مهندس فروش کیست؟

مهندس فروش کیست
مهندسى از هندسه مى آید و توان تجزیه و تحلیل و اندازه گیرى ابعاد هر قضیه است. مهندسى بینش و توان پیش بینى آینده با نگاه به گذشته ، براى ارائه پیشنهادات اثربخش در زمان حال است.

مهندس فروش کیست؟ 

مهندس فروش کسى است که علاوه بر دارا بودن اطلاعات فنى بالا در مورد هر محصول ، فروشنده و بازاریاب حرفه اى بوده و از توانایى تجزیه و تحلیل عملیات مربوط به صورت دقیق و با عدد و رقم برخوردار باشد و با حرکت هاى صحیح متناسب به شرایط و اقتضاى موقعیت و در نظر داشتن آرمان کسب رضایت بلند مدت مشتریان اقدام کند.
مهندس فروش کسى است که مراحل مختلف طراحى ، تولید ، نت ( نگهدارى و تعمیرات و …) را به خوبى بشناسد ضمن آنکه توانایى معرفى شایسته محصول را نیز داشته باشد ، کسى است که بتواند پاسخگوى ایرادها ، اشکالات و اعتراضات باشد و چنانچه با پیشنهادى براى تغییرات طراحى مواجه شد آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده ، پس از مقایسه با سایر محصولات عملى سازد.
هم چنین باید توانایى فروشندگى را نیز داشته باشد و به مخاطب و مشتریان خود را متقاعد سازد و سفارشى را که ندارد ایجاد کرده و تولید کند ، به بیان جامع ، مهندس فروش هم یک مهندس است و هم فروشنده. 

وظایف مهندس فروش چیست؟

مهندس فروش با تجزیه و تحلیل روندهاى فروش در گذشته ( براى مثال هفته قبل ، ماه قبل ، فصل قبل ، نیم سال گذشته و سال گذشته ) ، تجزیه و تحلیل عملیات رقبا و اقدامات ایشان ، بررسى عملکرد و رفتار فروشندگان متناسب با فروشندگان مجرب و حرفه اى عصر رقابتى ، و ارتباط مستمر با واحد تحقیقات بازاریابى براى مطلع شدن از ارزیابى رضایت مشتریان ( CSM ) از محصولات شرکت و عملکرد فروشندگان و سایر عوامل دست اندر کار و هم چنین تماس با مشتریان و مشاهده رفتار ایشان در ارتباط با شرکت ، به تجزیه و تحلیل روندهاى فروش آینده شرکت پرداخته و پیشنهادات سازنده خویش را همراه با دلیل و مدرک و بهره گیرى از نمودارها و اشکال منظم به مقامات مافوق جهت تصمیم گیرى ارائه مى دهد.

ویژگی های شخصی مهندس فروش

مهندس فروش در درجه اول باید واجد شرایط برون گرایى و شم بازاریابى و فروش باشد. اگر شخصى ذاتاً فاقد این ویژگى ها باشد نباید روى ایشان سرمایه گذارى شود. چه بسا این فرد مناسب بسیارى از شغل هاى دیگر که ماهیت و ذات آنها نیاز به انسان هاى درون گراست ، بوده و در آن جایگاه موفق باشد. پس اولین شرط براى پرورش مهندس فروش ، دارا بودن شم و ذات این حرفه است. خوشبختانه امروزه با بهره گیرى از علوم روان شناسى و بازاریابى ، متخصصان مربوط این افراد را مورد شناسایى قرار مى دهند.
ویژگى دیگر مهندس فروش پس از شم ، دارا بودن مهارت فنى لازم براى شناخت محصولاتى است که مى خواهد مهندسى فروش آنها را به عهده بگیرد. بهتر است فرد داراى تحصیلات آکادمیک در آن رشته خاص نیز باشد. براى مثال ، مهندس فروش دارو بهتر است دکتر داروساز ، پزشک و یا مهندس شیمى باشد. مهندس فروش اتومبیل داراى تحصیلات فنى مرتبط با اتومبیل باشد و …

سایر ویژگیهای مهندس فروش

ویژگى دیگر مهندس فروش تسلط به علم بازاریابى و فروش و گذراندن دوره هاى آموزشى مرتبط است که این موضوع باید به صورت پیوسته صورت گیرد ، در دنیاى جدید هر روز لازم است که افراد خودشان را با مهارت ها و فنون مرتبط در حرفه آشنا سازند و آنها را بکار گیرند.
چون مهندسان فروش با عدد و رقم و شکل و نمودار سر و کار دارند و داده هاى خام را به صورت اطلاعات پردازش شده تبدیل مى نمایند که بر آن مبنا مدیران تصمیم گیرى بهترى خواهند داشت ، پس تسلط آنان به آمار و کامپیوتر نیز ضرورى است.

استخدام مهندس فروش

مى توان مهندس فروش را از داخل شرکت انتخاب یا از خارج شرکت استخدام کرد. هر یک از این دو روش مزایا و معایبى دارند. براى مثال ، اگر مهندس فروش از داخل شرکت انتخاب شود ، دیگر به گذراندن دوره زمانى لازم براى شناخت شرکت نیازى نیست و به علاوه شناخت مدیران مافوق از خصوصیات اخلاقى و ویژگى ها و مهارت هاى او نیز جزء نکات مثبت است. اما در مقابل ، اگر در مرحله انجام وظایف مهندس فروش مدیران مافوق به این نتیجه رسیدند که در انتخاب خویش دقت لازم را به عمل نیاورده اند ، علاوه بر از دست دادن فرصت ها به احتمال زیاد دیگر نمى توانند از فرد انتخابى در حاى قبلى استفاده کنند ، چون احساس شکست به وجود آمده در او انگیزه هایش را کاهش داده ، احتمال خارج شدن او از شرکت را افزایش مى دهد.

اما استخدام مهندس فروش از خارج از شرکت سطح انتخاب را براى مدیران گسترش داده و احتمال ورود ایده هاى جدید به شرکت را بسیار افزایش داده و ایده هاى نو همچون خون تازه مى تواند در رگ هاى شرکت جریان یابد و طراوت و شادابى شرکت را افزایش دهد.
اما این روش در کنار مزایاى فوق معایبى نیز خواهد داشت که به مهمترین آنها که صرف زمان استخدام خارج از شرکت ، و مدت زمان لازم براى آشنایى فرد جدید و احتمال جبهه گرفتن افراد در درون سازمانى است مى توان اشاره کرد.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.