هرآنچه که باید در مورد لینک‌های داخلی بدانید.

هرآنچه که باید در مورد لینک‌های داخلی بدانید
لینک‌های داخلی یکی از آن آیتم‌های سئو هستند که برای جلوگیری از استفاده غلط، باید دقیقا با سازوکارهایشان آشنا باشید. به همین علت می‌خواهیم در مورد لینک‌های داخلی، ویژگی آن‌ها، ایجاد ساختارهایی مناسب برای این نوع لینک‌ها و بسیاری دیگر از موارد صحبت کنیم. به طور خلاصه می‌خواهیم هر چه که در مورد لینک‌های داخلی نیاز است را با شما به اشتراک بگذاریم. با ما همراه باشید.

ویژگی لینک‌های داخلی

در ابتدا بیایید در مورد مسائلی که در مورد لینک‌های داخلی صحت دارند صحبت کنیم. وقتی عبارت «لینک‌های داخلی» را بر زبان جاری می‌کنیم، منظور ما لینکی است که در یک وب‌سایت، مثلا ABC.com، وجود دارد. این لینک به یک صفحه دیگر از همین وب‌سایت مرتبط است؛ مثلا از صفحه A به صفحه B با آنکر تکست بازاریابی محتوایی لینک می‌دهیم.
ایده اصلی پشت لینک‌های داخلی این است که بازدیدکننده را از یک نقطه سایت به نقطه دیگری انتقال دهد. تفاوت لینک‌های داخلی با کد HTML نیز این است که شما در HTML به یک ریشه دامین اشاره می‌کنید. در نسخه‌های اولیه اینترنت، این موضوع چندان مهم نبود؛ اما برای سئو، این موضوع بسیار مهم است، زیرا لینک‌های خارجی رفتاری بسیار متفاوت‌تر از لینک‌های داخلی دارند. اینکه بگوییم لینک‌های داخلی قدرتی برای تغییر رتبه‌بندی ندارند، صحیح نیست. برای تغییر الگوهای خزش و تغییر نحوه بازدید موتورهای جستجو از سایت شما، لینک‌های داخلی حائز ارزش هستند؛ و این دقیقا همان موردی است که در این مطلب می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم.

آنکر تکست: آنکر تکست از آن مواردی است که باید مدنظر داشته باشید. هرچند که موتورهای جستجو در سالیان اخیر به نوعی تلاش کرده‌اند تا ارزش آنکر تکست را کاهش دهند؛ اما این عنصر هنوز تاثیرگذاری خود را حفظ کرده و در بحث لینک‌های داخلی حائز اهمیت است.

موقعیت در صفحه: موقعیت در صفحه نیز در لینک‌های داخلی اثرگذار است و البته تاثیرگذاری آن در لینک‌های خارجی را نیز نباید از یاد برد. قراردادن لینک‌های داخلی در فوترها در ناوبری‌ها گاهی می‌تواند مشکل‌ساز باشد.
گاهی نیز برخی وبمسترها سعی می‌کنند با دستکاری در لینک‌های داخلی، به نوعی گوگل را فریب داده و به رتبه بهتری در موتورهای جستجو دست یابند؛ اما گوگل بسیار هوشمند است و بر مبنای الگوریتم پنالتی خود، بلافاصله این دستکاری‌های غیرقانونی را شناسایی و سایت‌های خاطی را جریمه می‌کند.

هدف لینک: هدف لینک (جایی که لینک به آن‌جا متصل می‌شود) نیز قطعا اهمیت دارد.

اهمیت صفحه لینک شده: صفحه‌ای که به آن لینک می‌دهید در بحث لینک‌های داخلی بسیار حائز اهمیت است. برخی از صفحات سایت شما که لینک‌های خارجی خوبی داشته باشند، می‌توانند پیج اتوریتی مناسبی نیز به دست آورند و این در رتبه‌بندی بسیار مهم است؛ بنابراین اگر صفحاتی از وب‌سایت شما توانسته‌اند لینک‌های قدرتمند و با ارزشی به دست آوردند و از اتوریتی خوبی نیز برخوردار هستند، لینک دادن از این صفحات به صفحاتی از سایت می‌تواند برای شما و کاربرانتان بسیار مفید باشد.

