هر آنچه که باید در مورد شغل «مدیر شبکه‌های اجتماعی» بدانید.

هر آنچه که باید در مورد شغل «مدیر شبکه‌های اجتماعی» بدانید
وقتی بسیاری از افراد نام «شبکه‌های اجتماعی» را در عنوان شغلی می‌بینند، آن‌ها ممکن است دچار سردرگمی و یا حتی عصبانیت شوند. آن‌ها فکر می‌کنند که شبکه‌های اجتماعی فقط برای گذران وقت است و به غیرازاین کاربرد دیگری ندارد.
برخی‌ها نیز این‌گونه فکر می‌کنند که کارهایی مانند نوشت پست در شبکه‌های اجتماعی، مدیریت حساب‌های کاربری مختلف و تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی کاری است که از عهده همه برمی‌آید و نیاز به تخصص خاصی ندارد.
در دنیای امروز، هر کسب‌وکار نیاز دارد تا در شبکه‌های اجتماعی حضور داشته باشد؛ زیرا بسیاری از مشتریان بالقوه این کسب‌وکارها در شبکه‌های اجتماعی در حال گشت و گذار‌اند و کسب‌وکارها باید مانند یک شکارچی به صید آن‌ها بروند. کسب‌وکارها برای ماندن در کورس رقابت باید مکان‌هایی که مشتریان بالقوه در آنجا حضور دارند را شناسایی کنند.

شبکه‌های اجتماعی نیز مانند دیگر جنبه‌های دنیای آنلاین در حال تغییر است و ممکن است برای مالکان کسب‌وکارهای کوچک سخت باشد که به‌صورت هم‌زمان هم به مدیریت کسب‌وکار بپردازند و هم حساب‌های کاربری شرکت در شبکه‌های اجتماعی را مدیریت کنند. اینجا دقیقا همان جایی است که مدیران باید به فکر استخدام یک «مدیر شبکه‌های اجتماعی» باشند.

مدیر شبکه‌های اجتماعی کیست؟

مدیر شبکه‌های اجتماعی نقشی کلیدی در هر شرکت دارد. درواقع وظیفه او این است که پایه‌های نام و آوازه شرکت در فضای آنلاین را مستحکم کند. این افراد شرکت شما را در فضای آنلاین به مشتریان فعلی و بالقوه معرفی می‌کنند و کسانی هستند که به‌صورت روزانه با مشتریان شما وارد تعامل می‌شوند.
ابزار کار این افراد شبکه‌های اجتماعی است. درحالی‌که وظایف مدیران شبکه‌های اجتماعی بسته به صنعت یا خواسته‌های برند ممکن است تغییر کند، اما وظایف، کارها و مسئولیت‌های یک مدیر شبکه‌های اجتماعی شامل موارد زیر می‌شود:

 • تعیین اهداف و برنامه‌ریزی یک استراتژی گسترده رسانه‌های اجتماعی
 • ایجاد آگاهی از نام تجاری و ایجاد شهرت آنلاین
 • نظارت، مدیریت و پاسخ به بررسی آنلاین
 • تولید و ترویج محتواهای مرتبط، اصیل و باکیفیت
 • همراهی با استراتژی سئو برای کمک به تولید ترافیک ورودی بیشتر
 • طراحی، ایجاد و مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی
 • ایجاد و به‌کارگیری تقویم ویراستاری برای مدیریت محتوا
 • ترویج محتواهای وبلاگ و سایت از طریق تبلیغات اجتماعی، پست‌های اجتماعی و…
 • ایجاد موضوعات محتوایی مرتبط مطابق با نیازهای مخاطبان هدف شرکت
 • مشارکت در فعالیت‌های تبلیغاتی آنلاین و جستجوی فرصت‌های متقابل تبلیغاتی
 • رهگیری و آنالیز معیارهای کلیدی و تغییر استراتژی در صورت نیاز
 • زیر نظر داشتن ترندهای شبکه‌های اجتماعی
 • مدام در حال یادگیری بودن
 • همکاری کردن با سایر افراد در شرکت برای پیدا کردن بهترین داستان‌ها
 • توسعه رابطه در پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی

مهارت‌هایی که یک مدیر شبکه‌های اجتماعی باید داشته باشد:

