آموزش اتصال وب سایت به گوگل وبمستر تولز برای افراد مبتدی

آموزش اتصال وب سایت به گوگل وبمستر تولز برای افراد مبتدی
اگر نام گوگل وبمستر تولز (Google Webmaster Tools) برای شما آشناست، پس می توان گفت به طور ناخواسته با کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) آشنایی دارید. از آنجایی که گوگل وبمستر تولز (GWT) به یک منبع ارزشمند برای بیشتر افراد همچون وبمسترها، متخصصان بازاریابی، سئوکاران، طراحان، صاحبان کسب وکارها و توسعه دهندگان اپلیکیشن ها تبدیل شد، شرکت گوگل تصمیم گرفت در ماه مِی سال 2015 نام آن را تغییر دهد تا استفاده از آن طیف گسترده تری از افراد را شامل شود.

اگر با گوگل وبمستر تولز یا گوگل سرچ کنسول آشنایی ندارید، بهتر است در این مقاله همراه ما باشید. گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) یک سرویس رایگان است که به شما اجازه می دهد اطلاعات بسیار خوب و مفیدی را در مورد سایت خود و افرادی که از آن بازدید می کنند، بدست آورید.

شما می توانید از این سرویس برای یافتن اطلاعاتی مانند تعداد افراد بازدید کننده از سایت و نحوه دسترسی آنها به سایت استفاده کنید. همچنین این سرویس به شما می گوید که چه صفحه ای از سایت شما در میان افراد بیشتر محبوب بوده است یا اینکه بازدیدکنندگان برای مشاهده وب سایت شما از تلفن همراه استفاده می کنند یا رایانه شخصی. شما می توانید از کنسول جستجوی گوگل برای رفع خطاها، ثبت نقشه سایت و ایجاد و بررسی فایل robots.txt نیز استفاده کنید.


اضافه کردن و تایید یک سایت در کنسول جستجو گوگل

اگر با کنسول جستجوی گوگل آشنا نیستید و به تازگی با آن آشنا شده اید، باید پیش از انجام هر کاری، سایت خود را در آن اضافه کرده و سپس تایید نمایید. اضافه و تایید کردن سایت در کنسول جستجوی گوگل به گوگل ثابت می کند که شما صاحب سایت، وبمستر یا یک کاربر مجاز در آن سایت هستید.

مهم تر از همه این است که کنسول جستجو گوگل اطلاعات و چشم انداز دقیقی در مورد عملکرد سایت فراهم می کند. گوگل علاقه چندانی ندارد که این اطلاعات را در اختیار هر کسی قرار دهد. اضافه کردن سایت به گوگل سرچ کنسول فرایند بسیار ساده ای است.

ابتدا وارد اکانت خود درگوگل سرچ کنسول شوید. بعد از اینکه وارد شدید، باکسی را کنار دکمه قرمز مشاهده خواهید کرد که عبارت Add Property روی آن نوشته شده است.

آموزش گوگل وبمستر تولز

آدرس سایت خود را در باکس موجود وارد کنید و سپس گزینه Add Property را انتخاب نمایید. خب، تبریک می گوئیم. اکنون سایت شما در کنسول جستجوی گوگل اضافه شده است.

در مرحله بعدی، باید سایتی را که اضافه کرده اید، تایید نمایید. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد. اینکه چه روشی برای شما بهتر کار می کند به تجربه شما در کار با HTML، توانایی آپلود فایل در سایت، حجم و سایز وبسایت تان یا داشتن سایر برنامه های گوگل متصل وبسایت تان بستگی دارد. اگر این گزینه ها شما را گیج می کنند، نگران نباشید در ادامه با نحوه انجام این کار آشنا خواهید شد.

اضافه کردن تگ HTML

این روش تایید برای کاربران و صاحبان سایت هایی بهتر است که کار با کدهای HTML را به خوبی می شناسند.

