7 راه موثر برای خلق بهتر محتوای فروشگاه‌‌های اینترنتی

7 راه موثر برای خلق بهتر محتوای فروشگاه‌‌های اینترنتی
نتیجه‌ی یک تحقیق نشان می‌دهد که هفتاد درصد از مشتریان به جای استقبال از آگهی‌‌های تبلیغاتی خواستار شنیدن داستان موفقیت برند هستند؛ بنابراین تولید یک محتوای خوب در شبکه های اجتماعی و وب سایت در کنار  استفاده از تبلیغات بسیار اثربخش خواهد بود. 
امروزه در فضای رقابتی و شفاف اطلاعاتی راه‌های بسیاری برای فروشگاه‌های آنلاین وجود دارد تا محتوای کاربرپسند را خلق نمایند. در ادامه با ما همراه باشید تا با هفت راه موثر برای ایجاد محتوای جذاب‌تر برای فروشگاه‌ها در فضای آنلاین آشنا شویم.

1. تولید محتوای بصری جذاب

استفاده از محتوای بصری به خصوص عکس‌برداری از محصولات و انتشار آن در صفحات شبکه‌های اجتماعی به علاقه مندی بیشتر مخاطب به برند کمک شایانی می‌کند. در کنار شبکه‌های اجتماعی هر فروشگاهی نیاز به ایجاد یک بلاگ اختصاصی هم احساس می‌شود تا فروشنده بدون واسطه با مخاطب خود ارتباط برقرار کند.

شاید در بین نمونه‌های موفق ایرانی در این زمینه بتوان از فروشگاه اینترنی شیکسون نام برد. این فروشگاه با حوزه‌ی تخصصی مد و لباس توانسته با عکس‌برداری مناسب از لباس در کنار استفاده از مانکن‌های جذاب، حرکتی جدید در فضای اینترنتی کشور ایجاد کند. کاربران ایرانی تا قبل از حضور شیکسون خیلی مشتاق به خرید اینترنتی لباس نبودند؛ در حالیکه در کشورهای دیگر مد و لباس یکی از حوزه‌های جذاب کسب‌و‌کار اینترنتی محسوب می‌شود. این فروشگاه علاوه بر شبکه‌های اجتماعی معمول از یک وبلاگ تخصصی نیز در وب‌سایت خود بهره می‌برد. اغلب پست‌های منتشر شده در این وبلاگ در زمینه‌ی طرز پوشش و آموزش در زمینه‌ی مد است.

2. تولید ویدیو‌های آموزشی

شرکت Luxy Hair تولیدکننده‌ی شامپو و مواد آرایشی مخصوص مو است. استراتژی این شرکت برای ساخت برند و تبلیغ محصولات خود بسیار خلاقانه به حساب می‌‌آید. این شرکت با ایجاد یک کانال در یوتیوب مشغول به ساخت ویدیوهای آموزشی شد تا علاوه بر آموزش، محصولات خود را نیز تبلیغ کند. این کانال خیلی زود در مرکز توجه بانوانی قرار گرفت که بی‌صبرانه دنبال راه‌کارهایی برای زیباتر دیده شدن و آرایش موی خود بودند.

در بین وب‌سایت‌های ایرانی هنوز نمی‌توان نمونه‌ی قابل توجهی پیدا کرد. اگرچه وب‌سایت شیکسون در کانال آپارات خود مجموعه‌ای از ویدیو‌های آموزشی را قرار داده، اما به دلیل تولیدی نبودن این ویدیو‌ها نمی‌توان به عنوان نمونه‌ی موفق از آن نام برد.

3. تولید محتوای متنی جذاب

وجود صفحات پرسش و پاسخ یا به اصطلاح FAQ در صفحات اصلی فروشگاه‌های آنلاین بسیار حائز اهمیت است. این صفحات که معمولا مبتنی بر محتوای متنی هستند به دنبال پاسخ به پرسش های مطرح شده کاربران می‌گردند؛ بدین وسیله تجربه‌ی کاربری دلچسب‌تری را برای کاربر رقم می‌زنند.
اغلب صفحات پرسش و پاسخ از متن‌هایی پر شده‌اند که خواندن آن برای کاربران چندان آسان نیست، بنابراین کاربران خیلی مشتاق به مطالعه‌ی آن‌ها نیستند.

فروشگاه‌ها از صفحات اجتماعی خود برای حضور فعال‌تر کاربران بهره می‌برند و با مطرح‌ کردن پرسش‌، پاسخ دهی به کامنت‌های کاربران، طراحی پرسش‌نامه‌هایی با پاسخ آزاد و … به درگیری کاربر با برند خود منجر می گردند.

4. حرکت به سمت ایجاد پایگاه اطلاعاتی برای کاربران

یقینا چیزی که کاربران را مجاب به انتخاب و ارتباط با برند می‌کند همان استراتژی مناسبی است که کسب و کارها برای رسیدن به مزیت رقابتی پایدار در میان رقبا اتخاذ می نمایند. به همین دلیل فروشگاه‌های آنلاین می توانند استراتژی تولید محتوا را انتخاب ‌کنند تا به پایگاهی جامع از اطلاعات پیرامون فعالیت خود تبدیل کنند.