مرتبط بودن لینک: برای مثال اگر صفحه شما در مورد بازاریابی محتوایی باشد، لینک دادن به این صفحه از صفحاتی با محوری مشترک می‌تواند بسیار ارزشمند باشد؛ اما اگر مثلا از صفحاتی با موضوع سرگرمی به این صفحه لینک شود، این بده بستان لینکی چندان ارزشی ندارد.

اولین لینک در صفحه: این موضوع بیشتر در آنکرتکست‌ها اهمیت خود را نشان می‌دهد و در لینک‌های خارجی نیز تاثیرگذار است. اولین لینک در صفحه به این معنی است که اگر مثلا با یک انکرتکست از یک صفحه چندین بار به صفحه دیگر لینک بدهید، گوگل فقط همان انکرتکست اولی را محاسبه می‌کند.

نوع لینک: توصیه ما این است که بجای جاوا اسکریپت، فرمت HTML را برای لینک‌های خود برگزینید. هرچند که گوگل از نظر فنی می‌تواند هر دو نوع این لینک‌ها را شناسایی کند، اما شاید اتوریتی و تاثیر استفاده از فرمت جاوا اسکریپت، به اندازه HTML نباشد. همچنین اگر از لینک‌های تصویری استفاده می‌کنید، باید بدانید که ویژگی alt در نقش همان آنکرتکست ظاهر می‌شود.

لینک‌های داخلی در برابر خارجی

لینک‌های خارجی معمولا اتوریتی و توانایی رتبه‌بندی بهتری دارند.
دریافت لینک خارجی مانند دریافت یک رای از یک سایت مستقل است. گوگل نیز برای لینک‌های خارجی اهمیت بسیار زیادی قائل است؛ زیرا اگر لینکی خارجی دریافت می‌کنید، به این معنی است که سایت شما آنقدر غنی بوده است که سایتی دیگر حاضر شده کاربرانش را برای دریافت اطلاعات بیشتر به سوی شما روانه کند.

آنکرتکست برای لینک‌های داخلی اثرگذاری کمتری دارد.
همانطور که بالاتر هم گفتیم، لینک دادن به یکی از صفحات خود برای دریافت رتبه بهتر لزوما موردی منفی تلقی نمی‌شود؛ اما این کار زمانی رنگ و بوی نامناسبی به خود می‌گیرد که با دستکاری و انجام اعمال غیرقانونی همراه باشد. این کار نباید به گونه‌ای صورت بگیرد که کاربران فکر کنند که شما در حال اسپم کردن یا ساخت لینک‌های ناقص و بدون جزئیات هستید؛ زیرا اگر کاربران به هر دلیلی روی سایت شما در نتایج کلیک نکنند و کمتر با سایت وارد تعامل شوند، قطعا رتبه شما نیز در موتورهای جستجو کاهش خواهد یافت. همچنین در این صورت آنکرتکست‌های شما نیز بی‌اثر می‌شوند.

فقدان لینک‌های داخلی تاثیری منفی روی خزنده‌های گوگل و رتبه‌بندی دارد.
هرچند که تاثیر لینک‌های خارجی از انواع داخلی آن‌ها بیشتر است، اما این به این معنی نیست که نباید از لینک‌های داخلی استفاده کنید. نبود لینک‌های داخلی باعث آسیب به سایت در زمینه رتبه‌بندی و خزش می‌شود.

