موضوعات استراتژیک در پورتفولیوى محصول

موضوعات استراتژیک در پورتفولیوى محصول
محصولات در دو مقوله کلى قرار مى گیرند. محصولات به کار رفته براى استفاده و انتفاع شخصى که محصولات مصرفى نامیده مى شوند ؛ در حالیکه محصولات خریدارى شده براى فروش مجدد ، ساختن محصولات دیگر یا براى استفاده در عملیات یک شرکت محصولات تجارى نامیده مى شوند. براى مثال ، استراتژى بازاریابى براى محصولات مصرفى مغازه هاى محلى باید در دسترس بودن و آسانى خرید دو ملاحظه مهم توزیع را به حداکثر برسانند. استراتژى مرتبط با محصولات مصرفى غیر روزمره اغلب بر تمایز بیشتر از طریق تصویر ذهنى و ویژگى هاى نمادین ، دو موضوع مهم برندسازى و ترویج تمرکز مى کند.

استراتژی های بازاریابی در پورت فولیوی محصول

استراتژى هاى بازاریابى براى مواد خام به طور ویژه اى چالش برانگیزنند زیرا این محصولات براساس تعریف کالاهاى بى تمایز هستند. در اینجا ، انطباق با ویژگى هاى دقیق محصول و هزینه هاى پایین بدست آوردن کلیدهاى استراتژى اثربخش هستند. بسیارى از محصولات تجارى ( غیر مصرف کننده ) نیز با تقاضاى مشتقه شناخته مى شوند ؛ که در آن تقاضا براى محصول از تقاضا براى دیگر محصولات تجارى یا مصرفى مشتق مى شود یا به آن وابسته است. براى مثال ، تقاضا براى محصولات تجارى مانند شیشه ، فولاد ، لاستیک ، کروم ، چرم و کف پوش وابسته به تقاضا براى خودروهاست.

نکته بازاریابی:
براى یک شرکت بسیار نادر خواهد بود که فقط یک محصول را بفروشد. بیشتر شرکت ها تنوعى از محصولات را مى فروشند تا تنوعى از نیازها را برآورده سازند. در عبارات کلى ، محصولات فروخته شده توسط یک شرکت را مى توان با توجه به خطوط محصول مشتمل بر گروهى از اقلام محصول بسیار مرتبط با یکدیگر است.

پورت فولیوی محصول در پراکتراندگمبل

پراکتر اند گمبل ( P & G ) شمارى از برندهاى مشهور را در خط محصولات مراقبت خانگى خود به فروش مى رساند ، از جمله تاید ، باونتى ، پرینجلز و دوراسل. بیشتر شرکت ها تنوعى از خطوط محصول متفاوت را مى فروشند. خطوط محصول متفاوت در جنرال موتورز شامل نام هاى برند شناخته شده اى مانند کوروت ، شورولت ، کادیلاک و بیوک است. به همین نحو ، فدکس شمارى از خدمات لجستیک و زنجیره تأمین را در خانواده برندهاى خود ارائه مى کند ، مانند فدکس اکسپرس ، فدکس گراوند و فدکس فریت. آمیخته محصول با پورت فولیوى یک شرکت کل گروه محصول پراکتر اند گمبل در بر گیرنده محصولات زیبایى و آرایشى ، محصولات سلامتى و تندرستى ، محصولات کودک و خانواده و محصولات تغذیه و مراقبت حیوانات دست آموز علاوه بر محصولات آن در خط پاک کننده هاى خانگى است.

تصمیمات مهم در مورد خطوط محصول و آمیخته محصول

تصمیمات مربوط به خطوط محصول و آمیخته محصول براى بیشتر شرکت ها ملاحظات استراتژیک مهمى هستند. یکى از این تصمیمات مهم تعداد خطوط محصول براى ارائه است ، که به عنوان عرض یا تنوع آمیخته محصول به آن اشاره مى شود. با ارائه خطوط محصول متنوع ، شرکت مى تواند مخاطره خود را در میان پورت فولیویى از عرضه هاى محصول توزیع کند. همچنین ، یک آمیخته متنوع محصول را مى توان براى بهره گیرى از قوت و شهرت شرکت مورد استفاده قرار داد. سونى ، براى مثال ، از این مزیت بهره مند است زیرا نام خود را براى مراقبت از یک جایگاه قوى در وسایل الکترونیک ، موسیقى و فیلم ها استفاده مى کند. دومین تصمیم مهم در بر گیرنده عمق هر خط محصول است.