آموزش گوگل وبمستر تولز

از داشبورد کنسول جستجوی گوگل، گزینه Manage Property را انتخاب کنید و سپس گزینه Verify this Property را کلیک کنید. اگر گزینه HTML Tag در کشوی Recommended Method (روش های پیشنهادی) ظاهر نشد، باید روی تَبِ Alternate Method (روش های جایگزین) کلیک نمایید و سپس گزینه HTML tag (تگ HTML) را انتخاب نمایید. این روش کد HTML ای را در اختیار شما قرار می دهد که برای تایید سایت خود به آن نیاز دارید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

حالا کد تولید شده را کپی کنید و از ویرایشگر HTML خود برای باز کردن کد در صفحه اصلی سایت خود استفاده نمایید. کد را داخل بخش <Head> کد HTML بچسبانید. اگر سایت شما در حال حاضر دارای متا تگ یا سایر کدها در بخش <Head> است، مهم نیست که کد تولید شده را نسبت به سایر کدها در چه قسمتی از این بخش قرار می دهید. فقط کافیست این کد، داخل بخش <Head> وب سایت شما قرار داشته باشد. اگر سایت شما بخش <Head> را ندارد، می توانید برای تایید سایت خود آن را ایجاد کنید.

بعد از اینکه کد تایید اضافه شد، آن را ذخیره و منتشر کنید. سپس صفحه اصلی سایت خود را باز کنید. از آنجا، می توانید کدهای منبع سایت را مشاهده نمایید.  کد تایید داخل بخش <Head> قابل مشاهده خواهد بود.

بعد از اینکه مطمئن شدید که کد مورد نظر در سایت اضافه شده است، به کنسول جستجو گوگل برگردید و روی گزینه Verify کلیک نمایید. گوگل سایت شما را بررسی خواهد کرد تا از وجود کد مورد نظر مطمئن شود. اگر کد مورد نظر پیدا شود، صفحه ای به شما نمایش داده می شود که در آن موفقیت آمیز بودن تاییدِ سایت تان نشان داده می شود. اگر گوگل سرچ کنسول نتواند کد HTML را پیدا کند، اطلاعاتی در مورد منبع خطاها نشان داده می شود.

به خاطر پسپارید زمانی که سایت شما توسط کنسول جستجو گوگل تایید شد، کد تایید را از سایت خود حذف نکنید. اگر کد مورد نظر حذف شود، تایید سایت شما نیز باطل می شود.


آپلود فایل HTML

برای استفاده از این روش، شما باید بتوانید فایلی را در root directory (دایرکتوری ریشه سایت) آپلود کنید. از داشبورد کنسول جستجوی گوگل، گزینه Manage Site (مدیریت سایت) و سپس Verify this Site را انتخاب نمایید.


آموزش گوگل وبمستر تولزاگر گزینه HTML File Upload در بخش Recommended Method (روش های پیشنهادی) ظاهر نشد، ممکن است در تَبِ Alternate Method وجود داشته باشد.

زمانی که این روش را انتخاب می کنید، از شما خواسته می شود یک فایل HTML را دانلود کنید. پس آن را دانلود نمایید و سپس در مکان مشخص شده آپلود کنید. هیچ تغییری در محتوای فایل یا نام آن ایجاد نکنید. این فایل باید دست نخورده باقی بماند. اگر تغییری در این فایل ایجاد شود، کنسول جستجوی گوگل نمی تواند سایت را تایید کند.

بعد از اینکه فایل HTML آپلود شد، به کنسول جستجو گوگل برگردید و گزینه تایید را بزنید. اگر فایل به درستی آپلود شده باشد، صفحه ای را مشاهده خواهید کرد که تایید شدن سایت را اطلاع می دهد.

بعد از اینکه سایت خود را با این روش تایید کردید، نباید فایل HTML را از روی سایت حذف کنید.

