چگونه یک کمپین تبلیغاتی را سازماندهی کنیم؟

چگونه یک کمپین تبلیغاتی را سازماندهی کنیم
کمپین‌های تبلیغاتی گروهی از پیام‌های تبلیغاتی هستند که می‌توان آن‌ها را در همه‌جا مشاهده کرد. از درودیوار شهر گرفته تا پهنه اینترنت. کمپین‌های تبلیغاتی در فرم‌های متنوعی وجود دارند؛ اما این کمپین‌ها از قواعد و اصول خاصی پیروی می‌کنند و تمامی کسانی که قصد راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی را دارند باید از این اصول و قواعد آگاه باشند.
در این مطلب می‌خواهیم در مورد کمپین‌های تبلیغاتی صحبت کنیم و هرچه که لازم است در مورد این کمپین‌ها بدانید را با شما به اشتراک بگذاریم.

چرا تبلیغات می‌کنید و تبلیغات شما چه هستند؟

کلمه «چرا» به اهداف کمپین تبلیغاتی اشاره دارد. هدف یک کمپین تبلیغاتی ممکن است موارد زیر باشد:
  1. آگاهی دادن به افراد در مورد محصول
  2. قانع کردن آن‌ها به خرید محصول
  3. در دسترس قرار دادن محصول برای مشتریان

پروسه اجرای کمپین‌های تبلیغاتی نیز به شرح زیر است:

تحقیق: اولین قدم این است که تحقیق و آنالیز جامعی از وضعیت بازار برای محصولی که قصد تبلیغش را دارید داشته باشید. در این تحقیق باید از وضعیت تقاضا، رقبا و غیره آگاهی پیدا کنید.

مخاطبان هدف را بشناسید: باید بدانید که چه کسانی قرار است محصولات شما را خریداری کنند و چه طیفی از افراد باید در سیبل هدف قرار بگیرند.

مشخص کردن بودجه: قدم بعدی این است که برای مواردی مانند رسانه‌ها، ارائه‌ها، کاتالوگ‌ها و غیره، بودجه مشخصی را در نظر بگیرید.

تصمیم‌گیری درباره گرافیک و موارد بصری: هر کمپین تبلیغاتی باید با شکل و ظاهر منحصربه‌فردی در جلوی دید بینندگان ظاهر شود. موزیک، رنگ، تن صدا، زبان مورد استفاده و پیام موردنظر بخش‌هایی از کمپین تبلیغاتی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد.

انتخاب رسانه: برای اجرای کمپین‌های تبلیغاتی به رسانه نیاز دارید؛ بنابراین براساس مشتریان هدف خود و یا بودجه‌بندی، می‌توانید رسانه مناسب خود را انتخاب کنید.

زمان‌بندی رسانه‌ای: زمان‌بندی تبلیغات خود را باید به‌گونه‌ای انجام دهید که تبلیغات، در زمان مناسب به دست مخاطب برسد و همچنین حضوری پایدار و مداوم در رسانه داشته باشد.

اجرای کمپین: در مرحله آخر، نوبت به اجرای کمپین می‌رسد. بعد از اجرا باید به سراغ جمع‌آوری بازخوردهای مخاطبان بروید.

ابزارهای رسانه‌ای به دو بخش چاپی و الکترونیک تقسیم می‌شوند. مواردی مانند روزنامه‌ها، مجلات، بنرها، جزوه‌ها و آگهی‌ها تبلیغاتی جزو رسانه‌های چاپی هستند. رادیو، تلویزیون، ایمیل و تبلیغات تلفنی نیز جزو ابزارهای رسانه‌ای الکترونیک محسوب می‌شوند. به یاد داشته باشید که باید نبض تبلیغات را در دست بگیرید تا بتوانید آگهی‌های خود را در هر زمانی برای مخاطبان قابل‌دسترس کنید.
تمامی کمپین‌ها مدت‌زمان ثابتی ندارند. برخی از آن‌ها فصلی و برخی دیگر سالیانه هستند. زمان‌بندی اجرای کمپین‌های تبلیغاتی نیز متفاوت است. برخی از این کمپین‌ها رسانه محور هستند و برخی دیگر ناحیه محور. ازجمله انواع دیگر نیز می‌توان به محصول محور و هدف محور اشاره کرد؛ اما دیده‌شده است که شانس موفقیت کمپین‌های عمومی‌تر و جامع از دیگر کمپین‌ها بالاتر است؛ اما این موفقیت در صورتی است که هدف به‌درستی تعیین‌شده باشد.

مدل‌های برنامه‌ریزی تبلیغاتی

برنامه‌ریزی مستقیماً به الگوهای زمانی که تبلیغات در آن انجام می‌شود اشاره دارد. این فرآیند کمک می‌کند تا پیام تبلیغاتی در زمان مناسب، به دست مخاطبان هدف برسد. اساساً سه مدل برنامه‌ریزی تبلیغاتی وجود دارد:

مداوم: این مدل برای محصولات یا سرویس‌هایی که به فصل برای تبلیغات وابسته نیستند، بهترین گزینه است. این نوع تبلیغات، در تمامی فصول سال اجرایی می‌شود و مزیت آن این است که به‌صورت مداوم می‌توانید در مورد محصول یا سرویس خود به مشتریان آگاهی دهید.
مدل برنامه‌ریزی مداوم همچنین می‌تواند چرخه خرید را حفظ کند و برای محصولاتی که تقاضا برای خرید آن‌ها زیاد است، می‌تواند بهترین راهکار باشد. البته بسته به فصل یا رویداد، تبلیغات مداوم می‌تواند به یک سمت خاص چرخش کند؛ مثلا در فصول بارانی و سرد، خرید وسایل گرمایشی اوج می‌گیرد و فروش محصولات که برای این فصل مناسب نیستند کاهش می‌یابد.

پروازی: همان‌طور که از نام هم برداشت می‌شود، این مدل تبلیغات مبتنی بر فصل محصولات است. در این مدل، تبلیغات در فواصل نامنظم اجرا می‌شوند و برای دوره‌های کوتاه‌مدت کاربرد دارند و گاهی نیز هیچ تبلیغی وجود ندارد.
در مدل پروازی، تبلیغات در فرم‌های متمرکز ارائه می‌شوند، بنابراین بزرگ‌ترین مزیت این روش این است