استراتژی قیمت گذاری در بازاریابی

استراتژی قیمت گذاری در بازاریابی
قیمت یکی از متغیر ها یا ارکان بازاریابی است که به ” درآمد ” می انجامد ، سایر متغیر ها هزینه به بار می آورند. از دیدگاه برنامه بازاریابی شاید قیمت ساده ترین متغیری باشد که می توان به راحتی تغییر داد و تغییر دادن سایر متغیر ها مانند ویژگی های محصول ، کانال های توزیع و حتی سیستم ارتباطات نیاز به صرف وقت دارند. هم چنین شرکت ها از مجرای قیمت جایگاه محصول یا نام و نشان تجاری خود را به بازار اعلام می کنند.
شرکتی که کالایی را باطراحی عالی تولید و به بازار عرضه کند می تواند آن را به قیمت بالاتر به فروش برساند و سود زیادی به دست آورد. ولی واقعیت های جدید سیستم اقتصادی این امکان را به وجود آورده اند که مصرف کنندگان به کمترین اختلاف در قیمت ها توجه نمایند و باعث شده اند بسیاری از شرکت ها استراتژی های قیمت گذاری خود را مورد تجدید نظر قرار دهند.

بیش از 150 سال است که واژه Tiffany واژه الماس و جواهر را تداعی می کند. این شرکت برای جشن آغاز ریاست جمهوری آبراهام لینکلن یک جام طلا ساخت ، برای جنگ های داخلی آمریکا یک شمشیر طلا ساخت ، برای ایالات متحده سکه استرلینگ از نقره ساخت ، مهر برجسته Eplirubus Unum را طرح ریزی کرد که زینت بخش اسکناس یک دلاری شد. این شرکت طی سال ها از دست افت و خیز های سیستم اقتصادی جان سالم به در برده است. با توجه به موجی که در دهه 1990 در سیستم اقتصادی به وجود آمد و این دیدگاه بر جامعه حاکم شد که باید کالا های مجلل ارزان قیمت خریداری کرد ، شرکت Tiffany از فرصت پیش آمده بهره برداری کرد و مجموعه ای از نقره تولید و عرضه و حلقه هایی با علامت Return to Tiffany برای جوانان تولید کرد. سود خالص شرکت بسیار افزایش یافت و تا پنج سال بعد ادامه داشت. ولی ساخت جواهر آلات ارزان قیمت از یک سوء مسئله تصویری را که بازار  از شرکت در ذهن خود داشت و از سوی دیگر بحران قیمت گذاری برای شرکت به وجود آورد.اگر جوانانی که دستبند های ارزان قیمت با نام و نشان تجاری Tiffany خریده بودند چنین می اندیشیدند که شرکت اقلام زینتی برای نوجوانان تولید می کند چه اثری بر شرکت می گذاشت ؟ شرکت از 2002 اقدام به بالا بردن قیمت کالا های تولیدی و همزمان مجموعه ای از جواهرات گران قیمت به بازار عرضه کرد.فروشگاه ها با تزئینات جدید خریدارانی را جلب می کردند که خواستار کالا های گران قیمت بودند و شرکت واحد هایی را در شهر ها و مراکز خرید دایر کرد. در سال 2008 که رکود اقتصادی شروع شد ، شرکت دقت می کرد که دیدگاه مشتریان طرفدار کالا های گران قیمت را تغییر ندهد. شرکت از مجرای کاهش دادن بهای تمام شده اقلام تولیدی و اعمال مدیریت بر موجودی کالا کوشید مقداری از سود از دست رفته ( به سبب کاهش یافتن فروش ) را جبران کند و بدون هیاهو ، قیمت بهترین حلقه های نامزدی را تا ده درصد کاهش داد.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت
 برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.