7 قدم تا مستندسازی استراتژی بازاریابی محتوایی

7 قدم تا مستندسازی استراتژی بازاریابی محتوایی
احتمالا می‌دانید که داشتن مستندسازی و استراتژی در بازاریابی محتوایی از چه اهمیت بالایی برخوردار است. اما بین دانستن اینکه کارایی را باید انجام دهید و چگونگی انجام آن کار، فاصله بسیار است.
برای مثال، 89 درصد از بازاریابان B2B از محتوا استفاده می‌کنند، ولی فقط 37 درصد از آن‌ها استراتژی مستند شده دارند.
در این مطلب  قصد داریم قدم‌های لازم برای مستندسازی استراتژی بازاریابی را با شما به اشتراک بگذاریم.

چگونه استراتژی بازاریابی محتوایی را مستند کنیم؟

یکی از مواردی که استراتژی مستندسازی را قدرتمند می‌کند، این است که تمامی اعضای تیم به عینه ببینند که چه چیزی، چرا و چگونه شرکت در حال برقراری ارتباط است. چنین تطابقی فروش را آسان‌تر می‌کند و کارمندان را به سمت فرآیندهای توزیع سوق می‌دهد. همچنین تلاش‌های شما در این زمینه را نیز قدرت می‌بخشد؛ زیرا می‌توانید تعداد مخاطبان بیشتری را برای کسب‌وکار خود جذب کنید.

برای اینکه استراتژی‌تان برای کل کمپانی، و نه‌فقط اعضای تیم بازاریابی، مفید باشد، باید در ابتدا بتوانید به سوالات زیر پاسخ دهید:
  • چرا در حال استفاده از بازاریابی محتوایی به‌عنوان یک استراتژی هستیم؟
  • با استفاده از محتواهایمان، قصد دست‌یابی به چه کسانی را داریم؟
  • به دنبال محقق کردن چه هدفی هستیم؟
  • این مورد چگونه با استراتژی کلی بازاریابی‌مان به‌تناسب می‌رسد؟
  • چگونه موفقیت را اندازه می‌گیریم؟
اگر بتوانید به پاسخ دقیقی برای سوالات بالا برسید، طراحی یک استراتژی آسان‌تر خواهد بود. درواقع، هرکدام از بخش‌های استراتژی‌تان باید در پاسخ به این سوالات به شما کمک کنند و همچنین تیم را نیز به یک هماهنگی برسانند. در زیر 7 عنصر کلیدی که باید در استراتژی بازاریابی محتوایی‌تان ذکر شود آورده شده است.

مأموریت کلی
قبل از اینکه در دنیای بی‌پایان استراتژی‌ها گم شوید، از خودتان بپرسید: «دلیل اصلی سرمایه‌گذاری ما روی محتوا چیست؟». اگر پاسختان به این سوال، «ما فقط می‌دانیم که باید از محتوا استفاده کنیم» بود، سریعا فرآیند کار را متوقف کرده و در مورد چرایی سرمایه‌گذاری روی محتوای بیشتر فکر کنید.
اما اگر به پاسخ دقیق و واضحی برای سوال بالا رسیدید، آن را بنویسید. آیا می‌خواهید از محتوا به‌عنوان روشی برای تولید لید و جذب مشتریان جدید استفاده کنید؟ آیا تلاش خواهید کرد که با استفاده از محتوا در مورد برند خودآگاهی و اعتبار ایجاد کنید؟ مأموریت کلی، باقیمانده مستندهای شما را هدایت می‌کند و در موقع اجرا، تیم را در هماهنگی و آگاهی نگه‌ می‌دارد.

پرسناهای مخاطبان هدف
در موقع تعریف مأموریت، ممکن است ایده‌هایی عمومی در مورد طیف‌ مخاطبان هدف به ذهنتان خطور کرده باشد. هرچند که چنین چیزی برای شروع یک نکته مثبت است. اما فراموش نکنید که شما به جزئیات دقیق‌تری از مشتریان خود نیاز دارید تا محتواهایی مناسب آن‌ها را تولید کنید.
قبل از نوشتن هر محتوا و یا تعیین کردن هر استراتژی توزیع، باید بدانید که این محتوا قرار است به دست چه کسانی برسد. شما برای عموم مردم محتوا تولید نمی‌کنید. شما در حال تولید محتوا هستید تا بتوانید طیف‌های خاصی از افراد جامعه را به‌عنوان مشتری جذب کنید.
باید در ابتدا، پرسناهایی با جزئیات دقیق از مخاطبان هدف خود داشته باشید. اگر این پرسناها شامل محتواهایی که باید تولید شوند نیز باشد، محتوای تولیدشده درنهایت می‌تواند بهتر باب طبع مخاطب واقع شود.

