تأثیر اطلاعات و تبلیغات زیر آستانه حسی در حوزه بازاریابی

تأثیر اطلاعات و تبلیغات زیر آستانه حسی در حوزه بازاریابی
تبلیغات زیر آستانه حسی  Subliminal advertising و کاربرد آن در بازاریابی موضوع این مقاله است.

مدیریت بازاریابی در سال های اخیر به دلیل توسعه رقابت در بازار های مختلف اهمیت ویژه ای در ایران پیدا کرده است. مدیریت بازاریابی در کشورهای پیشرفته در سال 1350 اهمیت خود را در حوزه کسب رضایت مشتری متبلور گردید اما این اتفاق در ایران به دلایلی که به این مقاله ارتباطی ندارد، از سال های 1380 اهمیت یافت. به این ترتیب تولید کنندگان و تجار محصولات و خدمات ، جهت سهولت در امر فروش ، متوسل به بازاریابی شدند. رشد رقابت در بازارهای مختلف، موضوع بازاریابی را تبدیل به یک ضرورت انکارناپذیر نمود. حال سوال این است که ما تا چه حد با بازاریابی درگیر هستیم و آیا اطلاعات ما در این زمینه کافی است؟ آیا باید بدنبال روش های بازاریابی باشیم؟ پاسخ روشن است یعنی تنها مدیرانی امروزه در امر فرایند بازاریابی موفق هستند که به صورت مداوم کلیه فرایندهای بازاریابی خود را کنترل نموده و رشد برند خود را به صورت دائمی دنبال می نمایند.

از سوی دیگر امروزه تخصص و تجربه به تنهایی کافی نیست  و علاوه بر هر تخصص ، به ایجاد ریز تخصص ها نیاز است. احتمالا مدیران هم متوجه الزام و اهمیت در نظر گرفتن این تخصص ها در کلیه فعالیت ها و فرایندهای سازمان شده اند. 
آنچه مسلم است برای کسب موفقیت در بازاریابی لازم است نگرش جدیدی به فرآیند بازاریابی داشته باشیم. در بازاریابی مدرن به مجموعه فرآیند بازاریابی اصطلاحا “مدیریت بازار” می گویند که شامل سه بخش می گردد:
  • ایجاد بازارهای جدید
  • ایجاد آگاهی از بازارهای هدف
  • حفظ و نگهداشت از مشتریان
عرضه کنندگان محصولات و خدمات یاید نحوه به بهره برداری و هدایت فعالیت های جاری جهت ترویج فروش و کسب کارآمد، به فرایندهای بازاریابی نگرش متفاوت و جدیدی داشته باشند. حال قصد داریم برای این منظور در این مقاله به یکی از زیرتخصص های حوزه بازاریابی وارد شویم. همان گونه که مطلعید، یکی از مهمترین بخش ها و تخصص های بازاریابی ، تبلیغات می باشد. اطلاعات زیر آستانه حسی در تبلیغات را تشریح می کنیم.

کاربرد اطلاعات زیر آستانه حسی مخاطبین و مشتریان در تبلیغات

اطلاعات زیر آستانه حسی مجموعه نیازها و خواسته های عمده عقلانی و احساسی مخاطبین است که منجر به تصمیم‌گیری آن ها برای خرید کالای مشخص و برندی خاصی می گردد. اطلاعات زیر آستانه حسی در حوزه تبلیغات زیر آستانه حسی اولین بار مورد استفاده قرار گرفت. اولین بار این موضوع در جذابیت اطلاعات جنسی در حاشیه تبلیغات به صورت نامحسوس مورد استفاده قرار گرفت.

همان طور که می دانید تحقیقات بازاریابی موجب شناخت و درک مشتریان و بازار می گردد. کسب اطلاعات بازار و شناسایی این اطلاعات (بخصوص جنسی) گام نخست در ارائه تبلیغات زیر آستانه حسی  می باشد. فراموش ننمایید که برای کسب هر چه سریع تر هدف باید این مرحله را به درستی و با شیوه های علمی و توسط افراد خبره انجام دهیم. مشاورین پارک بازاریابی ایران با برخورداری از خدمات پژوهشگران مجرب و تحصیلکرده در رشته های بازاریابی به خوبی این تحقیقات را انجام داده و اطلاعات زیر آستانه حسی را به کمک برنامه های یکپارچه و سیستماتیک به مخاطبین و مشتریان منتقل می نمایند.
 تصور این موضوع که رسیدگی به مسائل بازاریابی تنها متوجه بخش فروش است ، جایی در دنیای امروزی بازاریابی ندارد.

اطلاعات و تبلیغات زیر آستانه حسی در کنار بازاریابی حسی تکمیل شده و نتایج ارزنده ای برای برندها و  شرکت ها کسب نموده است. شناخت ظریف از نحوه تصمیم گیری مشتریان (مطالعه رفتار مصرف کننده) اگر به درستی انجام شود، موجب اتخاذ سیاست های خرد و کلان در عناصر و ابزار بازاریابی (محصول، قیمت، ترفیعات و شبکه توزیع) می گردد. به طور مثال اگر مشتریان در نحوه کاربرد و یا حمل و نقل محصولات بهداشتی با مشکلی مواجه هستند ولی کمتر به آن توجه شده، یک فرصت برای شرکت های رقیب و یک تهدید برای شرکت تولید کننده محصول می باشد.

متاسفانه برخی از تولیدکنندگان و تجارت هنوز متوجه این حقیقت و نیاز مشاور بازاریابی نشده اند. و کماکان به دنبال زد و بند و کشف راه های رانت در بازارهای مختلف هستند. و یا برخی از تولید کنندگان شرایط امروز کشور را درک نمی کنند و منتظر کمک های دولتی برای کارخانه جات و یا رونق بازار هستند. در این میان افرادی که گوی تمایز و رقابت را در حوزه بازاریابی از رقبا می ربایند، سهم بازار قابل توجهی را از آن خود می نمایند.
رفرنس:پارک بازاریابی ایران
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.