سئوی منفی چیست وچگونه با آن مقابله کنیم؟

سئوی منفی چیست وچگونه با آن مقابله کنیم

اینترنت فضایی بسیار شلوغ و پر سر و صدا است و وقتی که در این این فضا به دنبال چیزی می‌گردید، با حجم انبوهی از نتایج روبرو می‌شوید. اما کاربران اینترنت فقط روی چند نتیجه ابتدایی صفحه اول کلیک می‌کنند و نتایج قرار گرفته در صفحات بعدی شانس بسیار بسیار کمی برای دیده شدن دارند.
اینجا دقیقا همان جایی است که سئو به کمک شما می‌آید. سئو یعنی مجموعه‌ای از فعالیت‌ها و تکنیک‌ها برای بهینه‌سازی یک سایت جهت قرار گرفتن در صدر نتایج جستجو برای یک یا چند کلمه کلیدی خاص.
از آن‌جایی که هیچ چیز مطلقا سفید یا سیاه نیست، در سئو نیز گاهی شاهد این هستیم که برخی افراد برای تخریب رقبای خود از سئو و به اصطلاح دقیق‌تر «سئوی منفی» استفاده می‌کنند. موتورهای جستجویی مانند گوگل در سالیان اخیر پیشرفت‌های قابل توجهی در زمینه شناسایی سئوی منفی داشته‌اند و نگرانی‌ها در این زمینه تا حد زیادی برای کسب و کارها کاهش یافته است. اما هنوز هم افرادی هستند که به جای ساختن سایت خود و تمرکز روی رقابت سالم، کمر همت به تخریب سایت رقبای خود بسته‌اند.


سئوی منفی چیست وچگونه با آن مقابله کنیم؟


سئوی منفی چیست؟

سئوی منفی به صورت خلاصه به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که توسط رقبا برای تخریب رتبه یک سایت در نتایج موتورهای جستجو صورت می‌گیرد. برخی از سایت‌هایی که توانایی رقابت با سایت‌های با کیفیت را ندارند، معمولا از این طریق دست به تخریب می‌زنند. آن‌ها می‌توانند با کپی کردن محتواها و یا ساخت بک‌لینک‌های بی‌کیفیت، رتبه یک سایت را تحت تاثیر قرار دهند. وقتی که رتبه رقیب با کاهش مواجه شود، این افراد می‌توانند سایت خود را بالا بکشند.

چگونه بفهمیم که سایتمان مورد حمله قرار گرفته است؟

بیشتر حملات سئوی منفی به صورت هک کردن، لینک‌های اسپم و نقد و بررسی‌های تقلبی است. مورد حمله قرار گرفتن وب‌سایت نشانه‌های روشنی دارد. تیم فنی که وظیفه مدیریت سایت را برعهده دارد می‌تواند بفهمد که کدهای سایت دستکاری شده‌اند. کاهش یا افزایش شدید ترافیک ورودی و بونس ریت از دیگر نشانه‌های مورد حمله قرار گرفتن سایت هستند.

اگر سایتمان مورد حمله قرار گرفت باید چه کاری انجام دهیم؟

اگر مشکوک هستید که سایتتان مورد حمله سئوی منفی گرفته است، روش‌های مختلفی برای جلوگیری از آن وجود دارد تا از ضربه‌های بیشتر جلوگیری شود. البته حملات سئوی منفی باید در همان مراحل ابتدایی، شناسایی و خنثی شوند و گوگل نیز از این حمله آگاه شود. وقتی که حمله سئوی منفی سایت را به گوگل گزارش می‌دهید، گوگل احتمالا با توجه به روراستی شما، از پنالتی کردن سایتتان منصرف می‌شود.

1- لینک‌های سایت را به طور منظم زیرنظر داشته باشید.
بررسی کردن مداوم لینک‌های سایت، روشی خوب برای شناسایی فعالیت‌های مشکوک سئو است. این بررسی حتی به شما اجازه می‌دهد تا قبل از وقوع یک حمله سئو منفی، بتوانید جلوی آن را بگیرید. اما در این بررسی‌های لینکی باید دقیقا به دنبال چه چیزی بگردید؟ وقتی به آنالیتیکس وب‌سایت خود نگاه می‌کنید، اگر متوجه افزایش یا کاهش ناگهانی بسیار شدید در پروفایل لینکی خود شدید، باید بدانید که چیزی در اینجا در حال وقوع است.
شما همچنین باید مداوم محتواهای سایت و لینک‌های درون این محتواها را نیز زیر نظر داشته باشید. برای مثال، اگر وبسایتتان هک شود، ممکن است لینک‌های اضافی و اسپم و لینک‌های ریدایرکت شده به سایت رقبا یا سایت‌های نامناسب به محتواها اضافه شود. اگر متوجه وجود لینک‌های اسپم در سایت خود شدید، از طریق ابزار Disavow Links گوگل را در جریان قرار دهید.

