هرآنچه که باید در مورد صفحات فرود (LANDING PAGE)بدانید.

هرآنچه که باید در مورد صفحات فرود LANDING PAGE بدانید
یک صفحه فرود (landing page) که به‌خوبی طراحی شده باشد می‌تواند نرخ تبدیل کمپین‌های PPC و ایمیل مارکتینگ را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد. بجای هدایت کردن کاربران به صفحه اصلی وب‌سایت، می‌توان آن‌ها را به صفحات خاصی هدایت کرد. در این شرایط، پیدا کردن اطلاعات لازم برای آن‌ها آسان‌تر خواهد بود و همچنین شما می‌توانید آن‌ها را به راهی که می‌خواهید هدایت کنید.
اما ساخت و طراحی صفحات فرود موفق، فرآیندی است که تشابه چندانی با طراحی وب‌سایت یا خبرنامه ندارد. برای موفقیت صفحات فرود، باید دستورالعمل‌های خاصی را رعایت کنید.در این مطلب به شما یادخواهیم داد که چگونه صفحات فرود موفقی داشته باشید.

هدف صفحه فرود (LANDING PAGE) چیست؟

صفحات فرود نیز، همانند سایر بخش‌های برنامه بازاریابی شما، به هدف‌گذاری نیاز دارند. بدون اهداف خاص و مشخص، صفحات فرود شما قطعا اثرگذاری لازم را نخواهند داشت. مشخص کردن هدف، باید قبل از اقدام به طراحی صفحات فرود صورت بگیرد.
همچنین، باید انتظارات خاصی برای صفحه فرود خود تعیین کنید تا بتوانید موفقیت آن را بسنجید. این انتظارات می‌تواند بر اساس تجربیات پیشین، شواهد و قرائن یا یک تفکر آرمانی باشد؛ اما این مهم است که پیش از ایجاد صفحات فرود، اهداف و انتظارات خود را مشخص کنید تا بتوانید در پایان، میزان و درصد موفقیت را اندازه‌گیری کنید. این انتظارات و هدف‌گذاری‌ها می‌تواند برای هر کسب‌وکار متفاوت باشد. برخی به دنبال نرخ تبدیل هستند و برخی دیگر نیز فقط می‌خواهند در مورد موضوعی خاص، اطلاعاتی را به کاربران منتقل کنند.

دکمه CTA (اقدام به عمل) حیاتی است.

بعد از تعیین اهداف و مشخص کردن انتظارات برای صفحه فرود، حالا نوبت به طراحی دکمه‌های CTA می‌رسد. شاید بتوان این دکمه‌ها را مهم‌ترین بخش صفحه فرود دانست. دکمه‌های CTA باید با اهداف شما در هماهنگی کامل باشند و توسط تمامی عناصر موجود در صفحه، پشتیبانی شوند؛ از تیترها گرفته تا متن و تصاویر.
درواقع، تمامی عناصر صفحه فرود باید به‌گونه‌ای طراحی شوند تا درنهایت، کاربر را به سمت دکمه CTA هدایت کنند. اگر نتوانید توجه کاربر را به سمت دکمه CTA جلب کنید و او روی این دکمه کلیک نکند، قطعا صفحه فرود شما هیچ ارزشی نخواهد داشت.

سادگی بهترین سیاست است.

سادگی در طراحی صفحات فرود حرف اول را میزند و شما باید صفحات خود را درنهایت سادگی طراحی کنید. البته منظور ما از سادگی این نیست که از به‌کارگیری عناصر ضروری، صرف‌نظر کنید. خیر! بلکه منظور ما این است که صفحه فرود را بیش‌ازحد شلوغ نکنید. بر اساس انتظارات خود، فقط مطالب لازم را در صفحه قرار دهید و از قرار دادن اطلاعات اضافی و غیرضروری خودداری کنید. برای داشتن صفحات فرود موفق، توجه کاربر به‌هیچ‌عنوان نباید از محور اصلی منحرف شود.

کپی رایتینگ مختصر و واضح

متونی که در صفحه فرود آورده می‌شوند، باید توسط کپی‌رایترهای حرفه‌ای نوشته شوند. این متن‌ها باید درنهایت اختصار و به‌دوراز هرگونه پیچیدگی باشند و بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن، موضوع اصلی را به کاربر منتقل کنند.
اکثر قریب به‌اتفاق کسانی که به صفحات فرود شما مراجعه می‌کنند، می‌خواهند بدانند که شما چه چیزی برای گفتن دارید؛ زیرا اگر نمی‌خواستند شنونده حرف‌های شما باشند، هیچ‌وقت روی لینک PPC یا ایمیل کلیک نمی‌کردند؛ اما اینکه آن‌ها به شنیدن حرف‌های شما مشتاق هستند، به این معنی نیست که تا ابد همین اشتیاق را حفظ خواهند کرد.
هر کلمه و عبارت در صفحه فرود باید باهدف خاصی نوشته شود و این هدف باید به‌عنوان پشتیبان دکمه CTA عمل کند. از کاربرانتان بپرسید که می‌خواهند در کوتاه‌ترین عبارت‌های ممکن، شنونده چه چیزهایی باشند و از آن‌ها بخواهید که روی دکمه‌های CTA کلیک کنند.

عناصر اصلی را فراموش نکنید.

هر صفحه فرود شامل عناصر مختلفی است و این عناصر در کنار هم باید در جهت دریافت اطلاعات کاربران با یکدیگر در هماهنگی کامل باشند. برای محقق کردن هدف دریافت اطلاعات از کاربران، هر صفحه فرود حداقل باید شامل موارد زیر باشد:
  • یک عنوان (اختیاری) و زیر عنوان
  • شرح مختصری از پیشنهاد که به وضوح بر ارزش آن تأکید دارد.
  • حداقل یک تصویر پشتیبانی
  • عناصر حمایتی نظیر توصیفات یا نشانهای امنیتی (اختیاری)
  • یک فرم برای ضبط اطلاعات بازدید کنندگان

فقط اطلاعات لازم را درخواست کنید.

اگر در صفحه فرود