار هدف شما بالاست، اما محتوایی در سایت برای جذب این جستجوکنندگان وجود ندارد.
برای پیدا کردن این موارد، ما به صورت زیر عمل می‌کنیم:
صفحه اکسل حاوی لیست کلمات کلیدی خود را باز کنید. یک لیست را انتخاب کنید. در ستون A باید تایتل Keywords را داشته باشید و بقیه ستون باید با کلمات کلیدی‌تان پر شده باشد. در ستون B نیز باید عبارت Search Volume را قرار دهید و ادامه این ستون باید با اعداد سرچ ولوم برای هر یک از کلمات کلیدی ستون A  پر شود.

اولین کاری که ما می‌خواهیم انجام دهیم این است که به سیستم آنالیز خود وارد شده و اعداد ارجاعی برای هر کلمه کلیدی را استخراج کنیم و آن‌ها را در جای خود قرار دهیم. اما نکته‌ای که در اینجا باید بدانید این است که اگر صفحه اکسل شما با تب‌های بسیار زیاد و تعداد زیاد کلمات کلیدی پر شده است، بهتر است که فقط بخشی از کلمات کلیدی لیست خود را مدنظر بگیرید. سه روش برای انتخاب بهترین نمونه‌های کلمات کلیدی در ادامه آورده شده است:
براساس نیازهای بازار هدف: در مرحله اول این آموزش در مورد ساخت پرسنا برای مخاطب هدف صحبت کردیم. براساس همین پرسناها که نیازهای مخاطبان را نشان می‌دهند، کلمات کلیدی که بیشتر به نیازهای مخاطبان نزدیک هستند را انتخاب کنید.
براساس میزان جستجو: اگر می‌خواهید سخت رقابت کنید، سعی کنید عباراتی را انتخاب کنید که به اصطلاح سرچ‌خور بالایی دارند.
انتخاب عباراتی با میزان جستجوی بالا و پایین: برای اینکه ببینید عملکرد شما در عبارت‌های رقابتی و غیررقابتی چگونه است می‌توانید برخی از کلمات کلیدی لیست خود را از میان کلماتی با میزان جستجوی کم انتخاب کنید.

در اینجا باید توجه داشته باشید که فقط عباراتی که سایت شما در مورد آن‌ها خوب کار کرده است را انتخاب نکنید. سعی کنید عباراتی که سایت شما هنوز به خوبی به آن‌ها نپرداخته است را نیزمدنظر داشته باشید.
بعد از انجام این کار، باید مراحل زیر را انجام دهید:
1. ستون جدید را با نام C در هر ورک‌شیت ایجاد کنید و آن را Google Referrals بنامید.
2. یک ستون جدید را با نام D در هر ورک‌شیت ایجاد کنید و آن را CTRبنامید.
3. یک محاسبه را در سلول اول بخش CTR ایجاد کنید که بتواند محاسبه (=referral#/volume#) را انجام دهد. برای این کار، عبارت =C2/B2 را در سلول تایپ کرده و Enter را بزنید.
4. فرمت‌بندی این سلول را به گونه‌ای تنظیم کنید که بتواند عدد را به صورت درصد نشان دهد. برای این کار، روی سلول کلیک کرده و Format Cells را انتخاب کنید. به تب number بروید و Percentage را انتخاب کنید. یک یا دو رقم اعشار در اینجا باید نادیده گرفته شود زیرا میزان CTR احتمالا زیر 1 درصد خواهد بود.
5. در این مرحله باید همین محاسبات را برای بقیه ستون‌ها و سلول‌ها نیز انجام دهید.
بعد از انجام این کار، تمام ستون CTR را از بالا تا پایین انتخاب کنید. با این کار وقتی که داده‌های را در ستون C وارد می‌کنید، درصد آن به صورت اتوماتیک در ستون D محاسبه می‌شود.
6. در مرحله ششم باید داده‌های ارجاعی را پر کنیم. به پلتفرم آنالیز خود بروید.
7. کلید واژه‌های ارجاعی برای ماه مصادف با تحقیق سرچ ولوم خود را پیدا کنید. برای مثال، اگر تحقیق سرچ ولوم را در ماه آپریل انجام داده‌اید، باید به دنبال داده‌های ارجاعی ماه آپریل بگردید.
8. همچنین مطمئن شوید که به ارجاعات کلمات کلیدی ارگانیک گوگل نیز نگاهی انداخته‌اید.
9. بسته به اعداد سرچ ولوم مورد استفاده از تحقیقات کلمات کلیدی گوگل، به داده‌های ارجاعی محلی و جهانی نیز نگاه کنید.
10. اکنون برای ارجاعات به سایت خود برای هرکدام از عبارات خود جستجو کنید. عبارات ارجاعی باید کاملا با یکدیگر تطابق داشته باشند. برای مثال، اگر عبارت موجود در ورک‌شیت کلمات کلیدی شما «مبلمان» است باید ارجاعات کلمات کلیدی را پیدا کنید که دقیقا با این عبارت تطابق دارند.
11. اعداد ارجاعی برای هر عبارت را در سلول مناسب در ستون C قرار دهید.
12. میزان CTR این اعداد نیز باید در ستون D نمایش داده شوند.

