فرآیند برنامه بازاریابى

فرآیند برنامه بازاریابى
تمامى مدیران به این باور رسیده اند و به این مسئله اذعان دارند که رویه هاى فرآیند برنامه بازاریابی ضرورى است و مهم است . بر این اساس ، آنها به یک سیستم احتیاج دارند که به آنها کمک فکرى بدهد تا بتوانند یک شیوه ساختارمند را پیش بگیرند و هم چنین بتوانند مدل هاى اقتصادى مشخص و معلومى را براى فعالیت هاى خود و بازده هاى اقتصادى ترسیم نمایند .
متأسفانه ، تعداد کمى از شرکت ها هستند که داراى سیستم هاى برنامه بازاریابى بوده که این مشخصه ها را در بر مى گیرد . با این حال ، این شرکت ها نیز از رویه هاى مشابهى براى پیروى از الگوهاى مشخصى استفاده مى کنند .

فرآیند برنامه بازاریابی جزیی از برنامه ریزی  استراتژیک است.

اجزا فرآیند برنامه بازاریابی

  • اظهارنامه ماموریت
  • برآیند مالى
  • خلاصه اى از تمامى عوامل خارجى که بر عملکرد بازاریابى شرکت در سالهاى گذشته تأثیر گذاشته است . و ارائه نقاط قوت شرکت و نقاط ضعف آن در مقایسه با رقبا ، که این تحلیل ، مدل SWOT ( قوت ها ، ضعف ها ، فرصت ها ، تهدیدها )
  • فرضیاتى درباره عناصر کلیدى موفقیت و شکست بازاریابى
  • اهداف و استراتژى هاى کلى بازاریابى
  • برنامه هاى شامل جزئیات زمان ، مسئولیت ها و هزینه ها ، به همراه تخمین بودجه و فروش
با وجود اینکه تحقیقات نشان مى دهند این گام هاى برنامه ریزى بازاریابى تحقق پذیر بوده و عملى مى باشند ، اما باید به این نکته توجه داشت که هر یک از این گامها به صورت جداگانه باید منطبق با شرایط و اندازه و ماهیت فعالیت شرکت تعیین شوند .

برنامه بازاریابی در شرکت های کوچک

براى مثال ، شرکتى که تنها در یک حوزه مشخص و بدون تنوع فعالیت مى کند ، از برنامه بازاریابى استفاده مى کند ، گامها و مراحل تدوین شده و از مدیریت عالى تا پایین ترین سطح ارجاع داده شده و انجام مى گیرد . ساختار فعالیت ها و دانش و فناورى در این شرکت ثابت و مشخص بوده و بدون هیچ گونه تنوع و گوناگونى مى باشد . و به دلیل عدم تنوع در فعالیت ها و بخش ها ، لذا نظارت و ارزیابى فعالیت هاى انجام گرفته بسیار ساده و راحت و کاملاً روشن انجام مى گیرد .

از این رو نتایج بررسى موفقیت و یا شکست را در انجام مراحل برنامه ریزى شده ، به طور واضح و روشن نشان مى دهد . از این رو در این شرکت ، شرایط تغییرات لازم را مشخص کرده و حتى گاهى اوقات بدون نیاز به بررسى و نوشتن مراحل جدید ، تغییرات در فعالیت ها اعمال مى شوند .

برنامه بازاریابی در شرکت های بزرگ

در نقطه مقابل ، یک شرکت با فعالیت هاى متنوع و گوناگون را در نظر بگیرید . در این شرکت اجراى برنامه تدوین شده از مدیریت عالى تا پایین ترین سطح به سادگى صورت نمى گیرد ، چرا که فعالیت ها بسیار متنوع بوده و شرایط براى هر بخش متفاوت خواهد بود .

لذا نمى توان یک برنامه جامع و مشخص را از بالا به پایین در کل شرکت به راحتى پیاده نمود . در این شرکت ، به دلیل تنوع فعالیت ها و متغیر بودن دانش و فناورى که در کل شرکت در بخش هاى گوناگون به کار گرفته مى شود ، لذا متناسب با هر بخش ، فعالیت هایى که باید از آنها تنظیم گیرد ، و دانش و فناورى هاى هر بخش ، بایستى برنامه بازاریابى جداگانه براى آنها تنظیم گردد تا بتوان در کل شرکت از یک برنامه تدوین شده استفاده نمود .

شواهد حاکى است ، تنظیم و تدوین برنامه بازاریابى متناسب با هر بخش و فعالیت در شرکتها ، نتایج مثبت و موفقیت آمیزى به همراه خواهد داشت . و همچنین دوباره کارى ها و اقدامات اضافى براى حل مشکلات پیش آمده را در کل شرکت کاهش مى دهد .

شکست برنامه های بازاریابی

اگر برنامه بازاریابى با شکست مواجه شود ، به این دلیل است که عموماً شرکتها فقط بر روى مراحل و نتایج روى کاغذ تاکید مى کنند ، به جاى اینکه توجه بیشترى به اطلاعات مناسب در طى فرآیند اجراى برنامه و نیز تغییراتى که ممکن است با آن مواجه شوند ، نشان دهند . اما قطعا دلایل بیشترى براى شکست وجود دارد . 

10 گام فرآیند برنامه ریزی بازاریابی استراتژیک

فرآیند برنامه بازاریابى
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت


 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.