در سئو باید چه ریسک‌هایی را پذیرفت؟

در سئو باید چه ریسک‌هایی را پذیرفت
سئو فعالیتی است که اگر به‌درستی و توسط افراد و آژانس‌های متخصص انجام نگیرد، می‌تواند به‌عنوان عامل اصلی سقوط و نزول یک کسب‌وکار تلقی شود. بسیاری از کسب‌وکارها وقتی به مقوله سئو می‌رسند، ترجیح می‌دهند تا حدودی محتاطانه رفتار کنند که البته این رفتار آن‌ها برای ما قابل درک است. تصورات درست و غلط زیادی در مورد بهینه‌سازی موتورهای جستجو بین کسب‌وکارها وجود دارد و همین تصورات تصمیم‌گیری در مورد سئو را سخت‌تر می‌کند. 
بسیاری از شرکت‌هایی که برای اولین بار است که می‌خواهند کمپین سئو راه‌اندازی کنند، در مورد امتحان کردن چیزی که با آن آشنا نیستند بسیار نگران و مضطرب هستند. اما آن‌ها دیر یا زود باید با این حقیقت روبرو شوند که هر تصمیمی در کسب‌وکار حاوی یکسری ریسک‌ها و خطرات است و در سئو نیز همین‌طور است.
ریسک‌های زیادی در کسب‌وکارها  وجود دارد که باید با آغوش باز پذیرای آن‌ها بود. اما قبلا از اینکه به این ریسک‌ها اشاره کنیم، باید بگوییم که بزرگ‌ترین ریسکی که یک کسب‌وکار ممکن است متحمل شود این است که به‌طور کامل سئو را فراموش کرده و از انجام آن خودداری کند.

1- ایجاد و آزمایش تغییرات بزرگ و کوچک

هدف کلی سئو این است که ترافیک را به سایت جذب کرد و در نهایت این ترافیک بتواند پولی را به جیب شما روانه کند. اما تا مادامی‌که هیچ‌کس در صفحه اول نتایج گوگل روی سایت شما کلیک نکند اتفاق نمی‌افتد.
اما برخی از افراد از این نکته گلایه می‌کنند که سایت آن‌ها برای یک یا چند کلمه کلیدی خاص در گوگل رتبه خوبی را دریافت کرده است، اما هیچ‌کس روی لینک سایت آن‌ها کلیک نمی‌کند. این موضوع می‌تواند دلایل متنوعی داشته باشد.
در چنین مواقعی، یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید استفاده از تست A/B است. شما باید یک عنصر مانند متا دیسکریپشن، تایتل‌ها یا مطالب را مدنظر داشته باشید و آن را در مقابل متغیرهای مختلف آزمایش کنید. خب اکنون شاید با خود بگویید که همه این کارها خوب است و ریسکی در آن دیده نمی‌شود. اما رسیدن به یک ترکیب درست از اصطلاحات و طرح‌بندی‌ها که نتیجه‌ای حداکثری برای سایت در پی داشته باشد، به آزمون‌وخطا نیاز دارد. در طول این زمان، شما ممکن است به ترکیبی برسید که به‌هیچ‌عنوان برایتان کارساز نیست و حتی ترافیک ورودی به سایت را کاهش می‌دهد. پذیرش این ریسک ارزشش را دارد، زیرا اگر بتوانید به بهترین نتیجه برسید، خواهید توانست که روی آن عنصر تمرکز کنید و به جذب ترافیک بهتر ادامه دهید.

2- دریافت و دادن بک‌لینک‌های باکیفیت

حتما این سوال را از خود پرسیده‌اید که چرا یک شرکت باید به سایت شرکتی دیگر لینک بدهد و خطر خارج شدن کاربر از صفحه خود را بپذیرد؟
بک‌لینک‌ها یکی از کلیدی‌ترین و مهم‌ترین عناصر در سئو هستند و بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا در حد توان بک لینک به دست آورند. داشتن بک لینک‌های باکیفیت به افزایش رتبه و ایجاد اتوریتی کمک می‌کند. اما شما نمی‌توانید که همیشه گیرنده لینک باشید و گاهی نیز باید لینک‌هایی از سایت خود را به سایر سایت‌ها بدهید.
البته که ریسک از دست دادن کاربر و فرستادن او به یک سایت باکیفیت دیگر در اینجا وجود دارد، اما در همین زمان، شما به گوگل نشان می‌دهید که در حال استفاده و رفرنس دادن به سایت‌های مطمئن با اتوریتی بالا هستید.
اما فقط در نظر داشته باشید که صفحاتی که آگاهانه حاوی لینک‌های کم کیفیت به سایت‌های اسپم و هرزنامه هستند، در خطر پنالتی شدن توسط گوگل قرار دارند. شما نیز ممکن است به دلیل دریافت تعداد زیادی از این لینک‌های کم کیفیت توسط گوگل پنالتی شوید.