تایید سایت از طریق فراهم کننده نام دامنه

فراهم کننده نام دامنه، شرکتی است که شما نام دامنه خود را از آن خریداری کرده اید یا از خدمات میزبانی آنها استفاده می کنید. زمانی که با استفاده از روش "فراهم کننده نام دامنه" سایت خود را تایید می کنید،  نه تنها اثبات می کنید که صاحب وب سایت هستید بلکه گوگل متوجه می شود که شما صاحب تمامی زیر دامنه ها و ساب دامنه های مرتبط به آن سایت هستید. این روش از تایید در گوگل سرچ کنسول گزینه عالی برای وبسایت های بزرگ است.

از داشبورد کنسول جستجوی گوگل، گزینه Manage site و سپس Verify this Site را انتخاب کنید. اگر گزینه Domain Name Provider وجود نداشت در تَبِ روش های جایگزین (Alternate Method) به دنبال آن بگردید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

بعد از انتخاب گزینه Domain Name Provider (فراهم کننده نام دامنه) از شما خواسته می شود نام فراهم کننده را از لیست نام های موجود انتخاب نمایید. اگر فراهم کننده شما در لیست پیشنهادی وجود نداشت، گزینه Other را انتخاب کنید. در اینصورت دستورالعمل هایی در مورد نحوه ایجاد رکورد DNS TXT برای فراهم کننده داده خواهد شد. اگر رکورد DNS TXT برای فراهم کننده شما کار نکرد، می توانید از گزینه CNAME رکورد به جای آن استفاده کنید.

اضافه کردن کد گوگل آنالیز

اگر  در حال حاضر از گوگل آنالیز برای بررسی ترافیک سایت استفاده می کنید این گزینه آسانترین مورد برای شما خواهد بود. اما در ابتدا باید بتوانید کدهای HTML سایت خود را  بررسی کنید تا مطمئن شوید که کدهای پیگیری گوگل آنالیتکس در بخش <Head> صفحه اصلی سایت شما قرار گرفته است.

اگر این کد در بخش <Head> قرار نداشته باشد باید آن را منتقل کنید. از کنسول جستجو گوگل، گزینه Manage Site و سپس Verify this Site را انتخاب نمایید. اگر گزینه Google Analytics tracking code را مشاهده نمی کنید، ممکن است آن را در تب روش های جایگزین (Alternate Methods) پیدا کنید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

زمانی که گزینه Google Analytics Tracking Methods را انتخاب کردید، دستورالعمل هایی برایتان فراهم می شود که باید آنها را دنبال کنید. بعد از اینکه سایتتان تایید شد، کد گوگل آنالیتیکس (GA) را از روی سایت خود حذف نکنید.

استفاده از گوگل تگ منیجر

اگر در حال حاضر از Google Tag Manager (GTM) برای سایت خود استفاده می کنید این روش بهترین و ساده ترین روش برای شما خواهد بود. اگر می خواهید این روش را امتحان کنید باید دسترسی های View, Edit, and Manage (نمایش، ویرایش و مدیریت) برای اکانت GTM (گوگل تگ گوگل) فعال شده باشد.

قبل از اینکه بخواهید این روش را امتحان کنید، به کد HTML سایت خود نگاه کنید تا مطمئن شوید که کد GTM درست بعد از تگ <Body> قرار گرفته باشد. از داشبورد کنسول جستجو گوگل، گزینه Manage Site و سپس Verify this Site را انتخاب کنید.


آموزش گوگل وبمستر تولزاگر گزینه Google Tag Manager را مشاهده نمی کنید ممکن است بتوانید آن را در تَبِ روش های جایگزین پیدا کنید. گزینه Google Tag Manager را انتخاب کنید و سپس گزینه تایید را بزنید. اگر کد Google Tag Manager پیدا شد، صفحه ای مبنی بر تایید شدن سایت نمایش داده می شود.

بعد از اینکه سایت شما با این روش تایید شد نمی توانید کد GTM را از روی سایت خود حذف کنید.


