10 روش کاربردی برای توزیع محتوا

10 روش کاربردی برای توزیع محتوا
باید باور کنیم که روش‌های قدیمی توزیع محتوا در عصر حاضر دیگر جوابگو نیستند و نمی‌توانند بازده و بازخوردی مناسب برایمان داشته باشند.
امروزه، برنامه‌ریزی برای توزیع محتوا به‌ صرف وقت و منابع زیادی نیاز دارد و اهمیت آن نیز از داشتن استراتژی بازاریابی و دقت در کیفیت محتوا کمتر نیست. توزیع محتوا در نظر بسیاری از افراد، در به اشتراک‌گذاری مطالب در توییتر و فیس‌بوک خلاصه شده است. اما قبل از هرگونه تصمیم‌گیری و چینش استراتژی برای توزیع محتوا باید بدانید که ده‌ها روش برای توزیع محتوا وجود دارد و ما نیز در این مطلب می‌خواهیم همین روش‌ها را با شما به اشتراک بگذاریم.

بازاریابی

یکی از مواردی که بازاریابان همیشه در پی آن هستند، پیدا کردن روش‌هایی برای توزیع محتوا است. به اشتراک‌گذاری اجتماعی یکی از دم دست‌ترین‌هاست، اما روش‌های دیگری نیز ذیل این بخش قرار می‌گیرند که می‌توانند میزان آگاهی از برند، ارتباطات تاثیرگذار، رهبری صنعت، تعامل مخاطبان و غیره را تقویت کنند. مانند:

1. ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده
سعی کنید ایمیل‌های خود را به‌گونه‌ای بخش‌بندی کنید که محتواهایتان به دست کاربرانی برسد که بیشترین منفعت را از محتوای تولیدی شما کسب می‌کنند. برای هر مخاطب، می‌توانید یک ایمیل پیش‌فرض بنویسید تا سطح شخصی‌سازی در پیام خود را افزایش دهید. توضیح دهید که محتوا در مورد چیست و چرا شما فکر می‌کنید که او می‌تواند از این محتوا لذت ببرد. بر اساس مطالعات صورت گرفته، نرخ باز کردن ایمیل‌های شخصی‌سازی‌شده، حدود 6.2 درصد از سایر ایمیل‌ها بیشتر است.

2. پست میهمان
قطعا با پست میهمان و چگونگی انجام آن آشنا هستید و در اینجا نیازی به توضیح در مورد آن نیست. اما نوشتن یک پست میهمان موثر، روش‌های خاص خود را دارد. مطلبی که به‌عنوان میهمان در سایر سایت‌ها می‌نویسید، به‌هیچ‌عنوان نباید رنگ و بوی تبلیغاتی داشته باشد. همچنین موضوع محتوا و وب‌سایتی که برای توزیع محتوای خود انتخاب می‌کنید نیز حائز اهمیت است. باید مطمئن شوید که وب‌سایتی که در آن پست میهمان می‌نویسید، می‌تواند شما را دقیقا به مخاطبان هدف وصل کند و در حصول به اهداف از پیش تعیین‌شده نیز موثر باشد. قبل از انتشار محتوا، آن را به سردبیر یا افراد حاذق در زمینه محتوا نشان دهید و نظرات آن‌ها را جویا شوید.

3. تعامل با افراد تأثیرگذار
با افراد تأثیرگذار یا به‌اصطلاح اهل فن «Influencer» در صنعت خود ارتباط برقرار کرده و از نقطه نظرات آن‌ها یا نقل‌قول‌هایشان در محتواهای خود استفاده کنید. سپس محتوایی که شامل سخنانی از این افراد می‌شود را نیز برایشان ارسال کنید و از آن‌ها بخواهید این محتوا را با شبکه ارتباطی خود در فیس‌بوک، توییتر، اینستاگرام، لینکدین و غیره به اشتراک بگذارند.

