راهنمای کامل طراحی تقویم محتوا برای شبکه‌های اجتماعی

راهنمای کامل طراحی تقویم محتوا برای شبکه‌های اجتماعی
طراحی تقویم محتوا به شما اجازه می‌دهد محتوای برندتان را چندین بار در طول روز در زمان مناسب به دست مخاطبین هدف‌تان برسانید. هر کمپین موفق در شبکه های اجتماعی از یک زیرساخت و برنامه محتوایی قدرتمند از جمله طراحی تقویم محتوا برخوردار است. طراحی تقویم محتوا به فعالیت‌های توزیع محتوا در شبکه‌های اجتماعی شکل می‌بخشد و به شما کمک می‌کند منابع خود را سازماندهی نمایید و از دگر سو، به صورت هوشمندانه زمان‌های خود را مدیریت نمایید و به اهداف کمپین تبلیغاتی خود دست یابید. 
در این مطلب قصد داریم به راهنمای کامل طراحی تقویم محتوا برای شبکه‌های اجتماعی به ویژه اینستاگرام (محبوب‌ترین شبکه اجتماعی این روزها) بپردازیم. با ما همراه باشید.

طبق بررسی‌های صورت گرفته 43 درصد از کسب و کارها در فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال خود، به طراحی تقویم محتوا برای تولید و انتشار پست‌های وبلاگ، خبرنامه، پست‌های شبکه‌های اجتماعی، پادکست‌ها و ویدئوها می‌پردازند. طراحی تقویم محتوا ابزاری کلیدی برای برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی و انتشار محتوای مناسب در زمان مناسب به بازار هدف برند می‌باشد.

مزیت طراحی تقویم محتوا برای اینستاگرام

طراحی تقویم محتوا به برنامه‌های تبلیغاتی کمپین شما چشم‌انداز و هدف می‌بخشد و شما نیز می‌توانید بر روی استراتژی تعامل با مخاطبین برندتان در شبکه‌های اجتماعی، تخصیص منابع (مانند بودجه و زمان) و بررسی ددلاین‌های زمانی تمرکز کنید.

گام‌های کلیدی طراحی تقویم محتوا

برای موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی، باید طراحی تقویم محتوا جذاب، امکان‌پذیر، انگیزه‌بخش و هیجان‌انگیز باشد به گونه‌ای که بتوان آن را در طول اجرای کمپین مقابل چشمان تیم بازاریابی دیجیتال قرار داد.
شما هر ماه می‌بایست 6 ساعت را به طراحی تقویم اختصاص دهید و برای هر ماه، به طراحی تقویم محتوا مختص همان ماه بپردازید.
ابتدا ابزار خود را شناسایی کنید. اکسل یا گوگل شیت، یکی از در دسترس‌ترین ابزارها برای طراحی تقویم محتوا، به اشتراک‌گذاری با تیم و گردآوری داده‌های عملکردی کمپین تبلیغاتی و بازیابی اطلاعات است. پلاگین وردپرس به نام CoSchedule نیز ابزار دیگری برای مدیریت و زمان‌بندی محتوا با کاربری ساده می‌باشد.
در مورد برنامه محتوا ایده‌پردازی کنید. از گام‌های مهم طراحی تقویم محتوا، بررسی انواع فرمت‌ها و درختواره‌های موضوعی همراستا با هدف برند شما می‌باشد.

ایده‌های طراحی تقویم محتوا باید با اهداف تیم بازاریابی نیز همراستا باشد و طراحی عناصر محتوایی (مانند متن، پست‌های تصویری و …) باید قدرت بصری و اهداف برند را برای بازار هدف منعکس نمایند. مهمترین المان‌های محتوایی که می‌توانید در نظر داشته باشید عبارتند از:
 • پست‌های وبلاگ
 • محتوای تولید شده توسط کاربران
 • تصویر نوشته‌ها
 • ویدئو
 • نکات آموزشی ویدئویی / تصویری
 • تصاویر و ویدئوهای پشت صحنه‌ی کسب و کارتان
 • پروموشن‌ها و تخفیف‌های شگفت‌انگیز
 • اطلاعیه‌ی رویدادها و فراخوان‌های برندتان
 • شوخی‌ها و لحظات طنز کارکنان و اعضای تیم
 • جلسات پرسش و پاسخ ( به ویژه در کپشن پست‌ها)

شما باید در انتخاب نوع و موضوعات محتوا مواردی را انتخاب کنید که بیشترین نرخ تعامل و ارتباط بین برند و فالوورها را برای شما به ارمغان بیاورد. به طور مثال پرسش و پاسخ در کپشن یک پست تصویری می‌تواند نرخ تعامل بالایی داشته باشد و فالوورها از طریق منشن کردن و پاسخ دادن به سوالات در کامنت پست، می‌تواند تعامل خوبی با برند شما داشته باشند. بنابراین در طراحی تقویم محتوا باید موضوعات و انواع فرمت‌های محتوایی را بر اساس اهداف برندینگ کسب و کارتان در شبکه‌های اجتماعی در نظر بگیرید.