چگونه گوگل آنالیز را به کنسول جستجوی گوگل لینک کنیم؟

گوگل آنالیتیکس (Google Analytics) و کنسول جستجوی گوگل (Google Search Console) به نظر اطلاعات یکسانی را در اختیار شما قرار می دهد اما تفاوت های کلیدی بین این دو ابزار مدیریت سئو وجود دارد. گوگل آنالیتیکس بیشتر پیرامون افرادی که از سایت شما بازدید کرده اند (چه تعداد بازدید کننده دریافت می کنید، این افراد چگونه وارد سایت شما شده اند، چقدر زمان در سایت شما صرف کرده اند و بازدید کنندگان شما از چه مکان هایی وارد سایت شده اند) فعالیت می کند.

در  مقابل گوگل سرچ کنسول بیشتر اطلاعات داخلی را در اختیار شما قرار می دهد مانند این که چه کسی به شما لینک داده است، چه مشکلی در سایت وجود دارد، چه کلمات کلیدی بیشترین جستجوها را داشته است. گوگل آنالیتیکس و کنسول جستجو گوگل، با اطلاعات یکسان نیز به یک روش دقیق و مشابه رفتار نمی کنند. بنابراین حتی اگر فکر می کنید که گزارش یکسانی در هر دو مورد به دست آورده اید، مطمئن باشید که این اطلاعات به روش یکسان به دست نیامده است.

برای اینکه بتوانیداز تمامی اطلاعات فراهم شده توسط کنسول جستجو گوگل و نیز گوگل آنالیتیکس استفاده کنید می توانید اکانت های موجود را به هم لینک دهید. داشتن این دو ابزار در کنار یکدیگر ، باعث ادغام داده های به دست آمده می شود.

خب، اجازه دهید نحوه انجام این کار را با هم مرور کنیم. اگر هنوز سایت خود را در کنسول جستجوی گوگل تایید نکرده اید، هر چه سریعتر دست به کار شوید و از روش های ذکر شده در این مقاله به عنوان راهنما استفاده کنید.

بعد از تایید سایت در کنسول جستجوی گوگل، بر روی سایتی که قصد دارید به آن متصل شوید کلیک کنید. در گوشه سمت راست و بالا، یک آیکون چرخ دنده را مشاهده خواهید کرد. روی آن کلیک کنید و سپس Google Analytics Property را انتخاب نمایید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

این کار باعث می شود لیستی از اکانت های گوگل آنالیتیک مرتبط با اکانت گوگل شما نشان داده شود. تنها کاری که باید انجام دهید انتخاب اکانت دلخواه گوگل آنالیتیکس و  کلیک بر روی گزینه Save است. خوب کار شما تمام شده است. به همین راحتی!


اضافه کردن نقشه سایت

نقشه سایت فایلی است که اطلاعات بسیار مهمی را در مورد سایت شما، ساختار آن و محتوای در دسترس در اختیار موتورهای جستجوگر و خزندگان وب قرار می دهد. نقشه سایت می تواند شامل داده های متا به همراه جزییات دقیق از سایت همچون اطلاعاتی در مورد تصویر و محتوای ویدئویی باشد.

با ثبت نقشه سایت در کنسول جستجوی گوگل، کار گوگل را راحت تر می کنید زیرا اطلاعات مورد نیاز به طور موثر در اختیار گوگل قرار می گیرد. ثبت نقشه سایت اجباری نیست و اگر این نقشه ثبت نشود دچار جریمه گوگل نخواهید شد. اما بهتر است این کار را انجام دهید به خصوص اگر سایت شما بسیار نوپاست یا سایت های زیادی به شما لینک نداده اند یا سایت بسیار بزرگی دارید یا صفحات سایت به درستی به هم لینک نشده است.

قبل از اینکه بتوانید نقشه سایت را در کنسول جستجو وارد کنید، باید سایت را در کنسول جستجو گوگل تایید کرده باشید. اگر در حال حاضر این کار را انجام نداده اید هر چه سریعتر به فکر انجام آن باشید. از داشبورد کنسول جستجوی گوگل، سایتی که می خواهید برایش نقشه ثبت کنید را انتخاب نمایید. در سمت چپ، گزینه ای به نام  Crawl را مشاهده خواهید کرد. زیر این بخش، گزینه ای با عنوان Sitemap قرار دارد.