به یاد داشته باشید که شخصی‌سازی در اینجا نیز مهم است. شخصی‌سازی و ایمیل‌های بخش‌بندی شده یکی از موثرترین تاکتیک‌هایی است که حدود 50 درصد از بازاریابان Influencer از آن استفاده می‌کنند.

توانایی درفروش

استفاده از محتوا فقط به واحد بازاریابی محتوایی یا در کل دپارتمان بازاریابی منحصر نمی‌شود و یکی از استفاده‌های اصلی و ضروری آن، در تیم‌های فروش است. تیم‌های فروش با استفاده از محتوا می‌توانند در چرخه آموزش خرید به مشتری و تعامل و هدایت او تأثیرگذار باشند. همچنین با زبان محتوا می‌توان به مشتریان ناراضی به گفتگو پرداخت و مشکلات آنان را حل کرد. تیم‌های فروش برای توزیع محتوا می‌توانند از روش‌های زیر استفاده کنند:

4. ایمیل‌های پیگیری
تیم‌های فروش را تشویق کنید تا لینکی به محتوای شما را نیز در ایمیل‌های پیگیری خود به مشتریان بگنجانند. از این طریق می‌توان هم به سوالات آن‌ها پاسخ داد و هم شرکت را به عنوان منبعی قابل‌اعتماد در ذهن مخاطب جا انداخت. البته توجه داشته باشید که این تاکتیک تنها زمانی کارساز است که محتواهای شما جنبه آموزشی داشته باشند و بتوانند به نگرانی‌های مخاطبان به‌درستی و در صحت کامل پاسخ دهند. همچنین این محتواهای آموزشی باید سریع الاجرا باشند.

5. مصاحبه با مشتریان
با همراهی تیم فروش خود، مشتریان که می‌توان در مورد محتوا با آن‌ها مصاحبه کرد را شناسایی کنید. یک نقل‌قول از مشتریان را در مطلب خود بگنجانید و بعد از انتشار آن را به اشتراک بگذارید. این کار نه‌تنها باعث در تعامل نگه‌داشتن مشتریان در طول زمان می‌شود، بلکه به دلیل اینکه آن‌ها را مهم جلوه داده‌اید، از شما نیز تشکر خواهند کرد. در این صورت، این مشتریان شما را با شبکه ارتباطی خود به اشتراک خواهند گذاشت و محتوای شما به تعداد بیشتری دیده می‌شود.

6. رفرنس‌های پروپوزال
بهترین پروپوزال‌ها معمولا توسط داده‌هایی مرتبط پشتیبانی می‌شوند که راه‌حل‌های پیشنهادی شما برای چشم‌انداز آینده را تایید می‌کنند. بنابراین در محتواهای خود می‌توانید به تحقیقات انجام‌گرفته از سوی خودتان نیز اشاره کنید. البته در صورت عدم انجام تحقیقات از سوی خود شما، نتایج تحقیقات مراکز معتبر نیز می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. گنجاندن نتایج تحقیقات در محتوا نه‌تنها باعث توزیع محتوا می‌شود، بلکه این دیدگاه را در ذهن مشتری به وجود می‌آورد که شرکت شما برای آموزش و تحقیق ارزش قائل است. همچنین، امکان گنجاندن لینک به محتوا در پروپوزال‌هایی که به مشتری نیز ارسال می‌کنید وجود دارد.

حفظ مشتری

بازاریابانی که به طمع کسب مشتریان جدید، مشتریان فعلی‌شان را فراموش می‌کنند، درواقع در حال از دست دادن یک فرصت بزرگ هستند. با مشتریان فعلی‌تان در تعامل بمانید و به تیم خدمات‌رسانی مشتریان کمک کنید تا بهترین خدمات را به آن‌ها ارائه کنند. این کار نه‌تنها تاثیری بسیار مثبتی روی زمان حفظ مشتری خواهد داشت، بلکه می‌تواند نرخ ارجاع را نیز افزایش دهد. بنابراین، این روش‌های توزیع داخلی را فراموش نکنید.