در طراحی تقویم محتوا برای اینستاگرام باید نکته ای را مد نظر داشته باشید. در این تقویم، می‌بایست درصدی از محتوای منحصر به فرد خود را روی پیج اینستاگرام خود و بخشی از محتوا را به استوری‌ اینستاگرام برندتان اختصاص دهید. بعلاوه به ازاء هر نوع سبک و موضوع محتوا هشتگ اختصاصی برند و هشتگ‌های عمومی را در هنگام طراحی تقویم محتوا در نظر بگیرید و در فایل اکسل یا هر ابزاری که مد نظر دارید، قرار دهید.

اما پیش از طراحی تقویم محتوا، باید به سؤالاتی مانند موارد زیر پاسخ دهید:
 • مخاطبین هدف که باید محتوا را به دست‌شان برسانیم چه کسانی هستند؟ (اطلاعات دموگرافیک، محدوده‌ی سنی، علاقه‌مندی‌ها و ترجیحات)
 • چه نوع محتوایی برای فالوورها جذاب است؟
 • ابزارهای مورد نیاز برای طراحی پست و تصاویر مورد نیاز است؟
 • از چه تگ‌های موقعیت مکانی باید استفاده کنیم؟
 • هشتگ اختصاصی برند و لیست هشتگ‌های عمومی محتمل کدامند؟

گام بعدی تکمیل کردن تقویم محتواست. در این مرحله طراحی تقویم محتوا به اجرا نزدیک می‌شود. در طراحی تقویم محتوا باید نوع محتوا، روزهای ارسال پست، دفعات پست‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی را مشخص کرد.

مهمترین المان‌هایی که باید در طراحی تقویم محتوا در نظر داشت عبارتند از:
 • لیست انواع محتوایی که می‌خواهید منتشر کنید.
 • مخاطب هدف
 • اینفلوئنسرهای شبکه‌های اجتماعی برای هر نوع محتوا
 • تگ‌های مکانی
 • هشتگ‌های اصلی و فرعی
 • کپشن‌ها
 • کدهای دعوت در کمپین‌های دارای جوایز ترویجی
با استفاده از ابزارهای مدیریت پروژه مانند ASANA یا trello می‌توانید نتیجه‌ی تلاش‌های خود در ارتباط با طراحی تقویم محتوا را با سایر اعضای تیم بازاریابی و کسب و کار به اشتراک بگذارید تا هر کسی روی آخرین نسخه و تغییرات موجود کار کند و نظرش را اعمال نماید.

زمان بندی تقویم محتوا

یکی از بخش‌های مهم که باید در طراحی تقویم محتوا مدنظر داشته باشید، در نظر گرفتن زمان‌بندی برای ارسال پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی است. زمان‌بندی در طراحی تقویم محتوا باید برای ارسال پست به استوری و پیج اینستاگرام لحاظ شود. باید تصمیم‌ بگیرید هر روز چه تعداد پست و در چه ساعت‌هایی باید منتشر شوند و این نکات را در زمان طراحی تقویم محتوا در نظر داشته باشید. به طور مثال در توئیتر شما می‌توانید در طول روز 10 بار توئیت داشته باشید. بر اساس بررسی‌های صورت گرفته بسیاری از متخصصین بازاریابی محتوا تعداد دفعات ارسال پست را شامل موارد زیر می‌دانند:
فیس‌بوک: 1 الی 2 بار در روز
توئیتر: 5 توئیت در روز
پینترست: 10 تا 15 پین در طول روز
اینستاگرام: 1 الی 3 پست در طول روز
گوگل پلاس: 1 پست در طول روز
لینکدین: 1 پست در طول روز
یوتیوب: 1 ویدئو در طول هفته

شما می‌توانید زمان‌های ارسال پست را در زمان تکمیل کردن تقویم محتوایی مد نظر داشته باشید و با استفاده از ابزار‌های مدیریت شبکه‌های اجتماعی مانند بافر، هوت سوئیت (برای فیس بوک)، Boardbooster و Tailwind برای پینترست به ارسال خودکار پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی بپردازید.
در این بین بهترین ابزار برای زمان‌بندی و ارسال پست خودکار پست‌ها به پیج اینستاگرام ابزار Later است.
اگر بخواهید زمان ارسال پست به اینستاگرام، پست به صورت خودکار بر روی سایر شبکه‌های اجتماعی ارسال شوند از IFTTT استفاده نمایید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.