اینفلوئنسر مارکتینگ چاه نفت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

اینفلوئنسر مارکتینگ چاه نفت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی
امروزه یکی از مؤثرترین شیوه‌های بازاریابی شبکه‌های اجتماعی استفاده از رویکرد اینفلوئنسر مارکتینگ می‌باشد و طراحی استراتژی بازاریابی شبکه ‌های اجتماعی مبتنی بر اساس کمپین‌های تبلیغاتی موفقیت آمیز اینفلوئنسر مارکتینگ بسیار حائز اهمیت است. 
امروزه در اینستاگرام با بیش از 700 میلیون کاربر بسیاری از اینفلوئنسرها به کسب درآمد بسیار خوبی دست می‌یابند و به یکی از میلیونرهای شبکه‌های اجتماعی تبدیل می‌شوند. در این مطلب قصد داریم تا نکات و رموز طلایی طراحی و اجرایی کردن یک پلن موفقیت استراتژی اینفلوئنسر مارکتینگ را معرفی کنیم ،با ما همراه باشید.

تلفیق بازاریابی محتوا و بازاریابی شبکه های اجتماعی

یکی از نکات مهم و کلیدی در موفقیت استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ  تلفیق راه‌کارهای بازاریابی محتوایی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای به اشتراک گذاری پیام برند به مخاطبین هدف و ویرووسی شدن پیام های تبلیغاتی کسب و کار شما می‌باشد. سعی داشته باشید با تدوین یک استراتژی موفق بازاریابی محتوایی، خلق پست‌های جذاب اینستاگرامی، تدوین تقویم محتوایی، استفاده از ابزارهای تولید محتوای تعاملی محتوای منحصر به فردی را برای مخاطبین هدف تدارک ببینید تا از طریق شاهراه اینفلوئنسر مرتبط با حوزه فعالیت شما در بازار هدف منتشر و وایرال گردد.

تبلیغ دهان به دهان گنجینه پنهان استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ

هدف از اینفلوئنسر مارکتینگ استفاده از سلبریتی‌ها و افراد مشهور برای افزایش میزان تاثیرگذاری پیام تبلیغاتی بر در راستای افزایش فالوورهای برند در شبکه های اجتماعی، افزایش تعداد لید (فرصت‌های بالقوه فروش) و توسعه آگاهی برند است. برای اینکه با استفاده از تبلیغات دهان به دهان مانند یک رهبر چریکی در حوزه تخصصی برندتان شناخته شوید.
 در راستای موفقیت و به ثمر نشستن استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ  پنج نکته کلیدی زیر را در نظر داشته باشید:
1.شناسایی  مخاطبین هدف و  مهندسی نیازهای آنها: شناخت مخاطب هدف، رفتارها و الگوهای خرید، پرسونا، اطلاعات دموگرافیک و هر اطلاعاتی که بتوانید از مخاطبین هدف بدست بیاورید عالی است و به شما کمک می کند بهتر بتوانید استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را از چشم اندازهای مختلف و مبتنی بر شاخص های ارزیابی و پایش عملکرد زیر ذره بین قرار دهید. پژوهش بر روی مخاطب همان رمز موفقیت نادیده ای است که بسیاری از کسب و کارهای را از فرش به عرش می برد.
2.کشف اینفلوئنسر مناسب: پس از درک جامعه هدف می بایست در حوزه تخصصی و مرتبط با کسب و کار خود، اینفلوئنسر مناسب را شناسایی کنید زیرا عملکرد وی باید با هدف و ماموریت کسب و کار شما همراستا باشد و بتواند به مخاطبین برند شما دسترسی و قدرت تاثیرگذاری داشته باشد.
3.ارزیابی و پایش مستمر: استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ  مبتنی بر انتقال پیام تبلیغاتی برند به صورت غیر مستقیم است و باید بدون ایجاد حس تبلیغاتی بودن محتوا، خلاقانه محتوا را با ابزارهای تعاملی مناسب خلق کنید و به دست اینفلوئنسر برسانید. البته می بایست بر روی شیوه انتقال پیام و محتوای انتقال یافته توسط اینفلوئنسر نظارت نیز داشته باشید. از اینرو باید چارجوب استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ برای اینفلوئنسر از نظر محتوای مورد نظر برند، موضوعات تولید محتوا، شیوه به اشتراک گذاری، برقراری ارتباط با مخاطبین هدف در طول اجرایی کردن استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ  و سایر موارد توسط شما مشخص و شفاف سازی شود.
4.قدم اول تعامل را بردارید: ابتدا یکی از استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ را با اینفلوئنسر عملیاتی کنید و در صورت سازنده بودن همکاری دو جانبه، همکاری مداومی را با اینفلوئنسر ادامه دهید.
5.ارزیابی حلقه مفقود موفقیت استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ نباشد: نتیجه تبلیغات در هر کمپین بازاریابی شبکه های اجتماعی از جمله استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ باید از نظر شاخص های ارزیابی عملکرد مانند میزان آگاهی برند، میزان جذب لید و افزایش فالوور، میزان فروش بدست آمده و سایر موارد از نظر کمی و کیفی مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرد.
 
با توجه به بررسی‌های صورت گرفته اهم گام‌های کلیدی برای اجرای موفقیت‌آمیز استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ برای اعتماد‌سازی، افزایش نرخ تعامل با مخاطبین برند، ارتقاء میزان فروش و سایر موارد باید مبتنی بر گام‌های کلیدی زیر باشد:

  • شناخت مخاطبین هدف و ترسیم پرسونا بر اساس استراتژی های متعدد بازارپژوهی و مهندسی نیازها
  • طراحی برنامه بودجه / پلن مالی کمپین از استراتژی کمپین اینفلوئنسر مارکتینگ تا اجرا و ارزیابی
  • تهیه لیست شاخص های کلیدی ارزیابی عمکلرد (KPI) مانند میزان بازدید، نرخ افزایش فالوور، نرخ کانورژن (ویزیت سایت، خرید محصول، مشاهده پست های سوشال برند، تعداد لایک و کامنت، تعداد منشن پای هر پست و سایر موارد)
  • انتخاب شبکه اجتماعی بر اساس استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی کسب و کار خود
  • انتخاب اینفلوئنسر به عنوان سفی