سئو یا بازاریابی محتوایی؛ کدام را در اولویت قرار دهیم؟

سئو یا بازاریابی محتوایی؛ کدام را در اولویت قرار دهیم
سئو تکنیکال یا بازاریابی محتوا؟ کدام را انتخاب کنیم؟ این سوالی است که بسیاری از وبمسترها از خود می‌پرسند و معمولا به پاسخ دقیقی نیز برای آن دست نمی‌یابند. در واقع این سوال را باید به نوع بهتری مطرح کرد: «کدام‌یک از این دو، بازگشت سرمایه بهتری دارد؟»
بدون شک، سئو و بازاریابی محتوایی هر دو ارزشمند هستند و جزو الزامات یک کسب‌وکار محسوب می‌شوند. اگر کسب‌وکار شما به ترافیک وب متکی است، در کنار سئو، باید بازاریابی محتوایی را نیز مدنظر داشته باشید. در این مطلب ،می‌خواهیم مشخص کنیم که باید کدام یک از موارد سئو و بازاریابی محتوایی را در اولویت قرار دهیم.

ارزش سئو تکنیکال

بهینه‌سازی موتورهای جستجو (سئو) می‌تواند سایت شما را برای موفقیت در موتورهای جستجو آماده کند. درواقع با بهینه‌سازی سایت خود، مانع از پنالتی شدن آن توسط گوگل می‌شوید. تا پیش‌ازاین، سئو در مواردی مانند بهینه‌سازی صفحات، ساختار خوب، صفحاتی با کلمات کلیدی مناسب و اشباع کلمات کلیدی خلاصه می‌شد.
اما اکنون و در سال 2017، معنی و مفهوم سئو به‌طور کامل تغییر کرده است. البته با کمک آژانس‌های معتبر بازاریابی دیجیتال و سئو، داشتن یک وب‌سایت بهینه‌سازی شده کار چندان سختی نیست.
 در کنار این موارد، باید در نظر داشته باشید که سئو تکنیکال اساسا برای ایجاد ترافیک و روانه کردن افراد به سایت شما به‌تنهایی کاربردی ندارد. اگر رقبای شما نیز به سمت سئو تکنیکال دست نیاز دراز کرده باشند، آن‌وقت مزیت شما برای رقابت چه خواهد بود؟ تقریبا هیچ! استانداردهای پایه برای سئو تنظیم‌شده‌اند.

ارزش سئو تکنیکال نیز دقیقا همین است. سئو تکنیکال، ترافیک ساز نیست؛ بلکه جاده ساز است. قبل از اینکه بتوانید ترافیک ایجاد کنید، باید در ابتدا از داشتن یک جاده خوب و ایمن مطمئن شوید. بدون جاده، چگونه می‌توان ترافیک را هدایت کرد؟
خلاصه کلام این است که «سئو تکنیکال هیچ ترافیکی را برای شما ایجاد نمی‌کند، ولی سایت شما را برای موفقیت آماده خواهد کرد».

سئو تکنیکال یعنی بهینه‌سازی مواردی مانند sitemap.xml، robots.txt و مطمئن شدن از اینکه عنوان‌های صفحات کمتر از 65 کارکتر هستند. این موارد، ترافیک‌ساز نیستند؛ اما می‌توانند جاده هدایت ترافیک به سمت سایت شما را هموار کنند.
سئو تکنیکال یکی از نیازهای اساسی هر وب‌سایتی است و یک مزیت رقابتی برای کسب‌وکار محسوب می‌شود. کسب‌وکارهایی که سئوی بهتری دارند، در صفحات اول موتورهای جستجو دیده می‌شوند و به‌تبع آن، نام آن‌ها بیشتر سر زبان‌ها خواهد افتاد.
اما موفقیت، دو عنصر دارد که یکی از آن‌ها سئوی تکنیکال است. سئو تکنیکال در کنار «بازاریابی محتوایی» معنا و مفهوم پیدا می‌کند و بدون بازاریابی محتوایی، سئو تکنیکال کار چندانی از پیش نخواهد برد. درواقع، با سئوی تکنیکال جاده ساخته‌شده است، اما بدون بازاریابی محتوایی، ترافیکی از آن عبور نمی‌کند.

ارزش بازاریابی محتوایی

در بالا اشاره کردم که سئو تکنیکال نمی‌تواند در زمینه روانه کردن ترافیک به سایت، کار چندانی از پیش ببرد. بلکه این، بازاریابی محتوایی است که می‌تواند در این زمینه بهترین عملکرد را داشته باشد.
انجام سئو تکنیکال کار چندان سختی نیست و بسیاری از کسب‌وکارها می‌توانند آن را انجام دهند؛ بنابراین شما برای متمایز کردن خود از دیگران، باید کار متفاوتی را انجام دهید و این کار متفاوت، در دستور کار قرار دادن یک استراتژی درست بازاریابی محتوایی است.

اثبات‌شده‌ترین روش برای دریافت ترافیک هدفمند و در معرض دید قرار دادن برند به‌صورت مداوم و با خروجی مثبت، از آبراهه بازاریابی محتوایی می‌گذرد.

به گزارش B2BMarketingInsider، در حال حاضر حدود 90 درصد از سازمان‌ها، از بازاریابی محتوایی استفاده می‌کنند و بودجه اختصاص داده شده به این امر سال‌به‌سال در حال افزایش است. درواقع هر چه که بیشتر می‌گذرد، سازمان‌ها به ارزش بازاریابی محتوایی واقف‌تر می‌شوند و سازمان‌های بیشتری نیز به استفاده از آن روی می‌آورند. شاید با خواندن این اعداد و ارقام تا حدودی ناامید شده باشید؛ اما بد نیست بدانید:
نمی‌توان با سئو تکنیکال، ترافیک بیشتری جذب کرد: یک استاندارد مشخص برای دستاوردها وجود دارد که می‌توان به آن رسید. برای مثال، ریدایرکت 301 توسط تمامی افراد به یک صورت انجام می‌شود و هیچ‌گونه مزیت رقابتی در آن وجود ندارد. هرچند که می‌توان یک استراتژی ریدایرکت داشت، اما 301 همان 301 است.

می‌توانید بازاریابی محتوایی را بهتر از دیگران انجام دهید: هرچند که کسب‌وکارها و افراد زیادی به انجام بازاریابی محتوایی مبادرت کرده‌اند، اما قطعا همه آن‌ها نمی‌توانند این فرآیند را به‌درستی هرچه‌تمام‌ت