چک‌ لیست‌های ضروری بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکارهای کوچک

چک‌ لیست‌های ضروری بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکارهای کوچک
به‌عنوان مالک یک کسب‌وکار کوچک، حتماً تاکنون به قدرت شبکه‌های اجتماعی به‌عنوان یک تاکتیک بازاریابی واقف شده‌اید. شبکه‌های اجتماعی به ‌صرف زمان بسیار نیاز دارند و این توانایی در آن‌ها وجود دارد که بتوانند شما را به طیف وسیع‌تری از مخاطبان وصل کنند. بر اساس این موارد و بسیاری فاکتورهای دیگر، ما می‌دانیم که چرا شبکه‌های اجتماعی باید پای ثابت در فرآیند رشد کسب‌وکارهای کوچک باشند.
اما استفاده از شبکه‌های اجتماعی به‌تنهایی و بدون استفاده از یک تاکتیک ثانویه بازاریابی به‌عنوان پشتیبان، چندان کارساز نخواهد بود. اگر مقدار قابل‌توجهی محتوای مربوط، منحصربه‌فرد، جالب و مفید ندارید که در شبکه اجتماعی قرار دهید، مطمئناً نمی‌توانید هیچ کاری را از پیش ببرید. اینجا دقیقا همان‌جایی است که بازاریابی محتوایی وارد می‌شود. در این مطلب از وبلاگ آژانس بازاریابی دیجیتال دارت، چک‌لیست‌های ضروری بازاریابی محتوایی برای کسب‌وکارهای کوچک ذکرشده‌اند.

معنا و مفهوم بازاریابی محتوایی را بدانید.

بر اساس تعریف، بازاریابی محتوایی یعنی: «یک رویکرد استراتژیک بازاریابی متمرکز روی ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و مستمر برای جذب و حفظ مشتریان تعریف شده.» خب این تعریف به چه معناست؟ این تعریف به‌صورت خلاصه یعنی آنکه بازاریابی محتوایی روی پاشنه‌ شناخت دقیق مخاطبان هدف، کارهایی که می‌خواهید برای آن‌ها انجام دهید و تولید محتوای مشوق آن‌ها در جهت انجام عملی خاص می‌چرخد.
به‌طورکلی، دو عنصر وجود دارد که بازاریابی محتوایی را به یکی از مؤثرترین ابزارها در زمان تبدیل می‌کند: محتوای منحصربه‌فرد و استراتژی که برای توزیع محتوای خود توسعه می‌دهید.

اهداف بازاریابی محتوایی را مشخص کنید.

در بالا اشاره کردم که یکی از بخش‌های بازاریابی محتوایی آن است که بدانید دقیقا از مخاطبانتان می‌خواهید بعد از خواندن محتوایتان چه‌کاری را باید انجام دهند. این موارد اهداف بازاریابی محتوایی هستند و قبل از آغاز هرگونه فرآیند بازاریابی باید آن‌ها را مشخص کنید. چرا؟ زیرا بدون دانش به اینکه چرا از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنید و چه نتایجی را می‌خواهید در پایان به دست آورید، فقط زمان خود را تلف می‌کنید.
اهداف بازاریابی محتوایی را باید همگام با کسب‌وکار خود و نیازهای آن مشخص کنید. ممکن است هدف شما این باشد که روابط خود را مشتریان فعلی تقویت کنید، یا به دنبال روشی برای برقراری ارتباط با مشتریانتان هستید. شاید بازاریابی محتوایی را برای ساخت یک لیست ایمیلی معتبر از مشتریان می‌خواهید و یا قصد دارید اعتبار و شهرت کسب‌وکار خود را ارتقا دهید.

برای تولید محتوای مستمر برنامه‌ریزی کنید.

حالا که دانستید اهداف شما چه هستند، باید در مورد نوع محتوای تولیدی تصمیم‌گیری کنید. برای کاربران مختلف، می‌توانید انواع مختلفی از محتوا را به کار ببرید. ازجمله این محتواها عبارت‌اند از:
  • پست‌های وبلاگی
  • ویدئوها
  • اینفوگرافیک
  • کتاب الکترونیکی
  • مطالعات موردی
  • صفحات سفید
  • پادکست
  • تصاویر
  • پیام‌های ایمیلی
  • بیانیه‌های مطبوعاتی
همان‌طور که در بالا مشاهده می‌کنید، محتواهای شما می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. به یاد داشته باشید که شما لزوما نیازی ندارید که در تمامی فرمت‌های ذکر شده در بالا، محتوا تولید کنید. انتخاب یک یا دو نوع از محتواهای فوق کفایت خواهد کرد.

