ژئومارکتینگ

ژئومارکتینگ
یکی از انواع روشهای بازاریابی عبارت است از ژئومارکتینگ .شاید شما هم احتمالاً در مورد کلمه بسیار مهم در کسب و کار های املاک و مستغلات شندیده اید :موقعیت مکانی
به طور خاص : جای مناسب کجاست ،و سایر ویژگی ها و خدماتی موقعیت مکانی  و دسترسی مناسب کدام است و بالاترین اهمیت کدام است .
بازاریابی برای سایر صنایع اغلب از همان قواعد کلی استفاده می کند. دانستن جایی که می توانید اوج بگیرید ، باز کردن یک شعبه جدید ، یا توسعه یک برند در یک منطقه جدید یا بازار بین المللی نوعا برای موفقیت یا شکست متفاوت است.

ژئومارکتینگ چیست ؟

ژئومارکتینگ یا بازاریابی جغرافیایی (Geo-marketing) نه تنها یک استراتژی کوتاه مدت بازاریابی و حتی یک کمپین نیز نیست . در عوض ، این ابزار بازاریابی برای تعیین استراتژی ها و ایجاد کمپین ها بکار می رود – یک شیوه اداره داده ها که بینشی عملی و قدرتمند در داخل محیط بازاریابی کاربرد دارد.
ژئو مارکتینگ یا بازاریابی جغرافیایی استفاده از دانش مبتنی بر موقعیت مکانی برای شکل گیری تلاش های بازاریابی است. با استفاده از نقشه برداری دیجیتال برای سازماندهی و نمایش داده ها به منظور بررسی و تصمیم گیری است.
نقشه دیجیتال به بازاریابان اجازه می دهد داده ها را براساس منطقه جغرافیایی (مانند یک منطقه حومه در کنار شهر اصلی ) یا موقعیت مکانی خاص (مانند یک فروشگاه خاص) تجزیه و تحلیل کنند.
فناوری دیجیتال امروز ، بوسیله داده های در دسترس از موقعیت مکانی از طریق رسانه های اجتماعی و دستگاه های تلفن همراه ، به رویکرد بازاریابی در جهت افزایش قدرت و قابلیت کمک می کند.

ژئو مارکتینگ برای شرکت هایی مناسب است که به داده های موقعیت مکانی بیشترین دسترسی را دارند مانند شرکت های تلفن همراه و ارائه دهندگان خدمات تلفن همراه .

چه شرکتهایی از ژئو مارکتینگ استفاده می کنند ؟

با این وجود ، از آنجا که تکنولوژی دیجیتال این روش بازاریابی را حتی برای شرکت های کوچک مقرون به صرف کرده است ،  ژئو مارکتینگ یا بازاریابی جغرافیایی می تواند تقریبا در هر کسب و کاری مورد استفاده قرار گیرد.
نرم افزار اطلاعات جغرافیایی (GIS) می تواند برای تجزیه و تحلیل ژئو مارکتینگ / بازاریابی جغرافیایی خریداری شود ؛ و داده ها را برای تغذیه این نرم افزار می توان از طریق فعالیت های کسب و کار جمع آوری نمود.
در عین حال ، شرکت های بزرگ که قبلا بازاریابی پایگاه داده را استفاده نموده اند ، می توانند بسیاری از داده های موجود خود در زمینه ژئو بازاریابی استفاده کنند. چرا که هر بیتی از اطلاعات مربوط به آدرس مشتری یا کد پستی می تواند بلافاصله به یک نقشه دیجیتال متصل شود.

با ژئو مارکتینگ به چه مشتریانی می رسیم ؟

مشتریان محلی
هنگامی که یک کسب و کار – به عنوان مثال ، یک فروشگاه مبلمان – به دنبال تبلیغ برای فروش است می تواند از بازاریابی جغرافیایی برای شناسایی مشتریان هدف و ارسال آگهی در مدت یک ساعت استفاده کند. در همین حال، هنگامی که کسب و کاری به دنبال گسترش به یک مکان جدید است ، می تواند مناطقی را که بیشترین تقاضا برای محصولات را وجود دارد را مورد هدف قرار دهد.
با این حال، کسب و کارهای دیگری می توانند از داده های ژئو مارکتینگ  – بر اساس مکان و الگوی ترافیکی پایه مشتری – برای تعیین بهترین مکانها برای خرید آگهی های بیلبوردی استفاده نمایند .