2- وبسایتتان چقدر سریع است؟
اگر تا پیش از این سرعت لود وب‌سایتتان بالا بوده است ولی به صورتی کاملا ناگهانی، سرعت بارگذاری آن افزایش می‌یابد، این احتمال وجود دارد که سایت شما مورد حمله فایل‌های مخرب، هکرها یا سئوی منفی قرار گرفته باشد. استراتژی سئوی منفی شامل خزش سایت نیز می‌شود و با ایجاد بار اضافی روی وب سرور، سرعت بارگذاری سایت را بالا می‌برد.
سرعت بارگذاری سایت از جمله فاکتورهایی است که برای رتبه‌بندی یک سایت مورد توجه گوگل قرار می‌گیرد. اگر سریعا با سرویس هاستینگ یا مدیر سایت خود تماس نگیرید، مطمئنا بخش زیادی از ترافیک ورودی به سایت را از دست خواهید داد و رتبه‌تان در موتورهای جستجو کاهش می‌یابد.

3- مراقب سارقان محتوا باشید.
اگر به طور متناوب محتواهای عالی و با کیفیت تولید می‌کنید، باید بدانید که محتوا دزدها در کمین سایت شما هستند.
اهمیت بازاریابی محتوایی در سالیان گذشته در سئو افزایش یافته است. گوگل اکنون برای محتواهای با کیفیت ارزش بیشتری قائل است و سایت‌های با محتوای خوب را در اولویت رتبه‌بندی قرار می‌دهد. همین اهمیت محتوا باعث شده است تا برخی از سایت‌هایی که خود توانایی تولید محتوا را ندارند، محتواهای با کیفیت سایر سایت‌ها را سرقت کرده و ادعا کنند که این محتوا به آن‌ها تعلق دارد.

در سئوی منفی، مهاجمان محتواهای یک سایت را سرقت می‌کنند و آن را در سایت خود قرار می‌دهند. سپس این تعداد زیادی لینک را به این محتوا می‌افزایند. محتواهای کپی شده می‌تواند تا حد زیادی به رتبه سایت شما آسیب برساند. اگر محتوای شما قبل از نسخه‌ی کپی شده آن ایندکس نشود، گوگل محتوای شما را به عنوان محتوای کپی و تکراری شناسایی می‌کند.

4-  GOOGLE MY BUSINESS سایت خود را زیرنظر داشته باشید.
Google My Business یکی از سرویس‌های گوگل است که در آن می‌توان اطلاعات مربوط به کسب وکار را ثبت کرد و این اطلاعات در موقع جستجوی نام کسب و کار به جستجوکننده نشان داده می‌شود. یکی از تاکتیک‌هایی که مهاجمان در سئوی منفی از آن استفاده می‌کنند، تخریب یک سایت از طریق نقد و بررسی‌های منفی و تقلبی است. اگر نسبت به این تخریب‌ها بی توجه باشید، به مرور زمان وجهه و شهرت کسب و کار تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فروش پایین می‌آید.

چگونه با نقد و بررسی‌های منفی و تقلبی در گوگل مقابله کنیم؟


در Google My Business می‌توانید این نقد و بررسی‌های تقلبی و منفی را به گوگل گزارش دهید تا نسبت به حذف آن‌ها اقدام شود. تنها کاری که باید انجام بدهید این است که لیست کسب و کار خود را بیابید، به بخش خلاصه نقد و بررسی‌ها بروید، نقد و بررسی که فکر می‌کنید تقلبی است را انتخاب کنید و فرم مربوطه را پر کنید.

5- CTR سایت را زیر نظر داشته باشید.
CTR سایت می‌تواند دقیقا به شما بگوید وضعیت جذب مخاطب به چه صورت است و آیا محتواهای موجود در سایت پاسخگوی نیازهای کاربران هستند یا خیر. اگر مخاطبان اشتباهی را جذب می‌کنید و یا محتواهایتان نمی‌توانند انتظارات بازدیدکنندگان را برآورده کنند، نرخ CTR سایت قطعا کاهش می‌یابد.
اما اگر همه چیز در سایت رو به راه است، ولی به صورت ناگهانی نرخ CTR سایت کاهش می‌یابد، احتمالا سایتتان مورد حمله قرار گرفته است. بونس ریت بالا در کنار نرخ CTR پایین می‌توانند حکایت از آن داشته باشند که سایتتان مورد حمله سئوی منفی قرار گرفته است.

6- رتبه خود در موتورهای جستجو را چک کنید.
اگر رتبه سایتتان در صفحه نتایج موتورهای جستجو به صورت ناگهانی با کاهشی شدید مواجه شد، این می‌تواند نشانه‌ای از سئوی منفی باشد. کاهش رتبه سایت در موتورهای جستجو از واضح‌ترین نتایج سئوی منفی است. اگر می‌خواهید که دقیقا بفهمید چه چیزی در حال اتفاق افتادن است، می‌توانید از سرویس Search Console گوگل استفاده کنید.

7- امنیت سایت خود را بالا ببرید.
یکی از کارهایی که برای محافظت از وب‌سایت خود در مقابل حملات سئوی منفی می‌توانید انجام دهید این است که امنیت سایت خود را بالا ببرید. همواره نرم‌افزار مدیریت محتوای سایت خود را بروز نگه دارید، از افزونه‌های نامطمئن استفاده نکنید و سایت خود را به پروتکل HTTPS ارتقا دهید.

آیا شما تجربه مورد حمله قرار گرفتن توسط سئوی منفی را دارید؟
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.