7. کمپین مشتریان قطره‌ای
اگر محتوایی که تولید می‌کنید، با زمینه‌های کاری مشتریان، سرویس‌ها و یا خدمات آن‌ها هم‌راستا است، به اشتراک‌گذاری این محتواها با مشتریان می‌تواند باعث افزایش همکاری‌ها و ارتباطات شود. این نیز یکی از روش‌های حفظ مشتریان است؛ زیرا شما می‌خواهید همچنان به‌عنوان منبع و همکاری ارزشمند برای مشتریان فعلی خود باقی بمانید. می‌توانید برای آموزش و تعامل مستمر با مشتریان، ایجاد کمپین‌های ایمیل مارکتینگ با تکیه‌بر محتواهایتان را مدنظر داشته باشید.

8. امضاها در ایمیل
از تیم‌های خدمات‌رسانی یا پشتیبانی و امور مشتریان بخواهید که یک لینک به محتواها را در امضاهای ایمیل خود که برای مشتریان ارسال می‌کنند قرار دهند. با این کار می‌توان محتواها را دائما در جلوی دید مشتریان فعلی و آینده قرار داد.

استخدام

افراد قطعا تمایل دارند با کمپانی‌هایی مطمئن کار کنند که در صنعت خود، سردمدار هستند. محتوا در اینجا به کار می‌آید. محتوا می‌تواند باعث به‌کارگیری تخصص و ایجاد اعتماد شود.
البته متاسفانه برای بسیاری از تیم‌ها، کاربرد محتوا فقط در مواردی مانند برندینگ یا بازاریابی شفاف‌سازی‌شده است. با استفاده از تاکتیک‌های زیر می‌توانید از محتوا هم در فرآیند جذب منابع انسانی استفاده کنید.

9. قراردادن محتوا در پایان لیست شغلی
یکی از روش‌هایی که می‌توان از محتوا در جذب منابع انسانی استفاده کرد، این است که لینکی به یک یا چند محتوای خاص را در پایان لیست موقعیت‌های شغلی خود قرار دهید. برای مثال، کمپانی هاب اسپات، اسلایدی در مورد فرهنگ‌سازمانی خود را در پایان لیست شغلی قرار داده است که باعث می‌شود افرادی که قصد دارند به این کمپانی ملحق شوند، در ابتدا اطلاعاتی را در مورد فرهنگ غالب بر این شرکت کنند.
با قرار دادن محتوایی ازاین‌دست در پایان لیست استخدامی، کارجویان می‌توانند اطلاعات کافی در مورد حوزه کاری شما، انتظارات و غیره را به‌صورت مستقیم از خود شما کسب کنند.

10. مصاحبه
بعد از اینکه فرد جویای شغل به مصاحبه دعوت شد، قبل از اینکه وارد فرآیند مصاحبه شوید، محتواهایتان را با آن شخص به اشتراک بگذارید و از او بخواهید که در مورد محتواها نظرش را ابراز کند. چنین کاری علاوه بر ارائه دادن محتوا به شخص واجد شرایط و آشنایی بیشتر او با لحن شما، باعث می‌شود که شخص جویای شغل بیشتر با مفاهیم و ایده‌های پشت استراتژی بازاریابی شما آشنا شود. مزیت دیگر این روش آن است که باعث می‌شود افرادی که نمی‌توانند با قواعد کنار بیایند را استخدام نکنید.

از هر تاکتیکی که برای توزیع محتوا استفاده می‌کنید، مهم آن است که بدانید تصمیم‌گیری در مورد فرآیندها و تاکتیک‌های توزیع محتوا باید در ابتدا و قبل از انجام هرکاری صورت بگیرد. با به‌کارگیری یک استراتژی درست در ابتدای راه، ضمن افزایش کارسازی محتوا، می‌توان محتوا را به دست مشتریان هدف رساند و نتایج بهتری را نیز کسب کرد.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.