عمق خط محصول

عمق خط محصول ، که گاهى ترکیب محصول نامیده مى شود ، ابزار بازاریابى مهمى است. شرکت ها مى توانند دامنه وسیعى از مشتریان و بخش هاى بازار را با ارائه ترکیب عمیقى از محصولات در یک خط معین به خود جذب کنند. هر برند یا محصول در ترکیب را مى توان براى برآورده ساختن نیازهاى مشترى به کار برد. براى مثال ، هیلتون ده برند متفاوت در هتلدارى ارائه مى کند ، از جمله هیلتون ، هیلتون گاردن این ، همپتون این و امبسى سوئیتز که هر یک بخش هاى متفاوتى از بازار مهمان نوازى و هتلدارى را در بر مى گیرند. با اینکه ارائه پورت فولیوى بزرگى از محصولات مى تواند هماهنگى فعالیت هاى بازاریابى را چالش برانگیز تر و گران تر کند ، در ضمن برخى مزایاى مهم را نیز ایجاد مى کند : 

برخی مزایای مهم پورت فولیوی محصول

صرفه هاى مقیاس : ارائه خطوط محصول بسیار متفاوت مى تواند صرفه هاى مقیاس در تولید ، خرید حجمى و ترویج بوجود آورد. بسیارى از شرکت ها با استفاده از مضمونى پوششى ( مانند یک چتر ) براى همه محصولات خط تبلیغ مى کنند. ” انجامش بده ” از نایک و ” خوب تا آخرین قطره ” از قهوه مکسول هاوس مثال هایى از این مطلب هستند. مضمون واحدى که کل خط محصول را تحت پوشش قرار مى دهد هزینه هاى ترویجى را به طور قابل ملاحظه اى مى کاهد.
همسانى بسته بندى:
هنگامى که همه بسته بندى هاى یک خط محصول شکل و حس یکسانى دارند ، مشتریان مى توانند جاى محصولات شرکت را سریع تر پیدا کنند. همچنین براى شرکت نبز هماهنگ کردن و یکپارچه کردن ترویج و توزیع آسان تر مى شود. براى مثال ، باترى هاى دوراسل همگى همان شکل مسین را با بسته بندى سیاه و مسى رنگ دارند.
استاندارد سازى:
خطوط محصول اغلب از همان بخش هاى تشکیل دهنده استفاده مى کنند. براى مثال ، کمرى و هایلندر تویوتا بسیارى از قطعات شاسى و موتور مشابهى را استفاده مى کنند. این کار به میزان زیادى هزینه هاى تولید و نگهدارى موجودى تویوتا را کاهش مى دهد. 
کارایى فروش و توزیع :
هنگامى که یه شرکت خطوط محصول بسیار متفاوتى را ارائه مى کند ، کارکنان فروش مى توانند دامنه کاملى از انتخاب ها و گزینه ها را به مشتریان عرضه کنند. به همان دلیل ، واسطه هاى کانال نیز یک خط محصول را پذیراتر هستند تا محصولات منفرد را.
باورهاى مربوط به کیفیت برابر:
مشتریان معمولا انتظار و باور دارند که همه محصولات یک خط محصول از جنبه کیفیت و عملکرد برابرند. این مزیتى عمده براى شرکتى است که خط شناخته شده و مورد احترامى از محصولات را ارائه مى کند. براى مثال ، پورت فولیوى محصولات مراقبت دهان و دندان کرست همگى از شهرت مشابهى براى کیفیت بالا برخوردارند.

مدیریت پورت فولیوی محصول

پورت فولیوى محصول یک شرکت باید به دقت مدیریت شود تا بازتابى از تغییرات در ترجیحات مشتریان و معرفى محصولات رقیب باشد. عرضه هاى محصول ممکن است اصلاح شوند تا یک یا چند ویژگى تغییر یابند تا کیفیت یا سبک تقویت شوند یا قیمت محصول کاهش یابد. شرکت ها ممکن است شاخه هایى از خط محصول را معرفى کنند تا به آن اجازه رقابت وسیع تر در صنعت را بدهند. روند اخیر نوشابه هاى طعم دار ، مانند کوک وانیلى ، پپسى رژیمى وانیلى ، اسپرایت صفر و دکتر پیر گیلاس وانیلى ، مثال خوبى از این دست است.
رفرنس:مارکتینگ ایران تلنت برای به اشتراک گذاشتن این مطب در شبکه های اجتماعی از لینک های زیر استفاده کنید:

کسب اطلاعات بیشتر

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره و آشنایی با موثرترین شیوه های تبلیغات مرتبط با حوزه کاری خود، دریافت کمپین های تبلیغاتی و راهکارهای عملیاتی برای توسعه کسب و کار و برندینگ و آگاهی از دوره ها و کارگاه های آموزشی همین حالا با شماره 09122006830 تماس بگیرید یا از طریق فرم تماس یا شبکه های اجتماعی،  با ما در ارتباط باشید.