اسنیپت و تاثیر آن در سئو سایت چیست؟

اسنیپت و تاثیر آن در سئو سایت چیست
قطعه های ویژه یا اسنیپت های گوگل یک فرصت استثنایی برای بازاریاب هایی است که در زمینه فضای مجازی فعالیت دارند، زیرا با استفاده از اسنیپت های جدید گوگل می توانند سئو سایت خود را بهبود دهند و ترافیک بالایی را از گوگل جذب کنند.

اسنیپت چیست؟ و آیا کاربردی در سئو دارد؟

یکی از خوش شانسی های شما زمانی است که در گوگل جستجو می کنید و اسنیپت های گوگل را می بینید. اگر شما از گوگل یک سوال بپرسید، گوگل ناخودآگاه و مشتاقانه جواب سوال شما را با اسنیپت می دهد. این جواب ها در قالب یک کادر یا باکس در قسمت  Position Zero (لینک ابتدایی و سرآغاز لینک ها در صفحه اول گوگل) در صفحه اول نمایش داده می شود.
برای اینکه این مفهوم را بهتر درک کنید بهتر است بیایید در گوگل به دنبال سوال “چگونه وب سایتمان را بهینه کنیم؟” به زبان انگلیسی بگردیم. گوگل در مواجه با این سوال جواب را در قالب Snippet نمایش می دهد. در بیشتر حالات یک کادر اسنیپت به عنوان جواب نشان داده می شود، اما این به این معنی نیست که این قضیه برای تمامی حالت ها یکسان باشد. گاهی ممکن است دو و یا سه کادر محاوره ای در جواب سوال نمایان شود.

شکل زیر این مسئله را بهتر نمایش می دهد:

گاهی اوقات فرمت Snippet  های گوگل قدری متفاوت است و به صورت بولت و نقطه و یا حتی عدد نمایش داده می شود.

در شکل زیر نوع دیگری از نمایش اسنیپت های گوگل را می بینید.

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چرا Snippet ها اینقدر برای سایتها، وبلاگ ها و… اهمیت دارد؟
دلیل این سوال قرارگیری سایت و محتوای شما در Position Zero و لینک یک در صفحه اول گوگل است. چه چیزی بالاتر از اینکه گوگل تبلیغ وب سایت و یا کسب و کار شما را انجام دهد؟

مزایای استفاده از اسنیپت های گوگل در سئو سایت:

1: باعث جذب و افزایش ترافیک سایت شما می شود.
2: باعث افزایش بازدید و Visibility سایت شما و در نهایت بهبود رتبه سایت می شود.
3: اسنیپت باعث افزایش اعتماد کاربران و گوگل به سایت شما می شود.
4: اعتبار سایت شما را برای جذب ترافیک افزایش می دهد.
هر کدام از دلایل بالا خود به تنهایی می تواند دلیل استفاده از Snippet های گوگل باشد.

اما چگونه می توان از اسنیپت گوگل استفاده کرد؟

شاید بارها و بارها از خود سوال کنید که چطور می توانید از Snippet  های گوگل استفاده کنید و تبلیغ خود را در کادر اول و لینک اول گوگل مشاهده کنید.
در پاسخ بهاین سوال باید گفت گوگل در ابتدا به کیفیت محتوای تولیدی شما نگاه می کند و این که این محتوا تا چه میزان بااهمیت و با کیفیت است. سپس به نوع نگارش شما براساس فرمتی مخصوص نگاه می کند.
عوامل دیگری نیز در انتخاب الگوریتم گوگل جهت اسنیپت ها دخیل می باشند. از جمله این که محتوای شما باید در صفحه اول گوگل باشد و از ترافیک قابل قبولی برخوردار باشید. اما اینکه در صفحه اول باشید جز شرط های الزام آور نیست بلکه گاها مشاهده شده است که محتوای انتخابی Snippet توسط گوگل در سایر صفحات نیز بوده است.