برنامه ترکیب محتوا
بعدازاینکه دانستید باید برای چه کسانی محتوا تولید کنید، حالا نوبت به انتخاب نوع محتوا می‌رسد. بسته به شکل فانل بازاریابی‌تان، به انواع مختلفی از محتوا نیاز دارید. محتواهای آموزشی و تشویق‌کننده افراد بالایی فانل برای واداشتن آنان دانستن بیشتر و همچنین تهیه محتواهایی برای کاربران بخش‌های پایینی فانل برای پاسخ به سؤالات آن‌ها، ازجمله محتواهایی هستند که بازخورد خوبی را به همراه خواهند داشت.
این محتوا می‌تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد. از مقاله‌ها و پست‌های مهمان در سایت‌ها گرفته تا صفحات سفید، کمپین‌های بازاریابی ایمیلی و غیره.

فرآیند تولید محتوا
فرآیند تولید محتوا و تبدیل کردن رهبران کسب‌وکار به تولید‌کنندگان محتوا یک فرآیند زمان‌بر است و به تلاش زیاد نیاز دارد. بنابراین قبل از اجرای برنامه محتوا، باید مشخص کنید که کدام فرآیندها، جریان‌های کاری و منابع بیشترین تاثیر و اهمیت را برای تیم دارد. شاید استعانت از ابزارهای تولید محتوا بتواند کارتان را آسان‌تر کند. همچنین برای دریافت راهکارهای بهتر، می‌توانید با یک آژانس بازاریابی وارد همکاری شوید.

تقویم تحریریه
ثبات یک عنصر بسیار کلیدی در بازاریابی محتوایی است. ثبات فرصتی برای ایجاد اعتماد با مخاطبان هدف، پرورش آن‌ها و تبدیل‌شدن به یک منبع برای آن‌هاست. بعدازآنکه دانستید چه نوع محتواهایی را باید تولید کنید، باید برای تحویل این محتواها، یک تقویم یا برنامه زمانی را توسعه دهید. تقویم تحریریه شما باید شما جزئیاتی از قبیل زمان‌های انتشار محتوا و توزیع آن باشد.

برنامه توزیع
توزیع به‌صورت خلاصه به این معناست که بتوانید محتواهای خود را در زمان درست به دست مخاطبان درست برسانید. محتواهای تولید شده خود را می‌توانید در نشریاتی که مخاطبان هدفتان آن‌ها را می‌خوانند منتشر کنید و یا حتی می‌توانید با پرداخت هزینه‌، مخاطبانی را در شبکه‌های اجتماعی هدف قرار دهید. حتی امکان گنجاندن محتوا در ایمیل‌های ارسالی به اعضای خبرنامه نیز وجود دارد.
برنامه توزیع باید به‌عنوان بخشی از استراتژی مستند‌سازی‌تان در نظر گرفته شود. زیرا دانستن چگونگی و مکان توزیع محتوا، نوع محتوایی که قرار است تولید شود، بازه‌های زمانی تولید محتوا و فرآیندهای مورداستفاده را شکل می‌دهد. این عنصری کلیدی در استراتژی بازاریابی محتوایی شماست.

محاسبه‌گر ROI (بازگشت سرمایه)
فرآیند تعریف مأموریت کلی در قدم اول را به یاد دارید؟ اکنون در قدم آخر باید مشخص کنید که می‌خواهید میزان موفقیت را چگونه موردسنجش قرار دهید و بدانید که محتواهای تولیدشده تا چه حد در دست‌یابی به اهداف از پیش تعیین‌شده موفق بوده است.
برای این کار، باید معیارها و اهداف خاصی را از پیش تعیین کنید. آیا هدف شما این بوده است که ترافیک سایت را افزایش دهید، لید تولید کنید و یا از طریق محتوا، فرصت‌های دیگری را به دست آورید؟ برای رهگیری هرکدام از اهداف خود، معیارهای مشخصی را مدنظر قرار دهید.

اگر مستندسازی استراتژی کمی برایتان سخت و گنگ به نظر می‌رسد، به شما حق می‌دهیم. هیچ‌کس تاکنون نگفته است که بازاریابی محتوایی فرآیند آسانی است، اما سرمایه‌گذاری روی آن قطعا ارزشش را دارد؛ به‌خصوص زمانی که خود را برای موفقیت آماده می‌کنید. با گنجاندن هفت عنصر کلیدی گفته‌شده در بالا در مستند استراتژی بازاریابی، تیم برای یک شروع رویایی آماده خواهد شد.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.