تعداد لینک‌های بالا همیشه مثمر ثمر نیست.
قانون پیج رنک گوگل را می‌دانید؟ براساس این قانون، اگر مثلا پنج لینک وجود دارد، یک پنجم قدرت پیج رنک به هرکدام از آن‌ها فرستاده می‌شود و اگر مثلا چهار لینک باشد، یک چهارم قدرت پیج رنک ارسال خواهد شد. قطعا یک چهارم از یک پنجم بزرگتر است؛ بنابراین حذف پیوند پنجم می‌تواند به این معنی باشد که هرکدام از این چهار صفحه می‌توانند اندکی اتوریتی و تاثیرگذاری بیشتر در الگوریتم پیج رنک به دست آورند.

البته پیج رنک معیاری است بسیار قدیمی؛ اما هنوز هم تئوری‌های پشت صحنه آن به طور کامل از بین نرفته‌اند؛ بنابراین اگر صفحه‌ای از وب‌سایت شما توانسته است ده‌ها و یا هزاران لینک به دست آورد، احتمالا آن وجود دارد که اتوریتی و اثرگذاری کمتری از صفحات دیگر داشته باشد. به همین خاطر است که هر چند مدت یکبار باید بازبینی اساسی از سایت خود داشته باشید و لینک‌ها و صفحات اضافی، آن‌هایی که کاربران، موتورهای جستجو و خود شما از آن‌ها بازدید نمی‌کنند را پاک کنید. پاک کردن این صفحات قطعا تاثیری مثبت روی سایت خواهد داشت. ما در این سال‌های فعالیت خود در حوزه سئو، با سایت‌های زیادی برخورده‌ایم که بعد از پاک کردن لینک‌ها و صفحات زائد خود، رتبه آن‌ها در موتورهای جستجو به میزان قابل توجهی بهبود یافته است.

تاثیر جریان لینک‌های داخلی اندک و خفیف است.
اگر مطالعاتی در حوزه سئو داشته باشید، حتما با مفهوم «PageRank sculpting» آشنا هستید. البته این مفهوم به حدود سال‌های 2003 تا 2009 بازمی‌گردد. در زمانی که پیج رنک نقش مهمی در الگوریتم گوگل بازی می‌کرد، PageRank sculpting نیز در نوع خود اثرگذار بود؛ اما امروزه تاثیر PageRank sculpting به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، اما به خاطر مسائلی که پیش‌تر در مورد آن صحبت کردیم، تاثیر آن هنوز به طور کامل از بین نرفته است. به عنوان یک مدیر وب‌سایت یا کسی که می‌خواهد سئو را بیاموزد باید بدانید که پر کردن بدون دلیل یک صفحه از لینک می‌تواند تاثیری منفی روی سایت داشته باشد.

اما ساختار لینک‌های داخلی نیز حائز اهمیت است. در ادامه قصد داریم در مورد ایجاد یک ساختار ایده‌آل برای لینک‌های داخلی صحبت کنیم.

ساختار ایده‌آل لینک‌های داخلی

هیچ صفحه‌ای نباید بیش از 3 لینک HOPS دور از یکدیگر داشته باشد.
ایده پشت این مسئله این است که در یک، دو و سه لینک از صفحه اصلی و سه لینک دور از هر صفحه‌ای، شما می‌توانید میلیون‌ها صفحه راه‌اندازی کنید؛ بنابراین وقتی در مورد تعداد کلیک‌های دریافتی و فاصله هر صفحه دیگری در سایت صحبت می‌کنید، یک ساختار لینکی خوب باید بتواند در سه پیوند یا کمتر شما را به آنجا ببرد؛ اما اگر این فاصله به دلیل ساختار لینکی شما بیشتر شود، قطعا این ساختار لینکی ایده‌آل نخواهد بود. در اینجاست که باید به سراغ ساخت دسته‌بندی‌ها و زیردسته‌بندی‌ها بروید تا فرآیندهای جابجایی در سایت را برای کاربران خود آسان کنید.
برای فهم بهتر این موضوع بگذارید مثالی بزنم. فرض کنید من می‌خواهم به مقاله‌ای که دو سال پیش منتشر شده است دسترسی پیدا کنم. من مجبورم که روی بعد، بعد، بعد، بعد، بعد، بعد کلیک کنم تا در نهایت به محل مورد نظر برسم؛ اما اگر این مقاله را ذیل یک دسته‌بندی و زیردسته‌بندی مناسب قرارداده باشم، می‌توانم به سرعت به مقاله مذکور دسترسی پیدا کنم. امکان دسترسی به مقالات از طریق تگ و یا اسم نویسنده نیز ایده خوبی است که می‌تونید به آن فکر کنید.