چرا که امروزه کاربران تنها به دنبال خرید از فروشگاه شما نیستند، آن‌ها به دنبال یک تجربه‌ی قابل تکرار، لذت‌بخش و شفاف از نظر اطلاعاتی هستند مطمئنا مدیران دیجی‌کالا این موضوع را به خوبی درک کرده‌اند. دیجی‌کالا که عنوان بزرگ‌ترین و پربازدیدترین فروشگاه اینترنتی ایرانی را با خود یدک می‌کشد، بخش زیادی از بازدید‌های روزانه‌ی خود را به لطف محتوای غنی خود دارد.
شاید کاربر هر روز خرید تازه‌‌ای نداشته باشد، اما همین کاربر در فرآیند خرید خود بارها برای بررسی، مقایسه و خواندن نظرات خریداران در مورد گزینه‌های خرید خود بارها به این فروشگاه مراجعه می‌کند. دیجی‌کالا به تنهایی نقش چند سایت مختلف را برای کاربران بازی می‌کند. در نتیجه کالاهای موجود در این وب‌سایت در حین وب‌گردی شانس بالاتری برای دیده شدن خواهند داشت.

استراتژی دیجی‌کالا برای تولید محتوا در وب سایتش باعث شده که کاربر به وجود این فروشگاه در روز احساس نیاز کند. از طرفی دیگر متغیرهایی مثل بانس ریت، مدت زمان سپری شده در سایت یا تعداد صفحات مشاهده توسط هر کاربر به واسطه‌ی همین استراتژی در وضعیت مناسب تری قرار بگیرد.

5. استفاده‌ی موثر از خبرنامه‌های ایمیلی

55 درصد از افراد حرفه‌ای که در حوزه‌ی بازاریابی فعال هستند برای تبلیغ محتوای اختصاصی خود از ایمیل استفاده می‌کنند. ایمیل یکی از مهم‌ترین رسانه‌ها برای درگیری کاربر بعد از صفحات تبلیغاتی و ویدیو به شمار می‌رود. بنابراین اگر تا به حال به نقش ایمیل و کاربران موبایل در ایجاد تجربه‌ی خرید برای کاربران توجهی نکره‌اید، احتمالا از رقبای خود خیلی عقب‌تر هستید.
علی‌رغم حضور کاربران در شبکه‌های اجتماعی، ایمیل یکی از مهم‌ترین، بهینه‌ترین و مستقیم‌ترین کانال‌های پاسخ به نیازهای کاربران به حساب می‌آید. به وسیله‌ی ایمیل می‌توان محتوای اختصاصی هر فرد را تهیه و ارسال کرد.

فروشگاه اینترنتی بامیلو شاید در خیلی از زمینه‌ها به خوبی رقبای خود فعالیت نکند، اما اهمیت ایمیل و ارتباط ایمیلی با مشتری را به خوبی می‌داند. در نتیجه هر کاربر بامیلو روزانه فهرستی از تخفیف‌های عمومی و اختصاصی را در صندوق خود دریافت می‌کند. احتمالا حجم بالایی از ترافیک روزانه‌ی این فروشگاه مربوط به ایمیل‌ می باشد.

6. استفاده از محتوای متنی بلند

به نظر می‌رسد در عصر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی، کاربران نیز کم حوصله‌تر شده‌اند و علاقه‌مند به خواندن متون کوتاه هستند. با این حال متون بلند هنوز هم طرفداران خاص خودش را دارد. بر اساس داده‌های موجود محتوای متنی بلند شانس بیشتری برای به اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی دارد.

رمز موفقیت این متون در پرداختن به یک موضوع مشخص و خاص می باشد. بنابراین کاربران برای رسیدن پاسخ پرسش‌های خود، کمک در راستای خرید، تفریح یا تحقیق از محتوای شما استفاده خواهند کرد. در بین مقالاتی که در وبلاگ فروشگاه خود منتشر می‌کنید حتما تنوع در موضوع و اندازه‌ی متن هم مدنظر قرار بدهید. در بین مقالات کوتاه یا اخبار، مقالات تخصصی و بلند چون بررسی‌های تخصصی یا راهنمای خرید را فراموش نکنید.

7. پیمودن روش دو مرحله‌ای در تولید محتوا

برای تولید یک محتوای اختصاصی و کارآمد برای فروشگاه های اینترنتی می‌توان از روش دو مرحله‌ای استفاده کرد. این روش با طرح یک پرسش اصلی شروع می‌شود، این پرسش موضوع مورد بحث را هدف قرار می‌دهد. در مرحله‌ی اول نویسنده باید به تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات در زمینه‌ی مورد بحث بپردازد و آن‌ها در کنار هم قرار دهد. در مرحله‌ی دوم زمانی که شاکله‌ی اصلی مطلب بدست آمد می تواند به کم کردن، اصلاح یا اضافه کردن جزییات بیشتر پرداخت.

این توصیه بیشتر از اینکه استراتژی یک فروشگاه اینترنتی باشد به تولیدکنندگان محتوا مربوط می‌شود. بنابراین به جای اینکه به دنبال استخدام یک مترجم به عنوان تولیدکننده‌ی محتوا در فروشگاه و پر کردن صفحه‌ی محصول باشید، به نگاه فرد نسبت به محتوا و استراتژی وی در خلق ارزش برای فروشگاه خود توجه کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.