چگونه با نقد و بررسی‌های منفی و تقلبی در گوگل مقابله کنیم؟

چگونه با نقد و بررسی‌های منفی و تقلبی در گوگل مقابله کنیم
گوگل برای کاربرانی که اقدام به نوشتن نقد می‌کنند، سیاست‌های بسیاری را در نظر گرفته است. اما تجربه اثبات کرده است که این سیاست‌ها نمی‌توانند در زمینه ممانعت از نوشتن نقدهای منفی و تقلبی چندان کارساز باشند. در آژانس ما، تیم‌های مختلف ماهیانه و به‌دقت نقد و بررسی‌های نوشته شده برای مشتریان و رقبای آن‌ها را مانیتور می‌کنند. اما خبر خوش این است که اگر این نقد و بررسی‌ها خلاف سیاست‌های موتورهای جستجو یا شبکه‌های اجتماعی بودند، می‌توانید از طریق تماس با سایت مذکور درخواست حذف این نقد و بررسی‌ها را داشته باشید.
گاهی اوقات، در مانیتورینگ نقد و بررسی‌های منتشر شده توسط کاربران، ما به نقدهایی برمی‌خوریم که هیچ نظری در آن‌ها نوشته نشده است و کاربران فقط یک ستاره را به‌عنوان رتبه‌دهی از خود به‌جای گذاشته‌اند. متاسفانه بر اساس اعلام گوگل، این‌چنین نقدهایی قابل حذف نیستند، زیرا مصداق نقض سیاست‌های این موتور جستجو به شمار نمی‌آیند. کسانی که چنین نقدهایی را برای شما می‌گذارند، معمولا مشتریان شما نیستند و فقط قصد تخریب شما را دارند.

چالش نقد و بررسی‌های منفی در گوگل

چالش اساسی این است که گوگل دقیقا نمی‌داند مشتریان شما چه کسانی هستند و این موتور جستجو برای حذف نقد و بررسی‌های منفی ادعای شما مبنی بر اینکه این نقدهای منفی از طرف مشتریان نوشته نشده‌اند را نمی‌پذیرد. زیرا گوگل به افراد اجازه می‌دهد که از یوزرنیم‌های عجیب‌وغریب استفاده کند. در اغلب اوقات، اثبات هویت یک شخص در دنیای آنلاین بسیار دشوار است.
چالش بعدی این است که اشخاصی که در مورد کسب‌وکار، محصولات و سرویس‌های شما نقد می‌نویسند ممکن است حتی جزو مشتریان شما نباشند و همان‌طور که گفتم، ممکن است فقط بخواهند کسب‌وکار شما را تخریب کنند.

چگونه به این موارد پاسخ بدهیم؟

وقتی‌که سخت کار می‌کنید تا یک کسب‌وکار خوب و اخلاقی را بسازید، اینکه شخصی بخواهد زحمات چندین و چند ساله شما را با نوشتن یک نقد و بررسی تقلبی و منفی نابود کند، بسیار دردناک است. برخی از مالکان کسب‌وکارهای کوچک بعد از دریافت چنین نقدهایی ممکن است دچار سرخوردگی و ناراحتی شوند. در مواجهه با چنین نقدهایی باید فقط آرامش خود را حفظ کرده و به این فکر کنید که مشتریان آینده شما موقع دیدن این نقدها و البته پاسخ شما به آن‌ها، چه فکری خواهند کرد.

راه‌حل: معضل خود را به اشتراک بگذارید.

بعد از دریافت نقد و بررسی‌های تقلبی و منفی، من تصمیم گرفتم که مطلبی را در توییتر و فیس‌بوک در این مورد پست کنم. این مطلب با واکنش بسیار جالب کاربران نیز مواجه شد.
دوست عزیزی که امروز با نقدهای تقلبیت سعی در ارسال اسپم داشی، شاید بهتر باشه که از یک یوزرنیم باورپذیرتر استفاده کنی تا یک یوزرنیم تقلبی!
هرکسی که پشت این نقدهای منفی و تقلبی بوده، قطعا قصد داشته است که به کسب‌وکار من آسیب برساند. البته این نقدها در نهایت به من کمک کردند، زیرا توانستم بعد از به اشتراک‌گذاری این موضوع با افرادی که می‌دانستم واقعا حامی من هستند، سه نقد مثبت و سازنده دریافت کنم.

طرفداران بسیار از کسب‌وکارها ممکن است مثلا در شبکه اجتماعی توییتر حضور نداشته باشند و مدیران می‌توانند این موضوع را مثلا در فیس‌بوک خود به اشتراک بگذارند. هرکدام از دوستان شما که از سرویس‌هایتان استفاده کردند و یا حامی شما هستند، به همان طریق نیز پاسخ خواهند داد. البته مهم است که بدانید ما هرگز از کسی درخواست نکردیم که برایمان نقد و بررسی بنویسد، بلکه تمام نقدهای نوشته شده برای ما به‌صورت خودجوش و از طرف کسانی بوده است که واقعا کسب‌وکار ما را دوست داشتند. اگر یک شرکت بزرگ هستید، احتمالا این نوع از مشتریان را نیز خواهید داشت و این مشتریان باید افرادی باشند که شما بخواهید این تجربه را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

آیا باید نقدهای منفی را حذف کنیم؟

همان‌طور که بالاتر هم گفتم، اگر نقدهای نوشته شده ناقض سیاست‌های گوگل یا شبکه‌های اجتماعی باشند، می‌توانید از سایت مربوطه بخواهید که آن‌ها را حذف کند. البته باید این را نیز بدانید که همیشه با این درخواست‌های حذف موافقت نمی‌شود. اما پلن B شما می‌تواند این باشد که به این نقدهای منفی پاسخ بدهید و بگویید که آماده بازپرداخت مبلغ پرداخت شده هستید (توجه داشته باشید که اغلب نقدهای منفی و تقلبی توسط مشتریان شما نوشته نشده‌اند، یعنی در عمل شما هیچ پولی را عودت نخواهید داد!). با این کار، می‌توانید به مشتریان آینده خود نشان دهید که شما به افرادی که تجربه‌های منفی داشته‌اند اهمیت می‌دهید. به‌عنوان مالک یک کسب‌وکار، حتما به دنبال کسب 5 ستاره کامل از مشتریانتان هستید، اما مطالعات نشان داده است که 4.2 یا 4.5 ستاره میانگینی ایده‌آل برای راضی کردن مشتریان به خرید است.
آیا شما تاکنون تجربه نقدهای منفی و تقلبی را در گوگل داشته‌اید؟ 
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.