لینک‌ها باید برای افراد، مفید و مناسب باشند.
اگر کسی روی لینک‌های شما کلیک نکند، این قطعا سیگنال بدی برای سایت و البته گوگل تلقی می‌شود. البته فقط بحث کلیک کردن نیست. بسیاری از افراد بعد از کلیک روی لینک یک سایت و ورود، بلافاصله از آن خارج می‌شوند؛ زیرا این سایت همان سایتی نبوده است که انتظارش را داشتند. این مورد را نیز می‌توان نشانه‌ای بد دانست.

هیچ دو لینکی نباید از یک انکرتکست مشترک برای اشاره به صفحات مختلف اشاره کنند.
برای مثال، اگر من در این‌جا یک لینک بازاریابی محتوایی داشته باشم که به این صفحه اشاره دارد و سپس لینکی مشابه با همان آنکرتکست داشته باشم که به پیج دیگری اشاره دارد، چرا باید چنین کاری را انجام دهم؟ چرا باید بین دو صفحه از وبسایت خودم رقابت ایجاد کنم؟ چرا باید دو چیز مشترک داشته باشیم که عملکردی مشابه را ارائه می‌دهند و یا حداقل برای بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو، عملکردی مشابه یکدیگر دارند؟ این لینک‌ها و صفحات را باید به اصطلاح فنی «canonicalize» کنید.

استفاده از REL=”NOFOLLOW” در محتواهای تولید شده توسط کاربر یا لینک‌های خارجی غیرمطمئن را محدود کنید.
rel=”nofollow” یکی از روش‌های کلاسیکی است که از افراد از آن برای PageRank sculpting استفاده می‌کردند؛ اما گوگل با ایجاد تغییراتی در سیاست‌های خود، اکنون این روش را به نوعی مسنوخ کرده است.
توصیه ما این است که اگر می‌خواهید لینک سازی داخلی را انجام دهید، باید به شدت از لینک‌های فعلی‌تان مراقبت کنید تا آسیبی به آن‌ها نرسد. این بهترین کمک به جریان لینک‌های داخلی شماست.

محتواهای کم ارزش و غیرتعاملی را حذف کرده و لینک‌های مورد نیاز کاربران را ایجاد کنید.

محتواهایی که هیچ ارزشی برای سایت و کاربر ایجاد نمی‌کنند و همچنین نمی‌توانند باعث ایجاد تعامل شوند، قطعا نباید جایی در سایت داشته باشند. همچنین ساخت لینک‌های خود را برپایه نیازهای کاربران قرار دهید تا بتوانید یک ساختار لینکی مناسب ایجاد کنید.
مطمئن شوید که تمامی صفحات از لینک‌های داخلی و خارجی بهره می‌برند: همانطور که بالاتر هم گفتم، هیچ صفحه‌ای نباید بدون لینک باشد. در سایت خود باید ایجاد لینک‌های داخلی و خارجی را در کنار یکدیگر مدنظر داشته باشید؛ زیرا هردوی آن‌ها حائز اهمیت هستند.

با دنبال کردن ترفندهای گفته شده در بالا، می‌توانید یک آنالیز خوب از لینک‌های داخلی خود داشته باشید و آن‌ها را به بهترین نحو بهینه‌سازی کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.