آموزش گوگل وبمستر تولز

بر روی آن کلیک کنید. در گوشه سمت راست دکمه ای با عنوان Add/Test Sitemap وجود دارد.

آموزش گوگل وبمستر تولز

این دکمه جعبه ای را برای شما باز می کند که می توانید در آن متنی را اضافه کنید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

در جعبه موجود عبارت system/feeds/sitemap را تایپ کرده و گزینه Submit sitemap (ثبت نقشه سایت) را انتخاب کنید. حالا سایت شما دارای نقشه ای است که می تواند به موتورهای جستجو کمک کند.


بررسی فایل robots.txt

داشتن یک سایت به این معنی نیست که بخواهید تمامی صفحات و دایرکتوریهای آن در موتورهای جستجوگری همچون گوگل ایندکس شوند. اگر مواردی بر روی سایت وجود دارد که دوست دارید در اختیار موتورهای جستجو قرار نگیرد، می توانید این کار را با استفاده از فایلی به نام فایل robots.txt انجام دهید.

فایل robots.txt در ریشه یا روت سایت قرار می گیرد و به ربات های موتورهای جستجوگر می گوید که چه چیزهایی باید ایندکس شود و چه چیزهایی نباید ایندکس گردد. توجه به این نکته ضروری است که فایل robots.txt نمی تواند به طور 100 درصد محتوای شما را از خزندگان موتورهای جستجوگر در امان نگه دارد.

دستورات فایل robots.txt دستورالعمل هستند. اگرچه خزندگان موتورهای جستجوگر معتبری همچون گوگل ممکن است آن را بپذیرند اما برخی از خزندگان آن را قبول نخواهند کرد. همچنین خزندگان مختلف ممکن است محتوای این فایل را به روش های متفاوت تفسیر کنند. فایل robots.txt مانع از لینک کردن سایر سایت ها به محتوای شما نمی شود.

اگر دوست دارید فایل robots.txt سایت خود را بررسی کنید، وارد کنسول جستجو گوگل شوید و سایت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

در قسمت چپ صفحه نمایش، گزینه ای را با عنوان Crawl مشاهده خواهید کرد. بر روی آن کلیک کنید و گزینه robots.txt Tester را انتخاب نمایید. این ابزار به شما اجازه می دهد فایل robots.txt خود را بررسی کنید، تغییرات مورد نیاز را در آن انجام دهید و خطاهای موجود را کشف کنید.

در قسمت چپ صفحه نمایش، گزینه ای را با عنوان Crawl مشاهده خواهید کرد.

اگر تغییری در این فایل ایجاد کردید، ممکن است تغییرات به طور خودکار در فایل robots.txt موجود در سایت نمایش داده نشود. خوشبختانه، به روزرسانی آن بسیار ساده است. بعد از اینکه تغییرات مورد نظر را در این فایل انجام دادید، دکمه Submit موجود در زیر جعبه ویرایش را بزنید. این کار به شما اجازه می دهد نسخه به روز شده فایل خود را دانلود کنید. حالا کافیست این فایل را در دایرکتوری مورد نظر خود آپلود نمایید. باید فایل خود را در روت سایت ذخیره نمایید.

ذخیره کردن آن در بخش هایی همچون www.example.com/somecategory/robots.txt توصیه نمی شود. حال، به ابزار تِست فایل robots.txt برگردید و  گزینه Verify Live Version را بزنید تا مطمئن شوید که فایل به درستی کار می کند. اگر همه چیز خوب بود، گزینه Submit Live Version را بزنید تا گوگل از این به روزرسانی مطلع شود. در غیر اینصورت فرآیند آپلود فایل را دوباره امتحان کنید.


