5 سوالی که در موقع آنالیز ایده‌های بازاریابی محتوایی باید از خود بپرسید.

5 سوالی که در موقع آنالیز ایده‌های بازاریابی محتوایی باید از خود بپرسید
هرگز سعی نکنید که با صرف‌نظر کردن از یک ایده قبل از اینکه حتی به فکر توسعه آن باشید، محدودیت‌هایی را سر راه خروجی‌های خلاقانه خود قرار دهید. همیشه به‌گونه‌ای کار کنید که بهترین ایده‌ها به سمت شما سرازیر شوند و همچنین مطمئن شوید که حداقل 10 ایده جدید و یا چند ایده در شرف پایان یافتن را در آستین خود آماده دارید. اما سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این ایده‌ها را چگونه باید ارزیابی کرد و چگونه باید دانست که آیا این ایده برای کسب‌وکار ما مناسب است یا خیر.
در این مطلب 5 سوالی که در موقع آنالیز ایده‌های بازاریابی محتوایی باید از خود بپرسید را لیست کرده‌ایم. پرسیدن این سوالات به شما کمک می‌کند تا درنهایت به بهترین ایده ممکن برسید.

نکته برجسته این ایده چیست؟ چرا کسی باید به آن اهمیت دهد؟

شاید یکی از اولین چیزهایی که در مورد یک محتوا باید از خود بپرسید این است که چرا شخصی باید برای چیزی که شما می‌نویسید اهمیت و ارزش قائل باشد؟ باید از خود بپرسید که این نوشته من چه نکته برجسته‌ای دارد که باعث جلب‌توجه می‌شود؟ چرا شما الان در حال تولید این محتوا هستید و نه شش ماه قبل؟
اگر بتوانید پاسخی درست و مطمئن به این سوالات بدهید، می‌توانید مطمئن باشید که مطلب شما مورد توجه قرار خواهد گرفت. علاوه بر این، محتوای تولیدی شما به‌صورت همیشه‌سبز است. یعنی تا سالیان متمادی می‌تواند پاسخگوی نیازهای کاربران باشد. اگر خود شما نتوانید به این سوالات پاسخ دهید، چگونه می‌توانید انتظار داشته باشید که یک روزنامه‌نگار یا وبلاگ‌نویس بتواند نکات برجسته محتوای شما را کشف کند؟

چگونه نکات برجسته محتوای خود را پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن و یا خلق نکات برجسته و جالب‌توجه، در همان مراحل اولیه ایده‌پردازی به پیدا کردن یا خلق این نکات برجسته فکر کنید. ایده‌پردازی خود را با اسکن کردن اینترنت برای پیدا کردن نکته‌های مهم شروع آغاز کرده و استارت توسعه ایده‌ها را از همان‌جا بزنید.
اما شما در مورد یک رویداد ویژه که بخشی از آن به رسانه‌ها مربوط می‌شود چه کاری می‌توانید انجام دهید؟ ازجمله نمونه‌های خوب در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • انتشار فیلم‌ها
 • اخبار سلبریتی‌ها
 • رویدادهای ورزشی
 • تعطیلات (عید نوروز و…)
 • روزهای سال
 • یک داستان محلی
 • موضوعات داغ (ارزش‌های دیجیتال و…)
اگر نمی‌توانید یک نکته برجسته بیابید، باید با خود فکر کنید که آیا این مفهوم به اندازه‌ای که فکر می‌کنید قوی هست یا خیر.

آیا می‌توانید داستان را در جملات کوتاه‌تری توضیح دهید؟

اگر نتوانید که داستان یا داستان‌های اقتباس شده از ایده‌های خود را در جملات کوتاه‌تری بگویید، محتوای نهایی احتمالا بیش‌ازحد پیچیده و طولانی خواهد بود و حوصله خواننده را سر می‌برد. مختصر نویسی و پرهیز از پرگویی نکته‌ای است که باید در موقع همکاری با نشریات و روزنامه‌های معتبر مدنظر داشته باشید.
داستان معمولا آن چیزی است که خواننده انتظار دارد بعد از خواندن یک مقاله دستگیرش شود. این دقیقا همان چیزی است که خبرنگاران تصمیمات خود را بر اساس آن اتخاذ می‌کنند و تصمیم‌ می‌گیرند که آیا باید محتوای شما را منتشر کنند یا خیر.
برای اینکه ببینید محتوای شما چقدر به دور از پرگویی نوشته شده است، می‌توانید نوشته‌های خود را برای سایرین بخوانید. دوستان و همکارانی که در فرآیند ایده‌پردازی دخالت ندارند بهترین کسانی هستید که می‌توانید برای این کار انتخاب کنید. آیا می‌توانید در کمتر از 15 ثانیه به آن‌ها توضیح دهید که محتوای شما در مورد چیست؟ آن‌ها در پایان روایت این محتوا چه برداشتی از آن دارند؟

آیا این ایده منحصربه‌فرد است؟ آیا چیز جدیدی را به موضوع اضافه می‌کند؟

اگر با متخصصان و فعالین حوزه سئو صحبت کنید، به شما خواهند گفت که قبل از به رشته تحریر درآوردن یک ایده محتوایی، ببینید که آیا این ایده قبلا توسط سایر روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان پوشش داده شده است یا خیر.
هرچند که این صحبت در تئوری درست است، اما برخی از قوانین و مقررات در طول زمان دستخوش تغییر شده‌اند. رویکردهای خاص برای کسب لینک از طریق محتوا به این صورت هستند که شما می‌توانید یک محتوا را انتخاب کرده و آن را بهتر کنید. سپس به کسانی که به محتوای اصلی لینک داده‌اند مراجعه کنید و از آن‌ها بخواهید که به‌جای آن محتوا، به نوشته شما که نسخه کامل‌تر و بهتری است لینک بدهند.

