هرآنچه که باید در مورد لینک‌های داخلی بدانید.

هرآنچه که باید در مورد لینک‌های داخلی بدانید
لینک‌های داخلی یکی از آن آیتم‌های سئو هستند که برای جلوگیری از استفاده غلط، باید دقیقا با سازوکارهایشان آشنا باشید. به همین علت می‌خواهیم در مورد لینک‌های داخلی، ویژگی آن‌ها، ایجاد ساختارهایی مناسب برای این نوع لینک‌ها و بسیاری دیگر از موارد صحبت کنیم. به طور خلاصه می‌خواهیم هر چه که در مورد لینک‌های داخلی نیاز است را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

ویژگی لینک‌های داخلی

در ابتدا بیایید در مورد مسائلی که در مورد لینک‌های داخلی صحت دارند صحبت کنیم. وقتی عبارت «لینک‌های داخلی» را بر زبان جاری می‌کنیم، منظور ما لینکی است که در یک وب‌سایت، مثلا ABC.com، وجود دارد. این لینک به یک صفحه دیگر از همین وب‌سایت مرتبط است؛ مثلا از صفحه A به صفحه B با آنکر تکست بازاریابی محتوایی لینک می‌دهیم.
ایده اصلی پشت لینک‌های داخلی این است که بازدیدکننده را از یک نقطه سایت به نقطه دیگری انتقال دهد. تفاوت لینک‌های داخلی با کد HTML نیز این است که شما در HTML به یک ریشه دامین اشاره می‌کنید. در نسخه‌های اولیه اینترنت، این موضوع چندان مهم نبود؛ اما برای سئو، این موضوع بسیار مهم است، زیرا لینک‌های خارجی رفتاری بسیار متفاوت‌تر از لینک‌های داخلی دارند. اینکه بگوییم لینک‌های داخلی قدرتی برای تغییر رتبه‌بندی ندارند، صحیح نیست. برای تغییر الگوهای خزش و تغییر نحوه بازدید موتورهای جستجو از سایت شما، لینک‌های داخلی حائز ارزش هستند؛ و این دقیقا همان موردی است که در این مطلب می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم.

آنکر تکست: آنکر تکست از آن مواردی است که باید مدنظر داشته باشید. هرچند که موتورهای جستجو در سالیان اخیر به نوعی تلاش کرده‌اند تا ارزش آنکر تکست را کاهش دهند؛ اما این عنصر هنوز تاثیرگذاری خود را حفظ کرده و در بحث لینک‌های داخلی حائز اهمیت است.

موقعیت در صفحه: موقعیت در صفحه نیز در لینک‌های داخلی اثرگذار است و البته تاثیرگذاری آن در لینک‌های خارجی را نیز نباید از یاد برد. قراردادن لینک‌های داخلی در فوترها در ناوبری‌ها گاهی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
گاهی نیز برخی وبمسترها سعی می‌کنند با دستکاری در لینک‌های داخلی، به نوعی گوگل را فریب داده و به رتبه بهتری در موتورهای جستجو دست یابند؛ اما گوگل بسیار هوشمند است و بر مبنای الگوریتم پنالتی خود، بلافاصله این دستکاری‌های غیرقانونی را شناسایی و سایت‌های خاطی را جریمه می‌کند.

هدف لینک: هدف لینک (جایی که لینک به آن‌جا متصل می‌شود) نیز قطعا اهمیت دارد.

اهمیت صفحه لینک شده: صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید در بحث لینک‌های داخلی بسیار حائز اهمیت است. برخی از صفحات سایت شما که لینک‌های خارجی خوبی داشته باشند، می‌توانند پیج اتوریتی مناسبی نیز به دست آورند و این در رتبه‌بندی بسیار مهم است؛ بنابراین اگر صفحاتی از وب‌سایت شما توانسته‌اند لینک‌های قدرتمند و با ارزشی به دست آوردند و از اتوریتی خوبی نیز برخوردار هستند، لینک دادن از این صفحات به صفحاتی از سایت می‌تواند برای شما و کاربرانتان بسیار مفید باشد.

مرتبط بودن لینک: برای مثال اگر صفحه شما در مورد بازاریابی محتوایی باشد، لینک دادن به این صفحه از صفحاتی با محوری مشترک می‌تواند بسیار ارزشمند باشد؛ اما اگر مثلا از صفحاتی با موضوع سرگرمی به این صفحه لینک شود، این بده بستان لینکی چندان ارزشی ندارد.

اولین لینک در صفحه: این موضوع بیشتر در آنکرتکست‌ها اهمیت خود را نشان می‌دهد و در لینک‌های خارجی نیز تاثیرگذار است. اولین لینک در صفحه به این معنی است که اگر مثلا با یک انکرتکست از یک صفحه چندین بار به صفحه دیگر لینک بدهید، گوگل فقط همان انکرتکست اولی را محاسبه می‌کند.

نوع لینک: توصیه ما این است که بجای جاوا اسکریپت، فرمت HTML را برای لینک‌های خود برگزینید. هرچند که گوگل از نظر فنی می‌تواند هر دو نوع این لینک‌ها را شناسایی کند، اما شاید اتوریتی و تاثیر استفاده از فرمت جاوا اسکریپت، به اندازه HTML نباشد. همچنین اگر از لینک‌های تصویری استفاده می‌کنید، باید بدانید که ویژگی alt در نقش همان آنکرتکست ظاهر می‌شود.

لینک‌های داخلی در برابر خارجی

لینک‌های خارجی معمولا اتوریتی و توانایی رتبه‌بندی بهتری دارند.
دریافت لینک خارجی مانند دریافت یک رای از یک سایت مستقل است. گوگل نیز برای لینک‌های خارجی اهمیت بسیار زیادی قائل است؛ زیرا اگر لینکی خارجی دریافت می‌کنید، به این معنی است که سایت شما آنقدر غنی بوده است که سایتی دیگر حاضر شده کاربرانش را برای دریافت اطلاعات بیشتر به سوی شما روانه کند.

آنکرتکست برای لینک‌های داخلی اثرگذاری کمتری دارد.
همانطور که بالاتر هم گفتیم، لینک دادن به یکی از صفحات خود برای دریافت رتبه بهتر لزوما موردی منفی تلقی نمی‌شود؛ اما این کار زمانی رنگ و بوی ن