باقی ماندن در صدر شبکه‌های اجتماعی به یک کار مداوم نیاز دارد. درحالی‌که هرکسی در شرکت شما می‌تواند چیزی را در فیس‌بوک پست کند، اما شما واقعا به کسی نیاز دارید که مسئولیت تمام فعالیت‌های سازمان در شبکه‌های اجتماعی را به عهده بگیرد. هر کسی که می‌خواهد به‌عنوان یک مدیر شبکه‌های اجتماعی در یک سازمان مشغول به کار شود باید برخی مهارت‌های اساسی و پایه‌ای این شغل را دارا باشد. مهارت‌هایی ازجمله:

مهارت‌های طراحی گرافیکی و تولید
لازم نیست که یک متخصص شبکه‌های اجتماعی باشید تا بفهمید که پست‌های شبکه‌های اجتماعی که به طراحی‌های گرافیکی همراه هستند، بازدید و توجه بیشتری را دریافت می‌کنند و این به این خاطر است که انسان اساسا عاشق جلوه‌های بصری است. تصاویر به‌راحتی در ذهن‌ها حک می‌شوند و محتواهای که مثلا با اینفوگرافیک همراه باشند، راحت‌تر در حافظه خواننده باقی می‌مانند.

مهارت‌های نوشتاری قوی
نوشتن در شبکه‌های اجتماعی تا حدودی با نوشتن در وبلاگ متفاوت است. زیرا شما فضای کمتری برای نوشتن در اختیار دارید و باید در کوتاه‌ترین کلمات، مقصود خود را به مخاطب بفهمانید. همچنین کاربران شبکه‌های اجتماعی معمولا به مطالب طولانی روی خوش نشان نمی‌دهند.
کسی که در شبکه‌های اجتماعی می‌نویسد، باید به تمام فنون نوشتاری زبان فارسی آشنایی کامل داشته باشد و بتواند مقصود و منظور سازمان را به طرزی واضح، مختصر، خلاقانه و جذاب برای مخاطب بیان کند.

مهارت خدمات مشتری قوی
اکثر مشتریان با برندهای مورد علاقه خود در فضای آنلاین تعامل برقرار می‌کنند و اگر واقعا به محصولات و سرویس‌های این برند علاقه داشته باشند، تعامل آن‌ها به‌صورتی مکرر درمی‌آید و این انتظار به وجود می‌آید که برند نیز باید در اسرع وقت به خواسته‌ها و پرسش‌های آن‌ها پاسخ دهد.
شخصی که مسئول مدیریت استراتژی سازمان شما در شبکه‌های اجتماعی را بر عهده دارد باید با مشتریان تعاملی دوستانه برقرار کند و خدماتی راضی‌کننده را به آن‌ها ارائه دهد.

آگاهی داشتن در مورد سئو و بازاریابی محتوایی
یک مدیر شبکه‌های اجتماعی باید به فنون بازاریابی محتوایی و سئو نیز مسلط باشد. سئو عنصری کلیدی در محتواست و بدون آن نمی‌شود به رتبه‌های برتر در نتایج جستجو دست پیدا کرد. مدیران شبکه‌های اجتماعی باید اهمیت سئو و بازاریابی محتوایی را درک کنند و برای خود ترسیم کنند که این دو چگونه روی فعالیت‌های آن‎‌ها در شبکه‌های اجتماعی اثر می‌گذارند.

تخصص در تبلیغات شبکه‌های اجتماعی
پست کردن مطالب در شبکه‌های اجتماعی ممکن است که توجهاتی را به سمت برند شما جلب کند، اما با پست کردن صرف نمی‌توانید از تمام مزیت‌های شبکه‌های اجتماعی بهره‌مند شوید. فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین همگی فرصت‌های تبلیغاتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. تبیغات در شبکه‌های اجتماعی چندان هم گران نیست و اگر به‌درستی انجام شود، مزیت‌های زیادی برای یک کسب‌وکار به همراه دارد. برای بهره بردن از این فرصت به وجود آمده، مدیر شبکه‌های اجتماعی شما باید کاملا با قوانین، مقررات و ترفندهای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی آشنایی داشته باشد.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.