مشتریان اینترنتی
خریداران آنلاین موقعیت جغرافیایی کامپیوترشان را از طریق آدرس IP خود انتقال می دهند. وب سایت های شرکت می توانند از این اطلاعات برای نمایش صفحات به زبان کاربر ( برای مثال ، بعد از تعیین آدرس IP آلمان ، شرکت صفحه اصلی وب سایت خود را به جای زبان انگلیسی به صورت زبان آلمانی نشان می دهد.) استفاده می کند.
موتورهای جستجو می توانند نتایج خاصی را بر اساس موقعیت مکانی تقریبی کاربر رتبه بندی می کنند. تبلیغات متنی می تواند اطمینان حاصل کند که کاربران در سانفرانسیسکو با تبلیغات مربوط به رستورانهای سانفرانسیسکو مورد هدف قرار خواهند گرفت .

کاربران دستگاه های موبایل
مصرف کنندگان می توانند تخفیف ها ، کوپن های الکترونیکی ، و دیگر تبلیغات مبتنی بر موقعیت مکانی در هر زمانی دریافت کنند. برای مثال ، برنامه AT&T’s ShopAlert ، هنگامی که تلفن همراه مشترک در یک محدوده جغرافیایی معین – مثل یک فروشگاه شیرینی فروشی – قرار می گیرد ، تشخیص داده و یک پیشنهاد برای وی می فرستد.

کاربران رسانه های اجتماعی
بسیاری از سیستم های رسانه های اجتماعی اجازه می دهند تا کاربران مکانهای مختلف مانند کافی شاپ یا رستوران را check in کنند. این شرکت ها پس از آن می توانند پیشنهادات ویژه ای را برای این کاربران ارسال کنند.

چطور یک کسب و کار از ژئو مارکتینگ استفاده می کنند ؟

در برنامه ژئو مارکتینگ یا ژئو بازاریابی و یا همان بازاریابی جغرافیایی ، داده های مشتری در پایگاه داده های شرکت مرتب می شوند.
این داده ها از منابع متفاوت مانند مبادلات آنلاین ، ابزارهای موبایل ، کارت های ویژه ، مجاری فروش ، پاسخ های ایمیل ، مشترکین ، کارت های وارانتی ، منابع شخص ثالث و غیره جمع آوری می شوند.
این داده ها برای یک یا چند نقشه دیجیتال بکار گرفته می شود. نقشه های متفاوت بر ویژگی های مختلف ( مانند کد پستی ، نقشه خیابان ، یا نقشه موقعیت مکانی ) تمرکز می کنند و برای تحلیل و بررسی جنبه های مختلف اطلاعات مورد نیاز لایه بندی می شوند.
این داده ها بر اساس اهداف ویژه کسب و کار ، مانند تعیین دقیق مکان مشتریان فعلی برای ترفیعات جدید ، و یا شناسایی تغییرات منطقه ای در نتایج ترفیعات انجام شده ، تحلیل می شوند .
تحلیلگران می توانند با استفاده از ابزارهای تحلیلی مختلف و از طریق ارتباط دقیق مجموعه داده ها، فرصت های کلیدی برای استراتژی بازار را شناسایی کنند ، و این اطلاعات را به راحتی برای بررسی توسط تصمیم گیرندگان در اختیار قرار دهند.

چنین تحلیل های فضایی داده ها می تواند اهداف متعددی را دنبال نماید. بازاریابی جغرافیایی نشان می دهد که
  • مشتریان کجا هستند؟
  • چطور در بخش های مختلف مشتری در یک ناحیه پراکنده اند
  • چه مسیرهای توزیعی در ظرفیت خود کار می کنند
  • چه نوع از سهم بازار هایی در اختیار شرکت است که رقبا از آن دور هستند
  • یک کمپین موثر با این اطلاعات برای چندین سطح به کار می روند ، مانند
  • شناسایی بازارهای جدید ، و ایجاد / تقسیم بندی مناطق فروش
  • سازمان لجستیک ، مانند زنجیره تحویل و مناطق توزیع ، و
  • برنامه ریزی موقعیت مکانی برای فروشگاه های جدید ، تبلیغات بیلبورد ، برج های وای فای ، دستگاه های خود پرداز  و تقریبا هر چیزی.
برای موثر بودن ، سیستم های ژئو مارکتینگ بایستی به روز باشند. نقشه های بایستی به طور مرتب به روز رسانی شوند ، داده های مشتری نگه داری شوند ، و اقدامات کنترل کیفیت برای اطمینان از صحت داده ها استفاده گردد.
بسیاری از شرکت ها این وظایف را به گروه هایی اختصاص می دهند که در نرم افزار و توسعه ژئو مارکتینگ تخصص دارند.  
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت

 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.