3- بهبود ساختار URL سایت

در ایده‌‌آل‌ترین حالت ممکن، آدرس صفحه اصلی سایت باید کوتاه و فقط حاوی نام شرکت باشد (مثلا www.yourcompanyname.ir) . صفحات زیرین سایت باید حاوی کلمات کلیدی هدف‌گذاری شده باشند و محتوایی که در آن‌ها قرار گرفته است باید کاملا مرتبط و با کیفیت باشد.
بااین‌حال، شما نمی‌خواهید که کنترل آدرس‌های سایت را از دست بدهید. اگر این URLها بیش از حد طولانی و توصیفی باشند، موتورهای جستجو با قرار دادن یک […] آن‌ها را کوتاه می‌کنند. بنابراین بهتر است که زمانی را به بازبینی URLها و تعمیر ساختار سایت اختصاص دهید.
خطری که در اینجا وجود دارد این است که تغییر آدرس‌ها ممکن است به رتبه سایت شما آسیب بزند. اگر آدرس صفحات را تغییر می‌دهید و از ریدایرکت 301 استفاده می‌کنید، ممکن است برای مدتی ترافیک ورودی سایت کاهش یابد. اگر بتوانید این فرآیند را بدون نقص انجام دهید، در نهایت خطری سایت شما را تهدید نخواهد کرد.

4- تعمیر مجدد وب‌سایت

هر وب‌سایتی بعد از یک مدت مشخص باید آپدیت و بازطراحی شود. بازطراحی سایت می‌تواند یک فرآیند پر خطر و البته زمان‌بر باشد. گاهی اوقات سایت از لحاظ ساختاری مشکلی ندارد و فقط با یک فیس‌لیفت ساده و انتخاب یک طراحی جدید می‌توان کار را به پایان برد.
گاهی اوقات سایت ممکن است برای موتورهای جستجو بهینه‌سازی شده باشد، اما کاربران نتوانند به آسانی در آن ناوبری کنند. برای بازطراحی و تعمیر مجدد یک سایت می‌توان دلایل زیادی را ذکر کر. البته همانند تغییر URLها، این فرآیند نیز خالی از ریسک نیست و ممکن است رتبه سایت را تحت الشعاع خود قرار دهد؛ زیرا گوگل مجبور است سایت شما را مجددا ارزیابی کند. گاهی اوقات نیز کاربرانی که با طراحی سایت خو گرفته‌اند ممکن است نسبت به تغییرات جدید موضع منفی داشته باشد.
البته گوگل می‌داند که هر سایت به بازطراحی و به‌روزرسانی نیاز دارد، بنابراین رتبه سایت حتی اگر کاهش یابد، مجددا به حالت اولیه باز خواهد گشت و شما فقط باید صبور باشید. بیشتر مشتریان نیز در نهایت به طراحی جدید عادت خواهند کرد. گذشته از همه این‌ها، بازطراحی سایت می‌تواند باعث جذب مشتریان جدید نیز شود.

5- خرید دامین‌های منقضی شده یا موجود

برخی از مالکان وب‌سایت‌ها، به هر دلیلی، دامین‌های خود را تمدید نمی‌کند و آن‌ها را برای خرید در دسترس سایر افراد قرار می‌دهند. خرید یک دامین و ریدایرکت کردن آن به سایت می‌تواند یک روش ساده و سریع برای افزایش تعداد بک‌ لینک‌های سایت و اضافه کردن لینک به سایت باشد.
البته برخی ریسک‌ها در این تکنیک نهفته است و شما فقط باید زمانی این کار را انجام دهید که از تمام فرآیندهای کار اطلاع دقیق داشته باشید. برای مثال، این دامین باید به کسب‌وکار شما مرتبط بوده و به صورتی کاملا قانونی ثبت شده باشد. زیرا اگر این سایت هنوز ترافیک و رتبه دریافت کند، بازدیدکنندگان آن به سایت شما ریدایرکت می‌شوند و هیچ چیز ملال‌آورتر از ورود به سایتی نیست که با سایت اصلی هیچ تطابقی ندارد.
همچنین، دامین‌های منقضی شده که با محتواها و لینک‌های اسپم پر شده‌اند به سایت شما منتقل شده و باعث می‌شوند که رتبه سایت شما به شدت کاهش یابد و حتی توسط گوگل پنالتی شود.
به نظر شما چه ریسک‌های دیگری در سئو ارزش متحمل شدن را دارند؟
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.