محل‌های تلاقی سئو و UX را بشناسید.

محل‌های تلاقی سئو و UX را بشناسید
سئو و تجربه کاربری در سالیان اخیر به یکدیگر نزدیک‌تر شده‌اند و به‌نوعی به‌عنوان مکمل هم کار می‌کنند. در یک رویکرد جامع، سئو دارای همتایان زیادی است که باید باهم کار کنند. در این مطلب به محل‌های تلاقی سئو و UX خواهیم پرداخت.
در سئو، هدف آن است که رتبه‌های برتر موتورهای جستجو را هدف قرار دهیم و در تجربه کاربری به دنبال آن هستیم که بازدیدکنندگان را به سایت بکشانیم. هر دو این موارد یک هدف مشترک دارند و آن ارائه بهترین تجربه ممکن است.

عناصر رایج در هر صفحه که روی سئو و UX تأثیر می‌گذارند.

اگر شما فقط به عناصر اساسی در یک صفحه که روی سئو شما تأثیر می‌گذارند نگاه کنید، ارتباط نزدیکی بین سئو و UX پیدا خواهید کرد. در زیر، چند عنصر که برای سئو و UX مهم هستند لیست شده‌اند.

عنوان صفحه و (زیر) عنوان
عنوان صفحه بهینه‌شده و تگ <h1> قابل‌مشاهده گوگل را در جریان موضوع صفحه شما قرار می‌دهد. عنوان صفحه نیز به بازدیدکننده می‌گوید که این صفحه قرار است در باب چه موضوعی صحبت کند و این همان تگ <h1> است. زیر عنوان‌هایی مانند تگ <h2> به گوگل و بازدیدکنندگان سایت کمک می‌کند تا صفحه را اسکن کرده و ایده کلی این صفحه را درک کنند.

لینک‌های خارجی
یک پیوند خارجی در محتوا به گوگل می‌گوید که شما به منابع خود احترام می‌گذارید و همچنین می‌تواند شانس دریافت لینک‌های مجدد را نیز افزایش دهد. برای کاربران شما، پیوندهای خارجی راهی برای دسترسی به اطلاعات پس‌زمینه را فراهم می‌کنند.

محتوای عالی
اگر محتوایی باکیفیت ارائه دهید، افراد می‌خواهند به شما پیوند دهند و بازدیدکنندگان می‌خواهند شما را بخوانند و تا پایان خواندن مطلب در صفحه بمانند. این لینک‌های ورودی و زمان باقی ماندن کاربر در سایت ازجمله مواردی است که گوگل بسیار به آن‌ها توجه می‌کند. گوگل می‌تواند مطالب شما را به‌عنوان منبع اصلی اطلاعات در یک موضوع خاص در نظر بگیرد. تصاویر و فیلم‌ها محتوایی غنی را ایجاد می‌کنند که هم گوگل و هم کاربران شما از آن لذت خواهند برد.

ساختار سایت

وقتی‌که بازدیدکننده‌ای به سایت شما می‌آید، شاید بخواهید مطمئن شوید که این بازدیدکننده می‌داند که در کدام نقطه از سایت قرار دارد. برای آن‌ها شفاف‌سازی شود که سایت شما بخش‌های مختلفی دارد که باید موردبررسی قرار بگیرد. اگر در ابتدا نتوانستید به سؤال کاربر در گوگل پاسخ دهید، حداقل او را به پاسخی دقیق برای سؤالش راهنمایی کنید. باید مانع از این شوید که کاربر مجددا از صفحه سایت شما به صفحه نتایج گوگل بازگردد. اگر میزان این بازگشت‌های کاربر از سایت به گوگل زیاد باشد، تأثیری منفی روی سئوی شما خواهد داشت.
یکی از راه‌های جلوگیری از این مشکل آن است که مطمئن شوید ساختار سایتتان به‌وضوح در صفحه منعکس شده است. این کار را باید با بهینه‌سازی منوها انجام دهید؛ اما علاوه بر این کار، موارد بیشتری نیز باید انجام شود. با ایجاد یک ساختار خوب و بی‌نقص سایت، می‌توانید مطمئن شوید که گوگل به‌خوبی صفحات سایت شما را خزش می‌کند و کاربران نیز به‌راحتی می‌توانند به اطلاعات موردنیاز خود دست پیدا کنند. سئو و UX به‌طور طبیعی تحت تاثیر این هستند.

سرعت سایت

سرعت سایت یکی از مواردی است که به‌شدت بر سئو و UX تاثیر می‌گذارد. گوگل می‌خواهد که در موقع انجام خزش‌ها فقط مقدار مشخصی زمان را در سایت شما صرف کند. بازدیدکنندگان قطعا دوست ندارند زمان زیادی منتظر بارگذاری صفحه سایت شما بمانند. سرعت بارگذاری کم سایت، روی تجربه گوگل و کاربر به‌صورت مشترک تاثیر می‌گذارد.

تجربه موبایل

این روزها استفاده از موبایل برای دریافت اطلاعات و جستجو در اینترنت به طرز سرسام‌آوری در حال افزایش است؛ بنابراین باید سایت خود را به بهترین نحو ممکن برای دستگاه‌های موبایل نیز بهینه کنید. نسخه موبایل سایتتان باید از سرعت بارگذاری بسیار خوبی برخوردار باشد و همچنین ناوبری‌ها نیز به بهترین و راحت‌ترین شیوه ممکن طراحی شوند؛ بنابراین در این صورت است که گوگل و کاربران می‌توانند اطلاعات درخواستی را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنند. البته این موضوع بدان معنا نیست که باید تمام اطلاعات را در منوهای سایت بگنجانید. بلکه باید به صفحه اصلی نسخه موبایل سایت خود نگاهی ویژه داشته باشید. آیا صفحه اصلی بخش‌های مهم سایت را برای کاربر پوشش می‌دهد؟ آیا می‌تواند بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو را به تماشای خود و سایر بخش‌های وب‌سایت دعوت کند؟
حتی اندازه دکمه‌های مورد استفاده در نسخه موبایل نیز در اینجا اهمیت پیدا می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم که طراحی سایت خود را به تیم‌های مجرب و امتحان پس داده این حوزه واگذار کنید.

نتیجه‌گیری: سئو و UX دست در دست یکدیگر دارند.

همان‌طور که در بالا خواندید، سئو و UX در بخش‌های زیادی ممکن است با یکدیگر تلاقی داشته باشند. وقتی بدانید که گوگل روز به روز در حال انسانی‌تر شدن است و هوش آن مدام افزایش می‌یابد، کار عقلانی این است که رابطه عمیق میان سئو و UX را بیش‌ازپیش درک کنید. تمامی بهینه‌سازی‌هایی که در تجربه کاربری سایت انجام می‌دهید، به‌صورت مستقیم روی سئو نیز اثرگذار خواهند بود. اگر نتوانید تجربه کاربری خوبی را ارائه دهید، قطعا کاربران نیز سایت را ترک خواهند کرد و این مورد اثر خود را در نتایج صفحه جستجو خواهد گذاشت.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.