5 نکته و ابزار کاربردی برای بازاریابی محتوایی

5 نکته و ابزار کاربردی برای بازاریابی محتوایی
بازاریابی محتوایی رویکردی است که بیشتر از سایر رویکردهای بازاریابی به ابزارها وابسته است. از بدو شکل‌گیری و توسعه این سبک از بازاریابی به موازات آن ابزارهای گوناگونی نیز توسعه یافته‌اند.در این مطلب می‌خواهیم در کنار گفتن 5 نکته کلیدی برای موفقیت بازاریابی محتوایی، ابزارهای موثر در این حوزه را نیز معرفی کنیم.

استفاده از ابزارها در بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی سنتی به این صورت بود که شما می‌بایستی کل کارها را به‌صورت دستی انجام دهید و خبری از اتوماسیون نبود. اما اکنون در عصر شکوفایی ابزارها و سرویس‌های مختلف قرار داریم و این اتوماسیون است که در بازاریابی حرف اول و آخر را می‌زند. اهمیت اتوماسیون در بازاریابی به حدی رسیده است که گاها استفاده از یک سرویس خاص به جای دیگری می‌تواند سرنوشت یک کسب‌وکار و کمپین‌های بازاریابی آن را دستخوش تغییر کند.
اگر جستجویی در اینترنت داشته باشید، سرویس‌های مختلفی را می‌بینید که امکان زمان‌بندی انتشار پست‌ها در وبلاگ و شبکه‌های اجتماعی را فراهم آورده‌اند. از جمله بهترین این ابزارها می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:
  • Buffer
  • Hootsuite
  • CoSchedule
اگر قصد راه‌اندازی یک کمپین گسترده را دارید، اهمیت استفاده از ابزارهای مناسب دو چندان می‌شود. هرکدام از این ابزارها چم و خم خاص خود دارند و اندکی زمان می‌برد تا فنون کوزه گری را یاد بگیرید. اما وقتی همه چیز رو به راه شد، می‌توانید تمرکز خود را روی کارهایی از کسب‌وکارها که اهمیت بیشتری دارند قرار دهید.

با مخاطبان خود سخن بگویید.

پادشاهی محتوا بر پهنه اینترنت یک موضوع غیرقابل‌انکار است و به نظر نمی‎رسد که این پادشاهی به این زودی‌ها رو به زوال داشته باشد. اگر محتواهای خوبی تولید کنید، افراد بدون شک به شما جذب خواهند شد و بارها و بارها به سایت شما باز خواهند گشت. اساسا بازاریابی بر جذب افراد استوار است و اگر جذبی صورت نگیرد، بازاریابی نیز وجود ندارد. برای جذب افراد در ابتدا باید نیازهای آن‌ها را شناسایی کنید.
شناسایی نیازها معمولا از طریق تحقیق کلمات کلیدی صورت می‌گیرد. از این طریق می‌توانید دقیقا بفهمید که مخاطبانتان به دنبال چه چیزی هستند و سپس برای حل آن محتوا تولید کنید. ما ابزارهای زیر را برای تحقیق کلمات کلیدی پیشنهاد می‌کنیم:
  • Keywordtool.io
  • Answer the Public
  • SEMrush
  • moz
تولید محتو را می‌توان قوای محرکه تمام کمپین‌های بازاریابی دانست. زیرا هر کمپینی به محتوا نیاز دارد و اساسا بدون محتوا هیچ تبلیغی صورت نمی‌گیرد. از طریق محتوا می‌توانید با مخاطبان خود هم‌کلام شوید. نیازهای آن‌ها را درک کنید و در پی حل آن‌ها برآیید. با محتوا می‌توان یک رابطه احساسی قدرتمند را شکل داد و ایجاد این رابطه به دیده شدن بیشتر شما در شبکه‌های اجتماعی کمک می‌کند.

با محتوا می‌توانید بهترین استعدادها را جذب کنید.

محتوا استفاده‌های گوناگونی دارد و فقط به افزایش فروش و نرخ تبدیل منحصر نمی‌شود. میزان موثر بودن یک سازمان را اعضای تشکیل دهنده آن تعیین می‌کنند. اگر تیم خوبی داشته باشید، کسب‌وکار نیز رشد می‌کند. یک تیم خوب است که تمام کارها را هدفمند به جلو می‌برد.
یکی از بهترین روش‌ها برای متمایز شدن از سایرین این است که بهترین استعدادهای ممکن است در هر زمینه را جذب کنید و افرادی را در سازمان خود به کار بگیرید که بتوانند سیاست‌های شما را به درستی اجرایی کنند. بازاریابی محتوایی می‌تواند در زمینه جذب استعدادها به شما کمک کنند.

هرگز فانل فروش را دسته‌کم نگیرید.

برای داشتن یک کمپین محتوایی موفق، باید یک فانل فروش به موازات آن داشته باشید. هدف نهایی بازاریابی محتوایی این است که ضمن هدایت افراد به جهت درست، بر اساس فانل فروش در نهایت آن‌ها به مشتری تبدیل می‌شوند.
فانل فروش از جهات بسیاری به بازاریابی محتوایی شباهت دارد و تا رسیدن به نتیجه دلخواه باید مدام آن را اصلاح کرد. رسیدن به چنین فانل فروش رویایی، به مخاطبان هدف، فانل‌های بسیار، ارائه ارزش به مخاطب و تجربه‌ای منحصر به فرد به آن‌ها نیاز دارد.

سنجش و هدف‌گیری مخاطبان مناسب

شاید با خود فکر کنید که بازاریابی محتوایی فرآیندی آسان است و فقط با راه‌اندازی یک کمپین می‌توانید نتایج دلخواه را به دست آورید. اما این یک خیال خام است و این سبک از بازاریابی سخت‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنید. البته نمی‌خواهیم شما را بترسانیم. ولی بازاریابی محتوا باید توسط تیم‌ها و آژانس‌های کاربلد صورت بگیرد تا در نهایت به موفقیت ختم شود. بسیار دیده‌ایم کمپین‌هایی را که به هیچ نتیجه‌ای ختم نشده‌اند و فقط وقت و منابع مالی را هدر داده‌اند.
برای جذب و تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان واقعی باید مستمر تولید محتوا داشته باشید. همچنین تمام کارهایی که انجام می‌دهید را سنجش کنید تا مطمئن شوید در مسیر درست قرار دارید و وقت و هزینه خود را هدر نمی‌دهید. سپس می‌توانید بر اساس نیازها، در استراتژی‌های خود تغییر ایجاد کنید. اگر همه چیز به‌درستی انجام شود، بازاریابی محتوایی بسیار موثر خواهد بود و به مخاطبانتان نشان می‌دهد که کسب‌وکار شما با سایرین فرق دارد.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.