ثبت سایت برای ایندکس شدن

اگر تغییراتی را در سایت خود ایجاد کرده اید، بهترین و سریع ترین روش برای ایجاد به روزرسانی در ایندکس گوگل، ثبت دستی آن است. این کار به تغییرات ایجاد شده اجازه می دهد هر چه سریعتر در نتایج گوگل ظاهر شوند.

اولین قدم برای انجام این کار، وارد شدن در کنسول جستجو گوگل است. مرحله بعدی، انتخاب صفحه ای است که باید ثبت شود. اگر سایت شما از پیشوند www. استفاده نمی کند، مطمئن شوید که آدرس را بدون آن وارد می کنید (این روش به همین شکل برای سایت های www دار نیز صدق می کند). در قسمت چپ صفحه نمایش، باید گزینه Crawl را مشاهده کنید. بر روی آن کلیک کنید و سپس گزینه Fetch as Googleرا انتخاب نمایید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

بعد از کلیک باید صفحه ای همانند شکل زیر را مشاهده کنید:

آموزش گوگل وبمستر تولز

اگر دوست دارید کل سایت خود را Fetch کنید، جعبه مرکزی را خالی بگذارید. در غیر اینصورت از این جعبه برای وارد کردن آدرس کامل صفحه مورد نظر که باید ایندکس شود، استفاده کنید. بعد از اینکه آدرس صفحه را وارد کردید گزینه Fetch and Render را انتخاب نمایید. این کار بسته به اندازه صفحه و تعداد آن چند دقیقه طول خواهد کشید.

بعد از اینکه ایندکس شدن به پایان رسید، دکمه Submit to Index ظاهر خواهد شد. شما می توانید از گزینه Crawl Only This URL نیز استفاده کنید که در آن می توانید تنها یک صفحه خاص را ثبت کنید. همچنین امکان استفاده از گزینه Crawl This URL and Its Direct Links وجود دارد . در اینصورت کل وبسایت ایندکس می شود. روی این گزینه کلیک کنید و منتظر کامل شدن فرآیند ایندکس بمانید. گوگل به ربات های خود محتوای جدید را ارسال می کند و در عرض چند روز این تغییرات در نتایج گوگل ظاهر خواهد شد.


خطاهای سایت در کنسول جستجو گوگل

هیچ کس دوست ندارد مشکلی در سایت خود داشته باشد اما در برخی از مواقع این موضوع وجود خواهد داشت. به جای اینکه منتظر باشید تا فردی وجود مشکل را به شما اطلاع دهد از کنسول گوگل استفاده کنید و خطاهای موجود را کشف نمایید.

اگر می خواهید سایت خود را برای خطاهای داخلی بررسی کنید، سایت مورد نظر را از کنسول جستجو گوگل انتخاب کنید. سپس در سمت چپ صفحه نمایش گزینه Crawl را انتخاب کنید و سپس دکمه Crawl Errors را بزنید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

در این حالت به طور مستقیم به صفحه خطاهای خزیدن هدایت می شوید. تمامی خطاهایی که توسط ربات گوگل پیدا شده است در این صفحه نمایش داده می شود. به شکل زیر نگاه کنید:

آموزش گوگل وبمستر تولز

خطاهای مرتبط با آدرس سایت در پایین نمایش داده خواهد شد. بر روی خطاهای موجود کلیک کنید و توضیحات ارائه شده در مورد آن را مطالعه نمایید.

آموزش گوگل وبمستر تولز

اگر لازم بود از خطاهای موجود اسکرین شات بگیرید.  اگر شما مسئول خطاهای سایت نیستید، فرد مورد نظر را در مورد مشکلات موجود آگاه سازید. امیدواریم این راهنما بتواند کار با کنسول جستجو گوگل (Google Search Console) را برای شما راحت تر کند. حالا که همه چیز تنظیم و تایید شده است می توانید اطلاعات مورد نیاز را از کنسول گوگل دریافت کنید.

رفرنس:سایت نوین برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.