چگونه با استفاده از گوگل آنالیتکس، ترافیک هفتگی شبکه‌های اجتماعی را آنالیز کنیم؟

چگونه با استفاده از گوگل آنالیتکس ترافیک هفتگی شبکه‌های اجتماعی را آنالیز کنیم
اگر شما از شبکه‌های اجتماعی برای بهبود قدرت و تاثیرگذاری برند شخصی خود استفاده می‌کنید و یا به عنوان مدیر شبکه‌های اجتماعی در یک شرکت استخدام شده‌اید، شما به معیارهای قابل اعتماد برای تعیین اینکه کدام استراتژی‌ها کارساز هستند و کدام یک راه به جایی نمی‌برند نیاز دارید. متاسفانه، اغلب کاربران شبکه‌های اجتماعی از اهمیت سنجش تاثیرگذاری عملکرد خود در شبکه‌های اجتماعی غافل هستند و یا ابزارهای لازم برای انجام این کار را نمی‌شناسند. گوگل آنالیتکس یک ابزار رایگان و کاربردی‌ترین ابزاری است که برای آنالیز ترافیک و عملکرد شبکه‌های اجتماعی خود می‌توانید از آن استفاده کنید.
گوگل آنالیتکس می‌تواند گزارشاتی هفتگی در مورد ترافیک شبکه‌های اجتماعی را به شما ارائه دهد و شما به استناد همین گزارشات می‌توانید چشم‌اندازی صحیح از استراتژی‌های خود بدست آورید.

چرا فهمیدن ترافیک مهم است؟

سنجش ترافیک این بازخورد را به شما می‌دهد که عملکرد فعالیت‌های بازاریابی و سایت شما به چه صورت است. وقتی که یک استراتژی یا مجموعه‌ای از تاکتیک‌ها را اجرایی می‌کنید، داده‌هایتان به شما می‌گوید که تلاش‌هایتان تا چه حد موفقیت‌آمیز بوده است. با این اطلاعات، می‌توانید به ایجاد تغییراتی که به صورت فعال باعث هدایت ترافیک و افزایش تمایل دنبال‌کنندگان می‌شوند ادامه دهید.
برای مثال، اگر به تازگی به استفاده از نوع جدیدی از محتوا روی آورده‌اید، می‌توانید از این اطلاعات استفاده کنید و ببینید که تاثیرگذاری این محتوای جدید روی مخاطبان چقدر بوده است. آیا توانسته است ترافیک سایت شما را افزایش دهد؟ آیا توانسته است شما را به جامعه گسترده‌تری از مخاطبان وصل کند و تعداد دنبال‌کنندگان شما را افزایش دهد؟ اگر چنین بوده است، ممکن است بخواهید که میزان محتواهای پست شده را افزایش دهید. اگر نه، باید در ردیف محتواهای خود تغییراتی را ایجاد کنید.
به صورت خلاصه، آنالیز کردن دیتاها به شما کمک می‌کند تا روی موارد کارساز تمرکز کرده و با حذف مواردی غیرضروری، در وقت و هزینه‌های خود نیز صرفه‌جویی کنید.

معیارهایی که باید بدانید.

بعد از لاگین کردن به سرویس گوگل آنالیتیکس، با معیارهای مختلفی مواجه می‌شوید که باید از آن‌ها اطلاع داشته باشید. در ادامه این معیارها را توضیح خواهیم داد.

SOCIAL TRAFFIC SHARE
در ابتدا روی تب Acquisition کلیک کرده و سپس روی Overview کلیک کنید. در اینجا می‌توانید منابع ارسال ترافیک به سایت خود را ببینید که بازدیدکنندگان اجتماعی نیز در بین آن‌ها قرار دارند. این آمار و ارقام به شما کمک می‌کند تا بدانید شبکه‌های اجتماعی، به‌خصوص در مقایسه با سایر کانال‌ها، تا چه حد در زمینه روانه کردن ترافیک به سایتتان موثر هستند. همانطور که تلاش‌ها خود را افزایش می‌دهید، باید در طول زمان شاهد رشد ترافیک ورودی به سایت از مبدا شبکه‌های اجتماعی نیز باشید.

PLATFORM SHARE
در زیر تب Acquisition می‌توانید لیست شبکه‌های اجتماعی که در روانه کردن ترافیک به سایتتان نقش دارند را مشاهده کنید. با کلیک روی هر شبکه اجتماعی، تعداد ارجاعات آن به شما نمایش داده می‌شود. در اینجا می‌توانید ببینید که کدام شبکه‌های اجتماعی در آوردن ترافیک به سایت موفق‌تر عمل کرده‌اند و شما باید تمرکز خود را روی کدام پلتفرم اجتماعی قرار دهید.

LANDING PAGES
از تب Acquisition به بخش Social بروید و روی Landing Pages کلیک کنید. در اینجا می‌توانید محبوب‌ترین لندینگ پیج‌ها را از دیدگاه مخاطبان اجتماعی خود ببینید. اطلاعات قرار گرفته در این بخش از این جهت اهمیت دارند که می‌توانید بفهمید کدام پست‌ها و محتواها درصد بیشتری از ترافیک را به همراه می‌آورند.
به غیر از موارد ذکر شده در بالا، انواع گزارشات دیگری نیز وجود دارد که گوگل آنالیتکس می‌تواند آن‌ها را به شما نشان دهد. اما سه گزارش ذکر شده در بالا جزو مهم‌ترین مواردی هستند که برای درک رفتار مخاطبان خود در شبکه‌های اجتماعی باید از آن‌ها آگاهی داشته باشید. حتی امکان ایجاد تغییر در این گزارشات نیز برای شما فراهم است.

تنظیم یک گزارش هفتگی

یکی از مزیت‌های گوگل آنالیتیکس این است که می‌توان سیستم گزارش دهی را به صورت اتوماسیون درآورد. برای این کار، گزارش خود را با اطلاعاتی که می‌خواهید برایتان نمایش داده شود طراحی کنید و سپس دکمه Email در بالای صفحه را بفشارید.
اکنون باید متغیرهایی را مشخص کنید. از جمله:

  • ایمیل آدرسی که می‌خواهید این گزارش به آن فرستاده شود.
  • موضوع گزارش برای جلب توجه شما
  • فرمت گزارش- pdf معمولا بهترین فرمت است.
  • بازه زمانی ارسال گزارش- در این مورد، گزارش هفتگی بسیار ایده‌آل خواهد بود. اما این بازه در هر زمانی و با توجه به ترجیحات شما قابل تغییر است.
این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که می‌توانید این گزارش‌دهی خودکار را برای چندین گزارش تنظیم کنید. بنابراین اگر می‌خواهید چندین معیار را رهگیری کنید، می‌توانید برای هرکدام از آن‌ها یک گزارش جداگانه در ایمیل خود بگیرید.
بعد از جمع آوری این گزارشات، نتایج عملکرد هفته به هفته را با هم مقایسه کنید. همانطور که با اطلاعات استخراج شده از این گزارشات تغییراتی را در استراتژی خود بوجود می‌آورید، می‌توانید بفهمید که کدام استراتژی‌ها می‌توانند طیف گسترده‌تری از مخاطبان را به سمت شما بکشانند.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.