معرفی چند تکنیک برای افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت

معرفی چند تکنیک برای افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت
به نظر شما، افراد تا چه حد برای بارگذاری وب‌سایت شما صبر می‌کنند؟ 10 ثانیه؟ 20 ثانیه؟ 1 دقیقه؟ این روزها به دلایل متعددی که همه می‌دانیم، کاسه صبر افراد به‌راحتی هرچه‌تمام‌تر لبریز می‌شود و این موضوع علاوه بر تهدیدات اجتماعی، می‌تواند از طریقی روی کسب‌وکار نیز تاثیر منفی داشته باشد. در این مطلب می‌خواهیم در مورد روش‌هایی صحبت کنیم که به‌وسیله آن‌ها بتوانید سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را بهبود دهید.
بر اساس یک تحقیق انجام‌گرفته، هر آمریکایی حدود 6 تا 10 ثانیه را به بارگذاری یک وب‌سایت اختصاص می‌دهد. در طول این زمان چندثانیه‌ای، اگر وب‌سایت موردنظر نتواند نظر مثبت بازدیدکننده را به خود جلب کند، قطعا در جذب مخاطب جدید شکست‌خورده است.

چرا سرعت بارگذاری مهم است؟

سرعت بارگذاری وب‌سایت قطعا یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تجربه کاربری محسوب می‌شود. تحقیقات kissmetrics نشان داد که 47 درصد از کاربران انتظار دارند که یک وب‌سایت در طول 2 ثانیه یا کمتر لود شود و 40 درصد از کاربران نیز اگر فرآیند بارگذاری بیش از 3 ثانیه طول بکشد، قید بازدید از آن وب‌سایت را خواهند زد.
هر یک ثانیه تاخیر در بارگذاری می‌تواند نرخ تبدیل را تا 7 درصد، بازدید از صفحات را تا 11 درصد و میزان رضایت مشتری را تا 16 درصد کاهش دهد؛ بنابراین اگر فرض کنیم که یک وب‌سایت تجارت الکترونیکی، روزی 100 هزار دلار درآمد داشته باشد، 1 ثانیه تاخیر در بارگذاری سایت می‌تواند به‌صورت سالیانه ضرری در حدود 2.5 میلیون دلار را برای این کسب‌وکار رقم بزند.
همچنین، سرعت بارگذاری وب‌سایت یکی از فاکتورهای موثر در رتبه‌بندی موتورهای جستجو محسوب می‌شود. اگر وب‌سایتتان سرعت بارگذاری ضعیفی داشته باشد، تمامی فعالیت‌های سئو و ادوردز شما بی‌اثر خواهند بود.

مهندسان گوگل باور دارند که وب‌سایت‌های سریع‌تر، مخاطبان شاد را می‌سازند.

تست سرعت لودینگ

هرچقدر هم که وب‌سایتتان سرعت لود مناسبی داشته باشد، اما همیشه جای بهبود بیشتر وجود دارد. به‌عنوان مدیر و مالک یک وب‌سایت، همواره باید مواردی که باعث کاهش سرعت بارگذاری وب سایت می‌شوند را شناسایی کرده و در مسیر حل آن‌ها قدم بردارید.

PageSpeed Insights یکی از ابزارهای مفید کمپانی گوگل است که به‌وسیله آن می‌توانید سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را برای دستگاه‌های دسکتاپ و موبایل اندازه‌گیری کنید. این وب‌سایت حتی می‌تواند اطلاعاتی در زمینه چگونگی بهبود نقایص را نیز در اختیار شما قرار دهد. البته این سرویس در حال حاضر برای کاربران ایرانی در دسترس نیست و برای استفاده از آن باید به فیلترشکن شما فعال باشد.

چند روش برای بهینه‌سازی سرعت لود وب‌سایت

بهینه‌سازی تصاویر

تصاویر بخش عظیمی از پهنه وب را به خود اختصاص داده‌اند. جالب است بدانید که 65 درصد از افراد بزرگ‌سال، اطلاعات بصری را بهتر درک کرده و به آن واکنش بهتری نشان می‌دهد. در حال حاضر، می‌توان گفت که حدود 90 درصد از وب‌سایت‌های دنیای وب بر پایه گرافیک استوار هستند.
اما از مزیت‌های بصری‌گرایی که بگذریم، استفاده از تصاویر با حجم و اندازه نامناسب می‌تواند تاثیری منفی روی سرعت بارگذاری سایت داشته باشد؛ بنابراین قبل از آپلود کردن تصاویر، باید به سایز و فرمت آن‌ها نیز توجه کنید.
بهینه‌سازی تصاویر می‌تواند تا حدود 80 درصد، فرآیند بارگذاری را تسریع کند.

اندازه تصاویر:
پیش از آپلود کردن تصاویر، با استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشگر مانند فتوشاپ، بخش‌های زائد تصویر را حذف کنید. اندازه مناسب تصویر نیز معمولا برحسب عرض صفحه وب‌سایت شما تعیین می‌شود.