شیوه قرارگیری در اسنیپت گوگل:

در ابتدا باید محتوای تولیدی سایت خود را برای انتخاب Snippetها بهینه کنید.
اسنیپت های گوگل می تواند هر کدام از موارد ذیل باشد:
  • متن
  • تصویر
  • لیست های شماره گذاری شده
  • بالت
  • گام به گام
  • چارت و نمودار
  • تصاویر

تعداد کلمات:

اینکه گوگل از چه نوع Snippet جهت نمایش داده استفاده کند مهم است. همچنین باید تعداد کلماتی که در کادر قرار می گیرد مشخص شده باشد، زیرا این کلمات از محتوای تولیدی شما انتخاب می شوند.
به طور مثال در کادر زیر از 42 کلمه استفاده شده است:

براساس آنالیزهای دقیقی که توسط ابزارهای گوناگون صورت گرفته است طول بهینه Snippet های گوگل به صورت نرمال باید در حدود 40 تا 50 کلمه باشد.
این آنالیز براساس ابزار دقیق SEMrush  انجام شده است.

محتوای FAQ:

جستجوگران همیشه سوالاتی از گوگل می پرسند و از گوگل انتظار دارند تا جواب درست را به آنها بدهد. هنگامی که از فرمت تقویم جهت ویرایش داده های خود استفاده می کنید در اصطلاح از مدل FAQ جهت نمایش محتوای خود استفاده کرده اید. اگر به تمامی مسائل پیرامون یک سوال بپردازید به طور حتم جواب سوال هایی که افراد از گوگل می پرسند را تحت پوشش قرار می دهید.
به جای این که محتوایی تولید کنید که تمامی سوالات را در خود جای دهد، برای هر سوال صفحه ای مجزا اختصاص دهید و سپس هر کدام از صفحات را به یکدیگر لینک دهید.

جدول، پاراگراف یا لیست؟

اینکه در پاسخ به سوال شما گوگل چه نوع اسنیپتی را انتخاب کند، بستگی به الگوریتم آن و شیوه نگارش محتوای شما دارد. براساس یک گزارش 29 درصد اسنیپت های گوگل جدول هستند. به عبارت دیگر گوگل تقریبا یک سوم اسنیپت داده های خود را در جدول نمایش می دهد.
در زیر یک نمونه از اسنیپت گوگل در قالب جدول را مشاهده می کنید:


از سوی دیگر لیست و جداول در ردیف آخرین Snippetهای گوگل در نمایش داده ها هستند:


همچنین می توان قوانینی را به Snippet ها اضافه کرد. در زیر نمونه ای را می توانید ببینید:


در نمایش داده ها هم می توان از لیست استاندارد استفاده کرد:

استفاده از تگ های پاراگراف:

یکی دیگر از شیوه ها و تکنیک های نمایش داده ها در اسنیپت استفاده از پاراگراف تگ (<p>) می باشد. این تگ نیازمند این است که در Query هدر به صورت زیر استفاده شود:

عنوان ها نقش کلیدی بازی می کنند:

به منظور بهینه سازی اسنیپ ها، محتوای شما باید در Query تگ های H1 ، H2 و H3 باشد.

در استفاده از step ها درنگ نکنید:

در جواب برخی سوالات گوگل امکان دارد از اسنیپت استفاده نکند. به همین خاطر بهتر است برای هر زیر عنوان از یک Step استفاده کنید.

مروری بر یک مثال :

شکل زیر نمونه ای از استفاده اسنیپت گوگل در جستجوی الماس می باشد. در این شکل داده ها در جایگاه Position Zero نمایش داده شده اند.

محتوای استفاده شده در این سایت که در رنک یک قرار دارد، با استفاده گوگل از این اسنیپت 16 درصد آمار ترافیک خود را افزایش داده است. تاثیر محتوای بهینه شده برای پاسخ به سوالات تا حدود زیادی تاثیر مستقیم بر نمایش محتوای شما در گوگل خواهد گذاشت.
به عبارت دیگر محتوای خود را برای پاسخ سوالات “چه کسی؟ چه چیزی؟ کجا؟ چگونه؟” آماده کنید. در این صورت تاثیرات شگرف آن را در استفاده گوگل در اسنیپ ها خواهید دید.
شکل زیر نمودار افزایش استفاده گوگل و آمار ترافیک سایت در استفاده از اسنیپت ها را نمایش می دهد:

هر چه میزان استفاده از اسنیپت ها برای یک سایت بیشتر باشد، میزان ترافیک و بازدید آن سایت نیز قطعا بیشتر خواهد بود.

امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد. 
رفرنس:نیو سئو
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.