هیچ‌کس نمی‌خواهد خبرهای قدیمی را پوشش دهد.
هیچ‌کسی قطعا دوست ندارد خبری که پیش‌ازاین توسط سایر افراد بارها و بارها پوشش داده شده است را مجددا پوشش بدهد. زیرا ارزش خبری آن از بین رفته است. همچنین باید در نظر داشته باشید که روزنامه‌نگاران نشریات معتبر معمولا وقت آن را ندارند که به مقالات گذشته سر بزنند و یک لینک را آپدیت کنند. این واقعا جزو کار آن‌ها نیست.
روش‌های متعددی برای افزودن ارزش به ایده‌ای که پیش‌ازاین به آن پرداخته شده است و شما قصد دارید به آن بپردازید وجود دارد. مانند:
 • آپدیت کردن اطلاعات منقضی شده با داده‌های فعلی
 • به چالش کشیدن موضوع با یک تحقیق تازه
 • تفسیر کردن داده به روشی جدید برای ایجاد یک داستان تازه
همیشه بخش اعظم زمان خود را به این موضوع اختصاص دهید. اگر نتوانید چیز جدیدی به ایده اضافه کنید، چرا یک ژورنالیست باید داستان شما را پوشش دهد؟ حتما مطمئن شوید که محتوای شما حرف تازه‌ای برای گفتن دارد و می‌تواند خود را از سایر محتواهای مشابه متمایز کند.

آیا یک خبرنگار یا وبلاگ‌نویس می‌تواند این کار را خودش انجام دهد؟

این سوال شاید بزرگ‌ترین سوالی باشد که باید در فرآیند ارزیابی یک ایده بازاریابی محتوایی از خود بپرسید؛ اما پاسخ دادن به آن نیز آسان است. اگر یک خبرنگار یا وبلاگ‌نویس بتواند همان محتوایی که شما می‌خواهید تولید کنید را بنویسد، آن‌ها قطعا این کار را انجام خواهند داد و به شما به‌عنوان منبع هیچ اشاره‌ای نمی‌کنند.
محتواهای که انعکاس‌دهنده نظرات شخصی خود شما هستند و یا نوشته‌های آموزشی معمولا توجه خبرنگاران و وبلاگ‌نویسان را به خود جلب نمی‌کنند. چرا؟ زیرا خود این افراد می‌توانند چنین محتواهایی را بنویسند. اگر می‌خواهید که مطلب شما موردتوجه قرار بگیرد، باید موضوعی را انتخاب کنید که پوشش دادن آن برای خبرنگاران یک روزنامه یا مجله سخت باشد. تنها در همین صورت است که محتوای شما شانس بالایی برای پذیرفته شده و انتشار دارد. از خود بپرسید که چه چیزی نوشتن در مورد این موضوع را برای آن‌ها سخت می‌کند؟
فرمت‌های محتوایی که ناشران تشنه آن‌ها هستند:
برخی از فرمت‌های محتوا به دلیل وقت‌گیر بودن تولید یا سایر محدودیت‌ها، معمولا بسیار موردتوجه ناشران هستند. ازجمله این فرمت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • ابزارهای تعاملی
 • نتایج تحقیق
 • اینفوگرافیک‌ها
 • داده‌های اوپن سورس آنالیز شده
البته می‌توان چندین فرمت محتوایی دیگر را نیز ذکر کرد، اما همان‌طور که بالاتر هم گفتم شما باید از خود بپرسید که آیا نوشتن در این قالب‌ها برای روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نویسان سخت است یا خیر.

آیا قابل لینک دادن هست؟

اگر هدف شما از تولید محتوا فقط کسب لینک است، باید از خود بپرسید که آیا این محتوا به‌گونه‌ای هست که بتوان به آن لینک داد یا خیر. خبرنگاران و وبلاگ‌نویسان به دلیل ترس از پنالتی‌های گوگل امروزه در لینک دادن به محتواها دست‌به‌عصا برخورد می‌کنند. آن‌ها معمولا فقط در موارد ضروری به محتوا لینک می‌دهد. این یک حقیقت است که شما برای رتبه گرفتن به لینک نیاز دارید و لینک‌های باکیفیت می‌توانند تاثیر شگرفی روی جایگاه شما در صفحه نتایج داشته باشند.
چه فرمت‌های محتوایی شانش بالاتری برای گرفتن لینک دارند؟
برخی از فرمت‌های محتوایی معمولا شانس بالاتری برای کسب لینک دارند. از جمله:
 • ابزارهای تعاملی
 • مجموعه داده‌ها
همواره از خود بپرسید که چرا یک خبرنگار باید به محتوای شما لینک بدهد. درحالی‌که بسیاری ممکن است به لینک دادن به‌عنوان روشی برای تشکر از شما نگاه کنند، اما همیشه نباید لینک دادن را انتظار داشته باشید. سعی کنید که روی ایجاد محتواهایی که نیاز به لینک دارند تمرکز کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.