از آنجایی که سرچ ولوم اخذ شده از گوگل تخمینی است، میزان CTR نیز لزوما نمی‌تواند دقیق باشد. از این اعداد و ارقام فقط برای بهینه‌سازی‌های بالقوه یا استراتژی محتواهای جدید استفاده می‌کنیم.
بعد از قرار دادن تمامی اعداد ارجاعی در جای خود، باید مرتب‌سازی داده‌ها را با ستون CTR انجام دهیم و ببینیم که شکاف‌ها و فرصت‌ها در کجا هستند. برای این کار، هر 4 ستون A، B، C و D را انتخاب کنید. اکنون مرتب کردن باید با مقدارهای نزولی در ستون CTR انجام شود. برای انجام این کار، بعد از انتخاب کردن ستون‌ها، Data > Sort را انتخاب کنید.
مطمئن شوید که Header Row در پایین پنجره انتخاب شده است و در اولین باکس متنی، ستون CTRخود را انتخاب کنید. در این پنجره، باید descending یا نزولی را انتخاب کنید. بقیه فیلدها را خالی بگذارید و پنجره را تایید کنید. با این کار، داده‌های شما باید مرتب شوند.
اکنون نوبت به پیدا کردن شکاف‌ها و فرصت‌ها می‌رسد. در ادامه این دو مبحث را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

پیدا کردن شکاف‌ها

به یاد داشته باشید که شکاف‌ها نقاطی هستند که محتوا برای آن‌ها در سایت شما موجود است اما این محتواها CTR مناسبی ندارند. 35 درصد CTR معمولا یک نرخ کلیک‌پذیری خوب محسوب می‌شود، ولی اگر بتوانید از این 35 درصد بالاتر هم بروید که چه بهتر. البته این یک شکاف نیست. اکثر اوقات شاید با درصدهایی نظیر 2 درصد یا کمتر برای CTR نیز مواجه شوید.
بعد از اینکه متوجه شدید شکاف‌ها چه هستند، باید ببینید که چرا عملکرد سایت ضعیف است. اینجا دقیقا همان جایی است سئو به کمک شما می‌آید. اینکه یک سایت برای عبارت یا عباراتی هیچ گونه ترافیکی دریافت نمی‌کنند ممکن است چندین دلیل داشته باشد. از ایندکس نشدن مطالب گرفته تا نمایش ضعیف در صفحه نتایج، ساختار بد و مواردی از این دست. در صورت مشخص شدن اشکالاتی از این قبیل، باید هرچه سریع‌تر با کمک یک آژانس معتبر سئو، این مشکلات را برطرف کنید.

پیدا کردن فرصت‌ها

فرصت‌ها نیز از جهاتی به شکاف‌ها شباهت دارند، اما یکی از تفاوت‌های بین این دو آن است که در فرصت‌ها محتوایی در سایت شما برای عبارات پر جستجو وجود ندارد. به همین دلیل است که در مرحله دوم تحقیق کلمات کلیدی خود را گسترش دادیم. هرگز مراحل 2 و 3 را با استفاده از عباراتی که قبلا به سایتتان ارجاع داده شده‌اند انجام ندهید. این کار می‌تواند دریافت ترافیک با عبارات جدید را با محدودیت مواجه کند.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.