فرمت تصاویر:
فرمت JPEGs رایج‌ترین فرمتی است که برای تصاویر استفاده می‌شود. در تصاویر گرافیکی نیز انواع PNG نسبت به نمونه‌های GIF اولویت‌دارند. همچنین هیچ‌وقت از فرمت‌های TIFF یا BMP استفاده نکنید.
البته فرآیند بهینه‌سازی تصاویر را نیز می‌توان در خود پنل سیستم مدیریت محتوا و به کمک برخی افزونه‌های خاص مانند EWWW Image هم انجام داد.

کاهش حجم فایل‌های JAVASCRIPT، CSS و HTML

برای افزایش سرعت بارگذاری وب‌سایت لازم است تا مقدار دیتای موردنیاز برای رندر کردن صفحات را کاهش دهید. حذف بایت‌های غیرضروری، مانند خطوط و فضاهای اضافی، می‌توانند در کاهش بایت موثر باشند. همچنین کاهش اندازه فایل‌ها نیز می‌تواند به بارگذاری سریع‌تر صفحات وب در مرورگرها منتج شود.

تمامی فایل‌های فایل‌های JavaScript، CSS و HTML یک وب‌سایت قابل بازبینی مجدد هستند. در این بازبینی‌ها باید فضاهای سفید و کامنت‌های غیرضروری پاک‌ شده تا درنهایت فرآیند بارگذاری زمان کمتری طول بکشد.

برخی سیستم‌های مدیریت محتوا نیز به‌صورت داخلی، ابزارهای برای بهینه‌سازی حجم فایل‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند، اما برای کاهش حجم فایل‌های برنامه‌نویسی شده می‌توان از ابزارهایی مانند JavaScript Compressor، CSS Compressor و HTML Minifier هم استفاده کرد. البته پیشنهاد ما این است که عملیات کاهش حجم فایل‌های JavaScript، CSS و HTML را حتما به متخصصان این حوزه بسپارید.

فعال‌سازی حافظه کش مرورگر

هرباری که مرورگر یک صفحه وب را لود می‌کند، برای نمایش بهتر، مجبور است تا تمامی فایل‌های موجود در آن صفحه ازجمله تصاویر، JavaScript، CSS و HTML را نیز دانلود کند. هر فایل، یک درخواست جداگانه برای سرور ایجاد می‌کند و هرچقدر که تعداد درخواست‌های ارسال‌شده به سرور زیادتر باشد، قطعا پاسخ به این درخواست‌ها مدت‌زمان بیشتری طول خواهد کشید.

اما حافظه کش مرورگر می‌تواند در موقع بازدید کاربر از سایت، فایل‌های صفحه را در یک کامپیوتر محلی ذخیره کند. در این حالت، در صورت بازدید مجدد کاربر از سایت شما، نیازی به ارسال مجدد درخواست HTTP به سرور وجود ندارد؛ زیرا این درخواست پیش از این در سرور ثبت شده است.
برای فعال‌سازی کش مرورگر باید هدرهای HTTP را ویرایش کنید. این هدرها به مرورگر این امکان را می‌دهند تا درخواست یک فایل به‌خصوص را از وب سرور مطرح کرده و یا از حافظه کش خود، یک نسخه از صفحه را فراخوانی کند.

برخی سیستم‌های مدیریت محتوا، افزونه‌هایی را برای حافظه کش ارائه می‌دهند، اما در صورت عدم ارائه، باید در فایل.htaccess و در روت دامین، نسبت به تنظیم پارامترهای کش اقدام کنید. با این کار به مرورگر خواهید گفت که کدام نوع فایل‌ها نیاز به کش دارند. همچنین امکان تعیین زمان انقضا برای فایل‌های مختلف نیز وجود دارد.
برای وب‌سایت‌هایی که بازدیدکنندگان وفادار و همیشگی دارند، فعال‌سازی حافظه کش مرورگر می‌تواند بسیار موثر باشد.

متراکم‌سازی GZIP

حجم صفحات سنگین وب معمولا از 100kb فراتر است. موقعی که کاربر شروع به لود وب‌سایت می‌کند، به‌صورت هم‌زمان درخواست تحویل و بارگذاری فایل‌های درخواستی به سرور داده می‌شود. هرچقدر که فایل‌ها بزرگ‌تر باشند، طبعا به زمان بیشتری برای لود شدن نیاز دارند؛ اما «متراکم‌سازی Gzip» راه‌حل این مشکل است.

تکنیک Gzip تکنیکی است بسیار ساده و از طریق متراکم کردن فایل‌ها درون یک فایل زیپ انجام می‌شود. با متراکم کردن فایل‌ها درون زیپ، مرورگر کاربر به زمان کمتری برای لود احتیاج دارد. فایل‌های zip توسط مرورگر بازشده و به کاربر نشان داده می‌شوند. بسیاری از وب‌سرورها از تکنیک Gzip استفاده می‌کنند. برای متراکم‌سازی Gzip می‌توانید از ماژول‌های شخص ثالت نیز استفاده کنید.
رفرنس:آژانس دارت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.