تولید محتوای مستمر

صرف‌نظر از نوع محتوای انتخابی، به یاد داشته باشید که محتواهای تولیدی باید مرتبط، جالب و واکنش‌پذیر باشند و اطلاعات لازم را به کاربر منتقل کنند. همچنین مستمر بودن تولید محتوا را نیز از یاد نبرید. باید برای تولید محتوا به‌صورت مستمر، یک جدول زمان‌بندی داشته باشید و به آن وفادار بمانید. البته زمان‌های تولید محتوا بسته به کسب‌وکار متفاوت است. برخی کسب‌وکارها نیاز به تولید محتوای روزانه دارند، برخی به‌صورت هفتگی محتوا تولید می‌کنند و برخی نیز ماهیانه.

سئو را از یاد نبرید.

وقتی در مورد تولید محتوا برای مخاطبان هدف صحبت می‌کنیم، باید سراغی نیز از سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) بگیریم. به زبان ساده، سئو در اینجا یعنی استفاده از کلمات کلیدی در محتوا که به موتورهای جستجو کمک می‌کند در موقع جستجوی این کلمات، محتوای شما را به کاربر پیشنهاد دهد. هر قطعه محتوایی که ایجاد می‌کنید باید برای یک یا چند کلمه کلیدی خاص هدف‌گذاری شده باشد.
البته تمرکز روی سئو نباید باعث شود تا فاکتورهای ضروری در تولید محتوای بازاریابی را از یاد ببرید. در ابتدا باید برای مخاطبان هدف خود بنویسید و محتوا را با نیازهای آنان تطبیق دهید و در مرحله بعد محتوا را سئو کنید.

کانال‌های اجتماعی مناسبی برای توزیع محتوا بیابید.

اگر دارید به اشتراک‌گذاری محتوا فکر می‌کنید، شبکه‌های اجتماعی را باید در اولویت قرار دهید. البته این صحبت بدان معنا نیست که باید در تمامی شبکه‌های اجتماعی بزرگ و کوچک حضور داشته باشید. در ابتدا، مشخص کنید که با توجه به نوع محتوای انتخابی، کدام شبکه اجتماعی می‌تواند برای شما مناسب باشد. برای مثال، اگر محتوای تصویری تولید می‌کنید، شبکه‌های بصری محور مانند اینستاگرام و پینترست بر فیس‌بوک و توییتر اولویت دارند. توییتر بهترین ابزار برای لینک دادن به پست‌های وبلاگ است و لینکدین برای مطالعات موردی و صفحات سفید بهترین گزینه است.

یک استراتژی بازاریابی ایمیلی اتخاذ کنید.

موفقیت در بازاریابی ایمیلی قطعا در یک بازه زمانی کوتاه رخ نمی‌دهد و برای کسب نتیجه از آن باید صبور بود. اما اگر این فرآیند را به‌درستی انجام دهید، می‌توانید به موفقیت و تأثیرگذاری آن امیدوار باشید.
علاوه بر ایمیل مارکتینگ و شبکه‌های اجتماعی، فراموش نکنید که روش‌های دیگری نیز برای توزیع محتوا وجود دارد که از جمله این روش‌ها می‌توان به پست‌های میهمان و یا پست‌های تبلیغاتی اشاره کرد. محتواهای تولیدی خود را در طول زمان و از طریق کانال‌های مختلف نشر دهید. هرچقدر که محتوای خود را بیشتر به اشتراک بگذارید، این محتوا موثرتر جلوه خواهد کرد.

اثرگذاری محتوا را اندازه بگیرید.

بعدازاینکه محتواها را تولید و توزیع کردید، حالا در قدم آخر نوبت آن است که میزان اثرگذاری آن را اندازه بگیرید. باید بدانید که چه تعداد افراد محتواهای شما را مشاهده کرده‌اند، آن را به اشتراک گذاشته‌اند، با آن تعامل برقرار کرده‌اند (برای مثال، کلیک روی لینک) و درنهایت با تشویق آن محتوا به خرید اقدام کرده‌اند.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.